Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Листопада станом на 1009 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2561
Фейк
766
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 25 січня

У випуску спростовуємо фейки про «зброю» на українських атомних електростанціях, спільно зі зброєю Західні країни «скеровують» до України солдатів, а також про «заборону» в Україні називати зайця «русаком».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Викриття Росіяни знімаюь постановчі відео боїв під Бахмутом

Про це повідомили у Центрі національного спротиву. Російський пропагандист Пєгов 22 січня поширив відео, яке нібито зняте в боях за Білогорівку. Пропагандист стверджує, що він перебуває «безпосередньо у Білогорівці». Мовляв, росіяни чинять спроби проривати лінію оборони «Сіверськ – Соледар – Бахмут – Часів Яр». Насправді ж відео зняте на тимчасово окупованій території, на підступах до села Шипилівка, що розташоване майже за вісім кілометрів від Білогорівки, яка під контролем ЗСУ. Ба більше — на відео видно, як росіяни тікають від українського обстрілу.

Ще один російський пропагандист Дамбієв  24 січня у своєму телеграм-каналі поширив відео, на якому нібито зафіксовані бої в селі Красна Гора під Бахмутом. Однак, це відео — постановче, його зняли в Маріуполі. Про це свідчать результати OSINT-перевірки цього відео.

На цих ділянках фронту зараз справді складна ситуація, тривають бої. Ймовірно, російська пропаганда через поширення фейкових відео намагається деморалізувати українців та приписати собі чергові «досягнення».

Російська пропаганда систематично використовує фейкові відео для просування своїх інтересів. Раніше поширювали відеозаписи як російські військові буцімто знищили підрозділ ЗСУ, а насправді — розстріляли соняшники; як росіяни нібито затримали «українських диверсантів» на території Росії; як «знищили» українську танкову дивізію тощо.

Маніпуляція Американські танки Abrams непридатні для використання в Україні взимку

  Пропагандистські медіа та проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що буцімто США не передають ЗСУ важкий танк Abrams, бо він не може пересуватися снігом. Про це свідчать  відеозаписи, на яких видно як танк Abrams без успіху  намагається  піднятися на засніжений пагорб. Це — маніпуляція.

Відео, яке використовують пропагандисти, не дає підстав робити узагальнювальні висновки щодо можливості використання танків в Україні. Як зазначають фактчекери проєкту The Insider, у соцмережах є відеозаписи зимових навчань за участі танків Abrams, зокрема у 2016 році в Норвегії. На відео видно як танки Abrams без жодних проблем  пересуваються глибоким снігом і зледенілою дорогою, а при швидкому спуску зі снігового пагорба один із них  демонструє  прийом екстремального водіння — керований занос. 

Представниця Пентагону Сабріна Сінгх на брифінгу повідомила, що досі танки Abrams не надіслали Україні тому, що вони вибагливі в обслуговуванні й потребують авіаційного палива. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати аудиторію, що будь-які поставки західної зброї жодним чином не вплинуть на воєнний хід подій. Також пропагандисти намагаються зірвати поставки німецьких танків Leopard.

Маніпуляція На Харківщині люди не отримують гуманітарну допомогу

У телеграм-каналах поширюють повідомлення, що на Харківщині проблема з гуманітарним забезпеченням. Нібито проблеми є в різних населених пунктах після деокупації. Волонтери нібито не можуть доставити допомогу з різних причин. Також пишуть, що нібито Харківська ОВА прозвітувала, що отримала велику партію гуманітарної допомоги від ООН, але люди не отримали нічого. Мовляв, продукти потрапили на полиці магазинів. Це — маніпуляція.

На сайті Харківської ОВА, опублікована інформація щодо надання гуманітарної допомоги населенню. Зокрема, протягом попереднього тижня (16-22 січня) у громади області передали близько чотирнадцяти тисяч продуктових наборів. На сайті Координаційного гуманітарного центру розміщено мапу для відстеження гуманітарної допомоги населенню. Як зазначає Харківський антикорупційний центр, проблеми з отриманням гуманітарної допомоги в деяких населених пунктах деокупованих територій справді можуть бути. Однак, російська пропаганда спотворює реальний стан справ, зокрема, щодо гуманітарної допомоги від ООН. У ній були матраци, постільна білизна, сонячні лампи, посуд, засоби гігієни та інші побутові речі, а не продукти, як стверджували пропагандисти.

У такий спосіб пропагандисти намагаються створити ілюзію того, що Україна не лише не допомагає людям на деокупованих територіях, ба більше — влаштовує «пекло для цивільних». Мовляв, людей заарештовують за організацію спортивних заходів чи випікання хліба під час окупації; не видають гуманітарну допомогу та карають за її отримання від окупантів.

Викриття Шахраї пропонують українцям одноразову виплату від «Червоного Хреста»

У соцмережах поширюють повідомлення, що нібито через складну енергетичну ситуацією в країні для українців передбачена одноразова виплата у розмірі дві тисячі триста гривень від «Червоного Хреста». Фактчекери проєкту  «Брехунець» перевірили інформацію, та виявили, що це — шахрайство.

Шахраї використовують фейковий телеграм-канал з назвою «Товариство «Червоного Хреста», який налічує всього 170 підписників. Натомість офіційний телеграм-канал організації налічує п'ять тисяч читачів. Інформації про «допомогу у зв’язку з енергетичною ситуацією в країні» там немає. Посилання на сторінки українських банків у дописах також фейкові. На офіційних сторінках цих банків немає інформації про такі виплати. Шахраї маніпулюють обмеженим часом реєстрації (лише до 22:00 чи лише до 02:00) і просять «поквапитися залишити свої дані» для отримання «допомоги».

Також для отримання фейкової допомоги потрібно ввести свої персональні дані, зокрема номер банківської картки. Це — ознака фішингу, тобто збирання персональних даних.

Шахраї систематично використовують складну ситуацію українців через війну та пропонують різноманітну «допомогу». Мета різна — від маніпулятивної реклами телеграм-каналів до отримання доступу до банківських карток українців. Зокрема, раніше шахраї пропонували шість тисяч гривень «новорічної» допомоги, п’ять тисяч гривень допомоги від «ПриватБанку», фінансову допомогу спільно з проєктом Uappl, зимові виплати від Євросоюзу.

Фейк Україна зберігає зброю та боєприпаси на атомних електростанціях

Російські медіа поширюють повідомлення, що нібито російська розвідка отримала підтвердження того, що ЗСУ зберігають зброю та боєзапаси, отримані від Заходу, на атомних електростанціях. Зокрема, це нібито стосується РСЗВ HIMARS і артилерійських снарядів великого калібру. Мовляв, Росія не завдаватиме ударів по атомних об’єктах, а якщо озброєння здетонують, то можна буде звинуватити у цьому Москву. Це — неправда.

Як пишуть аналітики EU vs Disinfo, Росія не надала жодних доказів, що підтверджують такі повідомлення. На думку аналітиків, мета таких повідомлень — відвернути увагу від ситуації на ЗАЕС, яку захопили російські військові. 

Повідомлення російської пропаганди також спростували в МАГАТЕ. Голова агентства Рафаель Ґроссі повідомив, що МАГАТЕ встановило постійну присутність на всіх українських ядерних об’єктах. Також 24 січня експерти МАГАТЕ провели інспекцію на українських атомних електростанціях і не виявили жодного військового обладнання.

Меседж Захід України віддадуть Польщі, якщо Варшава виплатить США борг замість Києва

Російська пропаганда поширює на західну авдиторію повідомлення, що нібито Польща може отримати частину українських територій як «компенсацію» за виплату «українського боргу» перед США. 

Цей меседж не має жодного правового підґрунтя та є вигадкою агітпропу. У такий спосіб російська пропаганда намагається просувати наратив про плани Польщі захопити частину українських територій. На поширення меседжу звернули увагу аналітики EU vs Disinfo.

Раніше в межах цього наративу пропагандисти поширювали меседжі, що Польща вважає Захід України своєю «колонією», нібито Польщі потрібна територія України без українців. Також пропагандисти поширювали фейки про референдум щодо приєднання Заходу України до Польщі та фото бюлетенів для голосування за вихід Львівщини зі складу України та приєднання до Польщі.

Меседж Росія вважатиме Німеччину «стороною конфлікту», якщо буде дозвіл постачати в Україну танки

Російські пропагандисти поширюють меседжі, що Німеччина стане «безпосереднім учасником бойових дій» та «законною ціллю Росії», якщо надасть дозвіл на постачання танків «Leopard» Україні. У такий спосіб пропагандисти намагаються залякати німців та завадити постачанню необхідної зброї Україні.

Попри те, що у соцмережах за ініціативи німецьких активістів «Віче»  запустили флешмоб на знак протесту проти зволікання німецького уряду з постачанням Україні танків Leopard, пропагандисти поширювали фейки, що німці не підтримують постачання зброї Україні.

Схожу тактику залякування та емоційного тиску агітпроп використовував раніше щодо Франції. Пропагандисти поширювали меседжі, що нібито Франція — «співучасник геноциду» на Сході України, оскільки Україна обстрілює Донбас із французьких САУ «Caesar». Мовляв, використання французької зброї робить Францію співучасником «злочинів» проти цивільного населення. 

Російська пропаганда від початку великої війни поширює меседжі, що: «західна зброя лише продовжує війну й збільшує кількість жертв»; «насправді» в Україні «Росія воює з НАТО»; «Захід постачає Україні застарілу й неякісну зброю» тощо. Детальніше читайте у дослідженні «Детектора медіа».

Маніпуляція Швейцарія відмовилася передавати Україні заморожені активи Росії

Російські медіа поширюють цитату швейцарського чиновника Гі Пармелена. Нібито він сказав, що Швейцарія відмовилася йти на самогубство щодо передання Україні заморожених фінансових активів Росії та вважає, що законних підстав для конфіскації російських грошей немає. Це — маніпуляція.

Швейцарський чиновник нічого не говорив про відмову Швейцарії передавати Україні заморожені російські активи. Ба більше — міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс в інтерв'ю виданню Tages-Anzeiger підтвердив, що підтримує ідею конфіскації заморожених російських коштів та їх використання для відновлення України. Фактчекери StopFake зазначають, що наразі кошти українській стороні не передають через відсутність відповідної правової бази, проте це питання вже обговорюється низкою країн.

У такий спосіб агітпроп підживлює наратив про те, що Україна слабка держава, яка не переможе у російсько-українській війні. Також такими повідомленнями пропагандисти намагаються деморалізувати бойовий дух українців та стимулювати західні держави не  надсилати Україні зброю.

Фейк В аеропорту Штутгарта розмістили плакати із закликом не надсилати Україні танки

Деякі російські медіа та проросійські телеграм-канали поширюють фотографію нібито з аеропорту Штутгарт у Німеччині. У повідомленнях йдеться, що в аеропорту з'явилися плакати з закликом до влади не надсилати Україні танки. Нібито на плакатах написано: «Нехай леопарди залишаться у Німеччині! Зупиніть пограбування Бундесверу!». Це — неправда.

Зображення плакатів відредагували у фоторедакторах. Журналісти StopFake отримали підтвердження цього у прес-службі аеропорту Штутгарт. Там повідомили, що монітор, який видно на фотографії, транслює лише комерційні рекламні ролики або періодичні повідомлення для пасажирів про перевірку безпеки чи ще якісь оперативні зміни. 

У такий спосіб російська пропаганда підживлює наратив, що іноземні громадяни не підтримують Україну. Також пропагандисти намагаються вплинути на ситуацію з постачанням танків «Leopard», щодо яких Німеччина має ухвалити рішення найближчим часом. Раніше агітпроп писав, що передання Польщею танків Leopard — «театральна постановка», яка ні на що не вплине. Це нібито навіть визнав Зеленський.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.