Spilnota Detector Media

Викриття Центр протидії дезінформації викрив телеграм-бот, який видають за сторінку Чернігівської обласної державної адміністрації

Під час моніторингу інформаційного простору Центр протидії дезінформації виявив фейковий телеграм-бот, який видає себе за офіційний обліковий запис Чернігівської обласної державної адміністрації. Цей бот спрямовує користувачів до анонімного Telegram-каналу, який поширює.

"Якщо ви натрапили на фейковий ресурс Чернігівської ОВА, заблокуйте його та не переходьте ні за якими посиланнями. Центр закликає адміністраторів TG-каналів не створювати фейкові сторінки офіційних державних установ, щоб не вводити в оману читачів", - закликають у Центрі протидії дезінформації.

Із публікації Центру протидії дезінформації

Фейкові телеграм-канали органів влади чи офіційних осіб можуть створюватись для поширення дезінформації. Наприклад, у середині липня 2023 зловмисники створили фейковий телеграм-канал з іменем керівника Головного управління розвідки України Кирила Буданова. На цьому каналі поширили фейк, нібито Буданов подякував українським патріотам за партизанську спецоперацію в Криму. Новину розтиражували як українські медіа, так і прокремлівські. Згодом виявилося, що Кирило Буданов таких заяв не робив. 

А у листопаді 2023 року у телеграмі з’явилася фейкова сторінка тодішнього Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.

Викриття Невідомі від імені очільника Полтавської ОВА розсилають фейкові листи

Голова Полтавської обласної військової адміністрації Філіп Пронін повідомив, що шахраї від його імені розсилають фейкові листи з проханням про фінансову допомогу для ЗСУ. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Проте Полтавська ОВА не надсилала жодних таких листів. Зловмисники спекулюють на темі підтримки українських військових. Пронін закликав усіх, хто отримує подібні листи, звертатися до правоохоронців.

Скриншот з офіційної сторінки Філіпа Проніна в телеграмі

Викриття У мережі зʼявився відеоролик, який має на меті дискредитувати та зірвати мобілізаційний процес в Україні

Російські пропагандисти поширюють відеоролик про «будні» двох молодих українців: один відпочиває, розважається з дівчатами, вживає алкоголь і наркотики, а інший у цей час воює. 

Агітпроп намагається підірвати авторитет ЗСУ, а також посіяти розбрат в українському суспільстві. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Автори відео зрежисували «дві реальності» українців, навмисно зманіпулювавши чутливими темами для українського народу, щоб привернути увагу та спровокувати конфлікт. Проте російські пропагандисти ігнорують факт того, що українці йдуть на військову службу не заради популярності й «люксових умов», а для захисту своєї країни та її майбутнього. 

Цей маніпулятивний відеоролик зʼявився на тлі суспільних обговорень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Більше матеріалів на цю тему можна знайти тут.

Викриття Нова шахрайська схема у вотсапі

У месенджері «Вотсап» поширюється нова шахрайська схема. Користувачі отримують повідомлення про нібито нестачу лише кількох підписів для присвоєння звання Героя України неназваному родичу відправника. У кінці додається посилання на фейкову сторінку «Електронних петицій» з проханням підписати відповідну петицію.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пишуть, що насправді ж посилання з петицією потребує додаткового входу у вотсап. Якщо людина наново входить, то шахраї отримують доступ до її особистого вотсап-профілю. 

Мета цієї схеми ― отримати доступ до профілів користувачів, щоби потім використати їх у своїх інтересах. Тож у разі отримання такого повідомлення Центр закликає блокувати номер, з якого воно було надіслане, та в жодному разі не переходити за невідомими посиланнями. Якщо ж ви стали жертвою шахраїв, зверніться до кіберполіції або інших компетентних органів.

• Читайте також: Невідомі надсилають на електронні пошти українців небезпечні спам-листи

Викриття Російська громада дискредитує Зеленського в Німеччині

Прокремлівські ресурси поширюють у мережі фото листівок із зображенням президента України Володимира Зеленського, який простягає руки й просить грошей різними мовами світу. Згідно зі словами пропагандистів, такі листівки почали з'являтися в країнах Європи. 

Насправді ці листівки були розклеєні російською громадою в Німеччині. Про це повідомив Центр протидії дезінформації при РНБО після звернення до Посольства України в Німеччині та МЗС України. Їх розклеювали виключно для створення пропагандистського контенту, після чого листівки здерли самі росіяни. 

У такий спосіб Росія продовжує виставляти Зеленського в образі «жебрака». Зрештою, мета таких дій ― вплинути на скорочення міжнародної фінансової підтримки України. Раніше ми спростовували інформацію, що в Мюнхені створили графіті із Зеленським, де Ілон Маск його б’є та змушує «більше не канючити грошей».

Викриття Росія використовує африканські медіа для поширення дезінформації

Кремль просуває дезінформацію через нігерійське видання The Nation, сенегальське ― Sene News, а також єгипетське ― El Mostaqbal. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

• The Nation, наприклад, публікувало статтю про нібито продаж Офісом Президента України землі фонду Сороса, щоб закопати хімічні відходи. 

• Sene News публікує «статті-розслідування» про Україну з посиланнями на анонімні джерела або ж на вигаданих журналістів.

• El Mostaqbal цитує російських чиновників зі звинуваченнями України та поширює наративи про «біологічні лабораторії» чи про те, що «Україна ― маріонетка США», наприклад.

Враховуючи те, що фейки на проаналізованих ресурсах не набули значного розголосу серед міжнародної спільноти, на відміну від російського інфопростору, можна зробити висновок, що російський агітпроп використовує ці медіа для підвищення довіри внутрішнього населення Росії до неправдивої інформації. Мовляв, «ось навіть закордонні медіа про це пишуть!».

Про те, як Росія просуває свої наративи через африканські медіа, можна почитати більше в спільному дослідженні Центру протидії дезінформації та OSINT-агенції Molfar.

Викриття Документальний фільм «Українська війна: Інша сторона» транслює наративи російської пропаганди

Австралійський національний мовник ABC випустив документальний фільм «Українська війна: Інша сторона», у якому британський журналіст Шон Ланган висвітлює війну очима російської сторони.

У фільмі, зокрема, поширюються такі наративи російського агітпропу:
- у 2014 році в Україні відбувся державний переворот;
- українці з Донбасу хотіли до Росії;
- українці — нацисти, яких підтримує Захід;
- Буча — це фейк;
- ЗСУ використовують мирних мешканців як «живий щит» й обстрілюють цивільних;
- Росія не розпочинала війну, вона її закінчує.

Тобто, в намаганнях показати «іншу» сторону, Шон Ланган фактично надав росіянам майданчик для виправдання агресії проти України. Про це пишуть в Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Поширення таких матеріалів на міжнародну авдиторію є підіграванням Росії та приниженням українців, які сьогодні кровʼю виборюють право на свободу й незалежність. Раніше ми писали, що посол України в Австралії Василь Мирошниченко назвав стрічку «еквівалентом чаші блювотиння», звернувся до міністерки комунікацій країни й попросив пояснень від телеканалу.

Крім того, в лютому 2024 року британський журналіст зняв подібний документальний фільм з окупантами під Авдіївкою, який також перетворився на оазу російських наративів.

Викриття ГУР: Росія запустила інформаційну кампанію з дискредитації України на Близькому Сході

У Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомляють, що Кремль активізував дезінформаційну кампанію проти України на Близькому Сході.

Росія посилено використовує свої тамтешні дипломатичні представництва й агентурну мережу, різноманітні засоби пропаганди. 

Завдання чергової гібридної спецоперації Кремля:
● виправдати загарбницьку війну;
● дискредитувати Україну та країни Заходу;
● нав’язати неприйнятні умови переговорів;
● поліпшити власне становище в регіоні;
● домогтися зменшення економічного й політичного тиску, якого Москва зазнає через агресію та вчинення воєнних злочинів.

Працівники російського посольства в Єгипті, наприклад, отримали вказівки з Кремля  провести низку зустрічей під дипломатичним прикриттям для поширення дезінформації про війну та здійснення вербувальних заходів.

Також у межах цієї операції росіяни розсилають до посольств інших держав у Каїрі пропагандистські матеріали, у яких виправдовують ведення війни проти України.

Йдеться, зокрема, про два «документи» під назвами «Щодо ролі Заходу в конфлікті на Україні» та «Щодо ситуації навколо України». У вказаних матеріалах подано пропутінську версію історії України з моменту краху СРСР. А Росія, звичайно ж, представлена як жертва.

Ключова ідея, яку просуває Росія на Близькому Сході, ― безальтернативність нав’язаного нею сценарію завершення війни.

Викриття Від імені онлайн-газети Daily Mail випустили фейкову статтю про Зеленського

У мережі поширюють скриншоти нібито опублікованої статті в онлайн-виданні Daily Mail, яка має такий заголовок: «Чому український президент хоче бути більше схожим на Чарлі Чапліна, ніж на Черчилля». Російські пропагандисти зі свого боку кажуть, що саме з таким заголовком Daily Mail презентує книгу Саймона Шустера про Президента України Володимира Зеленського.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО перевірили цю інформацію. Як виявилося, статті з таким заголовком немає на офіційному сайті онлайн-газети. Крім того, Центр виявив фейковий агрегатор новин, де й було розміщено «статтю» від імені Daily Mail.

Поширюючи «новини» чи «статті» від імені авторитетних іноземних видань, агітпроп намагається зробити свої фейки більш правдоподібними. Це одна з тактик російської пропаганди. Раніше ми неодноразово аналізували подібні штучно створені матеріали.

Викриття Росія приховує правду про безпекову ситуацію в Бєлгородській та Курській областях

Росія замовчує ситуацію в Бєлгородській та Курській областях — режим Путіна не здатний забезпечити безпеку на прикордонних територіях. Російська влада приховує спроби тамтешніх мешканців евакуюватися самостійно, а також блокує евакуацію. 

Тобто, пропаганда робить усе можливе, щоб приховати правду про безпекову ситуацію в країні. Мета Росії — використати населення як «живий щит» і за будь-яку ціну провести «вибори». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Викриття Як Росія може бути причетною до нової небезпечної молодіжної субкультури

Проєкт «По той бік новин» зробив публікацію про нову молодіжну субкультуру з назвою «Сущность», яку додають до назви міста у відповідних телеграм-каналах. Спочатку це схоже на ще одне місце для онлайн-спілкування підлітків, де учасники публічно висловлюють свою думку про певну особу, пропонуючи адміністраторам нові фотографії. Проте насправді це перетворилося на публічне цькування. Деякі дописи шокують дорослих: «плюньте на неї/нього», «обходьте десятою дорогою», «посилайте на…», «бийте ногами», — це лише деякі з закликів, які можна побачити в цих телеграм-каналах.

Більшість публікацій там нагадують помсту друзям чи знайомим або колективне цькування однокласника чи однокласниці. Для того, щоб образити або підставити когось, достатньо відправити через спеціального бота фото того, хто викликає неприязнь, та розповісти гидоту про нього. Фотографії вибираються найневдаліші, щоб підкреслити «ненормальність» жертви ще більше. Інформація береться з відкритих джерел, адже підлітки часто самі публікують у соціальних мережах свої фотографії, де вони можуть виглядати дивно — це свого роду підлітковий тренд. Або замовники можуть чекати на свою жертву та сфотографувати її — як папараці.

Адміністратори таких каналів не несуть відповідальності, оскільки всі дописи анонімні. І навіть не було випадків покарання за це. Деякі канали пропонують жертвам дізнатися, хто їх замовив, та/або видалити допис, але це коштує 200-400 гривень. Не так багато, але для дитини це може бути відчутно.

За словами фахівців проєкту, ще не всі забули заклики до дитячих суїцидів через «гру» «Синій кит» і масові бійки підлітків-учасників «ЧВК Редан» в українських містах. Діти спочатку розглядали їх як звичайні спільноти або субкультури, частиною яких вони хотіли бути. В обох випадках це сталося спочатку в російських містах, а потім поширилося і на українські.

Національна поліція тоді зупинила дії підлітків, заблокувала 30 каналів і груп «ЧВК "Редан» в Україні. За офіційними даними правоохоронців, «штучне поширення такої субкультури — це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та залучити підлітків до протиправної діяльності».

Фахівці з «По той бік новин» проаналізували десятки телеграм-каналів під брендом «Сущность». Багато з них становлять одну мережу й адмініструються одними й тими ж людьми, але є й автономні. Їм не вдалося знайти беззаперечних доказів, що це частина російської інтернет-пропаганди. Більшість підписників — українські підлітки, адміністратори каналів для зв'язку вказують номери українських мобільних операторів. Немає жодних підозрілих зв'язків з російськими кураторами. Якщо більшість каналів «ЧВК Редан» діяли в Росії, то «Сущності» — переважно саме в Україні. Хоча розслідувачі виявили «Сущности» зі згадкою Москви та Петербурга в назві, кількість їхніх підписників дуже невелика.

Проте це не означає, що Росія не може використати їх з поганими намірами. Навіть якщо ці канали створені та керуються українцями, ніщо не заважає викупити їх російським пропагандистам та ФСБшникам. Підписники таких ресурсів — вдала аудиторія для впровадження потрібних ворожих наративів. Підлітки в них глибоко втягнені в російський культурний, соціальний та інформаційний простір. Вони добре ознайомлені з російськими трендами, музикою, останніми чутками, цитатами російських реперів, обміном стикерпаків із їхніми зображеннями та російськими «голосовими мемами». Спілкування відбувається переважно російською мовою, навіть у «Сущності Львова».

Важко не помітити певну циклічність: у 2022 році «Синій кит» повернувся до України (перші згадки датуються 2017 роком), у лютому 2023 року — «ЧВК Редан», у лютому 2024 року — «Сущность» (насправді ще влітку минулого року, проте популярності набули лише зараз). Це може свідчити як про природні зміни трендів і субкультур серед підлітків, так і про штучне підігрівання уваги до цього явища. «Детектор медіа» публікував детальний розбір того, як насправді Росія вигадала субкультуру «ЧВК Редан» на основі культурного феномену «рьодан».

Викриття Росія намагається зірвати процес евакуації дітей із Харківщини, поширюючи дезінформаційні повідомлення

Пропагандистські ресурси поширюють дезінформацію, щоб завадити евакуації дітей з Куп'янського району Харківщини, який потерпає від масованих обстрілів з боку Росії.

У таких повідомленнях жителів Харківщини закликають відмовлятися від евакуації, залякуючи тим, що в їхні домівки відразу ж заселяться військові ЗСУ, а дітей вивезуть на захід України, де цькуватимуть через російськомовність. 

Паралельно пропагандисти поширюють історії з героїзацією жителів Авдіївки, які «ховали дітей від евакуації». Однак, звичайно, російська пропаганда не згадує про те, що таким чином батьки наражали дітей на смертельну небезпеку, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Пропагандисти подають свої «поради» як піклування, але єдина мета цієї кампанії – скористатися цивільним населенням як живим щитом для стримування дій ЗСУ.

Росія систематично використовує українських дітей у своїх злочинних цілях, зокрема ведучи незаконну депортацію з ТОТ. До Росії вже вивезли щонайменше 20 тисяч дітей, за що суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна.

Викриття На ТОТ примушують українців публікувати фото з родиною на «виборчих дільницях»

У Центрі національного спротиву та Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомили, що росіяни прагнуть змусити українців взяти участь в голосуванні за Путіна.

Окупаційна псевдоадміністрація оголосила про проведення флешмобу під назвою "Вся сім'я - на вибори", у рамках якого учасники мають публікувати фотографії своїх родин із "виборчих дільниць" у соціальних мережах. Таким чином, росіяни сподіваються створити ілюзію масовості на "виборах".

Центр національного спротиву додає, що окупанти повідомили про обов'язкову участь у флешмобі всім працівникам фейкових державних установ на окупованій Луганщині. Прочитати про те як іще російська пропаганда використовує жителів (де)окупованих територій і що з цим робити також можна і в іншому матеріалі "Детектора медіа".

Викриття В школах Маріуполя роздають антиукраїнські листівки

В деяких школах Маріуполя, який зараз тимчасово перебуває під окупацією, розповсюджують брошури з антиукраїнським змістом. Про це повідомляють Маріупольська міська рада та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

На листівках зображені штампи російської пропаганди, а саме "гей-війська" України та хибні порівняння. Мовляв, Росія та її прихильники - це добре, а Україна - це "неправильний вибір" та фашизм.

Головна мета цих матеріалів - виправдати та героїзувати російських окупантів та дискредитувати українських військових. Основною цільовою аудиторією таких листівок є діти, а отже за їх допомогою вони хочуть сформувати їх громадянську позицію.

Прочитати про те як іще російська пропаганда використовує жителів (де)окупованих територій і що з цим робити також можна і в іншому матеріалі "Детектора медіа". 

Викриття У спецоперації «Майдан-3» Росія використовує структури Кирієнка та Медведчука

До спецоперації Росії «Майдан-3 (М3)» причетна команда пропагандистів Кирієнка — першого заступника керівника адміністрації Путіна. Про це стверджує керівник Центру протидії дезінформації при РНБО, лейтенант Андрій Коваленко.

Також до реалізації спецоперації залучені спецслужби Росії — СЗР та ГРУ, які відповідальні за створення профілів у тіктоку, російських каналів у телеграмі, а також ботоферм, з яких поширюється дезінформація. 

Ба більше, до цієї спецоперації долучені Медведчук і його проєкт «Другая Україна», який «використовує окремих одіозних проросійських персонажів із українськими паспортами, що працюють на Росію», — зазначає Андрій Коваленко.

Нагадаємо, що Комітет з питань розвідки при Президентові України раніше розкрив план російської спецоперації «М3», бюджет якої склав $1,5 млрд та мета якої — дестабілізація ситуації всередині України. 

• Читайте також: Упродовж весни 2024 року інформаційна спецоперація Росії «Майдан-3» досягне кульмінації, — ГУР

Викриття Росія скуповує українські телеграм-канали для просування своїх наративів

Росіяни для просування своїх наративів та розхитування ситуації в Україні здійснюють масову купівлю і створення каналів у телеграмі та інших соціальних мережах. Про це сказав представник Головного управління розвідки Андрій Юсов в ефірі «Радіо Свобода». 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП пишуть, що з метою дестабілізації та впливу на суспільно-політичну ситуацію в Україні Кремль виконує такі дії:

• для досягнення цілей з просування російських наративів та дестабілізації ситуації в Україні здійснюється масова купівля та створення телеграм-каналів;

• створюються ботоферми, які посилюють російську риторику в соцмережах;

• ГУР має списки людей, яких Москва може залучити до поширення російських наративів і впливу на суспільно-політичну ситуацію, але їхні дані поки не називають;

• наративи поширюються як в Україні, так і за кордоном.

Закликаємо бути пильними й довіряти лише верифікованим джерелам інформації.

Викриття Росія в черговий раз залякує Захід ядерною війною

Російський політолог Сергій Караганов, який раніше пропонував завдати «випереджальний “удар відплати”» по одній з країн НАТО, опублікував статтю, в якій вимагає змінити російську ядерну доктрину. На думку Караганова, якщо продовжаться збиття російських літаків і подальші бомбардування російських міст, то згідно з новою доктриною, мають бути здійснені потужні ядерні атаки по країнах ЄС. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Також Караганов пропонує відмовитися від доктрини непоширення та «допомогти» отримати ядерну зброю «дружнім країнам», зокрема арабського світу та Латинської Америки. Це нібито мало б допомогти Росії досягти перемоги у війні, тобто повної окупації східних, південних і центральних областей України.

У такий спосіб російський агітпроп намагається використати період виборів у США, щоб змусити ЄС зменшити військову допомогу Україні та піти на мирні переговори на умовах Путіна.

Сам Караганов вважається впливовим науковцем і входить до наукової ради при раді безпеки Росії, але напряму не бере участі в ухваленні рішень. Москва використовує заяви Караганова, так само як і експрезидента Дмитра Медведєва, виключно для залякування світу «ядерним катаклізмом». 

• Читайте також: ЄС нехтує своїми принципами, бо підтримує надання Україні зброї зі збідненим ураном, але хоче накласти санкції на Білорусь за ядерну зброю

Викриття The Washington Post отримало розвіддані про російські ІПСО проти України

Редакція The Washington Post отримала доступ до російських документів, що доводять організацію агітпропом масштабної дезінформаційної кампанії в Україні, Європі та по всьому світу.

У рамках цієї кампанії вже вийшли десятки тисяч маніпулятивних публікацій у медіа, фейкових новин та дописів у соцмережах від свого роду армії російських «тролів». Метою цих публікацій є дискредитувати керівництво України, розколоти еліту, деморалізувати ЗСУ та дезорієнтувати українців. Варто зауважити, що тези з фейкових постів росіян перегукуються з тезами окремих політичних гравців і блогерів в Україні. 

Один з основних напрямків кампанії – атака на Президента України Володимира Зеленського. Росіяни намагаються переконати українців і світ, що Зеленський боїться втратити владу, тож нібито замінює демократію в Україні на авторитаризм. Також росіяни просувають меседж, що країни Заходу скоро замінять Зеленського, бо той стає їм невигідним. У Центрі протидії дезінформації при РНБО закликають не вестися на подібну інформацію, а також довіряти лише верифікованим джерелам. 

• Читайте також: Як Росія тестує настрої українського суспільства через псевдоукраїнські фейсбук-сторінки

Викриття Невідомі створили сайти з назвою ​​«Залужний 2024​​​​»

У мережі рекламують сайти, які нібито пов'язані з ексголовнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Ресурси на різних доменах і створені анонімними користувачами. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що ці сайти не пов'язані із Залужним, а про їхнє існування вже поінформовані правоохоронні органи України. Ймовірно, за створенням цих онлайн-майданчиків стоять росіяни, які прагнуть розколу українського суспільства, тому й використовують для цього різні засоби. 

Сайти ведуть на анонімні телеграм-боти, що збирають інформацію про користувачів, яка в майбутньому може бути використана проти громадян України. У Центрі застерігають від реєстрації на цих ресурсах і просять довіряти лише верифікованим джерелам.

Викриття Росіяни в Італії розклеюють плакати, які дискредитують сімʼю Зеленських

Прокремлівські телеграм-канали поширюють відеозаписи, на яких зображено дискредитаційні плакати з Президентом України Володимиром Зеленським і першою леді Оленою Зеленською. Цей контент супроводжується підписом: «Рим, Італія. Наші дні. Зеленського показують на всіх вулицях. Судячи з плакатів, його не люблять скрізь». 

Центр протидії дезінформації при РНБО повідомляє, що такі плакати були розклеєні російською громадою в Італії для продукування пропагандистського контенту. Про це в Центрі дізналися після того, як звернулися з відповідним запитом до Посольства України в Італії та МЗС. 

Мета цього наклепу — створити ілюзію втоми від Зеленського й України. Крім того, російська пропаганда системно дискредитує сімʼю Зеленських із надією, що українці «врешті повстануть проти них». 

Наразі плакати дискредитаційного змісту прибрані, а Посольство України в Італії вже працює над запобіганням подібних акцій росіян у майбутньому. Раніше ми спростовували інформацію, що журналіста, який опублікував «розслідування» про купівлю вілли родиною Зеленського, нібито «вбили».

Викриття У мережі системно поширюють маніпулятивні дописи, в яких закликають молитися за українських воїнів

У таких повідомленнях автори від імені «молитовного відділу» пропонують молитися за українських військових, які опинилися в оточенні. Наприклад, в одному з дописів ішлося про дві українські бригади, яких нібито оточили 40 тисяч російських солдатів під Авдіївкою. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляють, що в переважній більшості такі дописи – це робота російських спецслужб.

Про це свідчать такі ознаки й факти:

  • іноді дописи пишуть російською мовою, що вже може бути першим тривожним дзвінком;
  • у структурі ЗСУ немає «молитовного відділу», що відповідає за молитви;
  • відсутність конкретики про бригади та часом про місце бойових дій; 
  • прагнення викликати в читача емоційну реакцію, щоб отримати максимальне охоплення;
  • у коментарях можуть зʼявлятися заклики до українців здаватися.

Росіяни можуть маніпулювати навіть такими інтимними сферами як релігія, тому не слід довіряти надмірно емоційним дописам і закликам на цю тему.

Викриття Російські пропагандисти розпочали дезінформаційну кампанію, стверджуючи про втрати Сил оборони України під Селидовим на Донеччині

Російські пропагандисти розпочали дезінформаційну кампанію, стверджуючи про втрати Сил оборони України під Селидовим на Донеччині. Це явний приклад російської дезінформації.

Про це повідомив Об'єднаний пресцентр Сил оборони таврійського напрямку. Там наголосили, що 13 лютого 2024 року російські війська вдарили з РСЗВ «Ураган» по смт Цукурине Покровського району. Рятувальники ДСНС оглянули район і встановили, що внаслідок обстрілу пошкоджено два багатоквартирних двоповерхових житлових будинки по вулиці Світла та легковий автомобіль. Жертв і поранених немає. 

Таким чином противник намагається відвернути увагу від своїх значних втрат на Таврійському напрямку. Тільки за добу 12 лютого росіяни втратили 645 осіб, а за попередній тиждень (з 5 по 11 лютого) — 2947 осіб.

Викриття Невідома особа у формі ЗСУ нібито розстрілює військовослужбовця за відмову воювати

Прокремлівські телеграм-канали поширюють відеозапис, на якому невідома особа у формі ЗСУ нібито розстрілює військовослужбовця за буцімто відмову того брати участь у штурмових діях. Як пишуть пропагандисти, жертвою «розстрілу» начебто є військовослужбовець 425 ОШБ «Скала» ГУР МО України. 

Проте після верифікації інформації разом зі СтратКомом ЗСУ та іншими профільними структурами МО та ЗС України Центр протидії дезінформації повідомив, що цей відеозапис є фейковим. На ньому неможливо ідентифікувати дійових осіб та місцевість, а також визначити національну належність учасників відео. Крім того, 425 ОШБ «Скала» перебуває у складі Сухопутних військ ЗСУ, а не ГУР МО, як намагаються представити пропагандисти. 

Враховуючи всі описані вище ознаки фейку й те, що відео поширюють саме російські ресурси, Центр повідомляє, що, ймовірно, відеоролик зняли росіяни в рамках ІПСО з метою дискредитації ЗСУ. Це вже не вперше, коли створюють фейкові відеоролики для демонізації української армії. Ось, наприклад, аналіз відео, на якому російські військові нібито взяли в полон вагітну українську військовослужбовицю.

Викриття У мережі поширюють фото фейкового листа від СБУ до Посольства України в Німеччині

Прокремлівські телеграм-канали поширюють фото листа нібито від СБУ до Посольства України в Німеччині з вимогою надати відомості про всіх повнолітніх чоловіків, які беруть участь у мітингах, для подальшого відправлення їхніх даних до ТЦК та СП. 

Після верифікації листа в Міністерстві закордонних справ України Центр протидії дезінформації повідомив, що цей «документ» є фейковим. Текст листа містить ознаки редагування в фотошопі, на «документі» немає електронного підпису, а також є помилки в оформленні листа. Крім цього, лист буцімто від СБУ було написано на бланку Посольства України в Німеччині, а це не відповідає правилам організації діловодства. 

Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців, що перебувають за кордоном, зокрема в Німеччині. Варто зауважити, що цей вкид дезінформації відбувся на фоні нової версії Законопроєкту про мобілізацію

• Читайте також: В Україні нібито закликають людей мобілізуватися до лав ЗСУ цілими сімʼями

Викриття Невідомі надсилають на електронні пошти українців небезпечні спам-листи

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляють про новий прийом кіберзлочинців. Зловмисники спеціально супроводжують небезпечний файл текстом із загальними фразами, який може здатися звичним для ділового листування:

«Доброго дня, на ваш запит надсилаю документи. Прошу повідомити вхідний номер реєстрації кореспонденції.

З повагою, 
мобілізаційний відділ».

Імена, від яких приходять листи, є демонстративно вигаданими, наприклад, Конотопенко Радивой Ратиборович. Приписка ж «мобілізаційний відділ» може збити з пантелику та змусити натиснути на файл.

Ось поради від Центру, як уберегтися від кіберзлочинців:
- у жодному разі не відкривайте файли, які надходять з невідомих адрес;
- встановіть антивірус і тримайте його активованим;
- зробіть резервні копії важливих документів, файлів, щоб мати змогу їх відновити в разі втрати.