Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Січня станом на 1054 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 09 лютого

У випуску спростовуємо фейк про те, що Україна запровадила санкції «проти Запорізької АЕС», а також розповідаємо про накриу СБУ ботоферму Рогова у м. Запоріжжі.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про поїздку Зеленського до Великої Британії, Франції та Бельгії

На тлі новин про візит українського президента Володимира Зеленського до Великої Британії, Франції та Бельгії у проросійських анонімних телеграм-каналах поширювали чимало дезінформаційних меседжів, за допомогою яких Росія нав’язує аудиторії власне трактування подій. Аналітикині й аналітики «Детектора медіа» виокремили найпоширеніші з них.

1. Візитом Зеленського відволікають увагу від ситуації в Бахмуті

У грудні, під час візиту Зеленського до США, пропагандисти писали, що Зеленський навмисно вилетів з країни, щоб здавання Бахмута «повісити» на Головнокомандувача української армії Валерія Залужного. Мовляв, між Зеленським і Залужним давній конфлікт, й таке рішення — його наслідки. Нібито «провина» дасть змогу змінити головнокомандувача. Однак Бахмут й досі перебуває під контролем української армії. Цього разу пропагандисти теж користуються складною ситуацією, яка виникла у місті  через вторгнення Росії. На їхню думку, Зеленський хоче виглядати героєм й особисто поїхав домовлятись за зброю. Однак для цього йому нібито треба переконати західних партнерів, що до української армії мобілізують ще «як мінімум» триста тисяч людей. Нібито така цифра «обгрунтована» втратами особового складу. Однак такі твердження — лише припущення пропагандистів. Жодних доказів вони не наводять. У цьому випадку агітпроп просуває одразу кілька маніпулятивних меседжів: західна підтримка України слабне; в українському війську величезні втрати, які будуть перекривати примусовою мобілізацією; Зеленський «грається в героя». Насправді Володимир Зеленський виконує обов’язки президента країни, яка перебуває у стані війни, й веде перемовини із партнерами щодо подальшої співпраці.

2. Поїздкою Зеленського по Європі «гасять» корупційний скандал в Україні

Мовляв, корупційний скандал із закупівлями Міністерством оборони значно підірвав імідж України. Нібито Україні зараз необхідно створити позитивну  «мотиваційну» картинку для європейців. На думку авторів анонімних телеграм-каналів,  візит Зеленського, мовляв, зможе змінити заголовки на перших шпальтах західної преси. Такі тези — маніпуляція, бо вони не мають причинно-наслідкового зв’язку.  Звісно, медіа висвітлюватимуть візит президента України, ми бачимо багато позитивних відгуків, однак однак жодних гарантій, що не буде й негативних для України заголовків -  немає. 

3. Зеленський перестав бути «бункерним правителем» після того, як спростували міф, що Путін хоче його вбити

У таких повідомленнях автори-аноніми посилаються на нещодавнє інтервʼю експремʼєра Ізраїля Нафталі Беннетта, яке російська пропаганда використала для поширення дезінформації. Пропагандисти стверджують, що Путін проявив «милосердя» й «пообіцяв» не вбивати Зеленського. Однак це твердження придумали пропагандисти, спотворивши сенс сказаного Беннеттом.

Поширюючи цей меседж, російська пропаганда використовує тактику підміни понять. Насправді «бункерним дідом» називають російського президента, і не лише українці, а й білоруси та росіяни. На відміну від Путіна, який рідко відвідує будь-які заходи, Володимир Зеленський від перших днів великої війни записував відео на тлі будівлі Офісу президента та демонстрував українцям, що він в Україні. Поїздки у звільнені  Бахмут, Херсон, Ізюм та інші міста, візит до США також спростовують версію пропагандистів про «переховування» Володимира Зеленського.

4. Зеленський у 2023 буде більше їздити Європою, зокрема через вибори

В анонімних телеграм-каналах пишуть, що нібито Зеленський готується до майбутніх виборів, тому найближчим часом матиме більше закордонних робочих поїздок. У такий спосіб пропагандисти намагаються діяти на випередження й прагнуть переконати українців, що влада нібито більше переймається майбутніми виборами та своїм подальшим перебуванням на посадах, ніж війною й теперішніми проблемами українців. Однак відповідно до законодавства України, в умовах воєнного стану вибори не проводять. Поки що воєнний стан продовжили до 20 травня 2023 року. Тобто вибори до Верховної Ради, вибори президента України чи місцеві вибори відбудуться лише після завершення війни. 

5. Зеленський сфотографувався на тлі британського танка — це максимум того, що він може отримати від поїздки

У дописах йдеться, що нібито британці дали можливість Зеленському сфотографуватись на тлі танка Challenger 2 виключно для реклами танка у світових медіа. Буцімто ці танки ніколи не з’являться на передовій в Україні. Мовляв, їх пообіцяли дати протягом місяця, але за умови розміщення у столиці для «піару». На фронт їх не передаватимуть. Насправді українські військові вже прибули до Великої Британії й вчаться працювати з цими танками. Ба більше — британський прем’єрміністр Ріші Сунак запевнив Володимира Зеленського, що Велика Британія прискорить відправлення свого обладнання й обладнання союзників до України, «щоб забезпечити його доставку на фронт найближчими днями й тижнями, а не місяцями чи роками».

6. Візит до Європарламенту не матиме результатів

Також в анонімних телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику, є дописи. автори яких стверджують, що «крім оплесків божевільних маразматиків» візит до Європарламенту нічого не дасть Україні. Мовляв, Зеленському поаплодують, сфотографуються з ним й на тому все завершиться. У такий спосіб російська пропаганда намагається просувати меседжі про «нікчемну Європу» та «недолугість і безпорадність європейських інституцій». Мовляв, насправді вони нічого не вирішують й ні на що не здатні. Проте, очільниця Європарламенту Роберта Мецола у своєму виступі зауважила, що Євросоюз має перейти до наступного кроку і розглянути можливість надати Україні винищувачі. Візит президента України ще триває, тож підбивати підсумки, як те роблять пропагандисти, поки рано. 

7. Меседжі,  метою яких є висміювання особисто Володимира Зеленського

В анонімних телеграм-каналах пропагандисти також застосовують тактику висміювання й дискредитують Володимира Зеленського. Це потрібно пропагандистам, щоб знецінити результати закордонного візиту. Зокрема, пишуть, що нібито Зеленського привезли у Велику Британію «як диковинну мавпочку» для британського монарха. Мовляв, Зеленський як «попрошайка» поїхав клянчити допомогу, ба більше — він плакав у Європарламенті, а це для пропагандистів ознака слабкості. У такий спосіб російська пропаганда намагається викликати в українців почуття сорому за свого лідера та його поведінку за кордоном. 

Другий закордонний візит Володимира Зеленського від початку повномасштабного вторгення вже став історичним: українського президента вшанував аудієнцією британський монарх. На тлі візиту Зеленського Велика Британія запровадила нові санкції проти Росії. Також президент Франції нагородив Володимира Зеленського орденом Почесного легіону — найвищою нагородою у Франції, яку можна отримати за цивільні заслуги.

Фейк Українська армія та влада евакуюються з Куп’янська

У телеграм-каналах та проросійських медіа поширюють повідомлення, що нібито українська армія та органи влади залишають Куп’янськ. Зокрема, такі повідомлення потрапили й в англомовний простір. Це — неправда. 

Керівник Куп’янської військової адміністрації Андрій Канашевич спростував цю інформацію. Він повідомив, що працівники районної військової адміністрації, СБУ, Національної поліції, прокуратури Куп’янського району перебувають на робочих місцях та продовжують у належний спосіб виконувати свою роботу. Українська армія за словами Канашевича тримає ситуацію під повним контролем.

Як пише Харківський антикорупційний центр, протягом останнього часу росіяни ширять фейкові повідомлення про новий наступ російської армії на Харків, Куп’янськ, Дворічну, Ізюм та інші населені пункти. Також пропагандисти розповідають, що Україна нібито не відновлює звільнені території.

Фейк Українські військові попросили політичного притулку в Німеччині

Російські медіа та проросійські акаунти в соцмережах поширюють дописи про двох українських військових, які нібито поїхали на навчання до Німеччини й попросили політичного притулку «через небажання гинути в безглуздій війні». У дописах посилаються на  новину, опубліковану у виданні Financial Times. Мовляв, військові вважають, що західна зброя не допоможе Києву перемогти, а спричинить лише збільшення жертв  як серед військових, так і серед мирного населення. Це — фейк.

У статті Financial Times, на яку посилаються російські медіа, немає згадки про українських військових, що попросили політичного притулку в Німеччині. Також у ній немає висловлювань українців, що західне озброєння не допоможе Україні виграти війну. Скриншот публікації відредагували та додали абзац, якого немає в оригіналі статті. 

Як пише StopFake, насправді у статті з посиланням на два джерела розповідають,  що на німецькому полігоні Еккернферде (Eckernförde) все готове до початку навчання українських військових з експлуатації сучасних бойових танків Leopard 2. Навчання розпочнеться за два тижні. 

У такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати українську армію, посіяти паніку та деморалізувати українців. Мовляв, якщо вже військові не вірять у перемогу, то ситуація геть погана.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Іноагент»

Насамперед «іноагентами» (іноземними агентами; російською — иностранные агенты) називають медіа та осіб, що охоплені спеціальним  реєстром «іноагентів», який формується урядом Росії. Згідно з російським законодавством, до нього мали б додавати виключно за отримання та використання коштів з-за кордону. Однак окупанти часто вносять до цього списку й людей або медіа, що не мають підтверджених закордонних надходжень, а безпосередньо або завуальовано критикують дії Росії. Зокрема, так до списку потрапили медіа, що відмовлялись від формулювання «спеціальна воєнна операція» у своїх матеріалах.

Досвід показує, що пропагандисти можуть використовувати це визначення і без привʼязки до цього списку чи громадян Росії. Неодноразово термін використовували як неформальну або ж сатиричну назву іноземних джерел або західних медійних персон, що відкрито виступають проти російської агресії. 

У такий спосіб Росія насміхається з демократичних цінностей та звинувачує всіх, хто її критикує, у заангажованості. Мовляв, ось підтверджені джерела інформації, а ось «іноагенти», які брешуть та просто заздрять. Пропагандисти часто перекладають відповідальність за свої дії на Україну або Захід, називаючи інформацію «іноагентів» фейковою. Це визначення є ще одним прикладом того, яким обмеженим та контрольованим є російський медійний простір.

Це шостий текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запустив у межах проєкту «Хроніки дезінформації», де розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Маніпуляція На Волині через війну бракує лікарів та карет швидкої допомоги

У телеграм-каналах поширюють інформацію, що нібито у Волинській області недостатньо карет швидкої допомоги, оскільки їх регулярно передають для потреб 14-тої окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого. Також нібито до цієї бригади мобілізували багатьох лікарів, тож в області бракує професійних кадрів. Це — маніпуляція.

Повідомлення про брак медиків та швидких «вигадані». Волинська область справді передала військовому шпиталю та 14 ОМБр дев’ять санітарних автомобілів. Ше три передала Литва, як гуманітарну допомогу. Крім санітарних автомобілів передавали позашляховики та буси, придбані коштом волонтерів.

Як з’ясували фактчекери VoxCheck, дописи ілюструють світлинами з підсумкового засідання медичної ради Волинського медичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Під час засідання керівник Центру Володимир Шмаль розповів, що у медцентрі в листопаді працювали 72 бригади екстреної допомоги, забезпечені всім необхідним. У грудні сформували ще 7 бригад. Оновили й автомобільний парк центру — купили 5 нових автомобілів швидкої допомоги. Щодо лікарів чиновник зазначив, що зараз тривають певні кадрові зміни. Однак вони не пов’язані з мобілізацією — окремі лікарі пішли на пенсію, а деякі змінили місце роботи. Про брак персоналу через масову мобілізацію лікарів. Шмаль не казав. Тим паче, що відповідно до законодавства, лікарні мають можливість «бронювання» фахівців від мобілізації.

У такий спосіб агітпроп намагається підірвати довіру до органів влади й місцевого самоврядування та налякати українців тим, що вони залишаться без належної медичної допомоги. Раніше з цією метою поширювали фейки про відрядження лікарів у зону бойових дій.

Меседж «Залишки» України не стануть «Південною Кореєю»

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали, опираючись на слова Дмитра Мєдвєдєва. Російський політик опублікував допис у своєму телеграм-каналі нібито з критикою «корейського сценарію» завершення російсько-української війни. Мовляв, такий розвиток подій — лише «забаганки» України стати «Південною Кореєю» після війни. За його словами, «залишки» України ніколи не досягнуть такого рівня розвитку, як Південна Корея. Ба більше — за «корейським сценарієм» утворились дві самостійні держави. Натомість Україна нібито ніколи не буде самостійна, адже «керована Заходом».

Допис Дмитра Медведєва маніпулятивний. «Корейський сценарій» передбачає розподіл території між супротивними сторонами за умовною «38 паралеллю», тобто по лінії фронту. Тобто російський політик намагається створити враження, що Україна розглядає можливість відмови від частини своїх територій на користь Росії. Також він наголошує на «післявоєнному» майбутньому України, яке нібито буде важке. Мовляв, тимчасово окуповані території «остаточно» увійдуть до складу «сильної, самостійної держави», якою нібито є Росія. Натомість «залишки» України «залишаться» під «зовнішнім управлінням».

Насправді Україна не розглядає «корейський сценарій» завершення війни. Це підтвердив секретар РНБО Олексій Данілов. Він зазначив, що меседж про «ймовірний» «корейський сценарій» навмисно просувають російські політики та проросійські ресурси. Росія не досягла початкової мети так званої «спецоперації» — тобто швидкого захоплення України, тож тепер у такий спосіб намагається реалізувати найприйнятніший для себе варіант завершення війни. Натомість України прагне повернути тимчасово окуповані Росією території.

Меседж Україна витрачає надто багато боєприпасів

Проросійські телеграм-канали пишуть, що тієї кількості артснарядів, які Україна нібито використовує за день, вистачило б невеликій європейській країні на рік у мирний час. Мовляв, виробництво боєприпасів можна наростити, але для цього потрібно кілька років. Нібито Європа зараз не може задовольнити «апетит» України, оскільки там криза з боєприпасами.

Ці меседжі — маніпулятивні. Будь-яка країна в мирний час витрачає значно менше боєприпасів, ніж під час війни. Інтенсивність бойових дій, а отже й витрата боєприпасів, також може бути різною. Жодна країна з міркувань власної безпеки не може віддати Україні всі свої боєприпаси. Саме тому, Східна Європа та США нарощують обсяги виробництва боєприпасів з 2022 року. Зараз підприємства Східної Європи випускають зброю, артилерійські снаряди та решту військового обладнання темпами, яких не було з часів холодної війни, щоб допомогти Україні у її боротьбі з Росією.

Поширюючи меседжі, що в інших країнах зброя завершується, що Україні не хочуть постачати зброю, що нові постачання сприятимуть ескалації,  або ж що Україні передають неякісну чи застарілу зброю, агітпроп намагається знецінити західну допомогу та деморалізувати Українців.

Меседж Українці не хочуть повертатися додому

Такий меседж поширюють в анонімних телеграм-каналах. Мовляв, багато українців, які вимушено переїхали за кордон рятуючись від війни, не хочуть повертатися додому і планують назавжди залишитися в країнах ЄС. Як «докази» пропагандисти наводять різні дані. Наприклад, нібито українські мігранти у Польщі, насамперед ті, що не проживають у державних пунктах допомоги для біженців, гарантовано отримують виплату, рівну сумі 200 євро. Саме через це, на думку пропагандистів, українські біженці не схочуть повертатися в Україну, в якій економіка вже на межі. 

Автори подібних дописів навмисно не згадують першопричину міграції українців, а саме російську агресію, не називаючи її. Крім того, надання виплат для українських біженців у Польщі не залежить від того, чи мешкає людина у державному пункті допомоги. Хоч у Польщі й поширена практика гарантованого видання соцвиплат для українських біженців, ці виплати не сягають рівня 200 євро і є одноразовими.  

Ба більше, практика показує, що українці попри всі труднощі готові повертатись додому та бачать своє майбутнє саме а Україні. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», 85% українців має такі наміри.

Агітпроп поширює такі меседжі, щоб деморалізувати українців та спричинити паніку, а також створити ілюзію того, що українці насправді виїхали лише заради кращого життя. Більше про меседжі російської дезінформації, пов’язаної з українськими біженцями, читайте у дослідженні «Детектора медіа».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.