Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2652
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Росія поки що не застосовувала касетні боєприпаси в Україні

Російські медіа, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Путін заявив, нібито Росія досі не застосовувала касетні боєприпаси в Україні. «Якщо їх застосовуватимуть проти нас, ми залишаємо за собою право на дзеркальні дії», — заявив президент Росії. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери медіа The Insider. 25 лютого 2022 року міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch повідомляла про удар російської балістичної ракети 9M79, випущеної комплексом «Точка-У», по лікарні у Вугледарі. Вона була обладнана боєголовкою, начиненою касетними боєприпасами 9N123K. Внаслідок цього загинуло 4 людини.

28 лютого 2022 року журналісти-розслідувачі Bellingcat відстежили застосування Росією касетних боєприпасів на території України. А вже в кінці березня 2022 року голова ради з прав людини ООН Мішель Бачалет заявила, що касетні боєприпаси Росія на той момент застосувала 24 рази. Удар по Краматорському вокзалу 8 квітня 2022 року, коли загинуло 58 цивільних осіб та було поранено близько 100, також було здійснено «Точкою-У».

Росія дискредитує Україну та намагається зробити винною у війні. Мовляв, саме українці є агресорами, а Росія була вимушена вступити у війну та застосовувати касетні боєприпаси. Раніше ми спростовували фейк про те, що Україна не має права застосовувати касетні боєприпаси, бо у 2008 році підписала конвенцію.

Викриття Чоловік, який видавав себе за священника, намагався перешкодити кортежу Зеленського у Болгарії

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили відео, на якому чоловік, що видає себе за священника, намагається перешкоджати кортежу Володимира Зеленського під час його візиту до Болгарії. Він виголошував: «Анафема!» та «Фашистська Україна!», а також кидався на інших чиновників, які виходили з машини. На відео видно, як цього «священника» затримує поліція.

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили кейс. Вони зазначають, що болгарське медіа «Телеграф» написало про чоловіка статтю. На відео — Атанас Стефанов, який видає себе за священника. Насправді ж він є головою громадського об’єднання «Друзі Росії» та прихильником патріарха Кіріла.

Раніше, у березні 2023 року, під час візиту до Йорданки Фандикової, міської голови Софії, Атанас Стефанов скинув український прапор.

Такі дії дискредитують Болгарію, нібито вона підтримує Росію та проти України. Можна зробити хибний висновок, що Україні на Заході не раді, а саму країну вважають нацистською. Раніше ми спростовували фейк про те, що під час візиту до Болгарії Володимиру Зеленському відмовили в постачанні зброї.

Фейк ЦРУ розсекретило документ, у якому стверджується, що Степан Бандера був шпигуном Адольфа Гітлера

Користувачі американського сегменту фейсбуку і твітеру поширюють скриншот і посилання на нібито документ, який розсекретили ЦРУ. У ньому йдеться, що український герой Степан Бандера буцімто був «професійним шпигуном Гітлера, відомим як Консул ІІ». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери медіа Reuters. Центральне розвідувальне управління США (ЦРУ) розмістило на своєму вебсайті переклад російськомовної статті з журналу. А користувачі фейсбуку і твітеру помилково сприйняли текст як дані самого ЦРУ. Також дехто з дописувачів поділився обрізаним скриншотом, де не видно частину, яка ідентифікує документ як переклад.

Насправді ж джерело цієї статті про Бандеру як шпигуна Гітлера — випуск 1951 року періодичного видання «Соціалістичний вісник», яке видавали меншовики закордоном.

Агітпроп систематично просуває фейки про Степана Бандеру, аби переконати весь світ у тому, що українці — нацисти. Це дискредитує Україну та українську владу. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що в Україні нібито приховують справжню світлину Степана Бандери з німецьким керівництвом.

Фейк Керівник ГУР Кирило Буданов подякував патріотам за спецоперацію в Криму

Анонімні телеграм-канали та російські ЗМІ, які транслюють прокремлівську риторику, а також низка українських медіа поширили інформацію, що керівник ГУР Кирило Буданов нібито написав у телеграмі про «успішну операцію в Криму» та буцімто подякував «українським патріотам у Криму за додаткові докладні відомості та відео спільної роботи ГУР і ЗСУ». Це — фейк.

На кейс звернув увагу Центр стратегічних комунікацій. Вказаний телеграм-канал, на який посилаються російський агітпроп та українські медіа, — фейковий. Керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов не робив подібних заяв про події в тимчасово окупованому Криму. Також подібних заяв немає на офіційних каналах ГУР та Кирила Буданова.

Ба більше, представник пресслужби Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов повідомив Суспільному, що «коментар нібито від імені Кирила Буданова, що вибух на полігоні в Криму справа рук ЗСУ та ГУР, — фейк. Всі наші офіційні сторінки є на сайті Головного управління розвідки України».

Уже не вперше агітпроп намагається дискредитувати керівника ГУР Кирила Буданова та відбілити росіян, звинувативши українців у злочинах. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про Кирила Буданова, нібито він заявив про план знищити 3 мільйони жителів Криму після перемоги. Також ми розповідали, що писали прокремлівські телеграм-канали про вибухи на Кримському мосту.

Фейк Україна не має права застосовувати касетні боєприпаси, бо підписала конвенцію

Анонімні телеграм-канали та медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що адміністрація Джозефа Байдена постановила постачати Україні касетні боєприпаси, заборонені конвенцією у 2008 році. Агітпроп наголошує, що Україна підписала цей документ, проте попри це українські військові застосовуватимуть їх для атаки на російські міста. А такий тип озброєння є небезпечним для цивільних після війни, якщо боєприпаси не розірвалися. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Радник президента США Джейк Салліван заявив, що від початку повномасштабного вторгнення Росія застосовує касетні снаряди, які в 30-40% випадків не розриваються.

Конвенцію про касетні боєприпаси створили у 2008 році, її підписали 123 країни. Однак Україна, США та Росія не є її підписантами. Джозеф Байден також пояснив, що такий тип озброєння передаватимуть Україні через нестачу інших боєприпасів. А міністр оборони України Олексій Резніков зазначив, що українські військові не застосовуватимуть касетні боєприпаси на території населених пунктів Росії та вестимуть строгий облік використання та локалізації, аби потім можна було ці території розмінувати.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати українську армію та владу, наголошуючи, що саме в Україні терористи, які хочуть знищити росіян. Росія прагне виставити себе жертвою, проте саме вона коїть злочини. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що в разі, якщо США нададуть Україні касетні боєприпаси, Росія буде змушена їх застосовувати у відповідь на території України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.