Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Війна в Україні інсценована

Твердження, що війна в Україні інсценована, поширювалося в американському сегменті Facebook і Twitter. Як доказ так званого інсценування, автори дописів публікували відео, на яких озброєні люди у військовій формі з жовтими стрічками на руках заходять до будівлі, а поряд стоїть знімальна група та знімає сцену. Це — фейк.

Як зазначають аналітики Reuters, відео, яке поширилося в соцмережах, — зі знімання фільму «Надя» у Латвії. Цей фільм заснований на історії жінки, яка втратила батьків та партнера й народила дитину під час війни. На латвійському каналі RUS.LSM зняли сюжет про стрічку, а також додатково виклали відео на YouTube з кадрами з фільмування, де видно оператора й вибух бомби (36 секунда). Також режисер фільму Артем Кочарян виклав відео зі знімального процесу у тікток з хештегами «кіно», «бекстейдж». Кілька секунд з його відео поширюють користувачі соцмереж та пишуть, що «війна в Україні схожа на фільм Wag the Dog».

Пропагандисти використовують подібні фейки, щоб заперечити війну в Україні та дискримінувати українську владу. «Детектор медіа» вже розповідав про вигадки, що масові вбивства у Бучі під Києвом були нібито інсценуванням українських військових.

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 21 квітня

20 квітня 2023 року Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва з неанонсованим візитом — першим після початку повномасштабної війни. Несподівані відвідини відбулися на тлі наполягань Києва надати чіткіші перспективи членства в НАТО й на тлі інтенсивних перемовин про надання Україні додаткового озброєння. Будь-які теми, пов’язані з НАТО, неабияк непокоять Росію, тож не пропустили нагоду поширити дезінформацію з приводу візиту Столтенберга. У випуску розбираємо, що писали про візит телеграм-канали, що поширюють російську дезінформацію.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк В Україні почали розсилати повістки в смс-повідомленнях

Анонімні телеграм-канали, які транслюють проросійську риторику, поширюють фото смс-повідомлення з Законом України про мобілізацію, та стверджують, що українська влада нібито почала тестування системи видання повісток на мобільні телефони. А ігнорування смс розцінюється як буцімто ухиляння від військової служби. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. В ефірі телеканалу «Київ» член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський розповів, що проєкт оповіщення про мобілізацію у месенджерах поки лише обговорюється. І якщо його розроблять, то надсилатимуть оповіщення у Телеграм та Viber, а не через смс, як пише агітпроп. Також важливе уточнення: якщо в майбутньому таке повідомлення прийде, то воно не є офіційним викликом до військкомату.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначив, що зараз технічно неможливо запровадити оповіщення у месенджерах, допоки немає якісного реєстру військовозобов'язаних, а до ідентифікатора реєстру не прив'язаний верифікований номер телефона.

Агітпроп систематично паразитує на темі мобілізації. Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу та армію, посіяти паніку серед людей. Раніше «Детектора медіа» спростовував кейси, що військкомати вручають повістки та забирають автівки на користь армії, а також почали видавати повістки жінкам.  

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику обкладання ганебними «епітетами»

Обкладання ганебними «епітетами» — тактика, яку використовують пропагандисти, звертаючись до людей. Це лайливі й образливі слова, які стосуються конкретної групи осіб або однієї людини, з метою сформувати «правильне бачення» явища чи процесу за версією агітпропу. Тож якщо пропагандист хоче змінити думку про ту чи іншу людину та сформувати у глядача\слухача і читача бажаний ефект (негативне ставлення), він використовує ненормативну лексику, обкладає опонента прізвиськами та ганебними «епітетами». 

Неодноразово пропагандисти зверталися до постаті Володимира Зеленського, намагаючись його принизити та знецінити в очах українців. За допомогою російського агітпропу Зеленський зміг постати у різноманітних ролях, зокрема: 

Такі «епітети» покликані сформувати у громадськості негативний образ Зеленського, який підкріплюється нібито його вчинками. Пропагандисти навмисне вибудовують образ «Зєлі» як посланця Заходу, щоб підірвати його авторитет як у європейців, так і в українців. 

Щодо формування негативного ставлення до окремої групи осіб у нашому дослідженні «Ти або росіянин, або гей» ми описали використання Росією образливих слів для поширення ЛГБТ-дезінформації. Наприклад, під час нашого аналізу як у російському, так і в українському сегментах соціальних мереж часто траплялися слова «гейропа», «єврогейці», «гейасамблея ООН», «гейсек Ради Європи», «хохлопедики». Такі слова — мова ворожнечі до представниць чи представників ЛГБТІ+ спільноти. 

Пропагандисти використовують перекручені фрази, щоб висміяти й принизити ЛГБТ-осіб. У читачів формується враження, ніби все, що стосується ЛГБТ-осіб, містить негатив. Ба більше, коли автори ширять фейки та використовують лайку про ЛГБТ-осіб на позначення українського чи західного керівництва, у такий спосіб вони асоціюють гомосексуальність із чимось принизливим, ознакою слабкості або некомпетентності тощо. Хоча гомосексуальність така ж звичайна орієнтація, як і гетеросексуальність.

Маніпуляція Михайло Подоляк заявив, що необхідно фізично зачистити проросійських людей в Україні

Таке повідомлення з’явилося в російських пропагандистських медіа та поширювалося у російському сегменті Facebook. Було опубліковано фрагмент інтерв’ю, де радник Офісу Президента України Михайло Подоляк заявив, що нібито фізичне знищення усіх проросійських людей розв’яже російське питання. Це – маніпуляція.

Як зазначають аналітики MythDetector, Михайло Подоляк не говорив про фізичне знищення проросійських людей. 31 березня в ефірі «24 Каналу» він розповідав про вплив Києво-Печерської лаври та Української Православної Церкви Московського патріархату, яка є за його словами філіалом Російського Патріархату. А завданням Російського Патріархату є атака Української держави. Подоляк наголошує на тому, що в перші місяці повномасштабної війни УПЦ МП можна було фізично очистити від проросійського духовенства.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу та залякати українців. Раніше «Детектор медіа» писав про те, як російська пропаганда використовує тактику залякування.

Фейк У Міноборони заявили, що техніка НАТО допоможе окупувати Україну

Російські пропагандистські медіа поширюють відео з тест-драйвом техніки Stryker і Cougar, яку Україні передали США, де голос за кадром нібито каже: «Ця зброя допоможе нам окупувати територію України». Це – фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони з’ясували, що на оригінальному відео, яке виклав у твітері Міністр оборони України Олексій Резніков, немає закадрового голосу. Також на відео міністра у написі є слово «liberate» («визволити»), а у відео пропагандистів це слово замінили на «occupy» («окупувати»). Пізніше російські медіа зазначили, що Міноборони видалило ролик зі словом «occupy», але доказів цьому немає.

Агітпроп намагається дискредитувати Міністерство оборони України та переконати Захід у тому, що зброя, яку партнери надають для боротьби з російськими окупантами, насправді використовується нібито не за призначенням. Раніше «Детектор медіа спростовував фейк про те, що зброя, яку надають Україні країни Заходу, потрапляє в руки злочинців в Африці.

Фейк Румунські військові привітали з Великоднем українську армію світлиною кладовища

Таке повідомлення з’явилося в російських пропагандистських медіа. Згідно з ним, командування Сухопутних військ Румунії привітало українську армію з Великоднем листівкою, де угорі нібито зображене кладовище. «На тлі багатотисячних втрат ЗСУ таке привітання є досить дивне», — додають пропагандисти. Це — фейк.

Як зазначають аналітики StopFake, листівка не була адресована  українським військовим. Ні в публікації, ні на самій картинці немає згадки про ЗСУ, а зображення герба Головного штабу Сухопутних військ Румунії та його головного елемента — золотого орла — теж не має стосунку до України. Також на листівці не зображене кладовище. Три хрести, які агітпроп називає кладовищем, символізують розп'яття Ісуса Христа.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати співпрацю України та Румунії. Раніше «Детектор медіа» писав про фейк, який поширювали російські пропагандистські медіа, що Румунія нібито претендує на частину України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.