Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Травня станом на 812 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2149
Фейк
693
Маніпуляція
648
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Євроінтеграція України — насправді поглинання й колонізація

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Європа намагається поступово поглинути Україну, щоб перетворити її на свою колонію. Мовляв, Україна — «маріонеткова держава», отже, Європа прагне стати її опікуном. 

Фактчекери проєкту EU vs Disinfo взялися за цей кейс і пояснили, що Україна не контролюється США, ЄС чи будь-якою іноземною організацією. Суверенітет і територіальну цілісність України поважає більшість країн світу, натомість Росія незаконно вторглася в Україну ще у 2014 році. Західні країни надають Україні військову та фінансову допомогу для ефективної самооборони країни від неспровокованого російського вторгнення. Допомога здійснюється, щоб захистити Україну, а не поглинути її. 

Загалом таку риторику використовують пропагандисти, щоб підживити наратив про Україну-«маріонеткову державу», яка не здатна сама ухвалювати рішення. Нібито Україною керують ззовні. Автори називають євроінтеграційний шлях України «колонізаторським», щоб демонізувати Захід та ЄС як інституцію, яка нібито захоплює держави, а не сприяє їхньому розвитку. 

Автор: Орест Сливенко,

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «розширення діапазону прийнятного»

Тактика «розширення діапазону прийнятного» використовується у тих випадках, якщо пропагандистський меседж є неприйнятним для цільової аудиторії. Її застосовують тоді, коли більшість технік переконання можуть дати зворотний ефект: аудиторія почне сприймати меседж іще гірше.

Існує два способи розширення меж прийняття. По-перше, можна зайняти більш екстремальну позицію, щоб змусити аудиторію прийняти без спротиву помірніші позиції, які вона до «підвищення ставок» пропагандистами не схвалила б. По-друге, висунути скромніші вимоги, а потім поступово підвести аудиторію до сприйняття бажаної позиції.

Ця тактика заснована на соціологічній концепції «Вікно Овертона». Згідно з моделлю Овертона, у кожен момент часу певні ідеї становлять чинну норму в суспільстві, утворюючи точку відліку. Решта ідей можуть або входити в діапазон допустимих, або ні. Межами вікна нейтрального політичного дискурсу вважаються ідеї, що потрапляють у розряд прийнятних. Прийнятні висловлювання можна вважати політично безпечними для озвучення на публіці чи політиками, які дбають про свій імідж та продовження політичної кар'єри. Підтримку ж ідей за рамками вікна сам Овертон вважав ризикованою і потенційно шкідливою для політичної кар'єри.

Тактику «розширення діапазону прийнятного» використовувала пропаганда в нацистській Німеччині. Після приходу до влади Гітлера відносно демократичним шляхом вони разом з Геббельсом примножували ненависть і ксенофобію в політично розколотому німецькому суспільстві часів Веймарської республіки. Нацисти робили це для утримання своєї влади та консолідації прихильників проти «спільного ворога». А ворога на різних стадіях консолідації влади нацисти змінювали. Спочатку під репресії потрапили свої ж націонал-соціалісти. Знищення керівництва штурмових загонів «СА» стало відомим як «Ніч довгих ножів». Далі жертвами репресій стали політичні опоненти нацистів: комуністи, соціалісти та соціал-демократи. Потім черга дійшла до різних соціальних та національних груп у Німеччині: представників ЛГБТ-спільноти, «франкмасонів», євреїв, ромів, афронімців, людей з інвалідністю та ментальними розладами, свідків Єгови тощо. У результаті, німецьке суспільство без істотного опору сприйняло початок Другої світової війни, «фабрики смерті» і знищення мільйонів людей. Підготовка до сприйняття жорстокості як належного зайняла кілька десятиліть. 

Росіяни теж використовують тактику «розширення діапазону прийнятного» і схвалення військової агресії проти інших держав. Різні одіозні заяви, які не може прямо транслювати Путін, щоб зберегти респектабельність як голова держави, транслюють інші російські політики, такі як уже покійний Володимир Жириновський, а також ексголова «Роскосмосу» Дмитро Рогозін та заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв. Не відстають від них і так звані ідеологи, такі як Олександр Дугін і Тимофій Сергєйцев, які неодноразово закликали до знищення та розділу України і вбивства українців. У такий спосіб усі вони поступово морально готують російське суспільство та міжнародну спільноту до найгірших сценаріїв.

Тактику «розширення діапазону прийнятного» використовує й Україна під час лобіювання збільшення військової допомоги від союзників. Наші дипломати поступово домоглись того, щоб союзники погодились постачати Україні сучасні артилерійські системи та комплекси протиповітряної оборони, танки і касетні боєприпаси. Тоді як у перші місяці після повномасштабного вторгнення Росії в Україну західні суспільства і політики не були готові надавати Україні нічого з цього. 

В Україні цю тактику застосовують і щодо контроверсійних внутрішньополітичних питань. Шляхом постійної комунікації і в Україні стали можливими медична та виборча реформи, відкриття ринку землі, легалізація медичного канабісу та узаконення цивільних партнерств для ЛГБТ-пар. Адвокація та подальша імплементація цих реформ здійснювалися поступово через значний спротив усередині України, але зміни перестали сприйматись як неможливе.

Фейк Велика Британія вручила Зеленському робота-військового

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в іноземному сегменті твітеру. У повідомленнях ідеться, що на зустрічі з Володимиром Зеленським прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак подарував йому робота-вояка, який здатен «воювати». Це відбулося під час візиту посадовців на один із британських військових об’єктів. Автори до публікацій додають відео. Це — брехня. 

Кейс проаналізували фактчекери Reuters, які визначили, що відео змонтоване. Тобто на оригінальне відео наклали робота, який «іде» разом із Зеленським територією  військового об’єкта. Усі поширені відео мали спеціальний водяний знак тіктоку. 

Фактчекери додатково вирішили перевірити акаунт, де відео вперше завантажили. На оригінальному відео виявили підпис, що робот зроблений за допомогою 3D-технологій. Він несправжній. Сам автор тіктоків створює схожі відео за участі роботів.

Викриття Невідомі поширили документ від імені ЗСУ, у якому рекомендують провести «профілактичні роботи» щодо гомосексуальності серед військовослужбовців

Цей документ зафіксували фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО.  У ньому йдеться, що через високу «небоєздатність» української армії у військових підрозділах рекомендують провести профілактичні роботи щодо так званої «нетрадиційної сексуальної орієнтації». Автори дописують, що військові, які належать до ЛГБТКІАплюс-спільноти, «підривають» боєздатність армії. 

Фактчекери пояснюють, що такий документ несправжній. Це фахівцям підтвердила й очільниця Національного агентства України з питань держслужби Наталя Алюшина. Оскільки імовірний «документ» взагалі є дискримінаційним, він апріорі не може існувати. Ба більше, автори фейкового документа припустилися багатьох орфографічних і стилістичних помилок. 

Наприклад, терміна «нетрадиційна сексуальна орієнтація» не існує, він стигматизує представників ЛГБТКІАплюс-спільноти. Натомість рекомендовано вживати термін «гомосексуальна орієнтація». 

Маніпуляція Зеленський «викликав» 3 000 американських солдатів на війну в Україні

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Володимир Зеленський нещодавно ухвалив рішення про виклик 3 000 американських солдатів військового резерву через «величезні втрати» на війні. Автори посилаються на «видання» The Babylon Bee. Це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту «Брехунець» дослідили цей кейс і встановили, що насправді пропагандисти взяли новину з гумористичного форуму The Babylon Bee і видали це за інформацію з авторитетного джерела. Хоча на форумі може писати будь-хто й правила модерації там зовсім інші. На сайті також вказали, що вони публікують фейкові новини й вони є сатиричними. Тобто пропагандисти спотворили контекст новини й видали її за справжню. 

Російська пропаганда систематично підживлює наратив, що в Україні воюють кадрові військові інших держав — так звані іноземні найманці. У такий спосіб агітпроп намагається також виправдати невдачі російської армії. Мовляв, вони воюють не зі «слабкими» українцями, а зі «спеціально тренованими натівцями» чи американцями. 

Меседж Спалах холери в Одеській і Миколаївській областях пов’язаний з діяльністю біолабораторій в Україні

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито «віруси холери», виявлені в Одеській і Миколаївській областях, пов’язані з діяльністю біологічних лабораторій США в Україні. Автори переконують, що спалах хвороби стався з «витоком вірусів» у біолабораторії в Одесі, побудованій з порушенням вимог безпеки.

За кейс узялися фактчекери проєкту VoxCheck, які пояснили, що холера — не вірусне, а бактеріальне захворювання, а отже, «вірусів холери» просто не існує. Та й станом на початок липня 2023 року в Україні не зафіксували жодного випадку зараження холерою. Щодо інших інфекційних хвороб у відомстві МОЗ пояснили, що ризик їхнього спалаху підвищується, проте наразі у постраждалих районах здійснюють посилений епідеміологічний нагляд. Головний санітарний лікар України Ігор Кузін розповів про низку регулярних заходів для протидії холері та про нововведення, які запровадили після підриву росіянами Каховської ГЕС. 

Для протидії спалаху інфекційних захворювань в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях відкрили 38 пунктів моніторингу води. Також у Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях центри контролю та профілактики хвороб перевели на особливий режим реагування.

Тобто теза про так звані «біолабораторії» також безпідставна. Пропагандисти систематично спекулюють на цій темі, аби залякати українців.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.