Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Ексголова розвідки Естонії Райнер Сакс заявив, що український контрнаступ «провальний»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, буцімто ексголова розвідки Естонії визнав, що контрнаступ ЗСУ «обернеться провалом» через ефективну оборону російської армії та її перевагу в повітрі. Автори посилаються на інтерв’ю Райнера Сакса естонському телебаченню. Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО, які визначили, що такого ексочільник естонської розвідки не казав. Під час прямого етеру Райнера Сакса запросили як експерта, щоб той прокоментував ситуацію з українським контрнаступом. Він заявив, що росіяни мають перевагу в повітрі, однак вони не наважуються підходити дуже близько до фронту. Тобто експерт оцінив бойову здатність Росії. Проте не говорив, що за таким сценарієм контрнаступ приречений. Пропагандисти спотворили контекст інтерв’ю. 

Поширюючи такі маніпуляції, автори прагнуть деморалізувати українців, використовуючи при цьому постаті міжнародних експертів. Нібито вони самі не впевнені в перемозі України. У такий спосіб пропагандисти видають бажане за дійсне.

Тактики Як російська пропаганда інструменталізує історію України у власних цілях

Агітпроп використовує власні версії історичних подій проти України, щоб дискредитувати та знецінити досягнення українців. Пропагандисти регулярно поширюють маніпулятивні твердження щодо минувшини нашої держави, звинувачуючи українців у переписуванні історії Київської Русі, Голодомору, Другої світової війни чи окремих територій, зокрема Криму та східної частини України. 

Наприклад, кремлівська пропаганда наголошує на тому, що Київська Русь була «спільною державою предків», а отже, Україна й Росія мають «єдине коріння». Київ фігурує в таких твердженнях як «матір міст руських», що нібито підкреслює історичний зв’язок і посилює вплив країни-агресорки на Україну. Проте після початку російської агресії дезінформатори майже припинили називати Русь Київською та стали акцентувати на провідній ролі Великого Новгорода у формуванні давньоруської цивілізації.

Також російська пропаганда намагається підкреслити позитивні аспекти історії СРСР, значно применшуючи її негативні наслідки. Так пропагандисти хочуть зобразити Росію спадкоємицею Радянського Союзу й утвердити її вплив на Україну. Агітпроп применшує або заперечує страждання, яких зазнали українці за радянських часів, особливо під час Голодомору. Його зображують як спільний радянський досвід, а не цілеспрямований геноцид українців. А розпад Радянського Союзу подається як «найбільша трагедія в історії росіян, українців і білорусів».

Пропагандисти країни-агресора гіперболізують роль Радянського Союзу в перемозі над нацистською Німеччиною відносно інших держав-переможниць. При цьому вони вибірково замовчують або применшують внесок і жертви українців, натомість возвеличуючи та перебільшуючи роль Росії. Агітпроп часто зображує весь український націоналізм і рух за незалежність нацистськими через співпрацю окремих українських націоналістичних груп із Німеччиною під час Другої світової війни. 

Для виправдання незаконної анексії Криму у 2014 році російська пропаганда стверджує, що Крим «завжди був російською землею та є її невід’ємною частиною». Агітпроп позитивно висвітлює періоди, коли півострів перебував під російським контролем. Водночас вони замовчують історію Кримського ханства та будь-які позитивні зміни на півострові, пов’язані з Україною. Окрім того, дезінформатори намагаються виправдати депортацію Сталіним кримських татар у 1944 році тим, що всі вони нібито були «нацистськими колаборантами».

Фейк ЗСУ закликають знищувати всіх людей на деокупованих територіях

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що ЗСУ закликають знищувати всіх людей на деокупованих територіях, оскільки кожен може «виявитися» зрадником. Автори повідомлень посилаються на нібито телеграм-канал 35-ї української бригади. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які з’ясували, що в 35-ї бригади ЗСУ нема офіційної сторінки в телеграмі. Отже, сам канал, звідки поширили інформацію, є фейковим. У військовому підрозділі підтвердили, що в телеграмі інформаційної сторінки їхньої бригади нема. А всі повідомлення, які поширюють від їхнього імені, — фейкові. 

Фактчекери перевірили сам фейковий канал у телеграмі й встановили, що автори часто поширюють панічні настрої: розповідають про величезні втрати ЗСУ, неможливість перемоги, неефективні дії командування тощо. Також дискредитують українських високопосадовців. Крім того, поширили нещодавній фейк про загибель Кирила Буданова. 

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як і навіщо російські пропагандисти створюють сторінки-клони українських військових чи навіть цілої бригади. У такий спосіб вони хочуть домогтися лояльності в українців, які можуть повірити в автентичність повідомлень.

Фейк Німецький журнал Handelsblatt зобразив на обкладинці знищений танк Leopard

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно німецький журнал Handelsblatt опублікував обкладинку із зображенням знищеного танка Leopard. Сама обкладинка має заголовок: «Це не контрнаступ — це кривавий краш-тест», нібито натякаючи на провальний наступ України. Це — неправда. 

Фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки не існує. Фактчекери пояснили, що на офіційному сайті видання вони не знайшли журналу саме з такою обкладинкою. Останній випуск журналу має зовсім інакше оформлення. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику також повторюють на Заході. Так у читачів складається враження, що весь світ глузує з України.

Меседж Україна має на озброєнні зіпсовані боєприпаси

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Україна використовує непридатні для бою боєприпаси. Мовляв, у ЗСУ катастрофічно бракує зброї, от військові й використовують старе озброєння. Автори дописують, що так техніка швидко ламатиметься і ніщо не протистоятиме російським силам. Вони додають до публікації світлину нібито з українського складу зброї. 

На кейс звернули увагу фактчекери StopFake, які з’ясували, що теза про використання зіпсованої зброї — безпідставна. Пропагандисти не навели доказів, оскільки насправді на світлині зображений склад російської зброї, який нещодавно знайшла Державна спеціальна служба транспорту на Харківщині. Придатні снаряди віддали ЗСУ, а пошкоджені — утилізували. Тобто на фото було російське озброєння і снаряди справді були зіпсовані. Однак це не стосується української армії та її бойового запасу. Пропагандисти віддзеркалили ситуацію та видали російську техніку за українську. 

Автори вдаються до риторики про використання зіпсованих боєприпасів чи навіть техніки, щоб переконати у відсутності гідної боєздатності в українській армії. У такий спосіб пропагандисти видають бажане за дійсне й кажуть, що Україна нібито постійно програє.

Фейк Очільник ГУР Кирило Буданов у комі

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що після останнього ракетного обстрілу Кирила Буданова поранили. Переконують, що, мовляв, він наразі перебуває в комі, хоча це «приховують». Автори посилаються на німецьке видання Stern. Це — неправда. 

За кейс узялися фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що таку новину німецьке видання не публікувало. Це просто пропагандистський вкид. Тимчасом журналісти Stern також спростували заяву, буцімто це вони повідомили про стан Кирила Буданова. Медійники пояснили, що це — частина російської дезінформації і пропагандисти безпідставно використали їхнє видання як «першоджерело».

Нагадаємо, що цей фейк є частиною пропагандистської історії про те, як нібито Кирила Буданова «поранили» внаслідок влучання російської ракети в будівлю Головного управління розвідки України. Раніше автори стверджували, що Буданов перебуває на лікуванні в Німеччині й українське керівництво це приховує. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.