Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Що писали іноземні медіа про економічний форум у межах саміту Росія—Африка

27-28 липня у Санкт-Петербурзі відбудеться економічний форум у межах саміту Росія—Африка. Згадка про форум у медіа почала з’являтися за кілька днів до саміту й лише після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової угоди. Ба більше, спочатку про саміт повідомляли тільки нішеві ЗМІ.

Brand Ukraine проаналізував такі світові медіа, як New York Times, Associated Press, The Washington Post, Politico, Independent, Newsweek, Voice of America, Financial Times, The Guardian, та виокремив основні меседжі про цю подію.

1. У Путіна хитка позиція у відносинах з африканськими країнами

Про те, що Росія перебуває під великим тиском, писали видання Politico та Voice of America. За їхніми словами, хитка позиція Росії у відносинах з африканськими країнами зумовлена трьома подіями, які сталися напередодні: вихід Росії з Чорноморської зернової угоди, спроба заколоту ПВК «Вагнер» та рішення Вищого суду ПАР про арешт Володимира Путіна в разі його появи на саміті в Йоганнесбурзі.

2. Росія не відіграє важливої економічної ролі для Африки

Попри всі заяви Кремля та високий статус в Африці, Росія інвестує в її країни мало, не надає гуманітарної допомоги. А за словами аналітика Південноафриканського інституту міжнародних відносин у Йоганнесбурзі Стівена Грузда, «Китай та Європейський Союз є набагато більшими торговельними партнерами з Африкою», ніж Росія. Про це писали видання Associated Press та Voice of America.

3. Африканські країни прагнуть бути повноцінними гравцями на політичній арені

Лідери африканських країн «не можуть дозволити собі виглядати так, наче сидять на узбіччі», попри те, що вони не мають важелів впливу ні на Москву, ні тим паче на Київ. «Вони [африканські країни] мають сприйматися як проактивні». Про це заявив старший науковий співробітник південноафриканського Інституту досліджень безпеки Пріял Сінгх виданню Financial Times. А аналітик Кемерон Хадсон з американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень зазначив виданню Associated Press, що «континент з населенням 1,3 млрд осіб стає все більш упевненим на світовій арені», тож якщо африканські країни покинуть саміт із відчуттям, що до них Росія не прислухається, то можуть від неї дистанціюватися.

4. Президент ПАР Сиріл Рамафоса використає саміт для просування мирного плану

Видання Financial Times писало про те, що «президент Південної Африки Сиріл Рамафоса використає свою присутність на саміті для просування мирного плану». Саме цей план Рамафоса разом із трьома іншими африканськими президентами представляв під час візиту до Києва та Москви. Він передбачає не тільки вільну торгівлю в Чорному морі, але й важливість територіального суверенітету.

5. Після виходу із зернової угоди Росія може опинитися під критикою африканських країн через зростання цін на продовольство

Через вихід із зернової угоди світові ціни на продовольство зростатимуть, тож лідери африканських країн, можливо, почнуть критикувати Росію за цей крок. Також завдяки цьому деякі африканські країни стають ще більш залежними від Росії. Про це писало видання Politico. Також The Guardian писало про саміт Росія—Африка та зазначало, що Володимир Путін остерігається публічної критики.

Фейк Американське видання The Nation опублікувало обкладинку з Володимиром Зеленським, який тримає на повідках леопардів

У грузинському та російському сегменті фейсбуку поширюють нібито обкладинку американського видання The Nation, на якій Володимир Зеленський тримає на повідках трьох наляканих леопардів, поряд з ними лежать міни, а трішки далі під деревом — російські військові в шоломах з літерою «Z». Леопарди буцімто уособлюють передані Україні танки Leopard, які начебто не можуть прорвати російську лінію оборони. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myrh Detector. Вони встановили, що видання The Nation ніколи не публікувало таку обкладинку. Ба більше, фактчекери зв’язалися з виданням, де підтвердили, що така карикатура не виходила в жодному номері журналу.

Російські пропагандисти систематично поширюють фейкові обкладинки іноземних видань. У такий спосіб вони намагаються висміяти Володимира Зеленського та українську владу й показати, що Захід не підтримує Україну. Раніше ми спростовували фейк, що гумористичний журнал LeMan зобразив на обкладинці Зеленського, прив'язаного до стовпа з палаючою військовою технікою.

Маніпуляція Командування ЗСУ кидає елітні частини розміновувати поля власними ногами

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють відео, де військовий ЗСУ розповідає, що українські вояки нібито розміновують поля власними ногами. І це буцімто підтверджує той факт, що військове командування кидає елітні частини на забій. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Пропагандисти використали сюжет «Радіо Свобода», на відео — боєць 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура» з позивним «Француз». Відео, яке поширили пропагандисти, та відео «Радіо Свободи» ідентичні. Військовий розповідає, що росіяни щільно замінували поля й місця, куди не можуть дістатися сапери, військові розміновують власноруч. «Дуже складно тому, що вони стояли тут [запорізький напрямок] більше року і всі поля дуже сильно заміновані протитанковими та протипіхотними мінами. На жаль, ми своїми, можна сказати, ногами розміновуємо ці поля», — сказав військовий.

У такий спосіб російський агітпроп прагне дискредитувати вище військове командування України, яке нібито не шкодує українських військових та кидає їх на смерть. Також вони намагаються показати буцімто некомпетентність високопосадовців, яка унеможливлює перемогу України у війні. Раніше ми спростовували фейк, що ЗСУ закликають знищувати всіх людей на деокупованих територіях.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорія «України як колонії НАТО»

Пропагандисти продовжують применшувати успішність саміту НАТО у Вільнюсі. Вони десятиліттями подають альянс як одвічного ворога Росії, який є загрозою світові. 

Найчастіше для української аудиторії російські пропагандисти просувають теорію, згідно з якою, якщо Україна вступить у НАТО, то США захоплять і перетворять її на свою колонію. 

Коріння цієї теорії змови тягнеться з радянських часів, коли громадян СРСР залякували, начебто НАТО хоче знищити населення Союзу. Холодна війна наклала свій відбиток і на сприйняття НАТО українцями. Навіть попри геополітичні зміни та зникнення Варшавського пакту (радянської альтернативи НАТО) українці десятиліттями не були прихильними до Північноатлантичного альянсу. Згідно з соцопитуваннями, пік недовіри українців до НАТО припав на 2006 рік. Скептичні щодо Альянсу меседжі підживлювали проросійські політики та медійники. Зокрема, одним із головних елементів передвиборчої кампанії одіозної Наталії Вітренко була боротьба проти НАТО. У 2008 році на голосування за постанову щодо порозуміння з Альянсом депутати-регіонали принесли кульки та прапори з написами «НАТО — ні». Несприйняття НАТО підживлював і експрезидент Віктор Янукович, обіцяючи Україні «нейтральний статус».

Поширюючи подібні теорії змови, Росія хоче змусити українців залишитись у тенетах радянської ідеології. Так пропагандисти хочуть залякати українців та довести начебто нежиттєздатність української державності. Однак Революція Гідності та агресія Росії проти України посилили підтримку інтеграції України до НАТО не лише серед громадян України, але й у кількох країнах-членах НАТО, як показує соцопитування фонду «Відродження». Українці все ж переконалися в тому, що у країнах-членах НАТО війська Альянсу майже не впливають на життя держав, у яких базуються. До того ж НАТО дуже обережно ставиться до прийняття нових членів. Зокрема, навіть попри великий рівень підтримки серед українського суспільства, сам Альянс не ще не прийняв Україну до свого складу. 

Фейк Українська влада визнала, що доведеться віддати окуповані території росіянам

Російські ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, що радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк нібито визнав, що Україна змушена віддати Крим та окремі території тимчасово окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей Росії. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Михайло Подоляк в етері телеканалу «Рада» говорив, що існує три варіанти завершення війни, проте Україну влаштовує тільки один — перемога над Росією та повна деокупація українських територій. Про те, що Україна змушена віддати частину територій Росії, радник Офісу Президента не говорив.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу, мовляв, вона не збирається відвойовувати окуповану частину України. А також — посіяти паніку серед українців. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що британці нібито передбачають, що українську армію і НАТО буде розгромлено російськими танками «Армата».

Фейк Зеленський не віддавав наказу здаватися в полон, а гарнізон «Азовсталі» зробив це, аби зберегти життя

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, що гарнізон «Азовсталі» нібито здався в полон без наказу Володимира Зеленського, аби зберегти власні життя. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Операція з відходу з «Азовсталі» була погоджена з керівництвом України, гарнізон виконував наказ вищого військового командування. 16 травня 2022 року командир «Азову» Денис Прокопенко повідомив, що захисники Маріуполя виконали наказ вищого військового керівництва. 17 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ підтвердив, що командири підрозділів на «Азовсталі» отримали наказ зберегти життя особового складу.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати батальйон «Азов» та захисників Маріуполя, мовляв, вони самі ухвалили рішення вийти з «Азовсталі», а вище військове керівництво не має на них впливу. Нібито зі зрадників українці знову зробили героїв. Раніше ми спростовували фейк про те, що НАТО може залучити батальйони «Азов» і «Кракен» для придушення протестів у Франції.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.