Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Квітня станом на 794 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Польща почала «м’яку окупацію» західних областей України

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Польща нібито почала виходити на східні кордони 1772 року. Про початок економічної експансії буцімто свідчить візит в Україну держсекретарки Міністерства розвитку та регіональної політики, уповноваженої Польщі у справах польсько-українського співробітництва у сфері розвитку Ядвіги Емілевич. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Візит Ядвіги Емілевич до України був пов’язаний із проєктом, який залучає Польщу до відновлення України. Вона прибула на семінар «Польсько-українська співпраця і перспективи відновлення України». А сам цей пілотний проєкт включає відновлення вісьми західних та центральних областей.

У такий спосіб російський агітпроп систематично поширює меседжі, що Польща хоче захопити західну частину України. Усе це з метою, аби посіяти розбрат між двома державами і зменшити підтримку України поляками. Раніше ми спростовували фейк про те, що Володимир Зеленський та Анджей Дуда зустрілися в Луцьку, щоб реалізувати перший етап «Варшавської унії».

Маніпуляція В Україні жінку посадили за ґрати через листування з родичкою з Росії

У російському сегменті фейсбуку поширюють інформацію про те, що мешканці Черкас дали 10 років ув'язнення нібито через листування із сестрою з Росії та критику Степана Бандери. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Жінку звуть Тетяна Дробот, у жовтні 2022 року вона справді отримала 10 років ув’язнення. Проте причиною стало не листування з сестрою, яка живе в Росії, а передавання росіянам даних про розміщення українських військових. Також Дробот закликала змінити кордон України й розпалювала міжнаціональну ворожнечу.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати українську владу та військове командування. Росія просто віддзеркалює свої дії й таким чином намагається виставити себе постійною жертвою «агресії» України. Раніше ми розповідали про те, що в мережі шириться відео, де люди у формі забирають усе цінне в німецької сімʼї та кажуть: «Хайль Зеленський!».

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «три сестри»

Казки про те, як родина рятує від біди і допомагає побороти зло, є в багатьох народів Євразії. Одна з модифікацій цієї історії — «казка про трьох сестер». Її розповідають в Азербайджані та в Чехії.

Російські пропагандисти на повчальний казковий сюжет нашарували тезу, що українці, білоруси і росіяни є частиною одного народу. З методичками про це вони приїжджають на окуповані території і просувають їх там в освіту. У російській інтерпретації Захід налаштовує Україну, Білорусь і Росію одна проти одної. Мовляв, Україна могла б процвітати у мирі із «сестрами», однак США хочуть зламати велич Росії, яка криється у злагоді між «сестрами».  

Такі формулювання є токсичними. Народи України, Білорусі і Росії є слов’янськими. Вони мають частину спільної історії. Але зараз розвиваються у трьох незалежних державах. І кожна з них має особливості. У Білорусі править залежний від Росії диктатор. У Росії теж при владі недемократичний режим, який намагається розширити кордони своєї держави шляхом повернення під свій контроль країн, які стали незалежними після розпаду Радянського Союзу. А Україна будує демократію, готується вступити у Європейський Союз і протистоїть збройній агресії Росії. 

«Культурна близькість» українського, білоруського і російського народів насаджувалася, коли українські та білоруські землі були у складі Російської імперії та СРСР. Тоді «культурна близькість» служила інструментом пригнічення і знищення самобутності українського і білоруського народів. 

Історіями про «трьох сестер» пропагандисти виправдовують агресію Росії проти України, адже так Росія виглядає як «старша сестра», яка напоумлює і рятує молодшу. Також вони паразитують на образі радянського минулого, але упускають згадати, що в СРСР єдність народів подавалась разом із репресіями і дефіцитом базових продуктів.

Звернення пропагандистів до казкових і міфічних сюжетів не повинні заступати фактів, що Росія напала на Україну і продовжує чинити жахливі злочини та порушувати міжнародне право.

Викриття У мережі шириться відео, де люди у формі забирають усе цінне в німецької сімʼї та кажуть: «Хайль Зеленський!»

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, та в українському сегменті твітеру поширюється реклама, яку нібито зняла правопопулістська партія «Альтернатива для Німеччини». На відео люди у формі приходять до німецької сім’ї та починають виносити все цінне з квартири. Потім вони вішають портрет портрет Володимира Зеленського та кажуть: «Хайль Зеленський!». Основною думкою ролика є те, що Україна обкрадає жителів Німеччини.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Вони встановили, що такого відео немає на сайті партії «Альтернатива для Німеччини». Його не згадують у німецькій пресі, ба більше, ролик активно поширюють у прокремлівських блогах. Журналісти «Радіо Свобода» встановили, що ролі в цьому відео грали російські актори, а це наводить на думку, що, ймовірно, саме відео також зняли росіяни.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Німеччину та показати, що Україна виснажує ресурси інших країн. Усе це аби зменшити допомогу Заходу. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що Латвія передала усі ЗРК Україні та залишилася без захисту.

Фейк У Київській області директор кладовища відмовився надати місце для поховання українського військового

Російські ЗМІ та анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що в смт Пісківка Бучанського району Київської області директор кладовища нібито відмовився надати місце для поховання українського військового, через що похоронну процесію не пустили на цвинтар. Також вони додають відео. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. На відео жінка обурена тим, що процесію не пропустили пройти через головну алею кладовища, через що вона поїхала польовою дорогою. Фактчекери звернулися до Пісківської громади, де повністю спростували цю інформацію. Ба більше, це кладовище з відео розміщене не в смт Пісківка.

Ймовірно, процесію не пустили через головний вхід, адже там велися ремонтні роботи, тому довелося їхати в об’їзд. Також фактчекери підтвердили, що це кладовище розміщене у Святовасилівській громаді Дніпропетровської області.

У такий спосіб російський агітпроп намагається показати, що в Україні зневажливо ставляться до оборонців, та розколоти суспільство. Раніше ми спростовували фейк про те, що українські військові обстріляли аміакопровід Тольятті—Одеса.

Фейк Міністр оборони Олексій Резніков зізнався, що Україна вчиняє теракти в Криму

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Україна нібито «погрожує продовженням терору проти кримців» та анонсує нові атаки на «громадянську інфраструктуру» півострова. Про це буцімто розповів міністр оборони України Олексій Резніков. Також вони писали, що Україна завдає ударів по Криму, незважаючи на «заборону американців бити по території Росії». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Myth Detector. Фейк з’явився на тлі новин про вибухи на Кримському мосту в ніч на 17 липня, а також часті вибухи на військових полігонах у Криму. Прокремлівські медіа називають атаки «терактами на цивільних об’єктах», проте міст збудовано всупереч міжнародному праву, а російські військові використовують його для доставки боєприпасів на військові полігони.

Атаку Кримського мосту Україна не коментує, однак 25 липня міністр оборони Олексій Резніков дав інтерв'ю СNN, у якому розповів, що російські склади боєприпасів у тимчасово окупованому Криму і незаконний міст — легальні цілі для атак з боку українських військових. Також він зазначив, що перерізати шляхи військових постачань ворогові — нормальна практика під час ведення воєнних дій.

У такий спосіб російський агітпроп намагається підживити наратив про існування українців-нацистів, які готові вбивати мирних людей, та переконати в тому, що Росія була вимушена вступити у війну, щоб захищатися від нападок України. Раніше ми розповідали про меседж, що Україна скоює воєнні злочини, бо «перенесла» війну в українські міста.

Автор: Олександра Котенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.