Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Травня станом на 812 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2146
Фейк
693
Маніпуляція
648
Меседж
438
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Росіяни поширили відео танцівника живота Пабло Акости під виглядом Володимира Зеленського

Користувачі російського сегменту фейсбуку і тіктоку поширюють відео, на якому чоловік у блискучому костюмі танцює танець живота, і стверджують, що це Володимир Зеленський. Один із користувачів поставив емодзі з прапором України та написав: «Кожного разу, коли вам потрібно більше грошей… ви повинні влаштувати їм гарне шоу!», натякаючи на західних партнерів. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери медіа Reuters. Насправді на цьому відео танцює не Володимир Зеленський, а танцівник живота Пабло Акоста. Схожі відео він опублікував на своїй сторінці в інстаграмі 1 липня.

У такий спосіб агітпроп намагається принизити і поглузувати з Володимира Зеленського, мовляв, Президенту України доводиться йти навіть на такі крайнощі, аби отримати зброю від західних партнерів. Раніше ми писали про те, що іспанський журнал El jueves опублікував обкладинку, на якій українські військові нібито відмовляються від контрнаступу, та спростовували фейк про те, що в офіційному твітер-акаунті Міноборони України писали, що Зеленський — «голий клоун».

Фейк Українці бояться відповіді Росії за Кримський міст, тому виїжджають із Києва та створюють затори

Користувачі фейсбуку і твітеру, які транслюють прокремлівську риторику, 17 липня 2023 року поширили відео затору в Україні. На ньому кияни нібито втікають із міста через страх, що Росія завдасть удару у відповідь за вибухи на Кримському мосту. Українці вирішили втікати буцімто після того, як Володимир Путін заявив, що його міністерство оборони готує пропозиції щодо відповіді. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери медіа Reuters. Відео, поширене 17 липня 2023 року, на якому видно затор, насправді зняте торік. Його перепостила користувачка інстаграму lyudaoshomok. За її словами, ролик був знятий 21 серпня 2022 року, й на ньому зафіксовано транспортні засоби, які прямують до Києва.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються залякати українців та посіяти паніку. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що керівник ГУР Кирило Буданов подякував патріотам за спецоперацію в Криму. Також ми розповідали, що писали прокремлівські телеграм-канали про вибухи на Кримському мосту.

Фейк Папа Франциск закликає звільнити з-під арешту митрополита УПЦ МП Павла Лебедя

Анонімні телеграм-канали та російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Папа Римський нібито закликав українську владу звільнити намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла Лебедя (Пашу Мерседеса). Таку заяву Папа Франциск буцімто зробив під час особистої розмови з представником Всесвітнього союзу старовірів Леонідом Севастьяновим. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Інформації про те, що Папа Франциск закликав українську владу звільнити митрополита Павла Лебедя, немає на жодному з офіційних ресурсів Ватикану та понтифіка. Ба більше, на сайті Ватикану навіть немає інформації про те, що в Папи була зустріч із головою Всесвітнього союзу старовірів Леонідом Севастьяновим у 2023 році.

Деякі російські медіа вказують, що Папа Франциск зробив таку заяву під час особистої зустрічі з Севастьяновим. Проте голова союзу старовірів неодноразово робив гучні заяви, які не відповідали дійсності. Й через це самі російські пропагандистські ресурси з недовірою ставляться до його слів.

Нагадаємо, що 1 квітня наміснику Києво-Печерської лаври, митрополиту УПЦ МП Павлу Лебедю СБУ вручила підозру за двома статтями кримінального кодексу: розпалювання міжрелігійної ворожнечі (ст. 161 ККУ) та поширення матеріалів, які виправдовують російську агресію (ст. 436-2 ККУ).

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Папу Римського Франциска та українську владу, яка нібито затримала ні в чому не винного митрополита УПЦ МП. Російські пропагандисти прагнуть розколоти українське суспільство за релігійною ознакою. Раніше «Детектор медіа» розповідав про тактику, як російська пропаганда інструменталізує релігійні питання у власних цілях.

Маніпуляція Інтерпол розшукуватиме українців, які втекли від мобілізації у Європу

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та російські користувачі фейсбуку поширюють інформацію про те, що поліція Харкова нібито передаватиме Інтерполу відомості про громадян України, які втекли від мобілізації до країн Європейського Союзу. Таку заяву буцімто зробив Сергій Болвінов, керівник слідчого управління Нацполіції Харківської області. Це — маніпуляція.

Фактчекери проєкту StopFake дослідили кейс. 14 липня Сергій Болвінов справді написав у фейсбуці про співпрацю з Інтерполом (Міжнародною організацією кримінальної поліції). Проте ця співпраця не через українців, які перебувають у країнах Євросоюзу, як стверджує російський агітпроп. Болвінов заявив, що українські правоохоронці звертатимуться до Інтерполу тому, що хочуть притягти до відповідальності колаборантів, які втекли з України та осіли в ЄС. Російський агітпроп вирвав фразу з контексту.

Маніпулюючи фактами про мобілізацію, російські пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу та посіяти паніку в суспільстві. Раніше ми спростовували маніпуляцію, що в Україні для вагітних жінок створили військову форму, щоб відправляти їх на фронт.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «УГІЛ» («УДІЛ»)

Російські пропагандисти постійно намагаються презентувати українців як терористів, а український уряд — як «хунту», що «захопила владу» в державі. З цією метою вони вживають формулювання «УГІЛ» («УДІЛ» — «Українська Держава Івано-Франківська і Львова»), найчастіше як абревіатуру. Воно є синонімом до поняття «київський режим», про використання якого ми розповідали раніше. За допомогою таких формулювань росіяни намагаються подати Україну як терористичне угруповання. 

Формулювання «УГІЛ» («УДІЛ») показує необізнаність пропагандистів у тонкощах геополітичних процесів на Близькому Сході. Вони намагалися спародіювати абревіатуру терористичного угруповання «ІДІЛ», яке розшифровується як «Ісламська держава Іраку та Леванту». Однак вона погано підходить для перенесення на український контекст. «ІДІЛ» не мала уряду як такого, а керувалася бойовиками без централізованої політичної та управлінської структури. Бойовики значно обмежували права людей та впроваджували релігійний культ і займалися терактами, викраденнями, убивствами і стратами. 

Використовуючи такі фрази, пропагандисти хочуть знецінити українську державність та перекласти відповідальність за дії росіян на жертву їхньої агресії. «Детектор медіа» раніше писав про тактику whataboutism, де і використовують такі формулювання. Пропагандисти на звинувачення в тероризмі відповідають, що українці живуть в «УДІЛ», і називають Президента України Володимира Зеленського «головою терористичного угруповання». Фактично, в такий спосіб вони відходять від суті питання та хочуть уникнути відповідальності.

Фейк Зеленський визнав, що США розпочали війну в Україні

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Володимир Зеленський в інтерв’ю ABC News нібито заявив про «кураторство США в українській агресії» та начебто додав, що «США могли би закінчити конфлікт в Україні будь-якої секунди, оскільки це вони [американці] його розв’язали». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Президент України Володимир Зеленський не робив жодних заяв про те, що США розв’язали війну в Україні. Він підтвердив, що Україна сама ухвалює рішення щодо деокупації своїх територій.

Зеленський прокоментував слова Дональда Трампа про те, що він міг би закінчити війну за 24 години. Президент України сказав, що Трамп уже мав свої 24 години, проте тоді в нього були інші пріоритети. А ще додав, що для України неприйнятний варіант закінчення війни з Росією за рахунок торгівлі власними територіями.

У такий спосіб російські пропагандисти вже вкотре намагаються дискредитувати Володимира Зеленського та погіршити відносини із західними партнерами, розраховуючи на те, що вони зменшать військову допомогу Україні. Раніше ми спростовували маніпуляцію про те, що Єнс Столтенберг відмовив Зеленському потиснути руку.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.