Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Січня станом на 1043 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 13 вересня

У випуску спростовуємо незграбні фейки росіян про постановочні «самообстріли» українських об'єктів енергетичної інфраструктури, про те як Польща почала «економічне захоплення» України, а також розбираємо черговий пропагандистcький фільм RT про «викриття агентів СБУ» на Херсонщині.

Потребуємо вашої допомоги! Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. Отже, потрібно перейти за лінком і проголосувати за подкаст «Русскій фейк, іди на...» у категорії «журналістські розслідування». Логінитися на сайті можна кнопками Facebook/Google. Кожен голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Якби не війська НАТО, росіяни б точно перемогли на Харківщині

У проросійських пабліках поширюють дописи зі свідченнями нібито очевидців, які бачили темношкірих, озброєних до зубів іноземних найманців в Ізюмі. А в Козачій Лопані нібито розмовляють винятково англійською.

Як пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, пропагандистський наратив  «західна зброя лише затягує конфлікт в Україні» плавно переріс у «НАТО прийшло, а так би ми українцям наваляли».

Жодних доказів перебування військ НАТО в Україні немає. В українських пабліках та соціальних мережах поширюють відеозаписи зі звільнених від російських окупантів міст та сіл, де видно, що саме українська армія дає відсіч російським загарбникам. 

Раніше пропаганда приписувала військам НАТО звільнення Вовчанська. Поширюючи фейки про війська НАТО чи війська США в Україні, росіяни намагаються виправдати свою поразку та приховати ганьбу, адже на початку повномасштабного вторгнення пропагандисти знецінювали й висміювали українських військових і планували  «взяти Київ за три дні».

Фейк Українські «нацисти» «зігують» на весіллі

Весільну світлину на тлі пам’ятника із синьо-жовтим прапором, на якій наречені та гості підняли руки у жесті, що схожий на вітання нацистів, поширюють на іноземну авдиторію соціальних мереж. Мовляв, нічого особливого — просто ще один звичайний день із життя українців. Також у коментарях до фото пишуть, що іноземцям не варто підтримувати українців у війні, адже Росія «мала рацію», говорячи про нацизм в Україні. Це фото — фейк.

Як встановили фактчекери Reuters, світлина пройшла цифрове оброблення. Фото поширюють у соціальних мережах не вперше. Раніше його поширювали ще у 2016 році. Також колір прапора змінений, на перших світлинах прапор чорно-жовтий. У 2018 році фейковість фото доводило видання OBOZREVATEL. Ймовірно, фото було зроблене в Росії у місті Новокузнецьк. Це вдалося ідентифікувати за пам’ятником Леніна.

Росія не вперше вдається до поширення фейкових фото для того, щоб підтвердити наратив про те, що українці — нацисти. Раніше для цього використали фото  напівроздягнених нібито українських «біженців-нацистів» у Хорватії.

Викриття Росіяни зняли фільм про «викриття агентів СБУ» на Херсонщині

Мета фільму — дискредитація Служби безпеки України та обвинувачення України в терористичній діяльності на тимчасово окупованих територіях Херсонської області та Кримського півострова.

Як пише Кавун.City, окупанти розіграли багатоактовий спектакль за участю псевдожурналістів, співробітників ФСБ та акторів різноманітних ролей: «подвійні агенти», «співробітник СБУ», «жертви терору», «виконавці замахів» тощо.

Відеоролик тривалістю понад 17 хвилин виготовив російський пропагандистський телеканал «RT». «Прем'єра» відбулася увечері 12 вересня, зранку того ж дня поширювали «новини» про затримання «агентів СБУ» у Криму, повідомлення та короткі вирізки з інтерв'ю з «жертвами інсценованих атентатів», короткі інтерв'ю з «випадковими виконавцями» та анонс «великого розслідування».

Пропагандисти розповідають нібито про тримісячну секретну операцію ФСБ щодо запобігання вбивств «представників влади звільнених міст України» та викриття «терористичної діяльності» українських спецслужб. Зокрема, розповідається про те, буцімто українські ЗМІ повідомили про вбивство колаборантів з Нової Каховки Сергія Томка та Віталія Гури. Однак, усі повідомлення українських ЗМІ стосовно цього мали єдине джерело: пропагандистські ресурси ворога.

Автори намагаються демонізувати українські спецслужби, тому додають в оповідь конкретні криваві деталі, стверджують, що «українські спецслужби працюють за терористичними методами», порівнюють їх з «Ісламською Державою» тощо. Фільм одразу зняли англійською мовою, а вже потім адаптували під російськомовних глядачів. Вихід «стрічки» супроводжувала масована медійна підтримка. 

Російська пропаганда не впреше використовує кінематограф для просування проросійських наративів. Раніше «Детектор медіа» розповідав про пропагандистські фільми «Маріуполь: хроніки російського міста» та «Русский Херсон. Мы ждали этого 30 лет». У такий спосіб російські пропагандисти створюють віртуальну реальність та видають бажане за дійсне.

Меседж Польща почала «економічне захоплення» України

Таку тезу поширюють у соціальних мережах як продовження кремлівського наративу про те, що Польща має намір анексувати Україну. Для просування меседжу використали новину про те, що Україна та Польща мають намір побудувати трубопровід для транспортування української соняшникової олії до польського порту Гданськ.

Будівництво такого трубопроводу насамперед вигідне Україні, оскільки сприятиме частковому розблокуванню українського експорту в умовах російської агресії. Попередньо повідомляли про будівництво олієпроводу завдовжки 600 км і потужністю до 2 млн тонн олії на рік. Трубопровід прокладуть з району Ягодина (Волинська область) до Гданська. 

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України пояснюють, що початок повномасштабної військової агресії з боку Росії та блокування морських портів України змусили уряд шукати нові маршрути перевезення української агропродовольчої продукції. Україна є великим світовим виробником та експортером зернових і рослинних олій, і до початку війни понад 90% цієї продукції вивозилося через порти, розташовані на Чорному морі.  

У Польщі вважають, що окрім часткового розблокування українського експорту, реалізація меморандуму сприятиме й підвищенню продовольчої безпеки країн, яким загрожує голод. Як наслідок, це має зменшити міграційний тиск на Європу.

Про жодне захоплення Польщею України не йдеться. Саме Україна ініціювала проєкт з будівництва трубопроводу до польського порту Гданськ, оскільки Росія продовжує загрожувати експорту з морських портів України.

Росія не вперше поширює фейки про те, що Польща має намір захопити частину України. У липні пропагандисти писали, що дві польські бригади в серпні візьмуть під контроль Захід України. Також писали, що Україна — «донор, який помирає», кожна країна хоче «шматочок» собі, а Польща бере найбільше. У такий спосіб пропагандисти намагаються зруйнувати партнерські відносини між Україною та Польщею. Детальніше.

Меседж Українська енергосистема зазнає «самообстрілів»

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, провокацію наказав здійснити головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Буцімто, командуванню ЗСУ необхідно виставити Росію нелюдським агресором, який через невдачі на фронті б’є по мирних об’єктах. Для цього нібито ЗСУ б’ють по енергооб’єктах «Точками У».

Росія не надала жодних доказів на підтвердження своїх слів. Насправді 11 вересня росіяни завдали ракетного удару по ТЕЦ-5 у Харкові, без світла залишились Харківська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська та частково Донецька області. Загалом по об’єктах української енергосистеми було випущено 11 ракет.

Після початку звільнення Харківської області російські пропагандисти підтверджували, що саме їх війська завдали удару по критичній інфраструктурі: «Рад ударам по энергетической инфраструктуре киевского режима, потому что это важно для победы». Ба більше, вони закликали російських військових завдавати нових ударів, зокрема і по Рівенській та Хмельницькій атомних станціях. На їхню думку, «электричество — не право, а привилегия», якої українці «не гідні».

Згодом риторика прокремлівських медіа та пропагандистів змінилась, вони почали звинувачувати Україну в «самообстрілі» та «провокаціях». Мовляв, Україна виставлятиме Росію «терористом» та знову висуватиме хибні звинувачення. Серед іншого нібито Україна запустить меседжі про те, що росіяни катували цивільних на окупованій Харківщині. У такий спосіб пропаганда намагається виправдати скоєні злочини на тимчасово окупованих територіях.

Маніпуляція Військовий корабель НАТО підірвався на українській міні в Чорному морі

Російські медіа пишуть про те, що у Чорному морі на «українській» міні підірвалося військове судно з Румунії, яка є членом Північноатлантичного Альянсу. Мовляв, це перший випадок після початку так званої «спецоперації». Нібито, міни у Чорному морі хаотично встановили українці «у паніці та страху». Це не так.

Насправді як пише StopFake, румунський мінний тральник «Locotenent Dimitrie Nicolescu» підірвався на дрейфівній міні, яку намагався знешкодити у Чорному морі. Екіпаж, що охоплював 75 осіб, від вибуху не постраждав та безнапасно прибув до військового порту Констанца. Корабель потребує ремонту на корабельні.

Немає жодних підтверджень тому, що міну, на якій підірвав румунський тральник, залишили українські військові. Навпаки, Україна спільно з іншими країнами займається знешкодженням мін у західній частині Чорного моря. Так, після вторгнення Росії 24 лютого Туреччина, Румунія, Болгарія та Україна знищили 28 таких мін у Чорному морі.

У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що це морські міни, які станом на початок 2022 року не були на обліку Військово-Морських Сил України. Ці міни були захоплені російськими збройними силами у 2014 році під час військового вторгнення та тимчасової окупації Севастополя. 

У такий спосіб Росія вдається до провокацій та дискредитації України перед міжнародними партнерами. Раніше пропагандисти звинувачували Україну у блокуванні іноземних суден у портах.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.