Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2652
Фейк
803
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Парижі проведуть розпродаж ікон із Києво-Печерської лаври

Російські медіа та користувачі соцмереж, що поширюють проросійську риторику, стверджують, що в Парижі нібито планують провести розпродаж ікон із Києво-Печерської лаври на окремому аукціоні. Мовляв, доказом цього є фото білборду з рекламою заходу із запланованою датою — 1 жовтня. Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони взяли коментар у представника аукційного дому Osenat, що вказаний на «бігборді». Він заявив, що це оголошення є фейковим, як і сам «аукціон». Крім того, на офіційному сайті дому можна побачити, що на 1 жовтня не заплановано жодного аукціону або інших заходів. 

Поширюючи такі фейки, пропагандисти хочуть показати, що західні країни нібито навмисно вивозять витвори мистецтва з історичних памʼяток України, щоб більше ніколи їх не повернути. Однак насправді ж деякі експонати евакуйовують у європейські музеї саме через невпинні російські обстріли цивільної інфраструктури. «Детектор медіа» писав, як іще російський агітпроп інструменталізує історію України у своїх цілях. 

Маніпуляція Французьким інструкторам начхати на долю українських військових

Російські медіа поширюють інформацію, нібито французьким інструкторам, які навчають українських військових, начхати на їхню подальшу долю. Посилаючись на авторку видання Le Monde Еліз Венсан, вони стверджують, що інструктори після завершення тренувань влаштовують «проводи» українців, які «вирушають на можливу загибель». Мовляв, інструктори кажуть: те, що далі буде з українцями, нас не стосується. Проте це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту The Insider. Вони стверджують, що насправді у короткій статті Венсан «У Польщі французи навчають українських солдатів» ідеться про те, що Франція розсекретила інформацію про програму навчання українських військових на колишній радянській військовій базі у Польщі, у якій беруть участь 120 французьких інструкторів та 80 осіб із додаткового персоналу. Французький полковник Бенуа, що бере участь у тренінгах відзначає високу мотивацію українських військових. Натомість фраза, яку поширюють пропагандисти, є вирваною з контексту. У повній версії завершення статті йдеться, що «про страх перед майбутнім офіційно не говорять», у контексті чого Бенуа і заявив про те, що подальші події — це «не їх тема». 

У цьому випадку пропагандисти намагаються видати фразу одного полковника за доказ байдужого ставлення іноземців до життів українських вояків. Однак сама фраза стосується лише церемонії завершення тренінгів. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «братній народ»

Ідея «братнього народу» зародилася в радянські часи. Це ще одна спроба прив’язати історію Білорусі та України до Росії та заперечити існування білорусів і українців як окремих націй. Мовляв, усі ми єдині, історія у нас одна, кожен із нас — «брат і сестра». Комуністична пропаганда формувала образ України як російської колонії. Після здобуття незалежності України Кремль далі просував цей міф й стверджував, що білоруси, українці й росіяни історично нероздільні.

Загалом російському агітпропу вигідно використовувати риторику про існування  «братніх народів» навіть у контексті російсько-української війни. Адже неспровоковану агресію проти українців, їх геноцид Москва подає як «конфлікт» і просту «сварку» між слов’янськими народами. Нібито українців та росіян просто «посварили» та їм треба якнайшвидше «помиритися». У такий спосіб пропагандисти спотворюють реальність та приховують одну із цілей їхньої агресії — знищити українців як націю. 

Водночас це може впливати й на західні медіа, лідерів думок, які перебирають риторику про «конфлікт» народів. Наприклад, ще у квітні 2022 року президент Франції Еммануель Макрон в інтерв’ю телеканалу France 2 відмовився назвати дії Росії в Україні «геноцидом». Свою думку Макрон спробував пояснити так: «Я буду обережний із такими термінами сьогодні, тому що ці два народи (росіяни та українці. – Ред.) – брати». Уже у 2023 році він заявив, що прагне перемоги України й сподівається, що Росія зазнає поразки. 

Те саме відбувається із західними медіа. За ключовими словами «Ukrainian crisis» пошуковик видає низку матеріалів про «конфлікт» і так звану «кризу» в Україні. Власне, ця риторика дозволяє агітпропу применшувати свої злочини в Україні, адже це просто невеличка «сварка». В Україні триває війна, і росіяни вбивають українців, нищать цивільну інфраструктуру, перешкоджають спокійному життю.

Жодного «братнього народу» не існує, адже українці — окрема нація серед інших. Українці мають власну історію, традиції та звичаї. Україна та Росія історично розвивалися за різних умов і зазнавали впливу різних сусідів. 

Фейк 47% одеситів виступають проти вступу України до НАТО

Російські медіа, а також анонімні телеграм-канали, де поширюють проросійську риторику, стверджують, ніби 47% одеситів виступають проти вступу України до НАТО. Мовляв, такі дані опублікували в результатах соцопитування, проведеного Міжнародним республіканським інститутом (США). Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони стверджують, що насправді 53% одеситів проголосували б за вступ до НАТО і лише 18% проти. Наприкінці червня Міжнародний республіканський інститут дійсно опублікував результати соцопитування, де у респондентів запитували, чи проголосували б вони за вступ України до НАТО, якби «зараз» відбувався референдум щодо цього питання. У ньому не вказано, що інші 47% респондентів з Одеси виступають проти вступу України. Якщо ретельніше прочитати оригінальний документ із дослідженням, то на сторінці 136 можна знайти, що лише 18% одеситів відкрито виступають проти. Ще 21% респондентів відповіли, що не голосували б узагалі, а 8% воліли не відповідати або не змогли відповісти. 

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть показати, що українці нібито виступають проти інтеграції України до НАТО, особливо у південних та східних регіонах країни. Минулого тижня «Детектор медіа» писав, що ще пропагандисти говорили про нещодавній саміт НАТО у Вільнюсі. 

Маніпуляція З початку контрнаступу Україна втратила до 20% усієї західної бронетехніки, — The New York Times

Російські медіа, а також анонімні телеграм-канали з проросійською риторикою, посилаючись на статтю The New York Times, поширили інформацію, нібито з початку контрнаступу Україна втратила до 20% усієї бронетехніки, яку їй передали західні партнери (йдеться про танки, бойові машини піхоти та бронетранспортери). Проте це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони стверджують, що у публікації The New York Times насправді згадується лише про те, що до 20% важкого озброєння включно з його західними зразками, що було використане під час контрнаступу під час перших двох тижнів червня, можуть бути знищеними або пошкодженими ворогом. Автори статті повідомляють, що у подальші тижні рівень українських втрат бронетехніки знизився до 10%, оскільки Україна тоді змінила тактику наступу.

Маніпулюючи іноземними публікаціями, пропагандисти хочуть сформувати хибне враження провалу України на полі бою та показати «неефективність» західної зброї. Однак у цій ситуації навіть у згаданій статті вказано, що низка зразків західного озброєння не використовується під час контрнаступу, а втрати західної техніки перебільшено. 

Фейк Українські військові на кордоні з Польщею перевіряють авто у захисних костюмах і масках через підвищений рівень радіації

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, де поширюють проросійську риторику, стверджують, нібито на заході України «стрибок радіації», через що українські військові почали ретельно оглядати автомобілі на кордоні в захисних костюмах і масках. Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck та Agence France-Presse (AFP). Вони  наголошують, що фото, яке пропагандисти надають як доказ своїх тверджень, насправді було опубліковане на сторінці Прикордонної служби Польщі 2020 року. На цій версії фото є підпис його автора - Владислав Чулак. Фактчекери з AFP звернулись до Чулака, який підтвердив, що зробив це фото під час пандемії коронавірусу у 2020 році на пункті пропуску Губінек між Польщею та Німеччиною. 

У VoxCheck також стверджують, що на запит польського видання Konkret24 в Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ зазначили, що військові на кордоні не здійснюють перевірок у захисних костюмах. Прессекретарка польської Прикордонної служби Анна Михальська теж підтвердила, що на україно-польському кордоні немає українських військових у захисних костюмах і масках.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть залякати як іноземців, так і українців, а також перекласти відповідальність за злочини росіян з агресора на жертву. Зрештою фахівці VoxCheck стверджують, що цей фейк створено на підтримку заяв секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева від 19 травня 2023 року, де він сказав, начебто внаслідок вибуху боєприпасів зі збідненим ураном у Хмельницькій області на Європу насувається радіація. Однак Головний центр спеціального контролю Державного космічного агентства України стверджує, що радіаційний фон на заході України був у нормі.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.