Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Глава МЗС Чехії заявив, що Україна провалила контрнаступ і зіткнеться з тиском західних партнерів

Прокремлівські медіа поширюють інформацію, буцімто глава Міністерства закордонних справ Чехії Ян Липавський заявив, що Україна провалила контрнаступ і тепер зіткнеться з тиском західних партнерів. Вони буцімто схилятимуть до переговорів із Росією. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Ян Липавський не говорив про провал українського контрнаступу чи про нові проблеми для України. Агітпроп вирвав із контексту коментар глави МЗС Чехії для видання Bloomberg, у якому він розмірковував щодо бажання Заходу покласти край російському експансіонізму. 

«Якщо Україну примусять до рішення, яке вона не ухвалить, Захід програє — і біля наших кордонів опиниться 40-мільйонна нація, яка почуватиметься зрадженою. Ми не хочемо просто відкласти війну. Ми хочемо покінчити з можливістю Росії силою розширюватися на захід», — заявив Липавський. 

Саме цю цитату перекрутив російський агітпроп, навмисне відкинувши частину вислову.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати західних партнерів та продовжують просувати наратив про провальний контрнаступ України. Також вони продовжують підживлювати меседж, що Захід втомився від війни, тож Україні доведеться поступитися Росії. Раніше ми спростовували фейк про те, буцімто канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Захід втомився від війни та готовий піти на поступки Росії.

Фейк В Україні пропонують ховати загиблих військових у біорозкладних капсулах-мішках

У російському сегменті соціальної мережі «ВКонтакті» поширюють відео реклами, у якій екологи буцімто висунули пропозицію ховати українських військових «у спеціальних біорозкладних капсулах-мішках». Таку розробку нібито презентували в ефірі українського телемарафону «Єдині новини». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони встановили, що насправді такої реклами не існує, а українські екологи не робили подібних заяв. За допомогою пошуку за зображенням спеціалісти знайшли кадри з відео — агітпроп використав презентацію проєкту Capsula Mundi італійських дизайнерів Анни Сітеллі та Рауля Бретцеля у 2016 році. Пропагандисти використали ці кадри, додали лого каналу «1+1» й телемарафону «Єдині новини» та начитали текст низької якості.

У такий спосіб російський агітпроп намагається поширити меседж про високі втрати серед українських військових та посіяти зневіру в українському суспільстві. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що міністр оборони Умєров розкрив дані про втрати України під час контрнаступу.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорія «кризового актора»

Пропагандисти намагаються пояснювати актуальні події за допомогою конспірології, навіть коли йдеться про повітряні атаки російських військових на цивільну інфраструктуру. Вони прагнуть їх виправдати тим, що на Заході називають теорією «кризового актора».

Згідно з нею, велика частина кризових ситуацій (стрілянин або терактів), які відбуваються у світі, нібито насправді є постановкою. Мовляв, можновладці лякають населення такими речами задля політичних цілей. Наприклад, конспірологи намагались у такий спосіб знецінити теракти 11 вересня 2001 року або стрілянини в школах. Конспіролог Алекс Джоунз, що є засновником порталу InfoWars, називав стрілянину в школі Сенді-Хук «постановкою», а родичів загиблих — «найнятими акторами» (через що вона і називається теорією «кризових акторів»). Він закликав до погроз розправи проти них, через що родичі жертв отримували багато дзвінків та повідомлень від користувачів сайту. Вони обʼєдналися та подали судовий позов проти Джоунза, внаслідок чого було закрито портал InfoWars, а Джоунза змусили виплатити величезну грошову компенсацію родинам жертв, через що він оголосив про своє банкрутство. 

Пропагандисти використовують цю теорію, щоб виправдати терористичні атаки Росії на цивільну інфраструктуру. Постановкою вони називають ледь не кожен гучний теракт, як-от, наприклад, атаку на собор в Одесі. Ба більше, події у Бучі та на інших (де)окупованих територіях російські посадові особи теж називають «постановкою». На підтвердження вони виривають з контексту елементи відео чи фотографій або вдаються до фотошопу. Цікавим є те, що Росія застосовувала цю теорію і раніше, зокрема до пояснень подій Югославської війни. Наприклад, Росія досі заявляє про те, що різня в албанському селищі Рачак нібито є інсценованою, до чого апелює під час заяв на тему своєї агресії проти України. Навіть попри те, що Міжнародний кримінальний трибунал для колишньої Югославії визнав те, що різня справді відбулась та засудив за неї тодішнього очільника Югославії Слободана Мілошевича, а також його поплічників. 

Використовуючи цю теорію, Росія хоче уникнути відповідальності за свої злочини. Мовляв, усі хочуть лише очорнити Росію, тому й вигадують, що вона вбиває людей. Однак низка проєктів, що допомагає документувати ці злочини, спростовує цю теорію та є важливою доказовою базою для того, щоб притягнути Росію до відповідальності у майбутньому. 

Маніпуляція В Україні хочуть реорганізувати військові медіа та відправити журналістів на фронт

У прокремлівських ЗМІ поширюють інформацію про те, що в Україні хочуть реорганізувати військові медіа та нібито відправити журналістів на фронт через зрив мобілізації та нестачу людей. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Ексзаступниця міністра оборони Ганна Маляр справді розповідала під час конференції «Редколегія. Саміт» про плани щодо реорганізації військових медіа. Вона зазначила, що люди з високими військовими знаннями, які працювали для військових медіа, можуть бути корисними безпосередньо на фронті. Також Маляр говорила про залучення до медіа вже мобілізованих журналістів. Проте щодо окремої мобілізації журналістів мова не йшла — вони так само, як і інші громадяни України, підлягають мобілізації.

Сама ж реорганізація військових медіа потрібна в першу чергу для того, аби привести їх статус у відповідність до Закону України «Про медіа».

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати українську владу та посіяти паніку й зневіру серед українців, мовляв, на фронті дефіцит людей. Раніше ми спростовували фейк про те, що прикриваючись мобілізацією, влада в Україні знищує російськомовне населення.

Фейк У Костянтинівці російські військові завдали удару по місцю дислокації українських військових

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що 6 вересня російські військові нібито обстріляли місце дислокації українських військових у Костянтинівці. Агітпроп зазначає, що буцімто є фото та відео з пораненими, які це підтверджують. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. 6 вересня російські військові обстріляли ринок у Костянтинівці, внаслідок чого загинуло 15 осіб. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в ефірі телемарафону «Єдині новини» заявив, що постраждало саме лише цивільне населення, а військових частин там не було.

Поширюючи інформацію про те, що ціллю російських військових є виключно військові об’єкти, агітпроп намагається вибілити росіян та показати, що вони нібито не вчиняють воєнних злочинів проти українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що росіяни обстріляли зібрання литовських та польських офіцерів НАТО в Чернігові.

Маніпуляція Зеленському не дозволять виступити перед Конгресом США

Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що Володимиру Зеленському не дадуть виступити в Конгресі США 21 вересня. Нібито зустрічі президента України з представниками влади США заплановані в Білому домі та Пентагоні, а Конгрес у цей час розглядатиме питання допомоги Україні. Роблячи такі заяви, агітпроп посилається на статтю The Financial Times. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій та проєкту «БезБрехні». Видання The Financial Times справді опублікувало статтю із заголовком «Володимир Зеленський зустрінеться з Джо Байденом у Вашингтоні в пошуках додаткової допомоги». Проте в матеріалі немає інформації, яку поширює агітпроп, нібито Зеленський обмежиться зустріччю з представниками ООН.

Ба більше, Володимир Зеленський виступить у Конгресі США, і цей виступ був ініційований представниками від партій демократів та республіканців.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати США та показати, що Захід нібито настільки втомився від війни, що не хоче навіть слухати Зеленського. Раніше ми спростовували фейк про те, що у Берліні створили графіті із «Зеленським-канібалом».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.