Spilnota Detector Media

Фейк В Україні запустили бот, куди можна поскаржитися на сусіда, у якого постійно є світло

У соціальних мережах пишуть, що в Україні запустили бот «Знайти порушника». Основна мета боту — збирати «доноси» на сусідів. Тобто кожен, у кого відсутня електроенергія, може написати у бот інформацію про сусіда, у якого цілий день горить світло або працює пральна машинка. 

Фактчекери проєкту VoxCheck проаналізували кейс й визначили, що жодні офіційні органи не повідомляли про запуск такого бота. Бот не перевіряє адресу, яку вводить користувач, та не запитує особисті дані, зокрема місто або принаймні область. 

У телеграмі справді існує бот «Знайти порушника». Однак він створений, ймовірно, росіянами, для висміювання українців, або іншими користувачами у гумористичних цілях. А пропагандисти це подали наче такий бот створили якісь офіційні служби.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Студенти київського ЗВО нібито будуватимуть фортифікації для ЗСУ

У соціальних мережах проросійські ресурси поширюють інформацію, що студенти Київського національного університету будівництва та архітектури нібито будуватимуть фортифікації для Збройних Сил України. Як «доказ» цьому пропагандисти додають фото оголошення, яке нібито зʼявилося в стінах університету та стверджують, що це результати “невдалого” Глобального саміту миру, що 15-16 червня 2024 року відбувся у Швейцарії. Утім, це – фейк.

Скриншот із пропагандиського ресурсу

Фахівці з Укрінформу повідомляють, що оголошення було сфабриковано в графічному редакторі та написано з граматичними помилками без зазначеної дати. Для створення фейку пропагандисти використали фотографію, що вперше з'явилася у 2012 році в забороненій в Україні соцмережі “ВКонтакте”. У коментарі Укрінформу представники КНУБА зазначили, що несправжність публікацій також підтверджує те, що вказаних в «оголошенні» студентських груп насправді немає в навчальному закладі.

Цей фейк спрямований на дискредитацію системи освіти України, в тому числі в очах майбутніх вступників з тимчасово окупованих територій, які хотіли б здобути освіту в українських ЗВО. Раніше ми аналізували фейк про мобілізацію 1000 студентів КНУ ім. Т. Шевченка. 

Фейк У Полтаві нібито не залишилося лікарів

У соціальних мережах поширюють інформацію, нібито у Полтаві майже не залишилося лікарів. На думку користувачів, що публікують цю інформацію, фахівці були мобілізовані або виїхали за кордон. У дописах зображений графік роботи лікарів, де із повного складу нібито працює тільки три. Утім, це – фейк.

Скриншот VoxCheck

Фахівці з дезінформації VoxCheck звернули увагу на цей кейс. За інформацією, яку вони отримали від адміністрації закладу, це фото не відповідає дійсності. Натомість представники лікарні надали дійсний графік роботи, в якому немає жодного пропуску. Інформація з відкритих джерел підтверджує, що установа не повідомляла про нестачу кадрів та штат медзакладу налічує 42 лікарі. 

Також варто нагадати, що лікарні та інші медичні заклади є об’єктами критичної інфраструктури та 50% їх працівників можуть бути “заброньовані” від мобілізації. 

Такі фейки мають на меті підірвати довіру до влади, мобілізації та дискредитують систему охорони здоров’я. Зниження довіри до державних організацій є усталеним репертуаром у пропаганді проти України. 

• Читайте також: У Херсоні закривають лікарні у звʼязку з тим, що весь медичний персонал направили до ТЦК (фейк) 

Фейк Українцям нібито надходять рахунки на оплату телемарафону

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що українцям нібито надходять рахунки на оплату телемарафону. Як «доказ» пропагандисти додають фото «квитанції» від Рівненської обласної енергопостачальної компанії (РОЕК), в якій, окрім плати за електроенергію, нібито вказані нарахування й за телемарафон, що становлять 40 грн.

Скриншот VoxCheck

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. Насправді телемарафон «Єдині новини» фінансується виключно з державного бюджету

Зразок рахунку за послуги від РОЕК представлений на офіційному сайті компанії. Оплати за телемарафон у ньому немає. Також Березнівський район, який згадується у квитанції, вже давно не існує — у результаті адміністративно-територіальної реформи на Рівненщині утворилось чотири райони, колишній Березнівський увійшов до складу Рівненського району.

Зразок квитанції РОЕК

Зрештою, телемарафон транслюється на десятку загальнонаціональних телеканалів, які доступні в цифровому етері, на супутниковому телебаченні та онлайн безплатно. Технічно неможливо виокремити «Єдині новини» в окремий пакет послуг. Громадяни України або переглядають його безплатно, або оплачують провайдерам за пакет каналів, який може включати канали, що транслюють марафон. Відповідно, при купівлі такого пакета гроші надходять напряму провайдеру і не можуть бути об’єднані в одному рахунку з комунальними послугами.

Раніше ми спростовували інформацію, що в Рівному ухилянтів нібито відключають від комунальних послуг.

Фейк Високопоставлений офіцер НАТО нібито ходить у спідниці та на підборах

Користувачі, які транслюють проросійську риторику в соцмережах, поширюють відео, де високопоставлений офіцер НАТО нібито ходить у спідниці та на підборах. Утім це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці з Myth Detector. Вони зʼясували, що цей допис з гомофобними та глузливими коментарями поширювали в російському та грузинському сегментах соціальних мереж.

Насправді ж на відео — модель Марк Брайн, який не має жодного професійного стосунку до структур альянсу. Натомість він є американським інженером-робототехніком, який наразі проживає в Німеччині. Брайн став сенсацією моди в інстаграмі завдяки руйнуванню гендерних стереотипів в одязі. Марк у своєму особистому профілі в цій соцмережі пише, що він гетеросексуал та ідентифікує себе як чоловік, має дружину і трьох дітей, а також зазначає, що любить носити спідниці та підбори, адже за 20 років роботи в офісі втомився від «монотонного стилю одягу».

Першоджерелом фейку, за інформацією Myth Detector, є користувач із Грузії, який систематично публікує антизахідні та антиукраїнські теорії змов. Автор часто дублює дописи російських пропагандистських засобів масової інформації та воєнних кореспондентів про провали України на лінії фронту. 

Цей фейк спрямований на дискредитацію військових НАТО та його керівництва. Гомофобні спекуляції на темі сексуальної орієнтації та «традиційності» є характерними для російської пропаганди.

Фейк Віцепрезидентка США нібито заявила про наміри скоротити глобальне населення

Пропагандистські ресурси поширюють фейкову інформацію про намір США скоротити населення світу. Вони посилаються на відео з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс, не беручи до уваги всього контексту. 

На це звернули увагу фахівці Myth Detector. Вони пояснили, що у виступі 14 липня Гарріс випадково обмовилася, сказавши слово «населення» (population) замість «викиди» (pollution). Тож вийшло речення: «Коли ми інвестуємо в чисту енергію та електромобілі і зменшуємо населення, більше наших дітей зможе дихати чистим повітрям і пити чисту воду». В офіційному транскрипті, опублікованому Білим домом після виступу, помилка була виправлена. Однак пропагандисти продовжили поширювати інформацію, що Гарріс нібито прагне боротися зі зміною клімату шляхом зменшення населення. 

Російські пропагандисти використовують обмовку віцепрезидентки, щоб доповнити численні теорії змов щодо США. До того ж напередодні виборів у США цього року вони намагаються дискредитувати американських політиків та підірвати їхній авторитет. Це натомість сприяє ще більшій поляризації суспільства. Цей фейк також відвертає увагу від інших проблем, які нібито є менш значущими.

Фейк ЄС нібито припиняє фінансування Rail Baltica через надмірні витрати на допомогу Україні

Російські пропагандисти поширюють інформацію про припинення фінансування проєкту Rail Baltica Європейським Союзом. Вони саркастично пропонують ЄС попросити гроші у Президента України Володимира Зеленського, стверджуючи, що ЄС відмовляється від фінансування проєкту  та вимагає повернути інвестовані кошти через надмірну допомогу Україні. Проте це — фейк.

Rail Baltica — проєкт інфраструктури залізничного транспорту, що має на меті інтеграцію країн Балтії в європейську залізничну мережу. Фінансова допомога Україні та фінансування цього проєкту не повʼязані між собою. Джерелом фінансування Rail Baltica є Connecting Europe Facility, що підтримує розвиток транс’європейських мереж у сферах транспорту, енергетики та цифрових послуг. 

Насправді ж, ЄС не припиняє фінансування. Поточний період фінансування завершиться у 2027 році, а наступний почнеться у 2028-му. Тож перед країнами Балтії стоять два виклики: 1 рік без фінансування ЄС та невідомість стосовно суми, яка буде виділена в наступному періоді фінансування. ЄС радить країнам Балтії шукати додаткові джерела фінансування, проте це не виключає продовження виділення коштів на проєкт. 

Ідея побудови Rail Baltica була висунута ще в 1991 році. Однак російські пропагандисти стверджують, що побудова інфраструктури стала необхідною після закриття сполучення з Росією, що зробило залізничні дороги Балтії збитковими. Іншим приводом для паразитування російської пропаганди є збільшення орієнтовної вартості проєкту в чотири рази та подовження терміну будівництва до 2030 року. Саме це є нібито причиною припинення фінансування Rail Baltica за кошти ЄС. 

Російські пропагандисти поширюють фейк стосовно Rail Baltica з декількох причин. По-перше, це допомагає їм підтримувати ідею, нібито зменшення звʼязків з Росією шкодить Європі. По-друге, це сприяє створенню образу України як проблеми для ЄС. Мовляв, допомагаючи їй, Союз нехтує власними інтересами. По-третє, така пропаганда створює враження, що пріоритетною ціллю для ЄС є домінування над Росією, і, відповідно, вона демонізує ЄС.

Фейк Українські військові нібито розстрілюють африканських найманців за дезертирство

Пропагандисти поширюють в анонімних проросійських телеграм-каналах відео з нібито українськими військовими, що розстрілюють африканських найманців за дезертирство. У поганій якості показано двох чоловіків у військовій формі з синіми повʼязками на рукавах та чотирьох чоловіків, що стоять на колінах біля стінки. Втім це відео - фейк.

На нього звернули увагу фахівці StopFake. Вони припускають, що ролик створений російською пропагандою для дискредитації Збройних сил України. Фактчекери з’ясували, що хоча для достовірності у відео використовується українська мова, у чоловіків у кадрі не виходить приховати, що вони не є її носіями. Замість «не сиділося» чоловік у формі каже «нє сіділося», а перед пострілом кричить: «Закінчуй їх!», що є прямим перекладом російського «Кончай их!» — фрази, непритаманної українській у цьому контексті. До того ж на відео не видно жодного обличчя, а на військових не можна побачити жодного шеврона. Хоч на перший погляд здається, що зйомка відбувається у підвальному приміщенні, кімната насправді має двері та вікна. Складається враження, що їх навмисно завісили тканиною для зйомки. 

Зрештою, після так званого «розстрілу» відео заблюрено, але однаково помітно, що цегляна стіна, перед якою чоловіки стояли на колінах, не зазнала жодних ушкоджень. Цегла досить крихка і після такої кількості пострілів мали б зʼявитися уламки та пил. 

Росіяни не вперше вдаються до whataboutism — тактики пропаганди, що допомагає відвернути увагу від Росії. Фахівці StopFake припускають, що ролик створений російською пропагандою для дискредитації Збройних сил України. Таким чином російські пропагандисти поширюють неправдиву інформацію про свавілля в українській армії, чим відвертають увагу від злочинів росіян. Згідно з українським законодавством, іноземці, що доєдналися до ЗСУ, не є найманцями, а дезертирство в лавах армії карається позбавленням волі.

Фейк Румунські вболівальники нібито викрикували прізвище «Путін» на матчі збірних України та Румунії на Євро-2024 з футболу

Пропагандистські ресурси поширюють відео, на якому румуни, які приїхали вболівати за свою збірну в матчі проти збірної України на Євро-2024 з футболу, нібито скандували на стадіоні прізвище російського диктатора. 

Однак насправді це відео ― фейк. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. В оригінальному відео на стадіоні під час матчу між збірними України та Румунії скандували саме українські вболівальники. І йдеться не просто про прізвище Путіна, а про відому «кричалку» українських уболівальників «Путін — ху*ло!» ― творці цього фейку просто підредагували оригінальну звукову доріжку, вирізавши з неї частину.

Створюючи фейки такого штибу, росіяни намагаються втішити себе, адже саму збірну Росії з футболу на Євро-2024 не допустили. Раніше ми аналізували фейк, буцімто Al Jazeera повідомила, що українських футбольних фанів затримали через нацистські графіті в Катарі на Чемпіонаті світу 2022 з футболу.

Фейк ЗСУ нібито навмисно обстрілюють поля на Херсонщині, щоб знищити врожай

Проросійські ресурси пишуть, що військовослужбовці ЗСУ нібито б'ють з артилерії та провокують пожежі на лівобережжі Дніпра. Як результат, вони начебто знищують посіви на Херсонщині. Ба більше, українські оператори FPV-дронів нібито скеровують їх на комунальників і карети швидкої допомоги. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на колаборанта Сальдо.

Джерело: SPRAVDI

Насправді ЗСУ не вдаються до терористичних обстрілів тимчасово окупованої частини Херсонщини. Цим займається винятково російська армія, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Наприклад, голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що ввечері 8 червня 2024 року російські військові скинули вибухівку з дрона на машину швидкої допомоги: «В одному з населених пунктів Білозерської громади окупанти скинули вибухівку з дрона на бригаду медиків, які поспішали на виклик. У водія діагностували вибухову травму та контузію. Фельдшер не постраждала».

Українські ж оператори FPV-дронів направляють своїх «пташок» тільки на живу силу армії РФ, її бойову техніку, склади з ПММ та укріплення. У Центрі додають, що поширені колаборантами заяви – це чергова кампанія з дискредитації ЗСУ перед мешканцями окупованих територій, які перебувають в інформаційній блокаді. Раніше ми аналізували російський меседж, буцімто «Херсон чекає на Росію».

Фейк ЗСУ нібито завдали ракетного удару по Кривому Рогу

Прокремлівські ЗМІ поширюють інформацію, що українські військові буцімто завдали удару по житловому будинку в Кривому Розі, щоб спровокувати чергову «трагедію». 

Однак насправді такі цинічні фейки російська пропаганда створює після майже кожного російського обстрілу по Україні, повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

12 червня 2024 року саме Росія завдала терористичного удару ракетою «Іскандер-М» по житловому кварталу Кривого Рогу, внаслідок чого загинули дев'ять людей. Станом на ранок 14 червня кількість поранених збільшилась до 37 людей, із них 5 дітей. Крім того, внаслідок російського терористичного удару в місті пошкоджено 41 багатоквартирний будинок, гімназію та два училища.

Керівник Ради оборони міста Олександр Вілкул у своєму телеграм-каналі повідомив, що в місті 14 червня оголошено днем жалоби за загиблими. Раніше ми спростовували інформацію, що ЗСУ нібито займають дитсадки й лікарні на Харківщині та готуються затопити Харків.

Фейк У Львові випускникам школи нібито видали стрічки з мапою України без Криму

Проросійські ресурси поширюють фото, на якому зображені українські випускники на святі останнього дзвоника з надітими випускними стрічками. І, як стверджують пропагандисти, цього року на стрічках начебто зобразили карту України без тимчасово окупованого Криму. 

Скриншот VoxCheck

Проте це — фотофейк. Фото відредаговане, адже на оригінальній світлині мапа України на стрічці зображена включно з Кримом. Про це повідомляють фахівці з проєкту VoxCheck. За допомогою програми PimEyes, що здійснює зворотний пошук за обличчям, вони знайшли світлину однієї з дівчат у стрічці — вона була присутня на чемпіонаті України з греко-римської боротьби у Тернополі.

Фото з чемпіонату України з греко-римської боротьби в Тернополі. Джерело: VoxCheck

Потім завдяки пошуку за словами «останній дзвоник Тернопіль» вдалося знайти оригінальні кадри з випускного. Насправді їх зробили не у Львові, а в Тернополі — їх поширило місцеве медіа 31 травня 2024 року. На фото у всіх випускників на стрічках Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року, включно з тимчасово окупованим Кримом

Оригінальна світлина випускників зі стрічками. Джерело: VoxCheck

Крім того, на фейковому фото можна помітити ознаки редагування, ймовірно точковою корекцією: на одній стрічці на місці Криму помітне затемнення, на іншій — розрив на контурі мапи.

Також в усіх онлайн-магазинах, де продають або виготовляють на замовлення такі випускні стрічки, Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Зрештою, цю «новину» поширюють переважно російські сайти й телеграм-канали. В українських медіа немає жодних згадок про інцидент, який неодмінно спровокував би обурення в україномовному сегменті соцмереж, адже на подібні ситуації гостро реагують у медіапросторі

• Читайте також: Зеленський нібито сказав, що Україна «готова віддати Крим та Донбас» (маніпуляція)

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Представники ТЦК нібито вручають повістки в пунктах видачі товарів Prom.ua

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що українським чоловікам видають повістки біля пунктів видачі товарів Prom.ua. Як «доказ» вони додають скриншоти з сайту відгуків про ці магазини, де обурені користувачі нібито скаржаться на свавілля ТЦК.

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть фахівці проєкту VoxCheck. По-перше, компанія Prom.ua не має власних пунктів видачі товарів ― доставка здійснюється логістичними компаніями або ж товар можна забрати на пунктах самовивозу інтернет-магазинів, які продають товари на Prom.ua.

Скриншот VoxCheck

Також на обох скриншотах вище можна побачити текст «Перший незалежний сайт відгуків України». Це сайт OtzyvUA.net. З огляду на те, що відповіді на гнівні коментарі пишуть про компанію Prom.ua, для створення фейку пропагандисти використали розділ сайту із відгуками саме на цю компанію. На першому скриншоті можна побачити скаргу «Свавілля ТЦК!» від користувачки з нікнеймом «Марина» за 28 травня. Однак такого відгуку насправді не існує. На платформі є один відгук за 28 травня, від іншої користувачки, і він не стосується ТЦК. 

На скриншоті пропагандистів унизу під фейковим відгуком є інший, із темою «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» від 14 травня від користувача з нікнеймом «Сергій». Цей відгук справжній, втім між ним і відгуком за 28 травня є девʼять інших відгуків користувачів, яких немає на скриншоті з посту пропагандистів. Це означає, що фейкороби зробили скриншот відгуку з сайту, який був одразу після відгуку «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» та замінили його на фейковий, в якому описуються «грубі дії представників ТЦК». Це підтверджує також той факт, що і фейковий коментар, і справжній, який був одразу після «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.», написала користувачка з нікнеймом «Марина» і оцінила сервіс на одну зірку з пʼяти.

На другому скриншоті — скарга з темою «дали повістку» за 27 травня від користувачки з нікнеймом «Віка». Такого відгуку теж не існує. На сайті OtzyvUA взагалі немає відгуків на Prom.ua від 27 травня. Фейковий відгук мав одну зірку оцінки якості роботи магазину, дві відповіді, три вподобання від інших користувачів та містить адресу — Столичне шосе в Києві. За такими характеристиками підходить лише один відгук — від 22 травня, і в ньому не згадується ТЦК та видача повісток. Тобто, пропагандисти зробили скриншот оригінального відгуку за 22 травня, змінили дату та текст, написавши скаргу про нібито роздачу повісток. Підтвердженням цього є те, що текст відповіді сервісу на оригінальний і фейковий відгуки починається однаково: «Добрий день, Віко! Шкода, що у вас склалася така думка про Prom».

Ба більше, фахівці з VoxCheck проаналізували всі відгуки на Prom.ua на платформі за 2024 рік і не знайшли жодної згадки про повістки, фронт та ТЦК. Раніше ми спростовували інформацію, що працівники ТЦК оголосили евакуацію з Краматорська та Слов’янська, а потім роздали повістки.

Фейк Посольство України у Республіці Кот-д’Івуар нібито вербує найманців для участі у війні проти Росії

Під час моніторингу африканського сегменту мережі Центр протидії дезінформації при РНБО виявив матеріал про те, що Посольство України в Республіці Кот-д’Івуар начебто вербує найманців для участі у війні проти РФ. Зокрема, цю інформацію поширювали через месенджер WhatsApp та соцмережу Facebook.

Скриншот Центру протидії дезінформації

Проте це ― фейк. Документ, який поширюється як «доказ», містить ознаки підробки. В українському посольстві в Кот-д’Івуарі немає дипломата, що зветься Денис Чернишенко, і який зазначений у фейковому документі як контактна особа. Також там указано неправильні адресу та номер телефону відомства, повідомляють у Центрі. 

Росія активізувала спроби дискредитації України на тлі розширення мережі українських дипломатичних представництв у країнах Африки. Також поширення дезінформації про діяльність українських дипломатів в Африці є частиною російської інформаційної кампанії напередодні Саміту миру, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня. Раніше ми аналізували російський меседж, що Саміт миру — це нібито прикриття нелегітимності Зеленського.

Фейк Мешканці Львова нібито носять одяг зі свастикою

Російські пропагандисти розповсюджують фотографію, на якій жінка одягнена в футболку нібито з нацистською свастикою та йде по вулицях Львова. Мовляв, це є доказом того, що українці є нацистами. Втім це фото 0 фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. За допомогою сервісу FotoForensics, що визначає області фотографії з різним стисканням (які можуть вказувати на редагування), вони виявили, що свастика на футболці була додана штучно. За допомогою пошуку за зображенням, була знайдена оригінальна версія, на якій жінка має червону футболку без будь-яких символів.

Місце, де було зроблено фотографію, ідентифіковано за вивісками магазинів "Алхімік" та Welfare на проспекті Свободи, 23 у Львові.

Російська дезінформація про нацизм в Україні спрямована на дискредитацію українців, зменшення їхньої міжнародної підтримки та виправдання російської агресії проти українців.

Фейк У Києві нібито впровадили новий дизайн проїзного із чоловічим поцілунком

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію про те, що в Києві нібито був представлений новий дизайн проїздного для громадського транспорту з зображенням прапорів ЛГБТК+ та чоловіків, що цілуються.  Агітпроп жартує, що українські солдати нібито «гинуть заради нового дизайну проїздного», та запитує українців, «чи справді вам була потрібна незалежність від Росії заради цього?». Але насправді ця інформація - це фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що інформація про новий дизайн проїздного виявилася неправдою, яку поширюють вкупі з гомофобними заявами. Насправді такого дизайну не було прийнято для проїзного. Твердження агітпропу спростували в «Київ цифровий», де надали коментар StopFake щодо цієї справи.

Варто зауважити, що низка українських компаній, проєктів та органіазацій, як у багатьох інших країнах світу, долучилася до святкування місяця прайду, що присвячений підтримці ЛГБТК+ та захисту їхніх прав.

Російська пропаганда активно використовує тему ЛГБТК+ щодо України з метою дискредитації членів ЛГБТК+ у країні та мобілізації консервативних шарів населення Росії проти них. Усе це - задля виправдання злочинів Росії проти українців. «Детектор медіа» писав і про інші російські вигадки на цю тему.

Фейк Зеленський нібито купив готель-казино на Кіпрі

Пропагандисти стверджують, що прийняття змін до українського закону про мобілізацію нібито призвело до посилення «облав» на потенційних рекрутів для ЗСУ. Мовляв, це сприятливо позначилося на фінансовому становищі президента Зеленського, який після «виконання своєї частини угоди з США» нібито вклав фінанси в купівлю готелю-казино Vuni Palace на Кіпрі. Проте це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту The Insider. Вони зʼясували, що згідно з інформацією з інтернет-архіву, фальшивий сайт готелю з'явився на початку червня. Проте офіційний сайт готелю має три мовні версії, і на ньому також працює процес бронювання номерів.

Подальші повідомлення у відкритих джерелах підтверджували, що реальний власник готелю Vuni Palace не пов'язаний із Зеленським. Готель теж підтвердив, що компанія, що належить Зеленському, не є його акціонером. Посольство України на Кіпрі також заперечує зв'язок Зеленського з купівлею готелю і називає цю інформацію російською пропагандою.

Автори цього фейку, найімовірніше, створили його задля дискредитації особисто Зеленського та зриву процесу мобілізації в Україні. Це один із багатьох фейків на цю тему, які спростував «Детектор медіа».

Фейк Українська ППО «збиває» рідкісних птахів, плутаючи їх з дронами, — Greenpeace

У соціальних мережах російського сегменту поширюють відеоролик, нібито випущений природоохоронною організацією Greenpeace. У ньому йдеться, що українська ППО становить небезпеку для рідкісного виду птахів — орлана-білохвоста. 

Лише у 2024 році ППО буцімто помилково збили 138 особин, переплутавши їх з ворожими безпілотниками. Унаслідок цього, заявляють у ролику, в українських полях стрімко зростає популяція гризунів, якими харчуються орлани, що шкодить врожаю. У відео також наводять «цитату» британського військового експерта Джонатона Райлі, який начебто звинувачує українських операторів ППО у недосвідченості.

Фактчекери StopFake проаналізували кейс і встановили, що  Greenpeace не публікував такого сюжету — це можна перевірити через пошук по сайту організації за ключовими словами «Ukraine», «eagles» тощо. Немає відео і на сторінках проєкту в інстаграмі та фейсбуці.

Найбільш імовірно, що пропагандисти самостійно змонтували цей ролик.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В українських психіатричних клініках проводять ВЛК — для подальшої мобілізації пацієнтів

У соціальних мережах російського сегменту наводять фото оголошення, буцімто розміщеного в лікарні, де просять родичів пацієнтів бути присутніми на військово-лікарській комісії. Нібито цих людей надалі мобілізовуватимуть у лави ЗСУ. 

Аналітики StopFake пишуть, що новина вигадана, а світлину оголошення змінили у фоторедакторі. Справжнє фото опублікували ще у 2021 році на сторінці Київського міського психоневрологічного диспансеру №2. Замість запрошення родичів бути присутніми на ВЛК папірець насправді містить напис «Реєстратура». 

Та й згідно з наказом МОУ №490 «Про затвердження Змін у Положенні про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», з військового обліку виключаються громадяни з такими категоріями розладів психіки та поведінки: різко виражені стійкі психічні розлади; розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин: алкоголю або наркотиків тощо. А отже, переважна більшість пацієнтів психоневрологічного диспансеру в будь-якому разі не підлягала б мобілізації. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк З 1 червня чоловікам нібито заборонений вхід в «АТБ» без військового квитка

У соціальних мережах поширюють оголошення нібито від мережі супермаркетів «АТБ-Маркет», у якому вказано, що з 1 червня чоловікам від 18 забороняється перебувати в магазинах мережі без військового квитка.

Аналітики VoxCheck з'ясували, що мережа «АТБ-Маркет» не публікувала подібного оголошення. Водночас у його тексті є численні неточності.

При цьому треба пам'ятати, що перевіряти військовий квиток мають право працівники ТЦК, поліцейські та прикордонники, але не працівники магазину. Також в оголошенні не вказали підставу, у зв’язку з якою вводять відповідну заборону на вхід до магазину.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Український військовий два роки нібито жив у каналізаціях «Азовсталі», і саме тому він такий худорлявий (фото)

Російська пропаганда поширює інформацію, буцімто український військовослужбовець два роки переховувався в каналізаціях заводу «Азовсталь» в окупованому Маріуполі. Він нібито пив стічні води, їв пацюків, але вижив.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Насправді виснажений чоловік на фото повернувся з російського полону 31 травня 2024 року. Це один із нацгвардійців, які охороняли Чорнобильську АЕС, коли розпочалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Мета цього російського фейку – заперечити факти жорстокого поводження та знущання з українських полонених. 

У Центрі додають, що українські правоохоронці наразі розслідують факти вбивства росіянами понад 60 українських бранців. Також зареєстровано 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження з військовополоненими. При цьому РФ, порушуючи норми міжнародного права, систематично захоплює в полон і цивільних українців. Раніше ми писали про те, як Росія маніпулює темою обміну полонених.

Фейк Знеструмлення влітку нібито є штучно створеними українськими олігархами в особистих інтересах

Пропагандистські ресурси поширюють повідомлення, буцімто українські олігархи, які тримають стратегічний енергосектор України, навмисно відключають електрику влітку. У такий спосіб вони начебто хочуть відвернути увагу українців від «нелегітимності Зеленського», деморалізувати та контролювати їх. 

Насправді такі заяви є фейковими, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Винуватцями відключень світла є росіяни, які  терористично обстрілюють критичну енергетичну інфраструктуру України. Тим самим вони прагнуть занурити українців у темряву та спровокувати в Україні гуманітарну кризу. 

Крім того, російська пропаганда тиражує в інформаційному просторі конспірологічні теорії з метою психологічного впливу на українців, мовляв, обмеження електропостачання є «невмотивованими». 

Раніше ми аналізували медіаманіпуляцію агітпропу, яка полягала в тому, що енергетику в Україні нібито захищали лише мішками з піском за два мільярди гривень.

Фейк Російські військові нібито взяли в полон французького найманця

Російські телеграм-канали та посольство Росії в ПАР поширили відео, на якому кілька російських бійців нібито беруть у полон «громадянина Франції, який воював на боці ЗСУ». 

Скриншот з відео на телеграм-сторінці Центру протидії дезінформації

Однак насправді це відеофейк, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Ролик зрежисований російськими пропагандистами задля просування наративу про буцімто присутність французьких найманців в Україні. Зокрема, про підробку відео свідчить дуже сильний акцент «полоненого», на чому також наголосило Посольство Франції в ПАР під дописом своїх колег із РФ: 

«Ви вже давно поширюєте фейкові новини, і ми вже звикли до цієї досить недипломатичної практики. Однак ця новина особливо безглузда. Пропонуємо вашим акторам попрацювати над акцентом на уроках французької мови в “Alliance française”».  

Також у Центрі зауважили, що публікування подібних фейкових відео представниками російських дипломатичних відомств укотре підтверджує, що дипломатія РФ є всього лише інструментом поширення російської пропаганди. Раніше ми аналізували російський відеофейк, згідно з яким тільки-но мобілізовані три українські чоловіки нібито відразу ж загинули на війні.

Фейк Глава ісландської делегації «передала» Україні партію «фіксаторів для затримання ухильників»

Пропагандисти  стверджують, що 2 червня під час приїзду до Києва делегація з Ісландії передала «партію техніки для підвищення ефективності мобілізації», що включає «фіксатори для затримання». До повідомлень додають так званий фотодоказ із зустрічі посадовців.

Пропагандисти наводять слова «очільниці делегації Б’ярні Бенедиктссон», яка нібито сказала: «Упевнена, що обладнання, яке ми передаємо, допоможе прискорити комплектування ЗСУ. Бийте нашого спільного ворога, спасибі за те, що захищаєте весь цивілізований світ. Іноді буває треба, навіть коли не хочеш, треба через не можу!»

Але фактчекери StopFake взялися за кейс і з’ясували, що насамперед Б’ярні Бенедиктссон — чоловік, він став прем’єр-міністром Ісландії 9 квітня 2024 року. А на фотографіях Катрін Якобсдоттір — попередня прем’єр-міністерка Ісландії. Із Президентом України вона зустрічалася в березні 2023 року. 

Про жодну передачу «фіксаторів для затримання ухильників» тоді не йшлося, це вигадка російського агітпропу.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Ексміністр оборони України Олексій Резніков нібито отримав американське громадянство

Російські медіа пишуть, що ексміністр Олексій Резніков нібито набув громадянства Сполучених Штатів, і про це він буцімто навіть написав на своїй сторінці в інстаграмі. При цьому фейкороби заявляють, що першоджерелом цієї новини є американський CNN.

Аналітики StopFake проаналізували кейс і з’ясували, що така новина повністю вигадана. Ексміністр не робив таких заяв, і немає такої публікації і на CNN. 

Російський агітпроп періодично поширює дезінформацію, що українські посадовці, політики чи військові нібито отримали громадянство інших країн. Насамперед такі наративи націлені на дискредитацію української влади та армії, створюючи хибне враження, що вони не вірять у перемогу України і готуються втікати за кордон.

Автор: Орест Сливенко,