Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 12 вересня

У випуску розбираємо такі фейки: наступ українських військових на Херсонському напрямку потрібен, щоб «розвести» ЄС на нові транші; на харківщині «інсценують Бучу №2», більша частина українського зерна прямує «до Євросоюзу, а не до бідних країн»; у ЄС «заговорили» про поступове зняття санкцій з Росії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Наступ ЗСУ був потрібен, щоб переконати західних союзників дати більше зброї

Таке повідомлення випливає з публікацій проросійських блогерів. Мовляв, потреба в наступі ЗСУ випливала з обговорень постачання озброєнь до України, щоб продемонструвати союзникам, що вони мають давати ще більше зброї, навіть попри вичерпання власних запасів.

На думку блогерів, може йтися про винищувачі, танки та далекобійні ракети ATACMS, здатні вражати цілі на території Росії. Для цього ж, за словами авторів повідомлень, незадовго до контрнаступу була опублікована стаття головнокомандувача Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Михайла Забродського, де йдеться про можливе поширення бойових дій на інші території. 

Однак постачання зброї Україні почалося задовго до контрнаступу на Харківщині, а результати її застосування, зокрема, можна було побачити в акваторії Чорного моря та затоплення крейсера «Москва». Також наступ ЗСУ, безперечно, не демонстрація спроможностей України, а насамперед операція зі звільнення зайнятих ворогом територій, і саме з такої точки зору планувалася. За її результатами, нагадаємо, звільнили понад 2 тисячі квадратних кілометрів українських територій.

А поява таких повідомлень — це спосіб проросійських блогерів бодай якось пояснити поразки Росії на полі бою та втрату ініціативи на цьому напрямку, а також спроба вбити клин між Україною та  союзниками.

Фейк Жозеп Боррель — прихований фашист

Російські ЗМІ поширили інформацію про те, що голова зовнішньополітичної служби ЄС назвав Росію «фашистською державою». У своїх повідомленнях пропагандисти стверджують, що оскільки політик підтримує Україну та її уряд у війні з Росією, то сам є прихованим фашистом і підтримував би диктатуру Франко в Іспанії. Такі висновки російські пропагандисти роблять на основі промови політика. Проте все це — неправда. 

На фейк звернули увагу аналітики euvsdisinfo.eu. По-перше, Боррель не називав Росію фашистською, а лише послався на обмовку, зроблену оратором на Міжпарламентській конференції у Чехії. А по-друге, Боррель — іспанець і представник Соціалістичної партії, і його державна служба та послужний список доводять, що він виступав проти режиму Франко та був активним учасником переходу Іспанії до демократичного урядування.

Висмикувати слова з контексту та перекручувати їх, звинувачуючи Україну, ЄС, Велику Британію тощо у тому, що вони «фашисти», — це типова тактика прокремлівських пропагандистів, які часто називають фашистами тих, хто не погоджується з Росією. Це робиться для того, щоб, граючи на чутливості теми Другої світової війни для росіян, викликати різко негативне ставлення для всіх, кого затавровано таким кліше.

Маніпуляція Посол України в Казахстані залишив країну через запит казахстанської сторони

Цю інформацію поширила низка проросійських акаунтів у фейсбуці. Мовляв, посол Петро Врублевський вилетів у Польщу після того, як йому дали всього лише кілька годин, аби покинути Казахстан.

Однак це повідомлення не відповідає дійсності. Посол справді залишив Казахстан, але — у зв'язку з відпусткою. Про це повідомили й українська, й казахстанська сторони.

Цю маніпуляцію використовують для дискредитації українських дипломатів, насамперед на тлі нещодавніх заяв посла про те, що Україна у війні з Росією намагається вбити якомога більше росіян. Цю заяву, висмикнувши з контексту, розтиражували, однак за неї Врублевський перепросив, пояснивши її емоційним станом через війну.

Фейк У ЄС заговорили про поступове зняття санкцій з Росії

Таку тезу поширюють прокремлівські ЗМІ. Вони посилаються на заяву голови МЗС Австрії Александера Шалленберга. Про таке написали російські ЗМІ з посиланням на інтерв’ю виданню «Wiener Zeitung». Однак дипломат такого не говорив, це — фейк.

Навпаки, як повідомляє Stop Fake, Александер Шалленберг висловив упевненість, що обмеження з кожним днем ​​стають дедалі ефективнішими, і говорити про можливість пом'якшення санкцій зарано.

Російські ЗМІ не просто зманіпулювали, висмикнувши фразу з контексту, вони подали інтерпретацію слів, яких дипломат не казав. Навпаки, Шалленберг заявив, що підстав навіть для пом’якшення санкцій немає, а також що вони діють на економіку Росії. І поки у Кремлі говорять мовою зброї — дипломатія безсила.

Російські ЗМІ не вперше висмикують цитату з контексту й вкладають в уста дипломатів слова, яких ті не казали. Це потрібно для того, щоб створити у російської аудиторії відчуття скороминущості санкцій та відсутності єдності в більшості держав Заходу щодо їх ефективності.

Фейк Більша частина українського зерна прямує не до країн, що найбільше його потребують

Україна переважно експортує зерно до Європи, а не до країн Азії та Африки, які його найбільше потребують. Цей фейк поширили російські ЗМІ. Вони посилаються на слова лідера РФ Путіна, які він вимовив під час одного з виступів, що лише 60 тисяч тонн зерна, вивезеного з України, було надіслано до країн, що розвиваються. А більша частина, мовляв, «була доставлена до країн Євросоюзу».

Цей фейк спростували у Великій Британії. Відповідна заява з'явилася у Twitter міністерства оборони Великої Британії. «Твердження Путіна не відповідає дійсності. Близько 30% вантажів було відправлено у малозабезпечені країни Африки, Середнього Сходу та Азії. Росія проводить цілеспрямовану стратегію дезінформації, намагаючись зняти з себе відповідальність за проблеми продовольчої безпеки, дискредитувати Україну та мінімізувати протидію своєму вторгненню».

Також цей фейк неодноразово спростовували в Україні, зокрема, Міністерство інфраструктури. Його росіяни поширюють, щоб дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти, втрутитися в її міжнародну торгівлю та виправдати свою військову присутність у водах Чорного моря.

Маніпуляція У США визнали допомогу Україні помилкою

Російські ЗМІ вкотре перекрутили на свій манір зміст статті в американському виданні The American Conservative. Вони пишуть, що, згідно зі статтею під назвою  «Winners and Losers in the Ukraine War» («Ті, хто переміг і програв у війні в Україні») за авторством редактора-засновника Патрика Дж. Б'юкенена, саме Америка відповідальна за ескалацію напруги в Східній Європі, коли низку країн прийняли до НАТО, а також за протистояння в Україні. Про цю маніпуляцію пише StopFake.

Натомість в оригінальній статті ані слова — про визнання помилковості американської допомоги Україні. У своєму матеріалі Б'юкенен розмірковує про те, кого можна буде вважати переможцем, а кого — тим, хто зазнав поразки у війні в Україні. Далі він пише, що між США та Росією встановилася нова Холодна війна, і порушує питання: чи відповідає вона інтересам США та наскільки успішною тоді була зовнішня політика, якщо Холодна війна почалася знову.

Російські ЗМІ вкотре використали цитати з тексту іноземної публікації для того, щоб підігнати їх під свої ключові повідомлення. У тексті немає жодного слова про те, що США шкодують про надану Україні підтримку, а лише одну цитату, що її наводять пропагандисти, подано неточно.

Російські ЗМІ не вперше перекручують зміст написаного для того, щоб продемонструвати зниження підтримки України західними партнерами й США зокрема. У такий спосіб вони втілюють пропагандистське кліше про відсутність єдності країн Заходу щодо України та війни, що її розв’язала Росія.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.