Spilnota Detector Media

Викриття Що стоїть за піаром телеграм-каналу «Шейх Тамір»

Пропагандистські ресурси активно розкручують канал «Шейх Тамір», називаючи його «особливо небезпечним» для української влади через нібито достовірні прогнози та інсайдерську інформацію. Втім автор каналу, Максим Шихалєєв, переїхав до окупованого Криму у 2014 році. Він відомий своїми антиукраїнськими заявами і є частим гостем російських ток-шоу. За свої дії Шихалєєва внесено до бази «Миротворця».

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної публікації. Його фахівці зазначають, що «прогнози» та публікації Шихалєєва часто є відвертими фейками. Зокрема, він поширював абсурдні історії про лікаря Зеленського, який нібито втік до Лондона, про «ворожку», яка напророкувала Зеленському негативний сценарій, та вигадану історію про українську ППО, яка нібито збила понад сотню рідкісних орлів, прийнявши їх за дрони.

Канал та його автор слугують знаряддям інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію України через фейкові новини та абсурдні маніпуляції. Пропагандисти поширюють дезінформацію, використовуючи фігури на кшталт «Шейха Таміра», з декількох причин. Публікація безглуздих заяв про «лікарів, що втікають», чи «збитих орлів» спрямована на створення враження хаосу в Україні. Абсурдні, але емоційно насичені заяви мають на меті викликати недовіру серед громадян України до державних інституцій. Акцент на нібито «провалах» української влади виправдовує дії Росії в очах частини аудиторії. Поширення хибних наративів про «кризу» та «розпад» України має на меті знизити рівень довіри до Києва серед західних союзників. «Шейх Тамір» виконує функцію ретранслятора проросійських тез, створюючи ілюзію «альтернативної точки зору».

Викриття Нова хвиля поширення фейку про «скуповування» українцями житла на Харківщині, щоб потім «законно опинитися в Росії»

Російська пропаганда дала «друге життя» фейку про те, що «певний відсоток» громадян України скуповує нерухомість у Харкові для того, щоб нібито в найближчі роки «законно опинитися на території Росії». 

Скриншот із пропагандистського допису в телеграмі

Цю дезінформацію пропагандисти поширювали ще на початку листопада 2024 року, і тоді ми спростовували цей вкид. Якщо коротко, то першоджерелом поширення дезінформації є Марина Оніщенко, українка з Харкова, яка після повномасштабного вторгнення переїхала до Росії. Вона не наводить жодних доказів своїм словам, не посилається на перевірені та об’єктивні джерела, які могли б підтвердити цю інформацію. Жінка висловлює власну думку, натякаючи на те, що українці нібито сподіваються на окупацію цього регіону Росією. 

Марина Оніщенко ― колаборантка та проросійська пропагандистка. Також веде блог на російському відеопорталі Rutube, де показує життя в Росії та розповідає про те, як українцям нібито добре жити в Росії, на відміну від життя в Європі. Ще жінка бере інтерв’ю в іноземців, які переїхали жити до Росії, та поширює різноманітні фейки про Україну на своїх сторінках у соцмережах.

Викриття Постановне відео про нібито українського військового, якого на трасі «підібрав» цивільний на автомобілі

У мережі поширюють відео, на якому відбувається діалог між нібито українським військовослужбовцем і цивільним чоловіком. Передувало цьому те, що «військовий» спочатку нібито пройшов пішки по узбіччю траси майже 500 кілометрів у напрямку Львова, потім стояв на узбіччі чотири години, і йому ніхто не зупиняв, а ось цивільний чоловік-водій на відео зупинився на автомобілі та «підібрав» того. 

Скриншот із постановного відео

Насправді це ― постановне відео. Діалог між цивільним чоловіком-водієм і нібито військовим на відео знімає людина, яка сидить на задньому сидінні автомобіля і на яку «військовий» чомусь не звертає жодної уваги, навіть коли знімання відео відбувається з дуже близького ракурсу. Своєю чергою, водій підозріло спокійно реагує на слова «військового» про нібито відсутність у того грошей бодай на автобус; два роки полону; про те, що громада «військового» за цей час уже встигла його «поховати», поставивши йому памʼятник тощо. 

Окрім цього «військовий» помилився на слові, коли сказав, що воює з 2013 року, адже російсько-українська війна почалася лише у 2014 році. Зрештою, «військовий» не міг пройти пішки майже 500 кілометрів, як він стверджує на відео. Адже середня швидкість ходьби людини становить 4―5 км/год, і навіть якщо йти безперервно протягом 24 годин на добу (що є фізично майже неможливим через потребу у відпочинку, їжі та сні), то для цього знадобиться понад 100 годин (понад 4 доби).

Мета цього постановного відео — збільшити прірву між військовими та цивільними, намагаючись викликати почуття провини та сорому в останніх. Про це свідчить те, що фейковий військовий весь час натякає на нібито байдужість українського суспільства до українських захисників.

Раніше ми писали про постановне відео, в якому йдеться, що в Києві нібито зʼявилися «плакати з простроченим Зеленським». 

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Як росіянин Серафім Іванов мілітаризує дітей на окупованій частині Херсонщини

Росіяни часто відправляють на окуповані території України своїх співгромадян займатися пропагандою та мілітаризувати українських дітей. Одним із тих, хто дотичний до цього процесу на окупованій частині Херсонщини, є росіянин Серафім Іванов. Про це повідомляє медіа про Херсонщину «Вгору».

Він приїхав у Херсон разом із російським пропагандистом Олександром Малькевичем, який організовував окупаційне телебачення не тільки в Херсоні («Таврія»), але ще й у Мелітополі («Za ТВ») і в Донецькій області («Маріуполь 24»). Останній називає Іванова «інформаційно-патріотичним драйвером» та «інформаційною гвардією».

Спочатку Іванов отримав посаду начальника відділу зв’язків із громадськістю та просування ТРК «Таврія». Згодом, на початку листопада 2022 року, на базі цієї телерадіокомпанії, за свідченням самого Іванова, сформували ще й відділення «Юнармії», яке він і очолив. Також Іванов є головою відділення «просвітницької» російської організації «Знання» в окупованій Херсонщині, членом фіктивного Штабу громадського спостереження за виборами та членом Громадської палати окупованої Херсонської області. 

Напередодні звільнення українськими військами Херсону в листопаді 2022 року Іванов утік на лівий берег Дніпра, де продовжив займатися мілітаризацією українських дітей та їхньою пропагандистською обробкою.

Окрім пропаганди «Великої Вітчизняної війни» та її символів, наприклад, червоного прапора, Іванов проводить «уроки мужності», на яких діти проходять військовий вишкіл. Мета цих занять ― зробити з українських дітей «захисників Вітчизни-Росії». Можна стверджувати, що це підготовка для рекрутингу українських дітей з окупованих територій у російське військо. Водночас такі дії заборонені Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни: «Забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу». 

Саме за таку діяльність проти Серафіма Іванова ввели санкції західні держави. Окрім цього, за даними порталу ГУР МО, Іванов бере участь у переміщенні українських дітей з окупованих територій України до Росії під приводом «оздоровлення, відпочинку та навчання».

Викриття Як росіяни створюють «асоціацію фактчекерів»

У Росії хочуть створити цілу окрему міжнародну «фактчекерську» асоціацію – Global Fact-cheking Network (GFCN), аби об’єднати тих хто, поділяє «російські погляди та цінності». Щодо конкретних цілей та цінностей, які збираються захищати російські так звані «фактчекери», росіяни не вказували.  

Загалом, створення такої квазі-організації стало основною метою так званого міжнародного форуму «Діалог про фейки 2.0», що пройшов в Москві 20 листопада, і який по суті зібрав усіх основних пропагандистів Кремля та їх поплічників з усього світу. Про рівень форуму багато чого може сказати вже перша, основна панель дискусії, учасниками якої виступили голос російського МЗС Марія Захарова, Стівен Сігал, один з основних пропагандистів з Telegram – Михайло Звінчук (власник телеграм-каналу «Рибар), а також гендиректор агентства ТАСС Андрій Кондрашов та інші.

Крім звичної риторики про те, що Захід продовжує агресивно «нав’язувати» іншим свою єдино-правильну точку зору, а Росія тим часом залишається незмінним борцем за правду, саме на цій конференції вирішили оголосити про створення нової міжнародної фактчекерської асоціації. Бо ті, які вже існують – мається на увазі глобальна мережа IFCN та її європейський аналог EFCSN, — на думку росіян «часом виконують лише політичну місію й іноді не мають нічого спільного з реальною об’єктивною перевіркою фактів». А от російська асоціація якраз буде покликана надати «здорову альтернативу, яка допоможе зробити світ кращим». 

Творці міжнародної асоціації навіть показали кодекс відповідального фактчекера із правильними словами про об’єктивність, відкритість методології, який обов’язково треба підписати перед вступом в асоціацію. Щоб підкреслити, що саме російська асоціація «фактчекерів» відкритіша за західні аналоги, Кондрашов навіть заявив, що «американська асоціація щороку перевіряє своїх членів на політичну лояльність», адже ці організації, які входять в їх асоціацію «тільки відпрацьовують інтереси інших країн». Щоправда, мається на увазі незалежний аудит, який проводиться аудиторами різних країн і перевіряється в тому числі відповідність роботи.  

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Які вигідні для Росії повідомлення просувають у медіа Глобального Півдня

Центр протидії дезінформації (ЦПД) під час чергового моніторингу інфополя країн Глобального Півдня виявив низку вигідних для Росії наративів, зокрема:

  • українські «мирні плани» й «плани перемоги» зводяться до втягування західних країн у «конфлікт»;
  • військові НАТО беруть участь у війні на стороні України;
  • військова допомога США лише затягує війну в Україні та унеможливлює її дипломатичне врегулювання.

Серед іншого, новини про участь північнокорейських військових у російсько-українській війні висвітлювалися практично у всіх країнах регіону. Ситуація викликала певне занепокоєння ― медіа поширювали заяви світових лідерів про загрозу для глобальної безпеки від альянсу Росії та КНДР. Водночас у Китаї цю тему продовжують майже повністю ігнорувати.

Також увага журналістів Глобального Півдня, як і всього світу, була прикута до президентських виборів у США. З’явилося багато авторських публікацій про те, як результати виборів у США можуть вплинути на перебіг війни в Україні. У Латинській Америці писали про дипломатичне врегулювання війни. 

У медіа Китаю залишається актуальною тема перспектив БРІКС. Ішлося, що БРІКС може стати «потужною платформою для капітального ремонту» нинішньої системи міжнародного порядку, яку низка впливових держав Глобального Півдня вважають несправедливою.

Своєю чергою, на Близькому Сході в медіа обговорювали «подвійні стандарти» Заходу щодо війн в Україні та Газі й вимагали більшої уваги світової громадськості до жертв серед цивільного населення внаслідок бомбардувань Гази.

Читайте минулі моніторинги інфопростору країн Глобального Півдня від ЦПД:

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Пропагандисти створили фейковий анімаційний відеоролик про працівників ТЦК

Низка пропагандистських телеграм-каналів поширює маніпулятивний анімаційний відеоролик, у якому проілюстрована розмова хлопчика з персоніфікованими шкільною дошкою та сонцем (персонажі мультика). Хлопчик запитує в них, чому його батька силоміць забрали працівники ТЦК, на що шкільна дошка йому відповідає, що ті виконували свій обовʼязок, а неправильним було те, що батько хлопчика «не хотів іти». Після цього до розмови долучається сонце та продовжує просувати маніпулятивну риторику. 

Скриншот з російського пропагандистського телеграм-каналу

Однак деякі слова та словосполучення, вжиті в мультику, викрили пропагандистів. Наприклад, у відеоролику присутня фраза «борг не обирають», що є калькою з російського «долг не выбирают». Окрім цього, в мультику присутня низка інших маніпулятивних штампів, притаманних російській пропаганді: «або ти виконуєш борг, або ти боягуз і зрадник»; «якщо він не пішов сам, то правильно зробили, що його забрали».

Також, зробивши скриншот із відео, за допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що на платформі YouTube існує навчальне відео з подібним фоном, як у фейковому мультику, про те, як створювати анімаційні ролики. Тобто, найбільш імовірно, пропагандисти скористалися цим відеоуроком для створення фейкового мультика про працівників ТЦК. 

Скриншот з навчального відео по створенню анімаційних роликів

Зрештою, цей анімований відеоролик поширюють переважно в проросійському сегменті мережі, що дає додаткові підстави стверджувати, що це ― фейк. 

Раніше ми фіксували російський фейк про те, що в країнах ЄС показують мультик про «українців-поросят».

Викриття Які вигідні для Росії наративи присутні в інфопросторі Китаю

За результатами моніторингу Центр протидії дезінформації повідомляє, що в китайських медіа продовжують багато писати про підсумки саміту БРІКС у Казані. Низка видань скептично оцінює БРІКС, наголошуючи, що деякі держави-члени не згодні з перетворенням його з геоекономічного на геополітичне об'єднання. Окрім цього, присутнє повідомлення й про те, що російсько-українська війна може викликати розбіжності всередині організації. 

Також у Китаї продовжують просувати спільну з Бразилією ініціативу щодо дипломатичного врегулювання війни в Україні. Наголошується, що Пекін нібито взаємодіє з «різними зацікавленими сторонами» для сприяння цьому. Водночас китайські журналісти майже повністю ігнорують питання участі військових КНДР у війні проти України. 

У ЦПД додають, що антизахідна риторика залишається дуже поширеною в медіа Китаю. Зокрема, просувається наратив, що тривала війна в Україні привела Європу до надзвичайно складного періоду, а антиросійські санкції мають поганий вплив на енергетичний сектор та економіку країн ЄС загалом. Варто зауважити, що така риторика співзвучна російській пропаганді.

Читайте також: Що пишуть медіа Глобального Півдня про Україну

Викриття Як колишній американський поліціянт допомагає Дугіну зірвати вибори в США

Джон Марк Дуган, ексзаступник шерифа округу Палм-Біч, після втечі до Москви став активним пропагандистом. Його фінансує московський інститут, створений ідеологом «русского мира» Олександром Дугіним. Це з’ясували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Нині Дуган зосередився на дискредитації віцепрезидентки США Камали Гарріс, створюючи фейки та дезінформацію з метою послабити позиції Демократичної партії напередодні виборів у США. Його контакт у Центрі геополітичних експертиз, Валерій Коровін, відзначений особисто Путіним, а розслідування показали, що Москва використовує фейкові новини та штучний інтелект для впливу на виборців у США, створені за активної участі Дугана.

Така дезінформація має на меті підірвати довіру до американських лідерів, спровокувати розбіжності між громадянами та підвищити шанси на прихід до влади кандидатів, лояльних до російських інтересів. Це частина ширшої кампанії, спрямованої на поширення російського впливу та послаблення демократичних установ США.

Викриття Дипфейки із Камалою Гарріс, створені росіянами

Російська пропаганда, включаючи інтернет-тролів та контрольовані Кремлем медіа, поширювала в американських соціальних мережах дипфейки, спрямовані на дискредитацію кандидатки в президенти США Камали Гарріс. Ці матеріали були створені за допомогою штучного інтелекту.

Про це повідомляє видання Bloomberg, посилаючись на дослідження Microsoft. Журналісти DEV.ua стверджують - у звіті йдеться про те, що тактика російської пропаганди включала фальшиві пости та сфабриковані зображення, які начебто походили від перевірених джерел, але мали на меті поширювати негативну інформацію про Гарріс. Одним з таких фейків було аудіо, де вона нібито обговорювала свого опонента Дональда Трампа.

Однак спроби дискредитації мали обмежений успіх. Досить популярним стало лише одне відео, опубліковане кореспондентом RT на платформі X наприкінці вересня.

Microsoft попереджає, що штучний інтелект стане лише частиною масштабніших цифрових маніпуляцій, спрямованих на вплив під час виборів.

Викриття Як Росія проводить програми, спрямовані на неповнолітніх європейців

Російські інструменти так званої «м'якої сили» спрямовані не тільки на молодь, але й на неповнолітніх європейців. Програма «Здравствуй, Россия», організована російською державною агенцією «Россотрудничество», пропонує дітям і підліткам віком від 14 до 19 років тижневі поїздки в російські міста з оплатою всіх витрат, що супроводжуються патріотичними заходами. Цільова аудиторія — діти з російським корінням, які виросли за кордоном і володіють російською як другою рідною мовою. Щороку у програмі беруть участь близько тисячі молодих людей з усього світу, зокрема з Чехії, Словаччини та Польщі. Про це повідомляють чеські розслідувачі з проєкту Investigace.  

Вони зʼясували, що програма включає в себе відвідування історичних і культурних пам'яток Росії, а також елементи патріотичного виховання. Молодь бере участь у заходах, де вшановується пам'ять радянських солдатів, відвідує музеї, присвячені російській історії та зброї, а також зустрічається з релігійними діячами, які пропагують «традиційні сімейні цінності». Окрім культурних активностей, для старших учасників програма пропонує дві спеціалізації: медійну, де молодь відвідує редакції державних медіа, або історичну, де проводяться екскурсії в архіви і наукові установи. Головна мета програми — зміцнення зв'язків між молодими людьми російського походження, які живуть за кордоном, і Росією за допомогою культурних, історичних та патріотичних заходів для залучення нових поколінь до ідеї «русского міра».

Ця програма є частиною ширшої стратегії Росії з поширення свого впливу за кордоном і зміцнення проросійських настроїв серед молоді, яка має російське коріння. Такі ініціативи сприяють формуванню позитивного образу Росії серед молодих європейців, навіть в умовах, коли країна здійснює військову агресію проти України. Програма є прикладом використання «м'якої сили» для підготовки нового покоління до підтримки російської пропаганди і «традиційних цінностей», які Москва просуває як альтернативу «ліберальному західному світу». У такий спосіб Росія також намагається легітимізувати свої дії на міжнародній арені, створюючи мережу молодих людей, які підтримуватимуть її політику та поширюватимуть проросійські погляди у своїх країнах.

Викриття Співробітник німецької депутатки Бундестагу виступав на конференції Дугіна та підтримує російські наративи

Андрея Лович, співробітник офісу німецької депутатки Бундестагу Заклін Настич, брав участь у «Конференції з мультиполярного світу» під керівництвом Олександра Дугіна, відомого російського націоналіста, який підтримує агресію Росії проти України і виступає за знищення української державності. Лович у своїй промові підтримав антизахідні позиції та висловився проти західного «колоніалізму», що чітко відображає проросійські наративи. Про це повідомляють німецькі розслідувачі з Correctiv.

Цей випадок особливо важливий у контексті російської агресії проти України через те, що Настич є членкинею комітету з питань оборони, де обговорюються чутливі питання, пов'язані з обороною Німеччини та підтримкою України. Це викликає серйозні побоювання, що інформація, яка має критичне значення для захисту Європи, може бути використана для просування проросійських інтересів або навіть передана Росії. Лович також активно просуває сербський націоналізм і має тісні зв'язки з проросійськими колами, зокрема з ультраправим сербським політиком Арно Гуйоном, якого підозрюють у шпигунстві на користь Росії та Сербії. Ці зв'язки важливі, оскільки Сербія залишається однією з небагатьох європейських країн, які підтримують тісні відносини з Москвою, особливо в контексті війни проти України. Лович активно виступає в сербських медіа, які просувають проросійські наративи та пропаганду. Його риторика збігається з ними, у т. ч.  про те, що Захід нібито несе відповідальність за глобальні конфлікти, зокрема на Балканах та в Україні. Такі заяви підсилюють проросійські впливи в Європі, сприяють поширенню дезінформації та підривають підтримку України в її боротьбі проти агресора. Заклін Настич, начальниця Ловича, також має проросійські симпатії, виступаючи проти західної підтримки України та захищаючи Сербію в питанні Косова. 

Ця ситуація показує, наскільки важливою є роль інформаційної та політичної підтримки Росії з боку деяких європейських кіл, які відкрито симпатизують Кремлю або мають проросійські зв'язки. Такі особи можуть сприяти поширенню дезінформації, підриву міжнародної підтримки України та загальному ослабленню європейського фронту проти російської агресії. Це ще один приклад того, як Росія намагається впливати на політику в європейських країнах через своїх союзників і симпатиків, використовуючи антизахідні наративи та пропаганду для подальшої легітимізації своєї агресії проти України та інших країн.

Викриття Росіяни створили фейковий сайт ДПСУ

У Центрі протидії дезінформації повідомили, що росіяни створили підроблений сайт, який зовні копіює офіційний вебпортал ДПСУ. Мета створення цього сайту ― поширення дезінформації та викрадання особистих даних громадян України. Завдяки вжитим заходам ресурс, що імітував офіційний сайт Державної прикордонної служби України, вдалося заблокувати.

Офіційна сторінка Державної прикордонної служби України розміщена за цією вебадресою: https://dpsu.gov.ua/ 

У ЦПД додають, що відрізнити справжню сторінку від фейкової можна за допомогою її домену: тільки офіційні сайти урядового порталу мають домен gov.ua.

Раніше ми писали про вісім несправжніх чатботів, які копіюють офіційний «Головний бот розвідки».

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Росіяни стоять за фейковими повідомленнями про мінування

14-15 жовтня в Україні розіслали понад 1500 фейкових повідомлень про мінування, спрямованих на школи, університети, бізнес-центри, медіа, суди та дипломатичні місії, включно з посольством США. Серед закладів, які отримали ці листи, також були понад 60 українських посольств за кордоном. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Автор листів звинуватив журналісток «Радіо Свобода» Ірину Сисак, Валерію Єгошину та Юлію Химерик. Причиною стало їхнє розслідування про вербування ФСБ дітей для підпалів. Розслідувачі зі «Схем» встановили, що відправник листів мешкає в окупованому Криму й має паспорт РФ. Листи були підписані від імені Fire Cells Group — групи, яка через телеграм закликає до нападів на українських військових та співробітників ТЦК, обіцяючи винагороду до 1000 доларів за виконання злочинів.

СБУ вважає ці дії частиною російської інформаційно-психологічної операції, що спрямована на посилення паніки та дестабілізацію суспільства, зокрема через підрив довіри до інститутів влади та військових.

Викриття Як Росія через освітні проєкти поширює свій вплив в Африці

14 жовтня 2024 року в російській пропагандистській медіашколі RT (Russia Today. ― Ред.) Academy стартував перший освітній курс для африканських журналістів. Навчання проводять «медіаексперти», зокрема працівники каналів RT та Ruptly. Згідно з повідомленням RT, у проєкті беруть участь представники з 35 африканських країн.

Своєю чергою, у Центрі протидії дезінформації пишуть, що насправді через такі медіапроєкти Росія намагається розширити свої зв'язки та вплив в африканських країнах. Також ідеться про вербування африканських журналістів, які після навчання можуть поширювати проросійські наративи у своїх країнах.

Це не єдиний проєкт, спрямований на посилення російського впливу в регіоні, додають у ЦПД. Росія також нарощує так звану культурну співпрацю з африканськими державами, відкриваючи «російські доми», які фактично є прикриттям для проведення інформаційних операцій і просування кремлівської пропаганди.

Крім того, RT підписав меморандум з єгипетським телеканалом Sada El Balad, де транслюють заяви російських високопосадовців і маніпулятивні матеріали щодо України.

Читайте також: Що пишуть медіа Глобального Півдня про Україну

Викриття Дезінформаційна кампанія Кремля щодо повені в Польщі та антиукраїнські фейки

Російські пропагандисти використала повінь у Польщі, щоб створити антиукраїнські настрої та посіяти розбрат між українцями й поляками. Одним із головних меседжів було те, що підтримка України нібито послаблює здатність Польщі допомагати власним громадянам. Пропагандисти поширювали інформацію, що українські біженці отримали більше допомоги, ніж постраждалі поляки, що викликало негативні емоції та підживлювало невдоволення. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Приклади маніпуляцій:

  • Звинувачення українців у мародерстві на територіях, евакуйованих через повінь.
  • Використання фейкових відео та даних з інших країн для перебільшення масштабів катастрофи.
  • Маніпуляції кількістю загиблих та зниклих безвісти, щоб спотворити реальний стан речей.

Згідно з даними прес-агенції PAP, з 13 по 25 вересня в інтернеті було зафіксовано 23 тисячі дезінформаційних повідомлень, які охопили приблизно вісім мільйонів користувачів. Кампанія також мала на меті розпалити ворожнечу, послабити стратегічний союз Польщі й України та підірвати єдність у протистоянні російській агресії. Це частина ширшої інформаційної війни, спрямованої на ізоляцію України на міжнародній арені та зменшення підтримки серед ключових партнерів. У відповідь польська влада наголошує на продовженні всебічної допомоги Україні у боротьбі з агресором.

Викриття Що пишуть медіа Глобального Півдня про Україну

Фахівці Центру протидії дезінформації моніторять медіа країн Глобального Півдня на наявність вигідних для Росії наративів. Серед таких вони встановили кілька.

До річниці нападу ХАМАС на територію Ізраїлю деякі близькосхідні медіа написали про подвійні стандарти Заходу стосовно війни в Україні та війни в Газі. Зазначали, що «порушення міжнародного гуманітарного права засуджується в умовах російської агресії проти України, але не засуджується у випадку з Ізраїлем». 

Крім того, деякі близькосхідні медіа активно поширили заяви російських високопосадовців, що «нинішнє протистояння Росії із Заходом безпрецедентне», а США «прокладають шлях до ядерного конфлікту».  

Нагадаємо, що терміном  «Глобальний Південь» позначають країни, які Світовий банк вважає державами з низьким або середнім доходом в Азії, Африці, Латинській Америці та Карибському басейні. Усі країни, ВВП на душу населення яких перевищив 15 000 доларів США, вважаються частиною «Глобальної Півночі», крім Болгарії та Румунії як членів Європейського Союзу. Згідно з цим визначенням, і Росія, й Україна належать до Глобального Півдня, як і Китай та Індія. Деякі географічно південні країни, такі як Чилі та Уругвай, класифікуються як частина Глобальної Півночі за критерієм ВВП на душу населення. 

Глобальний Південь неоднорідний. Ставлення до агресії Росії значно відрізняється в Латинській Америці, Африці, Азії чи Океанії. Серед низки експертів побутує думка про те, що загалом Глобальний Південь зайняв нейтральну позицію щодо російської війни проти України. Приміром, Туреччина намагається бути медіатором у війні Росії проти України, сприяючи реалізації зернової угоди та беручи участь в обміні полоненими. Бразилія пропонує власний «мирний план» щодо врегулювання війни Росії проти України. А Китай і Південно-Африканська Республіка проводять спільні навчання військово-морських сил із Росією. Як свідчать нещодавні опитування громадської думки в Китаї, Туреччині та Індії, мешканці цих країн явно наполягають на якнайшвидшому закінченні війни, навіть якщо це означає, що Україні доведеться погодитися на територіальні поступки. 

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Росіяни ширять інформацію про комп’ютерну гру «Отряд 22: ZOV» за мотивами війни в Україні

У Центрі протидії дезінформації повідомляють, що російські програмісти спільно з Міноборони Росії розробляють цю гру. Творці гри стверджують, що вони додаватимуть «освітні елементи», моделюючи гру на основі військових кампаній в Україні. 

«Автори обіцяють реалістичну тактику й різноманітні місії, зокрема, оборонні операції у різноманітних ландшафтах, які залежать від навиків зведення й укріплення позицій бійців загону». 

І перед тим як творці гри розпочали створення самого продукту, як ідеться у пропагандистських медіа, вони консультувалися з «учасниками вторгнення» в Україні.

Пропаганда трапляється всюди, й необхідно аналізувати, який контент ми споживаємо. Навіть у розважливому тоні Росія здатна заполонити розум своїм порядком денним. Адже, на перший погляд, щось неоковирне чи смішне допомагає країні-агресорці розсіяти увагу, зменшуючи пильність. Це загалом знижує спротив російській пропаганді. Відповідно у такий спосіб через відеоігри люди можуть, цього не підозрюючи, поглинати те, що Росія поширює на телебаченні, в анонімних телеграм-каналах і на інших платформах.

Читайте ще: Поринь у віртуальний світ і повернися «ватником»: як Росія поширює свою пропаганду через відеоігри

Викриття Навіщо в Росії заблокували Discord

Російська влада заблокувала месенджер Discord, який популярний переважно серед геймерів і студентів. Блокування Discord не зупинило навіть те, що його використовують і російські військові. Зараз «воєнкори» (тобто ті ж самі пропагандисти) критикують Роскомнагляд, звинувачуючи його мало не в диверсії. 

Формальна причина блокування ― наявність «незаконного та екстремістського контенту» й небажання керівництва месенджера видаляти публікації на вимогу влади Росії. Однак, як повідомляють у Центрі протидії дезінформації, рішення Кремля заблокувати ще один інтернет-ресурс західного походження є частиною стратегії з інформаційної ізоляції росіян, щоб ті не мали доступу до будь-якої інформації, альтернативної російській пропаганді. 

Раніше російська влада заблокувала Facebook, Instagram, LinkedIn, X та деякі інші ресурси. YouTube стикається з обмеженнями в роботі. У ЦПД додають, що, імовірно, блокування незалежних ресурсів у Росії продовжать і далі аж до створення так званого «суверенного інтернету», повністю контрольованого Кремлем.

Викриття Як Росія маніпулює цифрами, щоб створити ілюзію «процвітання» на окупованих територіях

Росіяни поширюють інформацію, що обсяги виплавки сталі на окупованих територіях нібито зросли на 25% упродовж 2023 року ― ідеться про 2,33 млн тонн. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на російського міністра промисловості та торгівлі Антона Аліханова.

Проте насправді наведені російським урядовцем цифри є мізерними в порівнянні з обсягами роботи металургійної галузі в регіоні до повномасштабного вторгнення та окупації. Один лише завод «Азовсталь», який росіяни знищили масованими обстрілами, у 2021 році виробив сталі вдвічі більше, ніж уся нинішня металургійна промисловість на окупованих територіях. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації.

Розповідаючи про «успіхи», російський міністр просуває пропагандистський наратив, що Росія нібито приносить стабільність, інвестиції та економічний розвиток в окуповані регіони, чого начебто не було під контролем України. У такий спосіб він намагається виправдати окупацію українських територій і створити ілюзію великих перспектив для регіону. 

Раніше ми писали, що на окупованих територіях Кремль активізував заходи так званого «побєдобєсія».

Викриття Як Росія використовує цифрові технології для скоєння своїх злочинів проти українців

Цифрові технології стали важливим інструментом у сучасних злочинах проти людства, надаючи авторитарним режимам та злочинцям можливість ефективніше здійснювати репресії, контролювати населення та маніпулювати інформацією. Дослідники Девід Джей Саймон, Самхіта Джос’юла, Джошуа Лем і Джуліан Ді Меленді з Єльського університету у своїй науковій статті розповідають як саме авторитарні режими вдаються до новітніх технологій для скоєння своїх злочинів. Росія, використовуючи ці технології, здійснює кіберагресію проти України, підриваючи її інформаційний простір, проводячи кібернапади та поширюючи дезінформацію як частину своєї стратегії гібридної війни. 

В Україні, як і в багатьох інших країнах, Росія активно використовує цифрові засоби для відстеження та збору інформації про українців. Російські спецслужби можуть використовувати викрадені або зламані бази даних для моніторингу громадян, а також для здійснення репресій на окупованих територіях. Масове стеження допомагає Росії придушувати опір і переслідувати активістів та проукраїнських громадян. 

Росія використовує цифрові платформи для масового поширення дезінформації як проти України, так і проти її західних союзників. Фейкові новини, маніпуляції та пропагандистські матеріали поширюються через соцмережі, телеграм-канали та інші платформи, спрямовані на деморалізацію українців, підрив довіри до влади та міжнародних партнерів, а також створення хибної картини війни. Одним із прикладів є створення фейкових новин про воєнні злочини, які начебто вчиняють українські військові, або перебільшення військових успіхів Росії. 

Російські хакерські угруповання регулярно здійснюють кібератаки на інфраструктуру України, включаючи енергетичні мережі, банки, державні установи та медіа. Такі атаки можуть паралізувати роботу важливих об'єктів, спричиняючи хаос та шкоду серед цивільного населення. Одним із найвідоміших прикладів є атака на електромережі України у 2015 та 2016 роках, яка залишила сотні тисяч людей без електропостачання. 

Росія не лише застосовує цифрові технології всередині країни, а й експортує свої методи контролю в інші авторитарні режими. Це дозволяє їй поширювати свій вплив та методи переслідувань і репресій на міжнародному рівні, зокрема на територіях, що тимчасово окуповані або перебувають під російським контролем. 

Росія використовує цифрові платформи для організації інформаційних кампаній залякування та поширення ненависті. У соціальних мережах поширюються фейкові звинувачення, погрози та дискредитація українських активістів, журналістів та військових. Такі кампанії є частиною гібридної війни, яка супроводжується психологічним тиском на громадянське суспільство України. 

У такий спосіб цифрові технології, які могли б використовуватися для розвитку та захисту прав людини, стають інструментом для здійснення злочинів проти людства, включаючи воєнні злочини та репресії. Росія активно використовує ці технології проти України, щоб посилити свій вплив, дестабілізувати країну та підірвати її здатність до опору. Це вимагає від міжнародної спільноти посилених зусиль для протидії таким діям і захисту прав людини у цифрову епоху. 

Автор: Артур Колдомасов,

Викриття Росіяни видали торішні кадри удару по Москві за кадри атаки на Ізраїль

У російському сегменті мережі поширили відеозапис влучення безпілотника в одну з веж ділового центру «Москва-Сіті», яке сталося 30 липня 2023 року, і видали цю атаку за удар по ізраїльському місту Ейлат 1 жовтня 2024 року. Для більшої правдоподібності на відео додали текст на івриті.

Скриншот з російського пропагандистського ресурсу

Щоб пересвідчитися в тому, що це ― стоп-кадр вибуху в районі ділового центру «Москва-Сіті», достатньо скористатися інструментом зворотного пошуку зображення від Google. Так, вдалося зʼясувати, що відповідний відеозапис зʼявився в мережі ще в липні 2023 року — після атаки по Москві.

Варто зауважити, що це не єдине давнє відео, яке видали за іранську атаку по Ізраїлю 1 жовтня 2024 року. Фактчекери Logically Facts зафіксували та спростували ще низку подібних випадків. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються перебільшити наслідки нещодавньої атаки по ізраїльських містах. Ізраїль, своєю чергою, визнає, що деякі іранські ракети все ж влучили в авіабази, але запевняє, що значної шкоди інфраструктурі чи озброєнню це не завдало.

Раніше ми аналізували російський меседж, який полягав у тому, що війни в Україні та Ізраїлі — це «не випадковість», адже США нібито власноруч створюють нестабільні зони.

Викриття Російські кіберзлочинці потрапили під санкції трьох країн за поширення шкідливого програмного забезпечення

Російські кіберзлочинці з угруповання Evil Corp. потрапили під санкції з боку США, Великої Британії та Австралії. Про це пишуть фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Це кіберугруповання відповідальне за створення і розповсюдження шкідливого програмного забезпечення Dridex, яке використовувалося для зараження комп'ютерів і викрадення облікових даних із сотень банків та фінансових установ у понад 40 країнах світу. Згідно з заявами Міністерства фінансів США та уряду Великої Британії, ці атаки завдали збитків американським та міжнародним фінансовим установам і їхнім клієнтам на понад $100 мільйонів.

Під санкції потрапили:

- Максим Якубець, який тривалий час очолював діяльність угруповання та розвивав тісні зв'язки між Evil Corp. та російськими спецслужбами, ФСБ і ГРУ.

- Едуард Бендерський, колишній офіцер ФСБ, та Олександр Риженков, друг Якубця, якого звинувачують у використанні шкідливої програми-вимагача BitPaymer для атак на американських громадян.

- Віктор Якубець, батько Максима Якубця.

Велика Британія ввела санкції проти 16 членів угруповання Evil Corp., які передбачають замороження активів і заборону на в'їзд до країни.

Викриття На окупованих територіях Кремль активізував заходи «побєдобєсія»

У Центрі протидії дезінформації повідомляють, що на окупованих територіях України відбувається велика кількість пропагандистських заходів, на яких Росія проводить паралелі між сьогоденням і подіями часів Другої світової війни. Зокрема, «суд ДНР» визнав геноцидом злочини нацистів на території регіону в роки Другої світової. Росію представляють як спадкоємицю «великої перемоги» над нацизмом, а її агресію проти України зображають як продовження цієї боротьби.  

Також на окупованих територіях постійно організовують тематичні акції із залученням громадськості, випускають і транслюють пропагандистські фільми. У ЦПД пишуть, що в такий спосіб кремлівська пропаганда прагне змінити історичну пам'ять і свідомість жителів окупованих територій, втягуючи їх у єдиний російський соціокультурний простір. 

Маніпуляції на тему Другої світової війни Кремль використовує, щоб консолідувати підтримку серед населення та створити образ «зовнішнього ворога». Спекулюючи на темі «героїчного минулого», окупаційна влада прагне відвернути увагу місцевого населення від економічних і соціальних труднощів, а також від репресій, які систематично зазнають «неблагонадійні» жителі окупованих територій.

Викриття Як Росія «заговорює» свої злочини на окупованих територіях «святом возз’єднання»

Кремлівська пропаганда розгорнула масштабну інформаційну кампанію до річниці псевдореферендумів на окупованих територіях. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації.

У мережі проросійські ресурси цитують заяви Путіна та підконтрольних Кремлю гауляйтерів щодо так званого «свята возз’єднання». Також проводяться пропагандистські масові акції для створення «святкової атмосфери». 

Кремль просуває наратив про «щасливу окупацію», постійно підкреслюючи, як окуповані території начебто «процвітають» під російським прапором. У такий спосіб Росія виправдовує війну проти України.   

У ЦПД додають, що насправді всі заяви Кремля стосовно «покращення життя» на окупованих територіях є відвертою та цинічною брехнею, мета якої – відволікти населення від воєнних злочинів російської армії в Україні. Окуповані території перебувають у гуманітарній кризі через російську агресію, руйнування інфраструктури та порушення прав людини. Життя на окупованих територіях супроводжується репресіями та насильством проти місцевого цивільного населення.