Spilnota Detector Media

Викриття Під приводом «молодіжних форумів» Росія промиває мізки українським дітям на ТОТ

Кремль продовжує вкладати багато ресурсів у пропаганду, спрямовану на дітей на тимчасово окупованих територіях України. Так, одним з інструментів просування російської пропаганди є так звані «молодіжні форуми», до участі в яких росіяни та колаборанти намагаються залучити якомога більше молоді, обіцяючи дітям великі кар’єрні перспективи та отримання «компетенцій для самореалізації в Росії». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Колаж Центру протидії дезінформації 

У ці дні в тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області триває підготовка до проведення другого форуму «Юг молодой», куди організатори збираються привезти дітей з усіх тимчасово окупованих територій України. За оцінками окупантів, «форум» у Бердянську мають відвідати 800 учасників, пишуть у Центрі національного спротиву. Туди також мають приїхати російські пропагандисти з-поміж акторів, блогерів й інших діячів Кремля. 

Справжня мета подібних заходів полягає в наступному: 
– ідеологічно обробити дітей із ТОТ, пропагуючи серед них ненависть до України;
– посилити контроль за підлітками і юнацтвом через мережу молодіжних організацій; 
– пропагувати лояльність через обіцянки ілюзорних «перспектив»;
– посилити вплив окупаційних адміністрацій на всі сфери життя на ТОТ.

Росія продовжує реалізовувати політику, спрямовану на зміну національної самоідентифікації української молоді. Наприклад, у лютому 2024 року росіяни звозили українських дітей із ТОТ України на так званий «Всесвітній фестиваль молоді», де, зокрема, просували ідею вступу в російські молодіжні організації «в добровільно-примусовому порядку».

Викриття Дезінформаційні кампанії, за допомогою яких Росія намагається дискредитувати Олімпіаду у Франції

Впродовж цього року Росія активізувала дезінформаційну кампанію, спрямовану проти Франції та майбутніх Літніх Олімпійських ігор у Парижі, що розпочнуться 26 липня. У листопаді 2023 року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) застерігав про фейкові новини щодо Олімпіади в телеграмі та інших соцмережах, що свого часу підтвердив голова комунікацій МОК Крістіан Клауе. Матеріал із прикладами таких новин підготували фактчекери норвезької організації Faktisk

Згідно зі звітом Microsoft Threat Analysis Center (MTAC) від 6 червня, Росія понад рік здійснювала операції з впливу на сприйняття Олімпіади в Франції, намагаючись «підірвати, дискредитувати та принизити міжнародні змагання в очах учасників, глядачів і світової аудиторії». Це зокрема пов’язують із тим, що російським спортсменам заборонено виступати на Іграх під російським прапором. МТАС дав дезінформаційним кампаніям, у рамках яких поширюють фейки про Олімпіаду-2024, назви Storm-1679 та Storm-1099. Паризькі Олімпійські ігри були однією з основних цілей Storm-1679 з минулого літа. Керівник МТАС Клінт Воттс повідомив The New York Times, що часто телеграм є першоджерелом фейків у рамках цих кампанії, циркулюючи там кілька днів, перш ніж зникнути. Коли фейковий контент перевіряється акаунтами або фактчекинговими ресурсами з великою кількістю підписників, він отримує більше переглядів і досягає нової аудиторії. Засновник Bellingcat Еліот Хіггінс зазначив, що фактчекинг може призвести до ширшого поширення контенту, але це не надто допомагає російським пропагандистам.

Microsoft наводить декілька прикладів дезінформації у рамках цієї кампанії, зокрема дипфейк-відео, які були нібито створеними відомими новинними медіа та безпековими інституціями. Одне з таких відео, начебто від французького телеканалу France24, намагалось показати, що 24% проданих квитків на Олімпіаду були повернені через побоювання терористичних атак у Парижі. Інше відео нібито від Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США підсилювало цей меседж. У ньому стверджувалось, що ЦРУ нібито попереджає про велику терористичну загрозу в паризькому метро. Представник ЦРУ повідомив американському новинному медіа CBS News, що відео є підробкою і не має зв'язку з агентством. Відео також поширювалося англомовною версією російської «онлайн-газети» Pravda, яка входить до мережі російських пропагандистських медіа. Пропагандисти також створили підробну документалку під назвою Olympics Has Fallen («Олімпіада провалилась»), використовуючи айдентику стримінгової платформи Netflix та голос Тома Круза, створений за допомогою штучного інтелекту. У відео також були фейкові п'ятизіркові рецензії від відомих медіа, таких як The New York Times, The Washington Post та BBC. Згодом псевдодокументалку було видалено з ютубу.

Сама норвезька фактчекерська організація Faktisk та сотні інших медіа та фактчекерів по всьому світу стали об'єктами російської дезінформаційної кампанії, у рамках якої за останні кілька місяців значна частина електронних листів з проханням перевірити новини про Олімпіаду надходила з підроблених адрес.

Прецеденти концентрації зусиль російської пропаганди та дезінформаційних кампаній навколо Олімпійських ігор траплялися й раніше. Наприклад, під час Зимових Олімпійських ігор 2018 року у Південній Кореї церемонія відкриття зазнала кібератаки, яку здійснили російські розвідники, намагаючись створити враження, що це справа рук Північної Кореї.

У цьому випадку, мета російської дезінформації полягає у підриві довіри до Франції, МОК та Олімпійських ігор, а також у створенні негативного образу країни-господарки на міжнародній арені. Крім того, у такий спосіб вони хочуть викликати паніку та створити ілюзію того, що міжнародні заходи без присутності Росії не є важливими та релевантними.

Викриття Як росіяни встановлюють меморіали «бійцям “СВО”» на тимчасово окупованих територіях

Російські окупанти систематично встановлюють меморіали своїм загиблим військовим у населених пунктах тимчасово окупованих областей України. Такі меморіали вже з'явилися в смт Рикове, с. Ставки, с. Михайлівка та інших місцях Херсонщини. На це звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО.

Зазвичай це плити з прізвищами окупантів, стилізовані під радянські пам’ятники Другої світової війни. Іноді старі радянські пам’ятники переробляють під ці військові меморіали. Відкриття таких об'єктів супроводжується пропагандистськими акціями з участю «чиновників» окупаційних адміністрацій та родичів загиблих.

Основна мета цих дій — закріпити меседж «Росія тут назавжди» і спробувати легітимізувати окупацію. Пропагандисти прагнуть створити враження, що «земля, полита російською кров’ю», нібито належить Росії, тим самим сакралізуючи російську присутність. Крім того, такі дії спрямовані на підвищення морального духу російських військ та населення, показуючи «героїзм» загиблих окупантів, а також намагання нав'язати місцевому населенню думку про невідворотність і тривалість окупації. 

Викриття Як російський агітпроп створює та використовує «інформаційні алібі»

Метод «інформаційного алібі» полягає у превентивному звинуваченні іншої сторони у діях, які фактично буде вчинено самими обвинувачувачами. Цей метод використовують для приховування або виправдання своїх злочинних дій, створюючи випереджувальний меседж, щоб заплутати аудиторію та зняти з себе відповідальність. Детальніше про його використання розповів Центр протидії дезінформації при РНБО.

Його фахівці показали на реальних прикладах як це працює. Російські війська у квітні 2022 року завдали ракетного удару по залізничній станції у Краматорську, внаслідок чого загинули цивільні. Напередодні цієї атаки російські телеграм-канали поширювали попередження про небезпеку евакуації залізницею, звинувачуючи ЗСУ у скупченні бойовиків на вокзалі. Це створило передумови для звинувачення України в організації нападу. За кілька тижнів до того, як Росія підірвала колонію № 120 в Оленівці, де утримували українських полонених, у телеграмі поширювали інформацію про те, що Україна нібито готується обтріл колонії. Коли Росія готувала та вчиняла масові вбивства цивільних у Ізюмі та Умані, пропаганда наперед поширювала інформацію про «провокації» України в цих містах. Росіяни також досі поширюють «інформаційні алібі», формування яких ще не завершено, наприклад, щодо інсценізації масової загибелі місцевих у Херсоні.

Випереджаючи можливі звинувачення, Росія намагається заплутати міжнародну спільноту і відвернути увагу від своїх дій. Звинувачуючи Україну в майбутніх або вже скоєних злочинах, агітпроп також намагається підірвати довіру до української влади і Збройних сил України як всередині країни, так і за кордоном. Створення альтернативних версій подій допомагає Росії поширювати сумніви серед міжнародної аудиторії, що ускладнює однозначне засудження її дій і подальші санкції. Російська пропаганда цілеспрямовано робить складнішим встановлення істини, що вигідно агресору для продовження своїх злочинних дій без належної відповідальності.

Викриття Як Росія перевиховує дітей окупованої Луганщини у своїх спеціалізованих таборах

Окупаційна адміністрація Луганська під виглядом «виховання підростаючого покоління» мілітаризує українських дітей та підлітків, готуючи їх до участі у війні на боці Росії. На це звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО.

Вони з’ясували, що для ідеологічного впливу окупанти залучають чеченських бійців батальйону «Ахмат», які створили на Луганщині військовий табір під назвою «Академія дружби народів «Ахмат». Цим табором керують особисто Рамзан Кадиров та його близьке оточення. Він має на меті не лише виховання з використанням «патріотичних» цінностей, але й підготовку майбутніх бійців для російської армії.

У таборі діти проходять ідеологічну обробку та навчаються військовій справі, зокрема тактиці ведення бойових дій, користуванню зброєю та наданню допомоги пораненим. Програма включає інтенсивні тренування, фізичну підготовку та спеціальні навчання, які спрямовані на формування інших навичок, необхідних для участі у військових операціях. Окрім фізичної та військової підготовки, велика увага приділяється пропаганді та ідеологічному вихованню, щоб сформувати у дітей викривлене сприйняття дійсності та підпорядкувати їхню свідомість ідеям російської агресії. Такий підхід порушує міжнародні норми щодо захисту прав дітей та робить з них інструмент для політичних та військових цілей.

Мета таких таборів – підготовка українських підлітків до служби в російській армії та участі у бойових діях проти України. За допомогою цього табору Росія прагне створити нове покоління «кадирівців» – вірних прихильників режиму, готових виконувати накази беззастережно.

Викриття Як проросійські наративи поширюють у медіапросторі країн Глобального Півдня: Китай та Індія

9-11 липня 2024 року відбувся Вашингтонський саміт НАТО. Згодом китайські журналісти почали писати про підсумки саміту. Зокрема, деякі з них критикували рішення допомагати Україні та поширювали співзвучний російській пропаганді наратив: «НАТО розпалює конфронтацію». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Крім того, китайське видання Global Times опублікувало інтерв’ю з американським економістом Джеффрі Саксом, який озвучив вигідні Росії тези щодо України. Тут варто зауважити, що він не вперше поширює проросійську риторику. 

Щодо Індії, то її медіа велику увагу приділяють візиту прем’єр-міністра країни Нарендри Моді до Москви, який відбувся 8-9 липня 2024 року, та вбачають вигоду від відносин із Росією. Однак в Індії незадоволені, що не виконується домовленість про звільнення зі служби в Росії їхніх громадян.

Також окремі індійські видання без контексту поширюють коментарі представників Росії щодо замаху на Дональда Трампа та ретранслюють заклики Москви до Вашингтона припинити постачання зброї Україні й зосередитись на внутрішній безпеці. 

З початком повномасштабного вторгнення Росії Україна почала активно розвивати відносини з країнами Глобального Півдня. Передусім контакти відбуваються в контексті реалізації Української Формули миру, адже вона має світовий контекст. Проте Росії це не дуже подобається, тому вона всіляко намагається зіпсувати ці відносини.

Викриття Які наративи поширює Росія щодо ситуації в енергосистемі України

Пропагандистські телеграм-канали поширюють низку маніпуляцій і наративів у найкращих традиціях російської пропаганди щодо питань, пов’язаних з українською енергетикою. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО

Колаж Центру протидії дезінформації

Так, внаслідок моніторингу інформаційного простору було виявлено такі основні дезінформаційні повідомлення:
– «Україна на порозі енергетичної катастрофи»;
– «на українців чекає “чорна зима”»;
– «влада некомпетентна в умовах енергокризи»;
– «Україна продає електрику за кордон поки її населення сидить без світла»;
– «влада наживається на підвищенні тарифів». 

Ці наративи Москва поширює з метою дестабілізувати ситуацію всередині України. Також, поширюючи маніпуляції про нібито «масові протести українців проти відключень світла», Росія намагається створити ілюзію, нібито Україна опинилася на межі соціального вибуху. 

Паралельно в соцмережі TikTok пропагандисти штучно просувають тренд про «нестерпність» життя в Україні із закликами до громадян їхати за кордон. Таким чином Росія прагне спровокувати нову хвилю міграції, вигнавши українців із їхніх домівок.

Викриття Як праворадикальні рухи країн ЄС використовують TikTok для підтримки меседжів російської пропаганди

Коаліція журналістів-розслідувачів із України, Чехії, Словаччини, Естонії, Угорщини, Німеччини, Румунії та Польщі дослідили для VSQUARE у який спосіб праворадикальні рухи країн ЄС використовували соцмережу TikTok, які меседжі, співзвучні з російською пропагандою вони на ній поширювали, та як це стосується теми російської агресії проти України. Вони зазначили, що алгоритм TikTok ненавмисно сприяє політичній активності, екстремізму та пропаганді, ускладнюючи дослідження через обмежений доступ до даних, що вимагає поєднання даних API, веб-скрепінгу (активного пошуку серед відкритих джерел) та ручного збору для проведення розслідувань.

Зокрема було зʼясовано, що ландшафт TikTok став живильним середовищем для німецьких правих екстремістів, охоплення контенту яких мають близько 23 мільйонів користувачів. Розслідування показує як легко маніпулювати алгоритмом досягнення вірусності TikTok, що толерує створення фейкових акаунтів та дезінформації. Особливо виграла від цього права німецька партія AfD, яка використовує TikTok для посилення своєї проросійської позиції та впливу на молодих виборців. 

Ольга, інфлюенсерка у TikTok з Москви, показує своїй чеськомовній аудиторії моменти з повсякденного життя та вуличних інтерв'ю, тонко натякаючи на “мінімальний” вплив міжнародних санкцій на Росію. Проживши 12 років у Чехії, вона повернулася до Росії. Серед причин такого рішення вона називає бюрократію та відчуття зменшення свободи в Європі. У своєму акаунті Z Ruska s láskou («З Росії з любов'ю») вона обговорює поточні події в Чехії. Наприклад, відповідає прем'єру країни Петру Фіалі, порівнюючи ціни, щоб підкреслити нижчі витрати в Росії. Маючи понад 10 тисяч підписників, її аудиторія перетинається з підписниками чеських і словацьких політиків, пропутінської байкерської банди та анонімного екстремістського акаунту, що критикує чеський уряд і Україну. 

Клаудіу Тарзіу, румунський депутат Європарламенту від ультраправого Альянсу за союз румунів (AUR), публікує на своєму акаунті відео, які визнано такими, що містять дезінформацію. Автори дослідження зʼясували, що теорії змови та ксенофобські меседжі становлять понад 41% його контенту. AUR та інша ультраправа партія, SOS RO, разом здобули вісім місць на цьогорічних виборах до Європарламенту. Context.ro проаналізував контент TikTok семи депутатів Європарламенту, пов'язаних з цими партіями, і виявив, що від 20% до 42% їхніх відео містять токсичні меседжі. Використовуючи автоматизоване програмне забезпечення, Context.ro проаналізував понад 5800 відео від 36 кандидатів у депутати Європарламенту, виявивши 2000 випадків перебільшення, нагнітання страху або неправдивого контенту. 

На виборах до Європейського парламенту 2024 року польський ультраправий альянс «Конфедерація» здобув шість місць, що знаменує собою значне зростання порівняно з 2019 роком, коли жоден ультраправий кандидат не був обраний від країни. Їхній успіх значною мірою пояснюється сильною присутністю в TikTok, де лідер альянсу Славомір Ментцен може похвалитися понад 850 000 підписників, а офіційна сторінка «Конфедерації» має 329 000 підписників. Незважаючи на те, що акаунти в TikTok були створені нещодавно, наприкінці 2022 або на початку 2023 року, члени «Конфедерації» активно долучалися до цієї мережі під час виборчих кампаній, але згодом почали публікувати менше матеріалів. Зокрема депутат Європарламенту Гжегож Браун, відомий своєю антиукраїнською риторикою, також набрав понад 100 000 підписників, що корелює з його електоральною підтримкою. Крім того, впливові фігури, такі як Стефан Томпсон (Stefan Tompson), який має понад 100 000 підписників, посилюють польські ультраправі наративи, хоча такі акаунти зареєстровані за кордоном, зокрема, в Німеччині.

Після замаху на прем'єра Роберта Фіцо у Словаччині спостерігався сплеск дезінформації та конспірологічних теорій на цю тему, у тому числі в TikTok. Колишній суддя Штефан Харабін, пов'язаний з націоналістичним депутатом від партії SNS Романом Міхелкою, поширив теорію змови, в якій звинуватив у нападі когось, пов'язаного з колишньою президенткою країни Зузаною Чапутовою, назвавши її «ідеологічним архітектором» замаху. Незважаючи на обмежене охоплення TikTok у Словаччині порівняно з домінуванням Facebook у контексті політичного контенту, відео, пов'язане з вбивством, зібрало 60 000 переглядів, а інший контент на цю тему охопив понад 300 000 глядачів. Центр розслідувань Яна Кучяка виявив, що такі відомі постаті, як президент Петро Пеллегріні та партія «Смер» були рушійною силою цього наративу разом із менш відомими профілями, які поширювали безпідставні звинувачення, наприклад, пов'язуючи нападника з ЛГБТК-активістами та Європейським Союзом.

В угорському TikTok представлені основні, а не лише маргінальні медіа, які поширюють російську дезінформацію. Такі канали, як M1-Híradó і VILÁGHÍRADÓ ROLI OLDALA, залучають понад 125 000 і 50 000 підписників відповідно, публікуючи уривки новинних програм із проросійським відтінком, незважаючи на те, що ці акаунти не є офіційно афілійованими з медіа, айдентику яких вони використовують. Навіть діячі, пов'язані з проурядовими медіа, такі як Даніель Ферко з Hír TV, поширюють подібний контент, наприклад, заяви, що пов'язують нещодавні московські терористичні атаки з українськими силами. 

Як виявило видання Eesti Ekspress, відеоролики в естонському TikTok, в яких їх автори висловлювали страх перед ймовірними відключеннями електроенергії, були частиною екосистеми дезінформації в Естонії. Досліджуючи конспірологічний контент, пов'язаний з російською агресією проти України, автори звіту виявили, що 63% таких відео в естонському TikTok можна класифікувати як дезінформацію. Незважаючи на те, що в Естонії близько 400 000 користувачів TikTok, тут домінує російська пропаганда, спрямована на розпалювання тривоги і страху. Eesti Ekspress виявила близько 50 акаунтів, які поширювали дезінформацію, розміщуючи відеоролики у стилі монологу і темний гумор про ризики війни в Естонії. 

TikTok, що належить компанії ByteDance, відповів на запити авторів запиту, підтвердивши свої зусилля у боротьбі з дезінформацією, заявивши, що використовує фактчекерів та проактивно видаляє шкідливий контент. Вони зазначили, що дезінформація в TikTok трапляється рідко: менше 2% видалених відео у IV кварталі 2023 року порушували політику доброчесності та автентичності, і менше 40% порушували політику дезінформації або громадянської доброчесності. TikTok гарантує, що токсичний контент або повністю видаляється, або його доступ до стрічки користувачів зменшується. Компанія заперечує звинувачення в тому, що вона сприяє поширенню дезінформації, наголошуючи на жорсткій політиці щодо акаунтів урядів, політиків і політичних партій, спрямованій на підтримку свободи вираження поглядів і створення «життєрадісної платформи для спільноти». Утім автори звіту наголошують, що цих зусиль недостатньо.

Викриття Як російська пропаганда створила за допомогою штучного інтелекту та поширює маніпулятивне відео з Джо Байденом

Автори видання Wired дослідили, як російська мережа пропаганди використала штучний інтелект для створення фейкового відео з президентом США Джо Байденом. Це відео з назвою Bye Bye Biden активно поширювали у соціальних мережах і набрало мільйони переглядів. У відео Байден зображений у негативному світлі - на ньому видно ознаки того, що він нібито страждає на старечий маразм, а в заяви створено так, ніби він підтримує нелегальних мігрантів більше, ніж громадян США. Для маніпуляції використовували технологію дипфейків, де зовнішність акторів змінювалася, щоб нагадувати Байдена та колишнього президента Дональда Трампа.

Фахівці видання відзначили невідповідності у відео, що вказує на поспішне виробництво відео. Наприклад, рухи губ персонажів не завжди співпадали з озвучкою, а їх мова тіла виглядала неприродно. Неоднозначність дипфейку ускладнює глядачам визначення його достовірності. Це є тактикою «дивідендів брехні» — зростання скептицизму щодо правдивості інформації через надто високу поширеність фейкових матеріалів. Ця тактика ускладнює виявлення і видалення такого контенту в соціальних мережах, дозволяючи йому краще поширюватися.

Використання ШІ у дезінформаційних кампаніях викликає зростаюче занепокоєння. З розвитком і доступністю інструментів ШІ збільшується потенціал для створення більш переконливого фейкового контенту, що ставить значні виклики для підтримки громадської довіри та політичної стабільності.

Викриття Як російська пропаганда заохочує вбивати українських дітей

Через своїх пропагандистів Росія неформально визнає відповідальність за ракетний удар по дитячій лікарні «Охматдит» 8 липня 2024 року й намагається переконати своїх громадян у «правильності» подібних атак. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Наприклад, одне з російських видань, відоме своєю «радикально православною» риторикою, оприлюднило статтю пропагандиста Перли, який заявляє, що удар по дитячій лікарні в Києві – це не випадковість. Автор закликає не жаліти українських дітей і використовує як виправдання маніпуляції на темі «дітей Донбасу», яку Росія широко експлуатує вже впродовж 10 років для прикриття своїх злочинів проти України. Також пропагандист підкреслює, що в Україні «немає мирного населення», бо абсолютно всі українці для росіян ― вороги. 

Отже, російська пропаганда в черговий раз показала свою людожерську сутність. Пропагандисти, які розпалюють ненависть до українців і фактично заохочують до геноциду, мають постати перед міжнародним судом як співучасники злочинів Росії проти України. Раніше ми писали, що ще один російський пропагандист Красовський уже неодноразово закликав убивати українських дітей.

Викриття Росія використовує рішення саміту НАТО, щоб виправдати продовження агресії проти України

Російські пропагандисти, посилаючись на заяви речника Кремля Пєскова щодо підсумків саміту НАТО у Вашингтоні, що відбувся 9-11 липня 2024 року, намагаються перекласти відповідальність за війну в Україні на Північноатлантичний альянс. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пишуть, що йдеться про такі дезінформаційні меседжі

– «НАТО де-факто повністю залучене до “конфлікту” в Україні»;
– «підсумки саміту НАТО підтвердили конфронтаційну суть альянсу та його небажання досягти миру»;
– «рух військової інфраструктури НАТО в бік кордонів Росії триває»;
– «плани НАТО прийняти Україну пов'язані з бажанням завдати поразки Росії». 

Скриншоти Центру протидії дезінформації 

Звинувачуючи НАТО в агресивних намірах щодо Росії, Кремль намагається ввести в оману світову спільноту й переконати, ніби веде війну проти України, щоб «захиститися». Також Москва прагне дискредитувати прагнення України до євроатлантичної інтеграції, вибудовуючи у своїй пропаганді її образ як ворожої держави та маріонетки Заходу. 

За підсумками саміту можна стверджувати, що Росія просуває тезу, мовляв, НАТО підвищило ставки й ескалювало ситуацію, цим самим не залишивши Росії вибору. Більше про зміну риторики Росії щодо України після Вашингтонського саміту НАТО читайте у відповідній статті Центру досліджень «Детектора медіа».

Викриття Як Росія веде пропаганду на ТОТ через молодіжні організації

Росія продовжує вкладати великі ресурси в ідеологічну обробку молоді на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), розширюючи мережу спеціально створених для цього організацій. Зокрема, на ТОТ за сприяння місцевих гауляйтерів триває набір до всеросійської спільноти дітей та молоді «Рух перших», створеної 18 грудня 2022 року за ініціативи президента Росії Путіна. Також проводяться різноманітні пропагандистські заходи для місцевих школярів і студентів. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Щодо спільноти «Руху перших», то вона є реінкарнацією радянських практик виховання молоді ― організацій піонерів і комсомольців. Вдаючись до старих перевірених методів, Кремль намагається досягти відразу декілька цілей:

– ідеологічно виховати молодь на ТОТ у дусі лояльності до Росії;
– запобігти будь-якого спротиву, контролюючи настрої молоді;
– інтегрувати місцеву молодь у російський простір;
– сформувати кадри для адміністративних, політичних і військових структур на ТОТ.

Цей молодіжний рух є частиною масштабної програми з посилення впливу та контролю дітей і молоді на тимчасово окупованих територіях.

Викриття Кремль за допомогою ШІ та фейкових сайтів намагається втрутитися у вибори в США ― дослідження BBC

Мережа російських вебсайтів поширює фейкові історії в рамках інформаційної операції, яка все більше спрямована на вибори в США, повідомляють у BBC. Кремль використовує штучний інтелект для створення тисяч новинних статей, опублікованих на десятках сайтів із назвами, які мають виглядати по-американськи: Houston Post, Chicago Crier, Boston Times, DC Weekly та інші. Використовують назви й справжніх газет, які припинили роботу кілька років чи десятиліть тому, додають у BBC.

Однією з ключових фігур у цій кампанії є ексофіцер поліції Флориди, який переїхав до Москви, Джон Марк Дуган. За даними BBC, велика кількість цифрових доказів свідчить про зв’язки між Дуганом і російськими фейковими вебсайтами – експерти, з якими консультувалися розслідувачі, відстежили IP-адреси та іншу цифрову інформацію на вебсайтах, якими керує Дуган. 

Вигадані історії, які відстежили в BBC, схоже, спрямовані на те, щоб вплинути на американських виборців і посіяти недовіру перед виборами в листопаді. Деякі з фейків були повністю проігноровані, однак низку все ж поширили впливові особи та члени Конгресу США. 

Агітпроп може вдаватися до масштабних дезінформаційних кампаній перед ключовими подіями в тому чи іншому регіоні світу та ставити собі за мету повпливати на них. Наприклад, існують докази, що Кремль вже втручався у вибори президента США як у 2016, так і у 2020 році. Також нещодавно ми писали, що Росія цілеспрямовано створювала фейки для впливу на вибори до Європарламенту, які відбувалися 6-9 червня 2024 року.

Викриття Як Росія поширює проросійські наративи в Ізраїлі

Росіянам вдалося створити мережу власних контактів серед місцевих журналістів і політиків в Ізраїлі, які стають інструментами впливу в регіоні. Про це пише Israel Hayom, посилаючись на ізраїльські спецслужби. Ці контакти активно використовуються для поширення російської пропаганди та дезінформації, спрямованої на підрив стабільності в Ізраїлі.

Центр протидії дезінформації при РНБО України наголошує, що з аналізу діяльності росіян у медіапросторі Ізраїлю виявлено, що Кремль використовує широкий арсенал для просування пропаганди в ньому. Це включає як традиційні, так і нові методи, що дають змогу максимально ефективно впливати на громадську думку.

Ключові технології включають:

- Створення вебсайтів, що маскуються під ізраїльські медіа. Вони виглядають як справжні новинні ресурси, але насправді поширюють проросійську інформацію і дезінформацію;

- Поширення проросійських повідомлень у коментарях популярних політичних груп у соціальних мережах. Це дає змогу формувати громадську думку і підтримувати потрібні наративи серед населення;

- Поширення антиукраїнських публікацій, зокрема інтерв'ю з ізраїльськими військовими та політичними діячами, які закликають до продовження співпраці з Росією. Ці матеріали мають на меті підривати підтримку України та виправдовувати російську агресію.

Ізраїльські спецслужби активно відстежують ці спроби впливу і працюють над їх нейтралізацією, але проблема залишається актуальною і вимагає постійної уваги та протидії.

Викриття Як російська пропаганда поширює вигадки про «покращення життя» на тимчасово окупованих територіях Запорізької області

Телеграм-канали окупаційної влади наповнені повідомленнями про благоустрій на ТОТ: ремонти водогонів та доріг, буріння нових свердловин, розвиток інфраструктури. «Запорізький центр розслідувань» з'ясував, що насправді криється за цими новинами і як на них реагують місцеві мешканці.

Маніпуляція №1. Відновлення доріг у Запорізькій області

Окупаційна влада заявляє, що з початку року на тимчасово окупованих територіях Запорізької області нібито відновлено 106 кілометрів доріг. Так званий губернатор Балицький стверджує, що особливу увагу приділяють населеним пунктам, де дороги «не ремонтувались десятиріччями». За планом на цей рік мають замінити та укласти асфальт на 265 км доріг.

Утім коментарі жителів ТОТ на цих каналах свідчать, що реальна ситуація інша. Перевірка цієї інформації ускладнена відсутністю доступу до офіційних даних Росії і можливою фальсифікацією, тому й доводиться покладатися на повідомлення та коментарі місцевих мешканців. Вони зазначають, що дороги після так званих ремонтів залишають бажати кращого.

Маніпуляція №2. «Пів мільярда рублів  Куйбишевському району»

Кожен район ТОТ має «шефів» — області або краї РФ, які фінансують відновлення захоплених територій. Голова Марій Ел, шефського регіону колишнього Більмацького району, заявив, що до 2028 року направить пів мільярда рублів. Цього року виділено 138 млн рублів на соціальну сферу та комунальне господарство.

Перевірка інформації показує, що ремонти проводяться нашвидкоруч і без дотримання норм. Імовірно, йдеться також і про відмивання коштів.

Маніпуляція №3. Оглядовий майданчик у Бердянську

Реконструкція оглядового майданчика в Бердянську — давня обіцянка окупантів. У квітні 2024 року окупаційна влада повідомила про початок підготовчих робіт. Було виділено 105 млн рублів. Утім жителі Бердянська не зрозуміли, хто голосував за проєкт. Навіть противники України визнають, що користь від нього сумнівна.

Окупанти обіцяють завершити проєкт до кінця 2024 року, але майданчик наразі має вигляд пустиря.

Редактор сайту «Локатор.Медіа» Олександр Пилипенко пояснив, що регіони-шефи присилають своїх підрядників, через яких гроші одразу повертаються до РФ. Критичні роботи проводяться поверхнево або взагалі не виконуються.

Російська пропаганда намагається створити ілюзію покращення життя на ТОТ, розповідаючи про нові проєкти та ремонти, щоб виправдати свою агресію проти України. Однак жителі ТОТ скептично ставляться до таких покращень. Роботи на підшефних територіях виконуються підрядниками з РФ, а гроші повертаються до Росії, що призводить до недостатнього або  невиконання запланованих робіт.

Викриття Як російська пропаганда просякла в англомовні тревел-влоги на ютубі

Нещодавня публікація Bloomberg висвітлила, як Росія використовує західних блогерів для поширення своєї пропаганди. Вони, маючи аудиторію понад два мільйони підписників, або переїхали до Росії назавжди, або подорожували туди після початку повномасштабного вторгнення. У своєму контенті ці блогери здебільшого ігнорують тему війни в Україні. Натомість фокусуються на нібито незначному впливі санкцій та створенні позитивного образу Росії.

Прямих доказів того, що ці блогери є частиною скоординованої прокремлівської кампанії, немає. Однак російська пропагандистська машина часто використовує соціальні мережі для поширення дезінформації, і блогери стають важливою частиною цього механізму.

Фахівці проєкту «По той бік новин» проаналізували це на прикладі російської блогерки Еліни Бакунової, відомої як Eli from Russia, яка через свої подорожі по Росії просуває кремлівські наративи.

Вона має ютуб-канал з понад 700 тисячами підписників, деякі її відео набрали мільйони переглядів. У них Бакунова показує озеро Байкал, гору Ельбрус та інші визначні місця Росії, створюючи враження, що її контент присвячений виключно подорожам.

Вона позиціонує себе як звичайну дівчину з Пермі, хоча її освіта та доступ до професійного обладнання свідчать про інше. Вона починала свою кар'єру з розповідей про навчання в Італії, де вивчала англійську та PR. Її відео включають професійні зйомки дроном і таймлапси.

Про зв'язок із пропагандистами свідчить, зокрема, її інтерв'ю з американцем, який працює на Russia Today, про переваги життя в Росії. Крім того, у червні 2022 року вона приєдналася до Російського географічного товариства (РГТ), почесним президентом якого є Шойгу, а наглядову раду очолює Путін. Організація стала інструментом гібридної війни на міжнародній арені та в освітній галузі. Вони використовують картографію для створення неправдивих мап, на яких тимчасово окуповані території інших країн позначають російськими.

У своїх відео Eli from Russia показує різноманітні народи як частину «великої Росії», акцентуючи увагу на краєвидах та кухні і лише побіжно згадуючи про культуру та звичаї. Вона постійно наголошує на російській мові як основній для повсякденного вжитку. Ютуберка уникає обговорення минулих та сучасних проблем цих народів, замовчуючи їхню справжню історію «приєднання» до Росії, натомість намагаючись створити привабливий образ держави.

Під час подорожей по країнах, які російська пропаганда називає «пострадянськими», таких як Грузія та Казахстан, вона ігнорує антиросійські настрої та акцентує увагу на ностальгії за радянськими часами. Ютуберка розповідає про життя під «совком» як про «кращі часи».

У коментарях до відео їй дорікають за замовчування російської агресії проти України. Втім її прихильники стверджують, що блог присвячений природі та культурам, тому вона не повинна говорити на політичні теми. Вона продовжує вільно пересуватися країною та подорожувати за кордон. Після 24 лютого 2022 року вона опублікувала відео про подорож за Північне коло, не зронивши про російську агресію ані слова.

Блогерка сумнівається в справедливості міжнародних санкцій проти Росії, стверджуючи, що вони лише шкодять звичайним людям, а не Путіну та його оточенню. Вона акцентує увагу на труднощах, які санкції створили для неї особисто, не згадуючи про причини їх запровадження.

На своєму каналі про подорожі Еліна зробила кілька відео, які навіть її шанувальники визнали недоречними. Як наприклад, те, де вона розповідає про «День перемоги» та хвалить свого діда, який «боровся» з «українськими націоналістами» під час сучасної війни Росії проти України.

Eli from Russia поширює прокремлівські наративи серед західної аудиторії, яка мало знає про історію та життя в Росії. Вони бачать красиву картинку, що створює враження «іншої Росії» і знижує критичне сприйняття її агресивних дій. Вона замовчує війну в Україні та уникає критичних тем, сприяючи цілям пропагандистської машини, попри відсутність прямих доказів координації з Кремлем.

Викриття Інформаційна операція про нібито підготовку Україною нападу на Білорусь на кількох напрямках

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що Україна буцімто стягує до кордонів Білорусі військо, зброю та військову техніку. Зокрема, на Житомирщині вже нібито розташовані американські бойові машини піхоти, реактивні системи залпового вогню, важка далекобійна артилерія та інша техніка. 

Однак у коментарі білоруській службі «Радіо Свобода» речник української Держприкордонслужби Андрій Демченко у відповідь на пропагандистські закиди про можливе вторгнення заявив, що Україна не становить ніякої загрози для Білорусі. 

Також про інформаційну операцію Росії з нагнітання на українсько-білоруському кордоні писав керівник Центру протидії дезінформації при РНБО лейтенант Андрій Коваленко. Він стверджує, що до цього процесу вже підключені так звані «воєнкори», які розповідають, що Україна готує напад на Білорусь. Проте загроза насправді надходить саме з Білорусі, адже там є російські ДРГ, хоч і для вторгнення сил недостатньо.

За словами Андрія Коваленка, за допомогою цієї інформаційної операції росіяни прагнуть відтягнути більше українських сил на кордон із Білоруссю. Імовірно, для того, щоб зробити інші ділянки фронту більш вразливими до російських атак. Раніше ми аналізували, як Росія залучає режим Лукашенка до ядерного шантажу.

Викриття Як Росія дискредитує українських біженців

Центр протидії дезінформації при РНБО проаналізував інформаційний простір і виявив російські кампанії інформаційного впливу щодо українських біженців. Попри те, що більшість проаналізованих повідомлень мають нейтральний характер, значна частина з них є маніпуляцією та дезінформацією, спрямованими на дискредитацію України та її громадян за кордоном, а також урядів і населення європейських країн, які прийняли українців.

За результатами аналізу Центр виокремив три напрями інформаційного впливу, які використовує Росія в контексті українських біженців:

1. «Демонізація українських біженців, спрямована на європейську аудиторію»

У рамках цього напряму РФ прагне спотворити уявлення європейських громадян про українців і створити імідж українського біженця як «невдячного вандала-злочинця». Загалом Кремль доклав чимало зусиль задля «демонізації» українських біженців в очах європейської аудиторії. Для досягнення зазначеної вище цілі росіяни створили та поширили низку фейкових матеріалів щодо українських біженців, які потім було розповсюджено в англійському, польському, французькому, німецькому та іспанському сегментах інформаційного простору. Наприклад, фейк про те, що українські біженці нібито підпалили фармацевтичний склад у Польщі.

2. «Демонізація країн ЄС у питанні підтримки українських біженців, спрямована на російську та українську аудиторії»

Поряд з «демонізацією» українських біженців, спрямованою на європейську аудиторію, РФ також використовує тему українських біженців задля дискредитації країн та громадян Європейського Союзу в очах російської та української аудиторій. Головною метою є «демонізація» країн і громадян ЄС шляхом створення образу «неблагонадійних» та «корисливих прихильників аморальних цінностей». Зокрема, у межах цього напряму серед інших було задокументовано фейк, буцімто Рада ЄС ухвалила рішення про депортацію 830 тисяч українців.

3. «Позиціювання Росії як найкращого прихистку для українських біженців»

Крім «демонізації» українців за кордоном та впливу на політику європейських країн, Кремль активно використовує тему українських біженців для виправдання цілей так званої «СВО», демонструючи буцімто бажання українських громадян поєднати своє життя з РФ. Основне завдання ― дискредитувати військово-політичне керівництво України та виправдати воєнні злочини армії РФ на українських землях. Так, у рамках цього наративу, наприклад, поширювали меседж, що «в Європі українські біженці нікому не потрібні, а Росія приймає їх і громадянство дає».

Також у межах масштабної кампанії РФ із дискредитації українських біженців Центр помітив схожість у поширених наративах з тими, що Кремль просував під час активної фази громадянської війни в Сирії.

Викриття Невідомі опублікували «наказ» Харківської ОВА про евакуацію голів місцевих адміністрацій разом з родинами

У російських телеграм-каналах поширюють фото «непублічного» наказу Харківської обласної військової адміністрації, у якому нібито вказано, що голови місцевих адміністрацій населених пунктів мали разом з родинами евакуюватись до 3 червня, а мер Харкова нібито повинен був забезпечити їх житлом.

Аналітики VoxCheck пояснили, що документ — фейковий. 

Адже зміст «наказу» не відповідає правилам оформлення офіційної документації:

— в оригінальних наказах Харківська обласна військова адміністрація повністю прописує слово «рік», а не скорочує його, як це зробили у фейковому документі;

— слово «наказуємо» використане у множині, хоча правильно писати в однині;

— словосполучення «поголовний список» щодо голів адміністрацій є некоректним. Українською правильно — «поголівний».

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Нові антиукраїнські меседжі у російських медіа

У своєму дайджесті антиукраїнських меседжів у російських медіа Центр протидії дезінформації РНБО України висвітлив маніпуляцію та фейк, що поширюються російськими пропагандистами.   

Росія нібито пропонує «мирну угоду», а не висуває Україні ультиматум

Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що Росія пропонує Україні «мирну угоду» для закінчення війни. Таким чином Росія висвітлюється як миротворець, сторона, що хоче миру. Разом із цим, пропагандисти стверджують про “небажання” України або Заходу, який «керує Україною», завершувати війну. 

Насправді ж Росія висунула Україні ультиматум. До вимог росіян входили: передача Росії окупованих нею територій та міжнародне визнання українських територій у складі Росії, позаблоковий та безʼядерний статус України, скасування санкцій проти Росії.

Російські пропагандисти вдалися до підміни понять з метою висвітлення Росії не як агресора, а як миротворця. Така пропаганда діє як на російську, так і на зарубіжну аудиторію. Вона демонізує Захід, висвітлюючи Росію як морально вищу, і навʼязує західному суспільству сумніви стосовно доцільності продовження підтримки України.

Україна нібито використовує вантажні судна у воєнних цілях 

Пропагандисти безпідставно стверджують, що ЗСУ нібито завдають ракетних ударів по Севастополю і Криму за допомогою суховантажів, на які розміщують пускові установки з ракетами ATACMS. У такий спосіб корабель нібито здатний після атаки зайти в Чорноморський або Одеський вантажний порт і злитися з іншими суховантажами, які там стоять. 

Втім це - фейк, оскільки суховантаж — транспортне судно, призначене для перевезення сухих грузів і не пристосоване для встановлення на ньому зброї. До того ж російські пропагандисти не можуть надати жодних доказів використання таких суден Україною.

Поширення такого фейку є спробою легітимізувати російські удари по не воєнним суднам, які нібито використовують у воєнних цілях. Так росіяни підривають морську безпеку та ставлять під загрозу один з торговельних шляхів для України. На додачу у такий спосіб російські пропагандисти поширюють страх серед українців та, загалом, підривають довіру до України.

Викриття Росіяни нібито знайшли український слід у терактах 23 червня в Дагестані

Російський агітпроп через низку заяв офіційних осіб та пропагандистські канали поширює брехню про причетність України до  серії терактів 23 червня в Дагестані, які були спрямовані проти релігійних установ і поліції.

23 червня в Республіці Дагестан, РФ, відбулися вуличні бої між російськими правоохоронними органами та бойовиками, які напали на православний храм і синагогу в Дербенті, а також поліцейський пост у Махачкалі. 15 правоохоронців та кілька цивільних загинули під час нападів. Про це повідомляє видання «Дзеркало тижня» з посиланням на офіційне російське інформаційне агентство ТАСС.

Депутат Державної думи РФ від Дагестану Абдулхакім Гаджієв заявив, що за нападами на Махачкалу і Дербент нібито можуть стояти спецслужби України і НАТО. Очільника Дагестану Сергій Мєліков заявив, що у терактах зацікавлена Україна, пов’язав останні події з так званою «спеціальною воєнною операцією» та назвав це свідченням того, що «війна прийшла у їхні домівки». Як повідомляє Центр протидії дезінформації, «характерною була і реакція блогерів-пропагандистів, які знайшли "український слід" у подіях ще до будь-яких офіційних заяв».

Теракти в Дагестані є черговим провалом у роботі російських спецслужб. Втім, як і в ситуації з терактом у «Крокусі», РФ вчергове просуває пропагандистський наратив про «український тероризм» без жодних доказів. Нагадаємо, увечері 22 березня 2024 році в підмосковному місті Красногорську група озброєних чоловіків увійшла до концертного залу «Крокус сіті холл» і відкрила вогонь по відвідувачах та охоронцях, унаслідок терористичних дій загинуло 145 людей, більше п’яти сотень зазнали поранень. Відповідальність за атаку взяла на себе організація «Вілаят Хорасан», афганське відділення «Ісламської держави». Детально про те, як агітпроп намагався звинуватити Україну та її союзників у теракті в «Крокусі», читайте в нашому матеріалі.

Керівник ЦПД Андрій Коваленко припускає, що в ФСБ зараз триває протистояння між різними групами впливу, тож теракти в Дагестані могли бути організовані однією з цих груп з метою усунення директора спецслужби Олександра Бортнікова. Ситуація всередині ФСБ і її нездатність реагувати на загрози у перспективі можуть призвести до «третьої кавказької війни».

Автор: Леся Бідочко,

Викриття Росія завалює Захід дезінформацією

Журналіст американського онлайн-видання The Washington Post Лі Хокстейдер стверджує, що Росія почала активно поширювати дезінформацію в Європі ще напередодні виборів до Європарламенту. У своїй колонці Хокстейдер пише, що у 2022 році Європа вже переживала масштабну російську дезінформаційну операцію: «Підконтрольна Москві організація клонувала вебсайти газет, журналів та інформаційних служб, зокрема британського Guardian і німецького Bild, розміщувала копії під схожими доменними іменами та наповнювала їх кремлівською пропагандою». 

Основні атаки російської дезінформації спрямовані проти України: «Сайт, що видає себе за Міністерство оборони Франції, оголосив, що 200 тисяч французьких новобранців шукатимуть для служби в Україні. Знаний німецький тележурналіст, відомий як "знавець Путіна" й такий, що симпатизує Москві, як виявилося, отримав понад 600 000 доларів від російського мільярдера, пов’язаного з Кремлем». 

Війна Росії проти України усунула перешкоди для використання Москвою різних інструментів дезінформації. США можуть зіткнутися з подібним або навіть більшим викликом цієї осені напередодні президентських виборів. За словами Хокстейдера, якщо Європа не відповість на цей виклик, «що виглядає дедалі ймовірнішим, то деінде картина виглядатиме ще похмурішою. Особливо в Сполучених Штатах, де дисфункціональна політика та гарантії Першої поправки роблять відстеження російських витівок ще складнішим».

Викриття Нібито французький сайт Republican Resistance поширює російські наративи про війну в Україні

Цей ресурс поширює фейкові новини, зокрема про «загибель вояків французького іноземного легіону на війні в Україні», критикує французький уряд, публікує карикатури на президента Макрона, просуває проросійські фейки та підтримує правих радикалів. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Resistancerepublicaine.com зареєстрований і розміщений у Москві ― саме тому було обрано домен «.com», а не «.fr», призначений для французьких онлайн-ресурсів. Це встановили дослідники з Insight News Media.

На думку розслідувачів, матеріали цього сайту мають на меті поширити хаос, розпач і протестні настрої у Франції, підірвати французький уряд і підтримати правих радикалів, прихильних Москві. Раніше ми спростовували інформацію, що Франція нібито ухвалила офіційне рішення відправити свої війська в Україну. 

Викриття Фейкове попередження про «жорстокі відключення» від імені нібито «Укренерго»

У соціальній мережі Facebook від імені «Укренерго» поширюється реклама про «жорстокі відключення від електроенергії» в різних областях України. 

Однак у самому «Укренерго» спростували це повідомлення. Там пояснили, що компанія ніколи не публікує графіки погодинних відключень в регіонах. Також на неправдивість повідомлення вказують навіть граматичні помилки ― енергетики ніколи не напишуть «відключення від електроенергії». 

Публікуючи неправдиві повідомлення про відключення, недобросовісні люди в такий спосіб збільшують авдиторію своїх телеграм-каналів, додають в «Укренерго». Правдиву ж інформацію щодо відключень світла можна знайти на офіційних сторінках у соцмережах Міненерго, НЕК «Укренерго», вашого обленерго та місцевих органів влади. 

• Читайте також: Знеструмлення влітку нібито є штучно створеними українськими олігархами для наживи

Джерело: Укренерго

Викриття «Військова поліція пропонує співпрацю»: Кіберполіція та Центр протидії дезінформації виявили російську ІПсО

У мережі від імені нібито Національної поліції України поширюють інформацію, мовляв, «військова поліція» пропонує українцям винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Національна поліція України жодних схожих пропозицій не робила, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Також в Україні просто не існує «військової поліції».

Такі повідомлення є елементом російської інформаційно-психологічної операції (ІПсО) та спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні. У Центрі закликають громадян України не телефонувати за номерами, вказаними в цих повідомленнях, і не переходити за посиланнями від невідомих джерел. При цьому Росія може використовувати реальні номери телефонів органів української державної влади.

Зі свого боку Кіберполіція України нагадує про важливість перевірки фактів, інформації та тверджень, які поширюються різними каналами комунікації. 

Раніше ми аналізували маніпуляцію, яка полягала в тому, що українська влада нібито закупила кілька сотень позашляховиків, щоб «поліція ловила ухилянтів».

Автор: Віталій Михайлів,