Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Листопада станом на 995 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2530
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Кеннеді-молодший підтвердив розробку біозброї в Україні

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито кандидат у президенти США від Демократичної партії Роберт Кеннеді-молодший підтвердив існування в Україні біологічних лабораторій США, в яких працюють над розробкою різних видів біологічної зброї. Це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxUkraine. Вони зʼясували, що Кеннеді-молодший взяв участь у дискусії з Ілоном Маском та Девідом Саксом, що відбулась 5 червня. На ній Сакс згадав про «сюрреалістичний випадок війни в Україні», коли заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд нібито підтвердила існування біолабораторій в Україні. Кеннеді-молодший підхопив це і додав, що вона нібито заявила про існування в Україні мережі американських лабораторій для розробки біозброї. Аналітики наголошують, що Кеннеді-молодший має сумнівну репутацію в американському політикумі, оскільки останні 15 років є активним антивакцинатором. Він поширював неправдиві заяви про вакцини під час пандемії COVID-19 і пропагував лікування коронавірусу недоведеними методами. Через це у 2021-2022 роках сторінки діяча та повʼязаних із ним організацій  було заблоковано в соцмережах, однак завдяки статусу кандидата в президенти інстаграм відкрив доступ до його особистого акаунту.

Інформацію про те, що Нуланд нібито підтвердила розробку біозброї, було спростовано раніше. Після її заяв на цю тему Державний департамент наголосив, що у них Нуланд мала на увазі українські лабораторії діагностики та біозахисту, що відрізняються від обʼєктів біологічної зброї. Крім того, Міністерство охорони здоровʼя України зазначало, що на території України немає «американських лабораторій», а ті лабораторії, які є, призначені для виявлення збудників інфекційних хвороб. 

Поширюючи заяви «зручних іноземців», таких як Кеннеді-молодший, пропагандисти надають хибну верифікацію своїм твердженням. Крім того, у такий спосіб вони повторно хочуть виправдати агресію проти України. Мовляв, війну почали, щоб знищувати біолабораторії, що становили загрозу російській безпеці. Однак «Детектор медіа» неодноразово спростовував ці меседжі. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «вестерни»

У контексті російської пропаганди західна спільнота — ворожа й несе винятково розруху. Мовляв, цінності не ті, у них немає патріотизму й любові до своєї держави. Переконують, що за Батьківщину ніколи не підуть воювати, бо вони не такі «сильні», «мужні», «відважні», як росіяни. І тому пропагандисти вдаються до терміна «вестерни», або «западники», протиставляючи європейську спільноту й росіян. 

Сам термін утворений зі слова «West» — «захід». Зазвичай автори звертаються не лише до європейців, а й до американців чи інших жителів Заходу. Причому в таких повідомленнях можуть описувати або політиків, або узагальнену групу людей. Якщо ж пропагандисти згадують західних політиків, то натякають, як їхні політичні рішення абсолютно неправильні, недолугі, і взагалі ті люди некомпетентні у своїй справі. Натомість погляньте на російських «політиків», які здатні налагодити світовий порядок. 

Коли йдеться про жителів Заходу, автори намагаються не вказувати національності, походження, країни й уникають конкретики. Тобто існує народ росіян, а є якісь «вестерни». Таку риторику використовують пропагандисти для умиротворення росіян. 

Наприклад, один із пропагандистських каналів переконував росіян, що рівень підтримки України «у цих західників» падає, тож переживати Росії не варто. За допомогою такого зневажливого тону автори підкреслюють нібито меншовартість західної спільноти, а росіян — навпаки, возвеличують. Зазвичай у повідомленнях, де містилося слово «вестерни» чи «западники», були й слова «росіяни», «російський народ». Автори чітко розмежовували російську спільноту й «інших». 

Загалом у такий спосіб пропагандисти спотворюють реальність, підживлюючи наратив про існування «колективного заходу» — цілої «моногрупи», забуваючи про кожну країну, національність, народ, спільноту, людину. Також це прояв ксенофобії, коли автори пишуть про  великий народ росіян та про якихось «інших, не таких». Агітпропу вигідно протиставляти «моногрупу» людей і росіян, показуючи так верховенство одного народу над іншими. 

Маніпуляція Сім країн ЄС пропонують «скасувати демократію» задля «розпалювання конфлікту в Україні»

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито деякі країни-члени Євросоюзу пропонують «скасувати демократію» задля «розпалювання конфлікту в Україні». Як доказ вони наводять спільну заяву міністрів закордонних справ Німеччини, Бельгії, Люксембургу, Нідерландів, Румунії, Словенії та Іспанії, опубліковану в Politico. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони наголошують, що насправді в заяві під назвою «Час для прийняття більшої кількості рішень більшістю у зовнішній політиці ЄС» згадані міністри закликають Євросоюз «більш широко використовувати» голосування кваліфікованою більшістю у питаннях зовнішньої та безпекової політики ЄС. На їхню думку, справжні виклики, повʼязані з російською агресією проти України, та високі ризики в галузі безпеки для країн-членів ЄС передбачають оперативне реагування та функціювання всіх інституцій ЄС. Станом на зараз значна більшість рішень, що стосуються зовнішньої політики ЄС, вимагає одностайності, що в деяких випадках, як зазначається в публікації, може вповільнити реакцію Євросоюзу. 

Про жодне «скасування демократії» в матеріалі не йдеться. Фахівці StopFake зазначають, що Угода про Європейський Союз (Treaty on European Union) передбачає, що Рада ЄС залежно від питання може приймати свої рішення голосуванням простої більшості (14 голосів «за»), кваліфікованої більшості або консенсусу (усі голоси «за»). Голосування кваліфікованою більшістю передбачає, що рішення вважається прийнятим за одночасного дотримання двох умов: 55% (15 з 27 країн-членів) проголосували «за», а кількість населення цих країн становить не менше 65% усього населення ЄС. Цей механізм також називають «правилом подвійної більшості». Міністри у своїй публікації наголошують, що вони не підтримують внесення змін до Угоди, а пропонують більш ефективно використовувати вже наявні інструменти. Також вони підтримують частіше використання принципу «конструктивного утримання», передбаченого пунктом 1 статті 31 тієї ж угоди. Згідно з ним, країна ЄС може утриматись від голосування щодо конкретної ініціативи, не блокуючи її.

Пропагандисти часто виривають іноземні публікації з контексту задля посилення меседжів російського агітпропу. В цьому випадку вони хочуть звинуватити українців в ерозії європейської демократії. Мовляв, через війну в Україні Євросоюз перетворився на маріонетку США та ігнорує думку країн, що не підтримують його позиції щодо війни. У такий спосіб вони також хочуть показати недоречність санкцій ЄС проти Росії. Проте наявність різних думок щодо російської агресії проти України навіть у рамках одностайного визнання Росії агресором є елементом справжньої демократії. 

Маніпуляція Київ увійшов у десятку найгірших міст для життя через «правління Зеленського та Кличка»

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито Київ увійшов у десятку найгірших міст для життя у світі згідно з рейтингом The Economist через недбале управління президента України Володимира Зеленського та мера міста Віталія Кличка. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони наголошують, що падіння рейтингу Києва відбулось не через правління Зеленського та Кличка, а через російську агресію проти України. У рейтингу, опублікованому 21 червня, The Economist справді помістив Київ у десятку найменш придатних для життя міст світу. Аналітики видання оцінювали умови життя у 173 містах згідно з такими категоріями: стабільність, охорона здоровʼя, культура, довкілля, освіта та інфраструктура. Згідно з рейтингом, Київ перебуває на 165 місці з індексом 44 бали зі 100. У розширеній версії рейтингу вказано, що оцінка Києва знизилась на 5,9% у порівнянні з 2021 роком «через збитки, завдані війною його стабільності, інфраструктурі та загальній придатності для життя». Аналітики The Economist також зазначають, що місто отримало лише 23,2 бали зі 100 в категорії «інфраструктура» через постійні російські обстріли. Крім того, російська агресія проти України вплинула на бали інших східноєвропейських міст, наприклад Варшави та Будапешта, через їх близьку відстань від зони бойових дій. У 2022 році видання взагалі виключило Київ із рейтингу через війну, тому у міста немає балів у низці категорій. 

Поширюючи такі маніпуляції, пропагандисти прагнуть перекласти відповідальність за агресію з агресора на жертву. Крім того, вириваючи з контексту іноземні матеріали, вони хочуть знайти хибну верифікацію своїм меседжам, сподіваючись на те, що люди не читатимуть їх повну версію. 

Маніпуляція Через «величезні втрати» в регіонах України почалась загальна мобілізація

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито новини про необхідність чоловікам в Івано-Франківську та Києві прийти до військкомату впродовж 10 діб, якщо вони не отримували особистих повісток, є підтвердженням «величезних втрат» ЗСУ. Автори таких дописів додають, що Україна робить це «задля членства в НАТО», коли в народі «зростає спротив щодо режиму». Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони стверджують, що в Україні триває загальна мобілізація через воєнний стан. Поява наказів окремих територіальних Центрів комплектації (ТЦК) не є чимось новим, а слугує для повторного сповіщення військовозобовʼязаних. В Івано-Франківську пояснили, що подібний наказ надається в разі продовження воєнного стану. Як і раніше, мобілізації підлягають військовозобовʼязані українці віком від 18 до 60 років, які не мають відстрочки. 

Поширюючи такі маніпуляції, пропагандисти спотворюють реальність та намагаються викликати недовіру українців до влади. Крім того, вони хочуть підняти паніку та переконати всіх у тому, що Росія перемагає на полі бою. 

Фейк Al Jazeera опублікував відеодобірку з гнівними коментарями українців у бік пасажирів батискафа «Титан»

Пропагандисти поширюють відео, яке нібито є добіркою, створеною телеканалом Al Jazeera. У ньому аналізують коментарі українців на тему загибелі членів екіпажу батискафа «Титан». Зокрема, згідно з ним, українці «масово звинувачують» пасажирів батискафа в марнотратстві. Як підтвердження таким висновкам автори відео використали такі «коментарі»: «Україні потрібна допомога, поки ці люди витрачають статки на тупі розваги», «250 тисяч доларів на "подивитись"? Не здивований, що вони зникли», «Поки вони тусуються, ми реально тонемо. Сподіваюсь, їх не врятують». Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що відео несправжнє. Його автори навмисно використали логотип катарської телекомпанії та їх дизайн. Про те, що цей ролик не має жодного стосунку до Al Jazeera, повідомив офіційний англомовний акаунт компанії в твітері. Згідно з розʼясненням телеканалу, на фейк звернули увагу після звернення журналістів Reuters по коментар щодо нього. Представник компанії також наголосив, що пропагандисти вже використовували брендинг Al Jazeera для створення інших антиукраїнських фейків, зокрема повідомлення про те, що українських фанатів нібито затримали в Катарі за «пропаганду нацизму». 

Створюючи та поширюючи такі фейки, пропагандисти хочуть показати українців агресивними та невдячними. Мовляв, їм начхати на чуже горе, бо єдине, для чого їм потрібен Захід, — це гроші та зброя. Це підсилює антиукраїнські стереотипи в російському агітпропі задля виправдання злочинів росіян. 

Меседж Репарації Україні повинна виплачувати не Росія, а США

Пропагандисти в російських медіа стверджують, що винною в «затягуванні конфлікту» є не Росія, а США. Мовляв, саме тому Сполучені Штати повинні у майбутньому виплатити Україні репарації та відшкодувати відновлення руйнувань, «завданих американською зброєю». 

На цей меседж звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони наголошують, він є продовженням більш масштабного наративу про «агресивний колективний Захід» та «війну Росії з НАТО». Оскільки саме Росія напала на Україну, то вона й повинна відповісти за збитки українській економіці та інфраструктурі. Більше заяв на цю тему почало зʼявлятись після проведення Лондонської Конференції з відновлення України 21-22 червня. 

На думку StopFake, реакція пропагандистів зумовлена злістю на союзників України, які не лише не відійшли від планів з надання військової допомоги Україні, але й одноголосно підтримують економічну стабільність держави. Низка західних лідерів, а саме: держсекретар США Ентоні Блінкен, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, британський премʼєр Ріші Сунак, — і навіть Генасамблея ООН не лише визнали рішення про виплату репарацій Україні правомірним, а й усіляко підтримали пошук практичних механізмів для його реалізації. 

Фейк Зеленський «узурпував» владу в Україні

Пропагандисти в російських медіа стверджують, що президент Володимир Зеленський «відмовився» від проведення виборів в Україні. Мовляв, у такий спосіб він «узурпував» владу та «начхав» на демократичні норми. Крім того, вони також наголошують, що Україна не йде на мирні перемовини з Росією нібито заради того, щоб «зберегти владу Зеленського». Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони стверджують, що проведення будь-яких виборів під час воєнного стану заборонене Конституцією України (статтею 83 розділу IV) та Законом України «Про правовий режим воєнного стану» (статтею 19). Пропагандисти перекрутили коментар Зеленського у нещодавньому інтервʼю ВВС. Зеленський у ньому сказав, що виборів під час війни бути не може згідно із законодавством, однак він хоче, щоб у наступному році був мир. 

Аналітики проєкту також наголошують, що проведення виборів під час війни не є можливим з низки інших причин, серед яких, зокрема, знищена Росією інфраструктура, складність організації голосування для українських біженців за кордоном, а також безпекові ризики в разі ракетного удару в день голосування. За умови скасування воєнного стану наступні парламентські вибори мають відбутись у жовтні 2023 року, а президентські — навесні 2024.

Поширюючи меседжі про «узурпацію» влади, пропагандисти хочуть особисто дискредитувати Зеленського та викликати недовіру до нього. Крім того, у такий спосіб вони хочуть перекласти відповідальність за дії росіян на жертву російської агресії. Мовляв, у тому, що війна досі триває, винен лише Зеленський та його політичні амбіції. Однак саме російський злочинний режим є справжнім прикладом узурпації влади, адже нехтує своїм законодавством задля перебування однієї людини на посаді голови держави. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.