Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Польський солдат, що воює на боці ЗСУ, вимагає в України компенсацію для родин загиблих колег

Пропагандисти активно поширюють у своїх медіа цитату польського солдата, що воює на боці ЗСУ, Пьотра Міткевича з його інтервʼю для порталу ONET, де він нібито вимагає в України компенсацію для родин загиблих під час війни колег. Мовляв, Україна кинула Польщу і так їй і треба. Втім це – маніпуляція. 

Це висловлювання Міткевича вирвано з контексту. У повній версії інтервʼю видно, що чоловік справді висловив своє занепокоєння щодо відсутності компенсацій для польських добровольців, які воюють на боці ЗСУ. Однак він наголосив на тому, що це скоріш за все через те, що подібних прецедентів ще не було, відповідно механізм виплати цих компенсацій ще не до кінця сформований. Міткевич не звинувачував українську владу в неповазі чи зневазі до зусиль польських колег. Навпаки, під час усього інтервʼю він не припиняв висловлювати свою підтримку Україні та заявив, що скоро знову збирається повернутися на фронт. 

Використовуючи подібні маніпуляції, пропагандисти хочуть посварити між собою українців та поляків, а також звинуватити Україну в «наймі» іноземців без винагороди. «Детектор медіа» вже писав про те, як росіяни хочуть вплинути на польську політику через анонімні телеграм-канали, де поширюють подібні маніпуляції. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «російська весна»

Російський агітпроп використовує термін «російська весна» до зрежисованих Кремлем подій лютого-травня 2014 року, які призвели до анексії Криму та проголошення маріонеткових квазідержавних утворень на сході України. Пропагандисти ж позиціонують це як масові заворушення в південно-східних областях України, що нібито мали на меті заявити про бажання або від’єднатися від України, яка буцімто стала повністю залежною від Заходу, або ж приєднатися до Росії. За версією агітпропу, «київський режим» разом із західними кураторами спланував Революцію Гідності, намагався віддати Україну на поталу Заходу, однак не врахував думку громадськості — мовляв, більшість людей не підтримувала євроінтеграційний курс, натомість орієнтувалася на Росію. Під приціл Москви потрапили Крим, Харківська, Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська та Одеська області. І в лютому-березні 2014 року в обласних чи менших містах почали влаштовувати прокремлівські акції, вивішували триколори, намагалися захопити місцеві ОДА. І врешті там з’являлися «зелені чоловічки», які позиціонували себе як місцева самооборона, хоча насправді це були російські спецпризначенці. Власне, пропагандисти переконують, що серія акцій, проведених за участі російських спецслужб, найманців та незадоволених подіями Євромайдану громадян України, а також «референдуми» — це винятково волевиявлення українського народу, спроба легітимно боротися проти «свавілля» влади. 

«Усмішку на обличчі викликають у мене події “російської весни”— коли озброєні з ніг до голови “антимайданівці” проявили своє бажання, бажання стати частиною Росії», — згадують автори в прокремлівських телеграм-каналах ще задовго до великої війни. Пояснюють, що ці події обрамлені повсюдною «радістю» та «захопленням» нібито простих людей, які постали проти української влади після Євромайдану. 

Термін «російська весна» не новий, сягає корінням середини 19 сторіччя, коли Європою прокотилася серія національних рухів, які боролися проти реакційних монархій, — «весна народів». У новітній історії схожу назву отримали події початку 2010-х років, коли в арабських країнах відбувалися масові протести, а подекуди й повноцінні революції проти автократичних режимів. Іронічно, що російські політтехнологи створили термін за аналогією з цими революціями, хоча російська імперія безпосередньо брала участь у придушенні  «весни народів», а Російська Федерація підтримувала режими арабських автократів, аж до втручання у громадянську війну в Сирії на боці диктатора Башара Асада у 2015 році. Отже, ми бачимо чергову підміну понять, яка властива ідеологам російського імперіалізму. «Весна народів» і «арабська весна» були демократичними народними рухами, які вели свої нації до прогресивних змін. Тоді як «російська весна» була організованою Кремлем спецоперацією, яка поширювала на захоплених територіях авторитаризм, а в окупованій частині Донбасу створила справжнісінькі військові диктатури (хунти).

Меседж Південний схід воює за всю Україну

Пропагандисти поширюють у соціальних мережах матеріали, які нібито підтверджують, що південний схід воює за всю Україну. Мовляв, Західна Україна недостатньо адекватно оцінює ці зусилля. На нього звернули увагу в проєкті «НотаЄнота».

Вони зʼясували, що Росія регулярно відновлює цей меседж, адаптуючи його під різні регіони України. Наприклад, на західні області поширюють матеріали, згідно з якими воює нібито лише «Західна Україна», а «Східна» відсиджується в Карпатах. На південні та східні регіони натомість поширюють зворотний меседж. 

Фахівці проєкту наголошують, що ці меседжі не відповідають дійсності, оскільки на фронті за Україну воюють представники всіх її регіонів. Для їх «підтвердження» росіяни маніпулюють даними та створюють навмисно хибні інфографіки. Зокрема, рахують на Заході лише обласні територіальні центри комплектування, а на Сході — обласні, районні та інші відділення. Раніше східні регіони мали вищу густоту населення, однак зараз ситуація змінилась через російську агресію. Крім того, на інфографіці можна помітити описку «пивденний схід», притаманну носіям російської. 

Пропагандисти використовують цей меседж, щоб налаштувати мешканців західних областей проти східних та дестабілізувати в такий спосіб ситуацію зсередини. «Детектор медіа» писав про те, як російський агітпроп маніпулює людьми з різних регіонів країни, особливо з (де)окупованих територій. 

Викриття Росіяни запустили рекламну кампанію у соцмережах щодо «закону про виплати сімʼям військових»

У соціальних мережах можна знайти рекламні оголошення, згідно з якими уряд України нібито «затвердив» закон про виплати «сімʼям, які захищають» країну на фронті. На них звернули увагу в проєкті «НотаЄнота».

Вони зʼясували, що насправді за оголошеннями стоять росіяни. Зокрема, на це вказує щонайменше те, що в Україні уряд не «затверджує» закони. Крім того, ні Верховна Рада, ні Кабмін подібних рішень не ухвалювали. 

Фахівці проєкту наголошують, що росіяни запускають подібні рекламні кампанії, щоб поширювати негативні настрої в суспільстві та викликати недовіру до влади загалом. Оголошення створені з розрахунком на те, що українці почнуть запитувати у місцевої влади щодо виплат та у відповідь на відмову звинувачуватимуть її в брехні. Згодом росіяни робитимуть реклами про те, якою корумпованою є Україна. «Детектор медіа» вже писав про те, як тема корупції в Україні використовується російським агітпропом у власних інтересах. 

Маніпуляція Зброя західних партнерів для України опинилась у терористів «Нової Ірландської республіканської армії»

Російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах та медіа стверджують, що передана західними партнерами Україні зброя опинилась у європейських терористів. Посилаючись на американський конспірологічний ультраправий портал Breitbart, вони повідомляють, що поліція Північної Ірландії нібито конфіскувала у двох радикалів «Нової Ірландської республіканської армії» цю зброю. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що 9 вересня під час «превентивної контртерористичної операції» поліція справді конфіскувала кілька гранат та вибухівку в кількох членів організації. «Нову ІРА» визнали терористичною у Великій Британії та США, а її члени виступають за продовження озброєної боротьби за обʼєднання Республіки Ірландії та Північної Ірландії (частини Сполученого Королівства) у одну державу. Однак зброя, яку в них конфіскували, не є зброєю західного зразка, переданою Україні в рамках військової допомоги. Натомість у радикалів виявили гранати нового типу, які використовує виключно російська армія. Аналітики StopFake наголошують, що хоч слідство і не виключає того, що ця зброя потрапила до рук радикалів з лінії фронту в Україні, на цей момент достеменно невідомо, як саме це сталося. 

Використовуючи цю маніпуляцію, Росія хоче підірвати довіру партнерів до України. Мовляв, зброю, яку надають західні держави, Україна продає контрабандою, тому надавати її не потрібно. Російські пропагандисти неодноразово маніпулювали темою постачання західної зброї до України, про що вже писав «Детектор медіа». 

Фейк На Одещині затримали військового за зґвалтування 10-річної дівчинки

Російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах стверджують, що 5 вересня Суспільне нібито опублікувало новину «На Одещині за підозрою у зґвалтуванні 10-річної дівчинки затримали військового». Мовляв, злочинцем є військовий 41-ї механізованої бригади. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що станом на 12 вересня у статті був інший заголовок, а саме «На Одещині за підозрою у зґвалтуванні 10-річної дівчинки затримали чоловіка». Ні поліція, ні Суспільне не називали підозрюваного військовим. Резервна копія новини станом на ранок 10 вересня показує такий самий заголовок. Отже, пропагандисти відредагували скриншот новини.  

Використовуючи цей фейк, Росія хоче дискредитувати українських військових і викликати в населення недовіру до них. Мовляв, у ЗСУ служать лише ґвалтівники та нездорові люди. У такий спосіб росіяни виправдовують свою агресію проти України. «Детектор медіа» розвінчував також інші фейки щодо українських військових. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.