«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Травня станом на 459 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1396
Фейк
493
Маніпуляція
495
Меседж
319
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 березня

Суд у Гаазі «виправдав» російську армію, «не знайшовши» жодних її злочинів: такий «висновок» роблять російські пропагандисти на тій підставі, що ордер на арешт президента Путіна стосується підозри у скоєнні лише одного воєнного злочину – незаконної депортації дітей із тимчасово окупованих територій України до Росії. Отже, на думку пропагандистів, насильницька депортація дітей – це єдине, у чому «вдалося» звинуватити Росію. Розбираємо, що не так з цим меседжем.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Українці стають на захист Києво-Печерської лаври

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито тисячі українців вийшли на протест у захист Києво-Печерської лаври. Мовляв, вони виступають проти утисків православних українців. Автори дописів на цю тему навіть додають «фото» з «протестів». Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що під час пошуку зображень, які додають ніби як доказ «протестів», можна побачити, що насправді вони зроблені 12 березня цього року. Того дня віряни зібралися на Божественну літургію в Києво-Печерській лаврі в день памʼяті Собору всіх преподобних Печерських. Відео з цієї події опублікувала сторінка УПЦ (МП). 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть посилити свою інформаційну кампанію щодо «утисків віросповідання» з боку «київського режиму». Мовляв, нацистський режим утискає людей за віру в Бога. З такою ж метою нещодавно пропагандисти писали й про «почорнілі хрести» на території лаври. 

Викриття Якою є російська дезінформація у Телеграмі Східної та Центральної Європи?

Аналітики міжнародного проєкту «Феєрверк брехні» проаналізували близько 18 тисяч облікових записів (включно з каналами та чатами), що мають стосунок до країн Центрально-Східної Європи та виокремили головні тренди російської дезінформації у Телеграмі цього регіону. «Детектор медіа» виділив основні тези з їх дослідження, опублікованого на investigaci.cz.

У телеграм-просторі побільшало каналів польською, чеською, словацькою, болгарською, хорватською, румунською та німецькою мовою з проросійськими наративами. Вони також відрізняються формою подання контенту — частина з них намагається надавати інформацію максимально серйозно, а інша частина подає ці проблеми субʼєктивно або навіть від особи «ясновидців» та «ворожок». Російські пропагандисти добре знають рівень довіри до них серед пересічного населення у регіоні та використовують це для поширення власних наративів.

Зокрема, у подібних каналах можна знайти повторення низки російських наративів щодо війни в Україні: мовляв, це все Захід, від України більше нічого не залишиться, але так їм і треба, бо там нацисти. Але на додачу до цього вони вплітають занепокоєння про внутрішньополітичну ситуацію у країнах регіону. Буцімто, ця війна — не наша справа, ми не хочемо страждати від її наслідків. 

Крім збігів із російськими меседжами, ці канали також грають теоріями змов. Зокрема, у них можна знайти багато матеріалів на тему «плану знищення світу» «світового уряду», в якому пандемія COVID-19 та війна в Україні є лише «етапами». Згідно з конспірологами, Росія і почала війну, щоб боротися з «цим болотом», як іноді називають світові політичні та економічні еліти. 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть дезорієнтувати мешканців Центрально-Східної Європи та перекласти відповідальність за злочини Росії на жертву агресії та тих, хто їй допомагає. Крім того, дестабілізація ситуації в Європі допомагає Росії провадити свою агресію та вибудовувати платформу для її подальшого поширення. «Детектор медіа» раніше досліджував дезінформацію у німецькому Телеграмі та виокремив основні її наративи.

Меседж Війна в Україні — частина плану світових еліт зі знищення людства

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, часто публікують меседжі, що збігаються з позицією конспірологів щодо низки світових подій. Цього разу вони стверджують, що війна в Україні — це початок третьої світової війни у межах плану світових еліт зі знищення людства. Таких повідомлень стало більше після нещодавніх заяв Білла Гейтса щодо пандемії COVID-19.

У цьому разі конспірологи посилаються на теорію «таємного світового уряду», що охоплює бізнесменів та найбагатших людей світу. Вони нібито керують главами держав, щоб поширювати свої ідеї, та іноді вдаються до реалізації «масштабних планів». Ними часто називають пандемії, війни, великі стихійні лиха тощо. 

Зараз фанати теорій змов ставлять пандемію коронавірусу та війну проти України в один ланцюг, називаючи їх етапами «плану знищення людства». Мовляв, планету закрили на рік, нашпигували вакцинами, але цього було мало, тому треба всіх добити війною. Мету таких планів пропагандисти виокремлюють з теорії «золотого мільярда» — буцімто на планеті має залишитися лише один мільярд найвитривалішого населення, що змогло пережити усі ці перипетії.  

У такий спосіб російські пропагандисти знецінюють трагедії цих подій та намагаються перекласти відповідальність з агресора на жертву агресії. Мовляв, ми — лише пішки у цій грі, а війну почали західні еліти. Втім закордонний досвід показує, що таке поглиблення відірваності від реальності може містити небезпеку. Зокрема, у Сполучених Штатах зафіксовано випадки, коли фанати теорій змов намагалися вбити їх фігурантів. 

Маніпуляція Українська влада закриє для доступ до мощів святих

Таку інформацію поширили російські пропагандистські медіа. Мовляв, оскільки українська влада атеїстична, вона закриє доступ до мощів у Києво-Печерській лаврі з 21 березня. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на відео голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу митрополита Ніжинського та Прилуцького Климента, яке з’явилося в телеграм-каналі УПЦ МП.  Климент заявив, що 20 березня від керівництва Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» на адресу монастиря надійшов лист із повідомленням, що відтепер доступ до Ближніх та Далеких печер музеєм буде припинено через роботу комісії, яка визначатиме рівень безпеки культурних цінностей. Священик назвав такий підхід української влади «атеїстичним». Однак це — маніпуляція.

Насправді йдеться не про закриття доступу до печер назавжди. Йдеться і справді про перевірку печер Києво-Печерської лаври та їхнє тимчасове закриття для парафіян. Такі дії повністю відповідають закону та не є «атеїстичним підходом». 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. За їхньої інформацією, наразі на території заповідника «Києво-Печерська лавра» працює комісія з перевірки наявності, умов зберігання та стану збереження культурних цінностей. Чоловічий монастир міститься на території Національного заповідника на основі договору оренди про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю. Строк цього договору спливає 29 березня 2023 року. «Перевірка державної комісії має завершитись 15 травня цього року, і печери Лаври знову будуть відкриті для парафіян», — йдеться у повідомленні фактчекерів.

Проте за допомогою таких фейків російська пропаганда прагне вкотре виставити українську владу непрофесійною. Мовляв, влада порушує закон через свої атеїстичні погляди.

Фейк Біженці з України спалили в Англії готель

Таку інформацію поширюють у прокремлівських пропагандистських медіа й у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що минулого тижня українські біженці нібито спалили історичну будівлю 400-річного готелю в Англії, в місті Мідхерст у західному Сассексі. Мовляв, українці — злочинці, і якби не вони, будівля б уціліла. Це — неправда.

Пожежа на Норт-стріт у Мідхерсті справді сталася 16 березня й охопила не лише готель Angel Inn, про який пишуть пропагандисти. Українські біженці також справді проживали в готелі. За даними місцевої влади, через пожежу з готелю евакуювали 30 осіб, зокрема «кількох» українських біженців. Однак заяви, що пожежу влаштували саме українці — необґрунтовані.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Вони з’ясували, що місцеві ЗМІ  пишуть, що спершу пожежа почалася рано-вранці в сусідньому будинку на Норт-стріт, а вже потім перекинулася на дах сусіднього готелю Angel Inn. «Але не лише цей факт, а й попередні висновки пожежно-рятувальної служби Західного Сассексу не підтверджують жодної причетності українських біженців до пожежіПредставник пожежної служби у коментарі для BBC заявив : “Попередні розслідування свідчать, що немає жодних підозрілих обставин, пов'язаних із цією пожежею, але наше розслідування триває”», — пишуть фактчекери.

Це вже не перший фейк російської пропаганди про «поганих» українських біженців. Наприклад, пропагандисти вже стверджували, що українці спалили ліс у Німеччині. Поширюючи такі фейки, агітпроп хоче створити для українських біженців образ злочинців, які можуть, наприклад, підпалити дім в якому живуть. Так пропагандисти прагнуть переконати аудиторію, що українців не варто підтримувати. Більше про дезінформацію щодо українських біженців читайте в дослідженні «Детектора медіа».

Маніпуляція В ЗСУ заявили, що літаки, доставлені з Польщі і Словаччини, неефективні

У кремлівських пропагандистських медіа з’явилися повідомлення, що літаки, які Україні передали Польща і Словаччина, не ефективні для роботи в умовах бойових дій. Мовляв, це визнало керівництво Повітряних сил України. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на слова речника Повітряних сил Юрія Ігната в ефірі телеканалу «Рада». Тези пропаганди про неефективність літаків з’явилися на тлі новин про передачу Україну літаків МІГ-29. Це — маніпуляція. 

Насправді, як пише StopFake, російські медіа вирвали із контексту цитату представника командування ЗСУ Юрія Ігната. Він не казав, що літаки з Польщі і Словаччини неефективні. Ігнат сказав, що ці літаки допоможуть Україні на полі бою під час патрулювання повітряного простору, прикриття ударних груп українських бомбардувальників та в інших випадках. 

Проте поширюючи такі фейки агтіпроп прагне створити видимість, що партнери України підводять її, адже надсилають не потрібну зброю, яка нібито ніяк не допоможе українській армії.

Фейк В Гаазі виправдали російську армію

Таку інформацію поширили в російських пропагандистських медіа й у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі нібито «виправдав» російську армію. Мовляв, суд не знайшов воєнних злочинів, скоєних російськими військовими в Україні. Проте це — не правда.

У повідомленнях пропагандистів також йшлося, що рішення суду видати ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна стосується підозри у скоєнні лише одного воєнного злочину — незаконної депортації дітей з України. Тобто пропагандисти роблять висновок, що депортація дітей — це єдине, у чому взагалі звинувачують Росію. Мовляв, це означає, що більше ні в чому ані Росія, ані її військові не винні.

Насправді як пише StopFake, Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт Володимира Путіна виключно у справі про незаконну депортацію до Росії дітей із тимчасово окупованих територій України. Фактчекери додають, що це поки що не стосується решти ймовірних злочинів, оскільки суд, на думку юриста Дмитра Коваля, обирає лише найпріоритетніші справи.

Поширюючи такі фейки російська пропаганда прагне створити видимість того, що російська армія все робить правильно й не шкодить цивільним в Україні. Це буцімто підтверджує тезу російського агітпропу, що росіяни — несуть мир.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Леся Бідочко, Павло Худіш й Олексій Півторак. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.