Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Травня станом на 802 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2122
Фейк
691
Маніпуляція
645
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 грудня

Минулого тижня президент Зеленський здійснив візит до Сполучених Штатів Америки, досить неочікуваний для всіх — бо це був перший закордонний візит Президента від початку повномасштабної війни. На цей візит зреагувала і російська пропаганда, — якраз по гарячих слідах «Детектор медіа» зробив дослідження того, що ж писали російські пропагандисти в соціальних мережах, у телеграм-каналах про цей візит. Говоримо про виявлені меседжі пропаганди із аналітикинею «Детектора медіа» Ольгою Білоусенко.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж Київ стає містом-привидом

Російські медіа та проросійські ресурси поширюють повідомлення, що нібито з Києва масово виїжджають мешканці. Мовляв, через дії влади місто пустіє, ринок нерухомості не працює. Київ занепадає.

Російська пропаганда вкотре видає бажане за дійсне. Попри масовані ракетні обстріли, проблеми з енергопостачанням кількість мешканців Києва повертається до довоєнних показників. В Україні зараз справді спостерігається посилена міграція, однак вона спричинена не «занепадом», а російською агресією. StopFake зазначає, що повідомлення російської пропаганди про виїзд людей з Києва та стан ринку нерухомості — вигадка пропагандистів.

Раніше пропагандисти так само стверджували, що доля міста-привида очікує на Херсон. Однак, Херсон, як і Київ, як і вся Україна живе, працює і чинить спротив ворогу.

Фейк На українському телеканалі показали карту України без тимчасово окупованих територій

У мережі поширюють скриншот нібито з етеру телеканалу «1+1», де під час прогнозу погоди карту України показали без тимчасово окупованих Росією територій. Це не так.

Насправді в етері показали цілу карту з кордонами України. На фото, яке поширили в мережі, зображені логотипи одразу двох окремих програм: «Сніданок з 1+1» та «ТСН». Фактчекери VoxCheck встановили, що стоп-кадр, який поширювали в мережі, взяли з програми «Сніданок з 1+1» за 5 грудня. Про це свідчить ідентичне тло на оригінальному та відредагованому зображенні. У програмі показали не лише повну карту України, ба більше — прогноз погоди почали розповідати саме зі Сходу України.

У такий спосіб пропагандисти намагаються просувати меседж, що тимчасово окуповані території «перейшли» до Росії. Агітпроп не вперше поширює фейкові карти. Раніше писали, що нібито на саміті G20 розмістили банер з картою РФ, що охоплює тимчасово окуповані області України; в іспанських підручниках з’явилася карта Росії з Херсоном, Запоріжжям та окупованою територією Донбасу; німецький телеканал ZDF показав карту України без окупованих Росією територій.

Фейк КМУ відряджає в зону бойових дій майже дві тисячі лікарів із західних областей

У соціальних мережах поширюють нібито фото постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня про відрядження 1796 лікарів із державних лікувальних закладів «Львівської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Ужгородської» областей до лікувальних закладів у Миколаївській, Донецькій та Запорізькій областях. У дописах стверджують, що постанову опублікували на сайті КМУ, а через кілька хвилин видалили. Це — неправда.

Кабінет Міністрів України не ухвалював такої постанови, а фото документа створили в графічному редакторі. Фактчекери проєкту VoxCheck зазначають, що у фейковому документі багато помилок. Для прикладу, Закарпатська область зазначена як Ужгородська, не дотримані норми офіційного діловодства. На сайті КМУ під номером 1363 зазначено постанову від 6 грудня із зовсім іншим змістом.

У мережі систематично поширюють фейкові документи. Ймовірно, у такий спосіб намагаються посіяти недовіру до органів влади. Раніше поширювали фейки про проєкт закону, який дасть змогу без причини вимикати всім мобільний зв’язок та інтернет.

Фейк Українські біженці пограбували квартиру літньої жінки у Польщі

У мережі поширюють відео, на якому жінка похилого віку нібито скаржиться польській владі на те, що її «пограбували» українські біженці, яких вона поселила у свою квартиру. У різних варіантах історії чи то діти жінки, чи то міська влада вмовила 73-річну польку дати притулок українській родині. Натомість нібито українці пограбували жінку, розгромили квартиру, наробили боргів за житло і втекли. Потерпіла нібито марно вимагає від влади відшкодування збитків. Це — неправда. 

Відео не має жодного стосунку до України. Фактчекери StopFake з’ясували, що вперше це відео з’явилося в мережі 24 квітня 2018 року. Літня жінка на відео скаржиться, що їй не надали обіцяних послуг — заміни всього обладнання на інтернет і телебачення. Ймовірно, що відео зняте в офісі обслуговування клієнтів компанії «Vectra», яка надає в Польщі телекомунікаційні послуги. 

Російська пропаганда систематично звинувачує українських біженців у різноманітних злочинах. Буцімто, через наплив українців, у Польщі зросла кількість інфікованих ВІЛ; український біженець намалював свастику в торговому центрі Великої Британії; через українців у Німеччині «гостро бракує вчителів». У такий спосіб агітпроп намагається переконати світ, що українські біженці не варті допомоги.

Маніпуляція Пенсіонера з Куп’янська судитимуть за організацію футбольних матчів під час окупації

Російські медіа та проросійські телеграм-канали поширюють дописи про «пенсіонера з Куп’янська», якому нібито несправедливо оголосили про підозру в держзраді. Мовляв, весь склад злочину полягає у проведенні футбольних матчів. І за це йому загрожує покарання до дванадцяти років позбавлення волі. Це — маніпуляція.

Як повідомляє поліція Харківщини, чоловік під час окупації населеного пункту перебував на посаді директора стадіону «Спартак», підтримував рішення та дії окупантів, крім футбольних матчів організовував й інші культурно-масові заходи з елементами пропаганди. 

Меседж Українські біженки в ЄС — «нове обличчя європейського расизму»

Кремлівські інфоресурси поширюють публікацію, в якій ідеться, що нібито українські жінки, які виїхали за кордон, відмовляються надавати сексуальні послуги афроамериканцям та азійцям. Нібито у такий спосіб вони демонструють расизм. 

Як пише StopFake, публікації, на яку посилаються російські медіа, не існує. В мережі поширюють відредагований скриншот публікації видання Vision Times, яка вийшла ще 24 березня. У ній ідеться про високі ризики сексуальної експлуатації українських жінок, які вимушено переїхали до ЄС після повномасштабного російського вторгнення.

Пропагандисти змінили назву статті «Війна в Україні ставить жінок-біженок під загрозу торгівлі людьми та секс-маніяків» на «Українські біженки, залучені до секс-роботи, відмовляються спати з чорношкірими та кольоровими: нове обличчя європейського расизму». Також змінили автора та дату виходу статті.

Росія системно дискредитує українських біженців. Зокрема, жінок. Детальніше про гендерну дезінформацію, яку використовує російська пропаганда для дискредитації українок, читайте у дослідженні «Детектора медіа».

Меседж Новий закон про медіа запроваджує «тотальну» диктатуру держави в інформаційному просторі

Проросійські ресурси та телеграм-канали зреагували на прийняття нового закону «Про медіа» численними фейками та маніпуляціями. Мовляв, цей закон «гідний найгірших авторитарних держав». Буцімто так влада «зачищає» інформаційний простір та запроваджує цензуру. Нібито, єдиним майданчиком, де поки є «свобода слова», залишаються телеграм-канали.

Насправді цей закон — один із тих, які необхідно було ухвалити в контексті євроінтеграції України. До його розроблення залучали медійників та представників громадськості. Закон встановлює правила, яких не було раніше, та регулює певні медійні процеси. Це ускладнить потрапляння в український інфопростір російських наративів. Тож напередодні ухвалення закону російський агітпроп розпочав кампанію з його дискредитації. Натомість українські медійники вітають прийняття закону, попри виклики щодо його імплементації.

Цензура інфопростору властива Росії, однак пропаганда постійно просуває меседжі, що держава жорстко контролює український інформаційний простір.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.