Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Грудня станом на 1036 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 23 березня

У випуску спростовуємо фейки про те, що українські центри комплектування посилено мобілізують жінок з хімічною та біологічною освітою, а також що біженці з України спалили 400-річний готель в Англії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Словаччину втягнуть у війну з Росією через передання Україні військових літаків

У словацьких медіа з’явилися кремлівські пропагандистські меседжі, що після передання Україні винищувачів МІГ-29 Словаччина буде втягнута у війну з Росією. Мовляв, Словаччина втратить частину свого оборонного потенціалу, віддавши літаки Україні. За словами окремих словацьких політиків, із неназваних джерел їм відомо, що щонайменше «чотири літаки в бойовому стані, а решта ремонтуються у дві зміни». Це — маніпулятивні меседжі.

Команда словацького проєкту боротьби з дезінформацією Infosecurity.sk дослідила, що передання МІГів Україні не означає втягування Словаччини у війну. Йдеться лише про акт військової допомоги, яку надають десятки інших держав. За словами виконувача обов’язків прем’єр-міністра Словаччини Едуарда Геґера, «літаки вже багато місяців не перебувають на озброєнні, країна не має достатньо пілотів, а обслуговувати їх нікому, тому що російських інженерів Словаччина більше не запрошуватиме». Тобто передання МІГів Україні не має жодних негативних наслідків для Словаччини. Щобільше, держава отримає нові винищувачі замість переданих Україні. 

Поширюючи такі меседжі у європейських країнах, російський агітпроп прагне сповільнити чи зупинити постачання зброї до України, налаштовуючи суспільну думку у країнах-партнерах проти нашої держави. 

Нагадаємо, «Детектор медіа» вже писав щодо маніпуляцій навколо теми передання Польщею та Словаччиною літаків для України.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Терористичний акт»

Станом на зараз під міжнародне визначення терористичного акту підпадають дії, які мають кримінальний характер і вчинені під впливом або за підтримки терористичного угрупування або держави. Оскільки Росія є офіційно визнаною деякими державами терористичною державою, її злочини проти цивільних в межах війни проти України можуть класифікувати як теракти.

Натомість пропагандисти називають терактами злочини, причетність терористичних груп до яких ще не зʼясована або не підтверджена. Фактично вони називають терактом будь-що спрямоване проти дій або висловлювань російського уряду. До прикладу, у російських медіа терактом називали вбивство Дарʼї Дугіної, вибухи на Кримському мосту та інцидент із «Північним потоком-2». 

У такий спосіб російський агітпроп хоче надати цим подіям більшої драматичності й використати їх як привід для ескалації конфлікту. Ба більше, часто це відбувається не як констатація факту, а як заклик до цієї ескалації. Мовляв, це виправдовує дії Росії. 

Однак найнегативнішим наслідком такого зловживання є те, що у такий спосіб знецінюється саме поняття теракту та трагедії його жертв і їхніх родин. У міжнародному масштабі терактами є злочини, що викликали страх у великій кількості спокійних та безпечних місць, а боротьба з тероризмом є актуальною проблемою. Однак називаючи все підряд терактом, Росія відвертає світову спільноту від реальних проблем. 

Фейк В українській армії побили «бразильського добровольця», який намагався втекти з позиції

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що буцімто військові 128-ої бригади ЗСУ побили палицею по спині іншого чоловіка зі зв’язаними руками. Мовляв, це був бразильський доброволець, який намагався втекти з позиції. Зв’язаний чоловік у військовій формі португальською мовою просив «його не бити». Як доказ автори додають відео, на якому видно процес побиття нібито бразильського добровольця за участі українських військових. Водночас автори повідомлень наголошують, що відео нібито знайшли на телефоні в одного з військовополонених українських військових. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які дослідили, що відео несправжнє. Як пояснюють аналітики, це чергова постановка агітпропу. Оскільки бразильці, які справді є серед добровольців, не служать у 128-й бригаді ЗСУ. Як і решта добровольців з інших країн бразильці несуть службу лише у складі Іноземного легіону ЗСУ. 

Крім того, аналітики StopFake перевірили відео за допомогою інструментів для визначення мови. Так вони й з'ясували, що зв’язаний чоловік на відео розмовляє португальською. У Бразилії справді офіційна мова — португальська. Проте згодом фактчекери звернулися до бразильських колег, щоб уточнити, чи можна за вимовою чоловіка на відео визначити, що це бразилець. Їм відповіли, що чоловік точно не є носієм мови, і що він вивчав європейську португальську, а не бразильську португальську. Власне, європейською португальською розмовляють, зокрема, у Португалії, а не в Бразилії. Ці два варіанти португальської мови, наприклад,  суттєво різняться  у фонетиці, що можна легко почути й зафіксувати.

Меседж Міжнародний кримінальний суд «нікудишня та некомпетентна організація»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що наразі триває занепад міжнародних інституцій, адже вони некомпетентні у своїх рішеннях. Автори повідомлень додають, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, але цій організації «не варто довіряти».

За кейс взялися фахівці проєкту EU vs Disinfo, які дослідили, що міжнародний кримінальний суд — постійний світовий суд у справах про воєнні злочини. Його створили згідно з Римським статутом, угодою, яку ратифікували всі держави ЄС. Росія підписала Римський статут у 2000 році, але відкликала підпис у 2016 році після того, як Міжнародний кримінальний суд кваліфікував російську анексію українського Криму збройним конфліктом. Тобто ця організація цілком легітимна та компетентна в межах своїх повноважень. Згідно з рішенням суду країни, які підписали та ратифікували статут, підпорядковуються рішенню суддів. Станом на сьогодні 123 держави є учасницями Римського статуту. 

Україна підписала Римський статут, але його не ратифікувала. Однак Римський статут передбачає можливість, що навіть без ратифікації держава в певних справах може визнати юрисдикцію МКС. Тобто відповідно до Статуту, вже зараз і в повному обсязі Міжнародний кримінальний суд має право на притягнення до відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні окупантами на території України. 

Меседж Раді Безпеки ООН «начхати на страждання жителів Донбасу»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Рада Безпеки ООН відмовила у допущенні на засідання представника окупаційної влади, так званої «омбудсменки “ДНР”» Дар’ї Морозової. Відтак, автори почали ширити тези про те, що «ООН не сприймає жителів Донбасу за людей», а також  «Заходу начхати на страждання жителів Донбасу». Водночас автори наголошують, що в ООН буцімто не хочуть слухати «з перших вуст інформацію про катастрофічну гуманітарну ситуацію на Донбасі».

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що відмова Ради безпеки ООН у допущенні на засідання так званої «омбудсменки “ДНР”» не має нічого спільного нібито з «русофобією» чи «відмовою Заходу дізнатися про проблеми» мешканців на тимчасово окупованих Росією українських територіях. Рада Безпеки ООН 17 березня проголосувала проти участі в засіданні представниці окупаційної влади в Україні через нелегітимність такої посади. «Омбудсмен “ДНР”» — це фіктивна посада, як і несправжнє, не визнане багатьма країнами світу політичне утворення. Аналітики наголошують, що представники окупаційної влади намагаються легітимізувати кремлівські «референдуми», які проводили під дулами автоматів на захоплених українських територіях. 

Саме Росія відповідальна за гуманітарну ситуацію, яка склалася на тимчасово окупованих територіях України у зв’язку з російською агресією. Україна відкрита для міжнародних слідчих комісій та на відміну від Росії всіляко сприяє розслідуванню злочинів, скоєних під час війни.

Нагадаємо, та аналітики «Детектора медіа» нещодавно аналізували кейс, у якому йшлося, що так звана російська «евакуація» українських дітей нібито «не є воєнним злочином». 

Фейк Українські територіальні центри комплектування та соціальної підтримки «посилено вербують хімікинь та біологинь»

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні нібито почалася посилена мобілізація жінок, насамперед мобілізують жінок із хімічною чи біологічною освітою. Автори повідомлень посилаються на «результати розвідки» країни-окупанта. Водночас автори наголошують, що Україна готується застосовувати хімічну й біологічну зброю. Це — брехня. 

За кейс взялися фахівці проєкту StopFake, які дослідили, що в Україні не  проводять обов’язкову мобілізацію жінок, а тим більше мобілізацію жінок за окремими спеціальностями. Як заявив Міністр оборони України Олексій Резніков, станом на кінець 2022 року в ЗСУ проходили службу 59 786 жінок. З них близько 19 тисяч —  цивільні працівниці (у сфері медицини, діловодства, зв’язку, фінансів та адміністрування), а решта — військовослужбовиці. Також близько 5 тисяч жінок безпосередньо беруть участь у бойових діях. Тобто усе відбувається за власним бажанням і про жодну «примусову мобілізацію» не йдеться. 

Водночас тезу про застосування хімічної чи біологічної зброї аналітики назвали неправдивою. Фахівці не знайшли жодних підтверджень щодо ймовірного застосування хімічної або біологічної зброї. 

У жовтні 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік. Згідно з законом на взяття на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та придатні за віком і станом здоров’я. Решта можуть стати на облік добровільно. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр пояснила, що жодної мобілізації жінок у країні не проводиться. До 2026 навіть українки, які мають медичну спеціальність, не повинні обов’язково ставати на облік. 

Нагадаємо, «Детектор медіа» раніше також спростовував фейки щодо так званої мобілізації жінок. Наприклад, що нібито українським жінкам і їхнім дітям слід готуватися до мобілізації.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.