Spilnota Detector Media

Маніпуляція Брехня про втечу снайперки ЗСУ до Європи через нібито неминучий крах України

Пропагандисти поширюють неправдиву інформацію про те, що українська снайперка Євгенія Емеральд, яка активно закликала громадян вступати до ЗСУ, нібито виїхала до Австрії. За їхніми словами, це сталося через її, мовляв, «усвідомлення»  неминучого зникнення України та повної ліквідації всіх українських військових. У якості «доказів» російська пропаганда наводить дописи самої Євгенії в соціальних мережах, де вона нібито веде сторінки російською мовою та розповідає про своє життя за кордоном, зокрема про «романтичні стосунки». Також поширюються чутки про те, що у Євгенії та її чоловіка, українського військового, буцімто народився син, якого спершу хотіли назвати «Бандерятко» (від слів «Бандера» і «дитятко»), але згодом передумали.

Насправді ця інформація є маніпулятивною.  Дійсно, Євгенія, яка нині перебуває в декреті, викладала в Instagram фото з Відня. Однак вона ніде не заявляла, що виїхала з країни через страх або невіру в її майбутнє в Україні. Навпаки, світлина, зроблена на тлі заходу української громади в Австрії, свідчить про її солідарність з Україною.

Скріншот із Інстаграм-сторінки Євгенії

Крім того, її Instagram-сторінка залишається платформою для спілкування з підписниками та висвітлення важливих соціальних проблем, зокрема теми домашнього насильства. Важливо підкреслити, що всі дописи Євгенії ведуться винятково українською мовою. До того ж інформація про дитину також сфальсифікована. Насправді 14 квітня 2023 року у Євгенії народилася донька на ім’я Афіна.

Російська пропаганда систематично поширює подібні фейки з метою деморалізації українського суспільства, підриву довіри до військових та створення ілюзії масової «втечі» захисників України. Використовуючи маніпуляції та відверту брехню, агітпроп намагається посіяти сумніви серед українців, знецінити їхню боротьбу та нав’язати думку про нібито неминучий крах держави.

Маніпуляція В Україні нібито заборонили критикувати владу в коментарях у соцмережах.

Російські ресурси поширюють інформацію, нібито в українському законодавстві запровадили заборону на критику влади, зокрема в коментарях у соцмережах та на онлайн-платформах.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, про що повідомляють у проєкті StopFake. Верховна Рада дійсно ухвалила 14 січня 2025 року у другому читанні законопроєкт №11321, який вносить зміни до законодавства для посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та права громадян на доступ до інформації. Проте новий закон не вводить цензуру, а лише уточнює чинні норми щодо модерації контенту, водночас захищаючи медіа від відповідальності за дії користувачів.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин у своєму телеграм-каналі наголосив: «Ми посилюємо захист доброчесних ЗМІ, а не обмежуємо ні медіа, ні користувачів. Ніхто не зобов'язує медіа видаляти критичні коментарі без юридичних підстав».

Він також пояснив механізм регулювання коментарів у межах нового законодавства: у разі судового провадження та отримання аргументованого рішення щодо матеріалу, який порушує Закон про медіа, редакція має три дні, щоб самостійно вирішити подальшу долю відповідного коментаря. Вона може або видалити його без юридичних наслідків, або залишити та захищати свою позицію в суді.

«Зараз медіа реально можуть постраждати від позовів, якщо не процитують особу прямо, а передадуть слова. Хоча суть не змінюється. Натомість ми пропонуємо ЗМІ полегшити спосіб донесення інформації, аби можна було непрямою мовою переказати суть висловлювання публічної людини. І бути захищеними у цьому випадку від судових позовів», ― підкреслив Юрчишин

Російський агітпроп поширює цей фейк, щоб підірвати довіру громадян до влади, посіяти внутрішню напругу та нав’язати наратив про нібито «авторитарні» тенденції в Україні. Водночас такі інформаційні вкиди спрямовані й на західну аудиторію ― їхня мета створити хибне враження про відхід України від демократичних цінностей, що може використовуватися для підриву міжнародної підтримки.

Автор: Софія Мельник,

Маніпуляція У Києві нібито запанікували, бо Трамп не згадав Україну в інавгураційній промові

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито в Києві настала паніка через те, що Трамп не згадав Україну в інавгураційній промові 20 січня.

Однак насправді це є маніпуляцією, на що звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Відсутність згадки України у промові не свідчить про «байдужість» Трампа ― 47-й президент США очевидно зосередився на питаннях, що стосуються безпосередньо Сполучених Штатів. 

Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін в ефірі «Радіо NV»  наголосив:  «Не потрібно створювати паніку через те, що Україна не була згадана в промові Трампа. Ця промова будувалась навколо концепції Make America Great Again, і він говорив майже виключно про США».

Ба більше, під час спілкування з журналістами Трамп підтвердив свою готовність до переговорів з Зеленським та Путіним з метою досягнення миру та припинення війни. «Ми спілкуємося із Зеленським і незабаром поговоримо з президентом Путіним. Подивимося, як усе складеться», ― заявив президент США.

Також, призначення Трампом генерала у відставці Кіта Келлога на посаду спецпредставника по Україні свідчить про те, що нова адміністрація приділятиме увагу цьому питанню. На початку січня Келлог заявив, що має намір знайти рішення для завершення повномасштабної війни РФ проти України протягом 100 днів з моменту інавгурації Трампа.

Агітпроп поширює подібну маніпулятивну інформацію, щоб створити враження ізоляції України та нав’язати думку, ніби США ставляться до неї зневажливо чи байдужо. Це, своєю чергою, може посіяти сумніви в суспільстві щодо надійності підтримки України з боку західних партнерів.

Маніпуляція Українок нібито вивозять із ЄС для відправлення на фронт

Російські ресурси поширюють інформацію, що в державах Європейського Союзу нібито починають мобілізувати українських жінок, які виїхали, щоб відправити їх на фронт і в такий спосіб забезпечити потреби ЗСУ.

Проте російські пропагандисти маніпулюють інформацією, пишуть у проєкті StopFake.

У першій половині січня 2025 року в рекрутинговому центрі Українського легіону, що функціонує при генконсульстві України в Любліні, друга група добровольців з-поміж громадян України, які проживають за кордоном, підписала контракти зі ЗСУ. У другій групі добровольців ― троє жінок, які приєдналися до ЗСУ як медики та фахівці зв’язку. Саме цю новину й перекрутили російські пропагандисти, ствердивши, що жінок нібито примусово мобілізувати, хоча насправді вони підписали контракт зі ЗСУ без будь-якого примусу, добровільно. 

Служба в Українському легіоні здійснюється винятково на добровільній основі ― із кандидатами, що підходять, підписують контракт.

Зрештою, в Україні (й за кордоном) не проводять обов’язкову мобілізацію жінок ― стати військовослужбовицею можна лише за власним бажанням. Росіяни продовжують робити дезінформаційні вкиди про українську армію, аби дискредитувати ЗСУ та зірвати мобілізаційний процес.

Маніпуляція У Раді Зеленського нібито назвали «терористом» через енергокризу в Придністров’ї

Російські ресурси стверджують, що в українському парламенті президента України Володимира Зеленського нібито назвали «терористом» через енергокризу в Придністров’ї. Відповідні слова приписують нардепу Верховної Ради Артему Дмитруку.

Однак у проєкті StopFake пишуть, що Дмитрук, який справді назвав Зеленського «терористом», лише номінально є нардепом Верховної Ради. Тобто його слова не є позицією українського парламенту. 

У серпні 2024 року він незаконно виїхав з України через Молдову напередодні свого можливого арешту. Окрім скандалів із бійками, серед яких побиття військового, Дмитрук відомий тим, що знімався в пропагандистському фільмі Анатолія Шарія про події в Одесі у 2014 році та є іподияконом УПЦ МП. У листопаді 2021 року його виключили з фракції «Слуга народу». Сьогодні Дмитрук регулярно слугує першоджерелом для поширення фейків щодо ситуації в Україні. Зокрема, у листопаді 2024 року він давав інтерв’ю RT (колишній Russia Today). 

Загалом існує дві ключові причини припинення постачання газу в Придністров’я. По-перше, це припинення транзиту територією України — термін угоди між Росією та Україною про транзит газу закінчився 31 грудня 2024 року, і Україна відмовилася його поновлювати через продовження війни з Росією. По-друге, це боргові зобов’язання — Газпром заявив про припинення постачання газу до Молдови, включно з Придністров’ям, посилаючись на заборгованість компанії Молдовагаз у розмірі 709 млн доларів.

Президент Зеленський говорив, що Україна пропонувала допомогу в ліквідації енергетичної кризи в Придністров’ї, але там проігнорували цю пропозицію. Таку саму реакцію в Придністров’ї викликала й пропозиція допомоги з боку Молдови. Президенти обох держав заявляють, що криза в Придністров’ї — результат свідомих дій Росії. 

Російський агітпроп проводить інформкампанію проти України та Молдови, висвітлюючи ситуацію в Придністров’ї. 

Раніше ми аналізували слова премʼєр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який, реагуючи на припинення транзиту російського газу через Україну, сказав, що президент Зеленський займається «шантажем і жебрацтвом».

Маніпуляція ЄС нібито шкодить відмова від російських енергоносіїв

Російські пропагандисти стверджують в анонімних телеграм-каналах, що проблема експорту російського природнього газу нібито досі залишається однією з головних для світової економіки. Мовляв, про це написало видання Asia Times, а у відповідному матеріалі експерти буцімто констатують, що даючи Україні зброю та підтримуючи антиросійські санкції, ЄС робить собі гірше. Втім це - маніпуляція.

Європейський Союз активно працює над диверсифікацією джерел енергопостачання, щоб зменшити залежність від російського газу. У 2024 році США стали найбільшим постачальником скрапленого природного газу, забезпечивши 48% імпорту. Україна, зі свого боку, припинила транзит російського газу через свою територію, що було стратегічним рішенням у відповідь на російську агресію. 

Паралельно Європа розвиває відновлювану енергетику, модернізує атомні електростанції й оптимізує енергоспоживання. Маніпуляції Росії з постачанням газу, включаючи підрив «Північних потоків», лише прискорили адаптацію ЄС до нових умов. Заяви про «холодне майбутнє Європи» є частиною російської дезінформації, яка спрямована на дискредитацію європейської єдності та стійкості. ЄС демонструє рішучість у побудові енергетичної незалежності та підтримці України як частини своєї довгострокової безпекової стратегії.

Маніпуляція Euronews нібито повідомив, що 71% українців, які проживають за кордоном буцімто вважають Революцію Гідності помилкою

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію про нібито проведене онлайн-опитування, згідно з яким 71% українців, які проживають за кордоном, вважають Революцію Гідності помилкою. Це «опитування» буцімто було проведено онлайн-платформою t-online. Джерелом цієї інформації є 52-секундне відео, в якому використано символіку відомого європейського телеканалу Euronews. У відео наводяться слова Ларса Вінанда, якого представляють як керівника платформи t-online, що нібито заявив, що головним бенефіціаром Революції Гідності в Україні стали США, які переслідують свої інтереси в чужій країні. Також у відео згадуються Німеччина та ймовірний зв’язок між подіями на Євромайдані та підривом газопроводу «Північний потік». Насправді це відео є фальшивкою, а наведена в ньому інформація не відповідає дійсності.

Про це повідомляють фахівці проєкту StopFake. Вони з’ясували, що поширюване відео лише імітує стиль матеріалів телеканалу Euronews, зокрема розміщення логотипа компанії в правому верхньому куті. Однак на офіційному сайті Euronews та в їхніх соціальних мережах немає подібних сюжетів. Для створення відеоряду використано стокові фотографії з Євромайдану. Крім того, онлайн-платформа t-online ніколи не проводила такого опитування. На офіційному сайті та в соціальних мережах t-online немає згадок про таке дослідження. Ларс Вінанд, якого вказано в відео як керівника платформи, справді працює в t-online, але займає посаду старшого редактора досліджень. Його публікації стосуються, зокрема, теми використання Кремлем громадян так званих «недружніх країн» в інформаційній війні, а також участі колишнього журналіста NDR Патрика Бааба в російських псевдореферендумах на окупованих територіях.

Журналісти StopFake не знайшли даних про проведення опитувань серед українців за кордоном щодо їхнього ставлення до Євромайдану. Останнє опитування на цю тему було проведене фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова в грудні 2022 року, до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. За результатами цього дослідження 66,8% українців вважають події кінця 2013 – початку 2014 року справедливим повстанням народу проти диктатури, відоме як Революція гідності. Цей показник збільшився порівняно з 54,1% у серпні 2020 року. На сьогодні немає більш свіжих даних за 2023 та 2024 роки. Пропагандистські наративи, які зображують Революцію гідності як зовнішнє втручання або маніпуляцію, мають на меті підрив довіри до подій, які стали важливими для національної ідентичності України. Вони намагаються дискредитувати протестні рухи, показуючи їх як частину зовнішньої агресії або інтересів інших країн, зокрема США.

Маніпуляція Неправда, що США запровадили санкції проти Запорізької АЕС

Російські ресурси поширили інформацію, що США нібито ввели санкції проти Запорізької АЕС. За словами пропагандистів, це нібито означає, що в такий спосіб американці «офіційно визнали станцію російською» та навіть що «визнали все-таки Запоріжжя російським».

Однак насправді росіяни зманіпулювали інформацією, пишуть у проєкті StopFake

15 січня 2025 року Міністерство фінансів США представило новий пакет санкцій проти Росії. На сайті відомства йдеться, що Держдепартамент США запровадив санкції проти більш ніж 150 юридичних і фізичних осіб, зокрема широкого кола компаній російської оборонної промисловості та тих, хто підтримує військово-промислову базу Росії. Також ці санкції поширюються й на десятки компаній у різних державах, які допомагали Росії обходити попередні санкції США.

Що стосується нібито санкцій «проти Запорізької АЕС», то в документі, у переліку підсанкційних юридичних і фізичних осіб, ЗАЕС згадується двічі. Вперше — у контексті санкцій проти генерального директора станції росіянина Владислава Ісаєва, а вдруге — у контексті санкцій проти російської юридичної особи, створеної для управління окупованою російськими військами ЗАЕС — ФГУП «Запорожская Атомная Электростанция». Тобто про жодне визнання Запорізької АЕС російською, а тим паче визнання міста Запоріжжя російським, у документі не йдеться

Поширюючи подібну дезінформацію, пропагандисти намагаються ствердити, що в США нібито визнали «реальний стан справ» у російсько-українській війні та починають миритися з територіальними втратами України в такий спосіб. Раніше ми спростовували інформацію, що Україна нібито провокує ядерну ескалацію на ЗАЕС.

Маніпуляція Дезінформація про те, що ЗСУ доведеться захищати Данію, якщо США нападуть на Гренландію

Російські телеграм-канали поширюють повідомлення, мовляв, Збройним силам України доведеться воювати зі США, якщо ті спробують захопити Гренландію (автономну територію Данії). Ідеться, що Україна, підписавши угоду з Копенгагеном у лютому 2024 року, нібито взяла на себе зобов’язання захищати Данію у випадку нападу третіх країн на її територію.

Однак ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у проєкті StopFake

Упродовж 2024 року Україна підписувала з державами-партнерами безпекові угоди, які були домовлені країнами G7 на саміті НАТО у Вільнюсі у 2023 році. Данія стала четвертою країною, з якою Україна підписала відповідну угоду. Угода про співробітництво у галузі безпеки та довгострокової підтримки була підписана 23 лютого 2024 року. З повним текстом документа можна ознайомитися на сайті Президента України.

Ця угода передбачає надання Данією Україні довгострокової військової та фінансової допомоги для протидії збройній агресії з боку Росії. Однак документ не містить зобов’язань ЗСУ щодо захисту території Данії або її залежних територій, таких як Гренландія.

Угода також передбачає, що у випадку нового збройного нападу Росії на Україну сторони мають провести консультації упродовж 24 годин для визначення подальших дій. Однак в угоді не прописані аналогічні положення щодо захисту території Данії.

У Центрі протидії дезінформації також проаналізували цю інформаційну маніпуляцію. Там зазначили, що угода стосується виключно співпраці в галузі безпеки та підтримки України в протидії російській агресії.

Цим дезінформаційним вкидом росіяни намагаються зіпсувати відносини України та США, а також повпливати на зменшення чи навіть зупинку підтримки України Вашингтоном.

Маніпуляція Пентагон нібито визнав успіхи Росії у війні проти України

Російські ресурси з посиланням на слова прессекретаря Міністерства оборони Сполучених Штатів Пета Райдера масово поширюють новину, мовляв, Пентагон «нарешті визнав» успіхи Росії у війні проти України. 

Насправді ж пропагандисти вирвали з контексту слова американського генерал-майора та, як наслідок, спотворили зміст сказаного. Про це повідомляють у проєкті StopFake

На пресбрифінгу 13 січня 2025 року Райдер висловлювався щодо перебігу бойових дій в Україні. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи має Росія хоч якусь перевагу на полі бою в Україні, офіційний представник Пентагону підкреслив обмежені можливості російської армії. 

«Те, що ми бачимо на полі бою, особливо на Сході України, Росія досягла певних додаткових успіхів. Звичайно, це дуже жорстка боротьба, як і в Курській області. Але коли ви говорите про перевагу… крім цих успіхів – тактичних – стратегічно Росія знову не досягла жодної зі своїх цілей, які вона поставила перед собою майже три роки тому (…)», ― наголосив Райдер. 

Також генерал-майор сказав, що навіть з урахуванням допомоги Ірану та 12-тисячних війська з Північної Кореї Росія не змогла досягти жодного суттєвого просування на полі бою. Представник Пентагону додав, що три роки повномасштабного вторгнення в Україну суттєво виснажили російські сили, а «українці добре тримають оборону, хоча це дуже тяжкі бої».

Отож основне повідомлення Райдера полягало в тому, що Росія не досягла жодної зі своїх стратегічних цілей у повномасштабній війні проти України. Пропагандисти змістили акценти й у такий спосіб викривили сказане прессекретарем Міноборони США. Мета росіян ― перебільшити успіхи власної армії, а також дискредитувати ЗСУ.

Раніше ми аналізували дезінформацію, що Пентагон нібито назвав Україну «однією з найбільш корумпованих країн».

Маніпуляція Російські пропагандисти зманіпулювали відеосюжетом метеорологічної телепрограми

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, на якому ведучий метеоролог Майк Ріццо, коли на екрані студії помилково з’явився скріншот новини з Володимиром Зеленським, сказав: «Це не буря, це маленький шпинат».

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Власне, у січні 2024 року під час ефіру, коли ведучий коментував наближення бурі в регіоні, на екрані справді з’явилося зображення шпинату, на що Ріццо пожартував: «Це не буря, це маленький шпинат». Однак пропагандисти спотворили контекст, замінивши зображення шпинату на «новину BBC». У цій зманіпульованій версії на екрані з’явилося зображення Володимира Зеленського поряд з інформацією про те, що нібито в Пентагоні стверджують про понад мільйон загиблих українських військових. Однак у Пентагоні не робили подібних заяв, а BBC ніколи не публікувало такої новини.

У листопаді 2024 року в інтерв'ю Kyodo News Володимир Зеленський заявив, що кількість загиблих українців на фронті від початку повномасштабного вторгнення значно менша за 80 тисяч.

«Дехто нещодавно в американській пресі подав інформацію, що українців загинуло 80 тисяч. Та я хочу вам сказати, що ні, менше. Набагато менше», — сказав президент.

За оцінками видання The Economist, що ґрунтуються на витоку даних західних розвідслужб, станом на кінець листопада 2024 року під час повномасштабного вторгнення Росії могли загинути щонайменше 60–100 тисяч українських військових. Ще близько 400 тисяч отримали поранення, які унеможливлюють подальшу службу в армії.

Російський агітпроп маніпулює фактами та спотворює контексти, щоб посіяти недовіру до українських лідерів та зменшити підтримку України на міжнародній арені. Такі маніпуляції створюють атмосферу сумнівів і невизначеності, що, своєю чергою, може послабити здатність України ефективно протистояти агресії з боку Росії. 

Маніпуляція Нібито 70% особового складу ЗСУ вживають алкоголь, щоб заснути

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито 70% військовослужбовців ЗСУ вживають алкоголь, щоб заснути, а 80% тих, хто має залежність, вже стикалися з цією проблемою ще до мобілізації.

Однак це маніпуляція, на яку звернули увагу фахівці VoxCheck. Наприкінці грудня 2024 року видання Hromadske опублікувало матеріал, у якому військові висловлювали власні думки щодо ситуації з алкоголем в армії. Проте офіційної статистики про рівень залежності серед військових немає.

Так, командир роти справді зауважив, що частина військових може вживати алкоголь, щоб заснути: «Мені здається, що по 50 грамів, аби лише спокійно заснути, приймають до 70% особового складу. Але випивка від випивки відрізняється. Один прийняв, виспався — і вранці готовий до виконання будь-якого завдання. А інший без 100 грамів уже і встати не може. От з такими якраз проблеми. Бо вони п’ють, поки мають що пити, а мають завжди».

Водночас головний сержант 93-ї бригади зазначив, що людина, яка не зловживала алкоголем до армії, не стане алкозалежною у війську. За його спостереженнями, близько 80% військових, які зловживають спиртним, вже мали таку проблему в цивільному житті. 

За допомогою такої маніпуляції пропагандисти намагаються перевести увагу від проблем у російській армії, створюючи викривлену реальність. Наприклад, у 2023 році Міністерство оборони Великої Британії, посилаючись на один із російських телеграм-каналів, оприлюднило інформацію про «надзвичайно високу» кількість інцидентів, злочинів і смертей серед російських військових, спричинених вживанням алкоголю.

«Російські командири, ймовірно, вважають масштабне зловживання алкоголем серйозною загрозою для бойової ефективності. Водночас, оскільки пияцтво є поширеним явищем у російському суспільстві, воно довгий час мовчазно сприймалося як невід’ємна частина військового життя, навіть під час бойових дій», — зазначили британські розвідники.

Російський агітпроп маніпулює фактами, щоб дискредитувати українську армію, створити враження її слабкості та морального занепаду. Такі маніпуляції спрямовані на підрив довіри до ЗСУ як серед українців, так і серед міжнародних партнерів, а також на деморалізацію суспільства.

Маніпуляція США нібито таємно озброювали Україну з вересня 2021 року для підготовки нападу на Росію

Російські джерела поширюють інформацію, нібито США розпочали постачання зброї Україні ще у вересні 2021 року, готуючи її до агресії проти Росії. Для підтвердження цієї тези пропагандисти посилаються на інтерв’ю держсекретаря США Ентоні Блінкена для The New York Times.

Насправді цю інформацію  спростував VoxCheck. 4 січня 2025 року Ентоні Блінкен дійсно в інтерв’ю The New York Times коментував політику адміністрації Байдена щодо України. Однак він наголосив, що постачання озброєння у 2021 році було спрямоване на посилення обороноздатності України перед загрозою російського вторгнення.

«Нам вдалося передбачити початок конфлікту і забезпечити готовність не лише свою, але й наших союзників, партнерів, а також України. Ми заздалегідь подбали про те, щоб ще до початку російської агресії, починаючи з вересня і потім у грудні, без зайвого розголосу передати Україні значну кількість зброї. Це дозволило забезпечити Україну всім необхідним для захисту, зокрема такими системами, як Stinger і Javelin. Вони відіграли ключову роль у стримуванні російської агресії: допомогли не допустити захоплення Києва, окупації країни, її стирання з мапи світу, та змусили російські війська відступити», – заявив Блінкен.

Варто зазначити, що допомога, надана США у 2021 році, включала лише оборонні засоби:  протитанкові установки, стрілецьку зброю, боєприпаси, рації та медичне обладнання. Україні не надавали важкої техніки, необхідної для наступу. Ба більше, ця допомога була відповіддю на стягування російських військ до кордонів України. Навесні 2021 року Росія зосередила там близько 100-120 тисяч військових і важке озброєння. Уже в січні 2022 року Блінкен попереджав, що таке скупчення російських сил створює реальну загрозу повномасштабного вторгнення, що й зумовило необхідність посилення обороноздатності України.

Крім того, постачання озброєння Україні не було таємним. Про це відкрито повідомляли як українські, так і міжнародні медіа. У вересні 2021 року Україна та США підписали Рамкову угоду про стратегічне оборонне партнерство, що офіційно закріплювала новий пакет військової допомоги на $60 млн для зміцнення оборонних спроможностей України.

Російська пропаганда маніпулює фактами, щоб зобразити Україну агресором і виправдати власне вторгнення. Такі маніпуляції також мають на меті підірвати довіру до західної підтримки України та зменшити обсяг міжнародної допомоги.  Раніше ми спростовували інформацію, що Західні країни почали відмовляти Україні в зброї, бо хочуть припинити підтримку війни.

Маніпуляція Російські пропагандисти зманіпулювали відеосюжетом української телепрограми

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, у якому йдеться, що український військовий нібито пішов у СЗЧ, знайшов поліціянта, який раніше його мобілізував, і вирішив йому помститися. Він буцімто втерся в довіру до поліціянта, запропонував разом випити, підсипав у випивку снодійне, а коли правоохоронець заснув ― «військовий його зґвалтував». 

Скриншот із проросійського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Пропагандисти зманіпулювали уривком з відеосюжету, який вийшов 10 січня 2025 року на ютуб-каналі телепрограми «Україна сьогодні». У сюжеті ведуча Катерина Нестеренко справді розповідає про те, що таку історію почали поширювати в тіктоці. Проте згодом вона зауважує, що окрім тіктоку й деяких телеграм-каналів, про подібний випадок ніде не згадували, тож вона «не береться стверджувати, що це правда». Пропагандисти ж зманіпулювали сюжетом, обрізавши фрагмент, де ведуча ставить під сумнів правдивість цієї інформації, і видавши її за достовірну.

Окрім цього, вдалося зʼясувати, що зманіпульоване відео поширювали винятково в проросійському сегменті мережі. Зокрема, його опублікували 14 пропагандистських телеграм-каналів. 

Цією маніпуляцією з відео пропагандисти намагаються дискредитувати мобілізаційний процес в Україні. Раніше ми спростовували інформацію, що в Одесі трьох працівників ТЦК нібито знайшли мертвими.

Маніпуляція Російські пропагандисти маніпулюють матеріалом The Guardian

Російський «воєнкор» поширив інформацію, мовляв, на тлі нестачі власних бійців українська «неонацистська» бригада «Азов» оголосила про набір до своїх лав нових кадрів з-поміж англомовних «найманців». Повідомляючи це, пропагандист посилається на британську газету The Guardian. 

У матеріалі The Guardian від 10 січня 2025 року справді йдеться про те, що українська бригада «Азов» намагається поповнити свої ряди англомовними бійцями. Однак журналісти видання не називають бригаду «неонацистською», а також не вживають слово «найманці», адже цей термін тут є хибним і недоречним

Пропагандисти навмисно вдаються до терміна «найманці», замість правильного поняття «комбатанти», на позначення іноземних бійців, які воюють у складі Збройних сил України. Згідно з Женевськими конвенціями, найманці беруть участь у збройному конфлікті незаконно. Вони ― не громадяни та не військовослужбовці держави, що воює, і це їхня головна відмінність від комбатантів. 

Раніше ми аналізували російське дезінформаційне повідомлення про те, що українське посольство у Франції нібито вербує «найманців» без будь-яких перешкод із боку місцевої влади.

Маніпуляція Байден нібито визнав ядерну провокацію США проти Росії

Пропагандисти активно розповсюджують у проросійських медіа та телеграм-каналах інформацію, що президент США Джо Байден у своїй нещодавній промові нібито визнав ядерну провокацію проти Росії. Однак ці заяви є викривленням слів Байдена. 

На це звертають увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді президент США зазначив, що агресія Путіна проти України стала стратегічною поразкою для Росії, яка зараз є слабшою, ніж до війни. Байден наголосив, що цілей Кремля у цій війні не досягнуто, оскільки Україна залишається незалежною, а міжнародна спільнота об’єдналася для її підтримки. У своїй промові Байден виокремив два основних завдання: згуртувати міжнародну коаліцію для захисту України та запобігти війні між ядерними державами. Він наголосив, що ці завдання вдалося виконати, наголошуючи, що загрозу ядерного конфлікту провокує саме агресивна політика Росії, а не підтримка України з боку США.

Кремлівська дезінформація у цьому випадку спрямована на спотворення реальності й створення уявлення про агресивність Заходу, відволікаючи увагу від провокаційних дій самої Росії.

Маніпуляція Зеленський нібито займається шантажем і жебрацтвом

Роберт Фіцо, прем’єр-міністр Словаччини, звинуватив президента України Володимира Зеленського в «шантажі й жебрацтві», що активно підхоплюється російськими пропагандистськими ресурсами для дискредитації України. Втім це - маніпуляція.

Її спростування зробили фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони зазначають, що у відповідь Фіцо Зеленський пояснив, що Україна пропонувала Словаччині компенсацію на період адаптації до втрати транзиту російського газу, але ця пропозиція була відкинута словацьким прем’єром. 

Залежність Словаччини від російського газу залишається критичною, досягаючи майже 90%. Інші країни, такі як Австрія, які були ще більш залежними, змогли повністю припинити постачання енергоносіїв з Росії. 

Фіцо уникає раціональних пояснень щодо збереження газової залежності Словаччини, на відміну від решти ЄС, який активно зменшує енергетичну залежність від Москви. Натомість він використовує звинувачення проти України як спосіб виправдати свою політику, яка, ймовірно, базується на тіньових домовленостях із Росією.

Маніпуляція Росіяни маніпулюють словами речника ПС ЗСУ Юрія Ігната щодо ефективності винищувачів F-16 у боях із російськими літаками

Російські ресурси поширюють інформацію, мовляв, очільник управління комунікацій Командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат визнав, що передані Україні винищувачі F-16 «не можуть змагатися в боях у повітрі з російськими “технологічними літаками”». Пропагандисти наводять нібито цитату Ігната: 

«Так, ми отримали від партнерів не найновіші модифікації “ефок” [літаків F-16. ― Ред.]. У нас на цих літаках немає потужних радарів і далекобійних ракет, щоб самотужки змагатися в повітряних боях із технологічними літаками росіян».

Насправді слова речника ПС ЗСУ перекрутили, повідомляють у проєкті StopFake. Ідеться про публікацію Ігната, що з’явилася 7 січня 2025 року на офіційній сторінці Повітряних сил України у фейсбуці. Ігнат розповідав про подвиг українського пілота, який під час масової атаки 13 грудня 2024 року встановив рекорд, знищивши за один виліт шість (!) крилатих ракет. 

Згодом у тексті допису Ігнат справді зауважив, що Україна отримала не найновіші модифікації F-16. Однак це не применшує їхньої ефективності в бою. Ось його слова:

«Так, нам хотілося б отримати потужніші модифікації “ефок” із потужнішими радарами та далекобійними ракетами, оскільки самотужки змагатися в повітряних боях з технологічними літаками росіян досить важко. Зараз молоді українські пілоти щодня доводять, що вони ― найкращі, чи то в кабіні радянського, чи американського винищувача!».

Тобто Ігнат визнав, що потужніші модифікації F-16, оснащені сучасними радарами та далекобійними ракетами, могли б краще відповідати викликам сучасної війни. Однак це не означає, що наявні F-16 неспроможні чи неефективні. Він також відзначив високий рівень професіоналізму українських пілотів. Це спростовує російську тезу про нібито «недостатню ефективність» F-16.

Раніше ми аналізували російський вкид, мовляв, партнери надали Україні несправні винищувачі F-16.

Маніпуляція Дезінформація, що новий законопроєкт дозволяє українцям платити менший штраф у ТЦК, якщо ті «не подаватимуть у суд на його працівників»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що українцям, які не встигли вчасно оновити свої дані в «Резерв+», нібито зроблять знижку 50% на оплату штрафу, якщо ті «не подаватимуть в суд на працівників ТЦК». Пропагандисти натякають, що цим законопроєктом в українців забирають можливість захистити свої права в суді від можливих порушень.  

Скриншот із проросійського телеграм-каналу

Насправді пропагандисти маніпулюють змістом законопроєкту №12093, який у першому читанні прийняли 9 січня 2025 року. Про це повідомляють у проєкті StopFake

У тексті законопроєкту дійсно йдеться про те, що військовозобов’язані громадяни, які не встигли у визначені терміни оновити свої дані — мобільний телефон, електронну пошту та актуальну адресу проживання — отримають знижку 50% на сплату штрафу, якщо визнають правопорушення й не оскаржуватимуть його в суді. Саме останній пункт — вимогу не оскаржувати штраф у суді — пропагандисти трактують як відмову від права подати в суд на працівників ТЦК у випадку вчинення ними будь-якого правопорушення. Однак така умова в законопроєкт відсутня. Насправді просто йдеться про те, що заплатити вдвічі менший штраф зможуть ті, хто погодиться з його правомірністю й не оскаржуватиме його в суді.

Раніше ми аналізували фейкове відео, де працівники одеського ТЦК нібито вручали повістки в костюмах Дідів Морозів.

Маніпуляція Пропагандисти маніпулюють текстом NYT про українську енергетику

Російські джерела стверджують, що Україна використовує працівників місії ООН як заручників для захисту об’єктів енергетики. Про це нібито йдеться в матеріалі видання The New York Times (NYT). Там посилаються на лист парламентського комітету України з питань енергетики до ООН, в якому організацію закликали розмістити постійну моніторингову групу на критично важливих підстанціях, аби запобігти провокаціям зі сторони Росії.

У проєкті VoxCheck пишуть, що насправді пропагандисти викривили текст NYT під назвою «Як Україна зберігатиме світло цієї зими?». У матеріалі дійсно згадують, що парламентський комітет України з питань енергетики просив ООН розмістити постійні моніторингові групи на критично важливих для роботи АЕС підстанціях, щоб запобігти провокаціям із боку Росії. На думку Яна Ванде Путте, спеціаліста з ядерних питань в Greenpeace, Москва може не захотіти ризикувати життям співробітників агентства, оскільки залежить від експорту ядерних технологій, на який потрібен дозвіл Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) — організації системи ООН. Водночас у Верховній Раді не коментували, чи справді зверталися до ООН із цим проханням, а в NYT не писали, що Україна збирається використати працівників ООН як заручників для захисту енергетики. 

У статуті МАГАТЕ вказано, що однією з цілей агентства є надання державам-членам гарантій, що мирні ядерні об’єкти та матеріали не використають у воєнних цілях. Тобто моніторинг ядерних об’єктів у зонах бойових дій входить до їхніх повноважень. Отже, Україна може просити ООН надавати персонал для моніторингу на АЕС та на інших об’єктах, критично важливих для їх функціонування, і це не є використанням персоналу ООН як заручників. Зрештою, у тексті NYT це звернення України не засуджують. 

МАГАТЕ вже проводить моніторингові місії на підстанціях, важливих для роботи українських АЕС, проте поки що це почергові періодичні візити. Водночас із вересня 2022 року постійна моніторингова група МАГАТЕ працює на окупованій Росією Запорізькій АЕС, а з січня 2023 року постійні моніторингові групи агентства почали працювати й на Чорнобильській, Рівненській, Південноукраїнській і Хмельницькій атомних станціях. 

Раніше ми аналізували фейкову інформацію, мовляв, МАГАТЕ звинуватила Україну в нападі на автомобіль агентства. 

Маніпуляція Дезінформація про те, що McDonalds повертається в Росію

На російських ресурсах поширили інформацію про те, що McDonalds збирається повернутися в Росію. Такий висновок зробили з того, що компанія подала в російське патентне відомство понад 50 заявок на реєстрацію товарних знаків. Йдеться про назви напоїв і страв, а також слогани компанії.

Проте такі висновки ― передчасні, а оновлення компанією власних патентів ніяк не означає, що мережа повернеться в Росію. Про це пишуть у проєкті StopFake. McDonalds оновлює свої торгівельні марки й патенти в Росії, щоб захистити свою інтелектуальну власність і запобігти використанню бренду чи технологій сторонніми компаніями без дозволу. Це дозволяє уникнути недобросовісної конкуренції, коли місцеві бізнеси можуть використовувати впізнаваний бренд для введення споживачів в оману. 

Про намір мережі зберегти за собою право на торгові марки в Росії McDonalds повідомив ще у 2022 році в пресрелізі, де оголосив про вихід з російського ринку: «Компанія має намір розпочати процес «де-Аркінгу» цих ресторанів, що передбачає припинення використання назви, логотипу, брендингу та меню McDonald’s, хоча компанія продовжить зберігати свої торгівельні марки в Росії». Усі свої заклади McDonalds продали новій російській мережі «Вкусно и точка» — хоч і з правом викупити їх назад протягом 15 років. Отже, немає підстав вважати, що McDonalds повертається на російський ринок: сама компанія не робила таких заяв у своїх офіційних каналах комунікації. 

Минулого року росіяни писали про те, що Starbucks і Visa повертаються в Росію. Враховуючи те, що жодна з компаній так і не повідомила про вихід на російський ринок, повернення в Росію McDonalds також видається малоймовірним.

Маніпуляція Кандидат у канцлери Німеччини від ХДС/ХСС Фрідріх Мерц нібито сказав, що німці повинні працювати більше, «бо Україні потрібні гроші»

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що лідер німецького опозиційного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц під час виступу в Бундестазі сказав: «Ми повинні працювати більше, тому що Україні потрібні гроші».

Насправді слова Мерца перекрутили, про що повідомляють журналісти-розслідувачі з німецького Correctiv. Відеофрагмент, який поширюють у мережі, походить із виступу Мерца на голосуванні щодо вотуму довіри 16 грудня 2024 року. У ньому той сказав, що німцям потрібно більше працювати для зміцнення економіки Німеччини. Україну ж у цьому контексті Мерц не згадував. Водночас у своїй промові в Бундестазі Мерц говорив про єдину волю якомога швидше припинити агресивну війну Росії.

ХДС і ХСС хочуть підтримати Україну «дипломатичними, фінансовими та гуманітарними засобами, а також постачанням зброї», як зазначено в їхній передвиборчій програмі на вибори до Бундестагу 2025 року.

Цією маніпуляцією пропагандисти намагаються запевнити громадян європейських держав, що їхні чиновники більше турбуються про Україну, ніж про них самих. Відповідно, у такий спосіб Росія прагне налаштувати європейців проти підтримки України та повпливати на скорочення допомоги.

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що українських біженців у Німеччині примусово повертатимуть в Україну.

Маніпуляція Під час новорічного виступу Зеленського на пам’ятнику «Батьківщина-мати» була проєкція в кольорах прапора США

Російські ресурси поширюють інформацію, що президент України Володимир Зеленський робив своє новорічне звернення на тлі підсвіченого в кольори прапора США пам’ятника «Батьківщина-мати». Пропагандисти додають: «Як то кажуть, “незалежна та суверенна держава”».

Насправді це — чергова маніпуляція пропагандистів, повідомляють у проєкті StopFake. Під час новорічного звернення президента Зеленського до українців монумент «Батьківщина-мати» переважну більшість часу підсвічували кольорами українського прапора. У ті ж моменти, коли Зеленський говорив про союзників України та дякував їм за підтримку, памʼятник підсвічували в кольори прапорів інших держав, зокрема й у кольори прапора США. Тоді Зеленський говорив таке: «Бо з нами наші друзі. І з перших хвилин цієї війни Америка була з Україною. І я вірю, що Америка буде з Україною і в перші хвилини миру».

Ця маніпуляція має на меті ствердити, мовляв, Україною насправді керують «заокеанські господарі», і та аж ніяк нібито не є суверенною державою. Раніше ми писали про те, як російські пропагандисти перекрутили слова Зеленського, які він сказав в інтервʼю CBN.

Маніпуляція Маніпуляція про те, що українських біженців у Німеччині примусово повертатимуть в Україну

Російські пропагандистські джерела поширюють маніпулятивну інформацію про буцімто примусове повернення українських біженців у Німеччині в Україну для залучення в оборонну сферу. Про це нібито заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль німецькому виданню Welt. Радник президента зі стратегічних питань Олександр Камишін наголосив, що Німеччина та Україна вже уклали такі домовленості.

Утім інформацією зманіпулювали, і про це повідомляють у VoxCheck. Welt дійсно опублікувало новину із заголовком «Прем’єр-міністр хоче повернути українських біженців». У ній процитували Дениса Шмигаля, який сказав, що обговорював технічні деталі повернення українців з канцлером ФРН Олафом Шольцем під час візиту до Берліна. «Ми домовилися з німецькою стороною та нашим новим міністром національної єдності працювати разом і знаходити рішення, як ми можемо повернути всіх українців якомога швидше», — розповів прем’єр. Однак про примусове повернення українських біженців не йшлося. 

Поширення фейків про депортацію українців із країн ЄС є частиною дезінформаційної кампанії російської пропаганди. Євросоюз консолідований у своїй позиції, що вони не депортують нікого проти його волі. Згідно із законодавством ЄС, усі українці, які прибули до регіону після початку повномасштабного вторгнення, потрапляють під дію Директиви про тимчасовий захист.

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що «польські трансплантологи б’ють рекорди» з початку повномасштабного вторгнення

Російські пропагандистські джерела поширюють маніпулятивну інформацію про те, що з початком повномасштабного вторгнення «польські трансплантологи б’ють рекорди» нібито внаслідок використання органів вбитих українських військових. 

«2024 рік став рекордним для польської трансплантології. Було пересаджено 2197 органів, що є історичним результатом національного масштабу», — пишуть пропагандисти.

Однак інформацією зманіпулювали, і про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Пропагандисти навмисно пов’язують статистичні дані зростання кількості пересадок органів у Польщі з початком повномасштабного вторгнення. Так, підтверджують теорію «чорної трансплантології», буцімто тіла загиблих українських військових із лінії фронту відправляють на територію Польщі для «продажу органів». 

«Чорна трансплантологія» в Україні ― це конспірологічна теорія, яку росіяни розвивають уже десятиліття. Постійне повернення до теми свідчить про її важливість для Росії. Ці повідомлення просувають як на внутрішню, так і на міжнародну авдиторію. Проте їх спростування в іноземних та українських медіа заважає кампанії мати бажаний для пропагандистів вплив. Серед цілей, які переслідує російська пропаганда в рамках цієї теми, є дискредитація військово-політичного керівництва України та зменшення довіри до нього, створення негативного іміджу держави в очах міжнародної спільноти, виправдання повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Автор: Орест Сливенко,