Маніпуляція Нібито 70% особового складу ЗСУ вживають алкоголь, щоб заснути
Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито 70% військовослужбовців ЗСУ вживають алкоголь, щоб заснути, а 80% тих, хто має залежність, вже стикалися з цією проблемою ще до мобілізації.
Однак це маніпуляція, на яку звернули увагу фахівці VoxCheck. Наприкінці грудня 2024 року видання Hromadske опублікувало матеріал, у якому військові висловлювали власні думки щодо ситуації з алкоголем в армії. Проте офіційної статистики про рівень залежності серед військових немає.
Так, командир роти справді зауважив, що частина військових може вживати алкоголь, щоб заснути: «Мені здається, що по 50 грамів, аби лише спокійно заснути, приймають до 70% особового складу. Але випивка від випивки відрізняється. Один прийняв, виспався — і вранці готовий до виконання будь-якого завдання. А інший без 100 грамів уже і встати не може. От з такими якраз проблеми. Бо вони п’ють, поки мають що пити, а мають завжди».
Водночас головний сержант 93-ї бригади зазначив, що людина, яка не зловживала алкоголем до армії, не стане алкозалежною у війську. За його спостереженнями, близько 80% військових, які зловживають спиртним, вже мали таку проблему в цивільному житті.
За допомогою такої маніпуляції пропагандисти намагаються перевести увагу від проблем у російській армії, створюючи викривлену реальність. Наприклад, у 2023 році Міністерство оборони Великої Британії, посилаючись на один із російських телеграм-каналів, оприлюднило інформацію про «надзвичайно високу» кількість інцидентів, злочинів і смертей серед російських військових, спричинених вживанням алкоголю.
«Російські командири, ймовірно, вважають масштабне зловживання алкоголем серйозною загрозою для бойової ефективності. Водночас, оскільки пияцтво є поширеним явищем у російському суспільстві, воно довгий час мовчазно сприймалося як невід’ємна частина військового життя, навіть під час бойових дій», — зазначили британські розвідники.
Російський агітпроп маніпулює фактами, щоб дискредитувати українську армію, створити враження її слабкості та морального занепаду. Такі маніпуляції спрямовані на підрив довіри до ЗСУ як серед українців, так і серед міжнародних партнерів, а також на деморалізацію суспільства.