Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Румунія претендує на частину України

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські медіа. У повідомленнях ішлося, що європейські країни нібито неоднозначно ставляться до України. Мовляв, наприклад, Румунія хоче забрати собі частину України. Нібито таку заяву зробила депутатка румунського парламенту Діана Шошоаке. Автори повідомлень стверджували, що вона зареєструвала законопроєкт про розірвання договору про дружбу з Україною та повернення Північної Буковини, частини Одеської області та острова Зміїний до румунських кордонів.

Депутатка Шошоаке і справді зробила таку заяву і внесла скандальний законопроєкт, однак її заява не свідчить, що такою є офіційна позиція Румунії.

На кейс звернули увагу аналітики The Insider. За їхніми даними, Шошоаке обралася до Сенату у грудні 2020 року за списком ультраправої партії «Альянс за об'єднання румунів» (AUR) і здобула популярність як євроскептик, противниця обов'язкової вакцинації та протиепідемічних заходів, а також прихильниця конспірологічних теорій.

Але в парламентській групі AUR вона протрималася лише кілька тижнів: її виключили після того, як вона просила вибачення перед російським посольством за акцію, влаштовану біля його будівлі на згадку про вбитих 1941 року радянськими прикордонниками румунів, які намагалися перейти через кордон до Румунії. Загалом Шошоаке можна схарактеризувати як проросійську політикиню.

«Навесні 2022 року вона була серед чотирьох румунських парламентаріїв, які зустрілися з послом Росії, щоб обговорити можливості нейтральної позиції Румунії щодо війни в Україні. Але ще до цього, в 2021 році, румуномовна редакція російського пропагандистського видання Sputnik включила Шошоаке, що не користується великою популярністю в Румунії, до свого списку політиків року, написавши, що мільйони румунів захоплюються її "боротьбою за дотримання Конституції і проти медичної диктатури"», — пишуть аналітики.

Після внесення скандального законопроєкту та очікуваної різкої реакції Києва Шошоаке заявила, що Україна загрожує їй смертю, і назвала Українську державу «спадкоємцем нацистської імперії», а президента Зеленського «не ким іншим, як Гітлером». Тобто законопроєкт до парламенту справді внесли, однак зробила це проросійська політикиня. Й законопроєкт не відтворює офіційну позицію Румунії.  

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись