Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Грета Тунберг із плакатом закликала, щоб Путін припинив знищувати леопардів

На російському форумі, у грузинському сегменті фейсбуку та медіа, які поширюють прокремлівську риторику, 9 та 10 червня виклали фото з екоактивісткою Гретою Тунберг, яка тримає в руках нібито аркуш із написом: «Путін! Припини знищувати леопардів!». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. Фото Грети Тунберг оброблено за допомогою програми. Насправді вона тримала аркуш із написом «Дозвольте Росії страйкувати за клімат», а саме фото опублікувала 14 травня 2019 року в твіттері, намагаючись закликати Росію долучитися до протестів проти кліматичної кризи.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти намагаються дискредитувати екозахисницю Грету Тунберг і спотворити реальність, щоб показати, що Україна нібито програє. Мовляв, навіть потужна техніка не допомагає перемогти Росію, тож лишається тільки вмовляти не чіпати українців. Раніше «Детектор медіа» пояснював меседж, що західна техніка нібито недолуга й непридатна для використання в Україні.

Маніпуляція За даними опитування, у Польщі зменшується готовність допомагати українським біженцям

Низка українських медіа з посиланням на польське видання Rzeczpospolita поширюють інформацію про те, що в Польщі зменшується готовність допомагати біженцям з України. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту InfoLight.UA. Вони дослідили статті Rzeczpospolita та інших польських видань, у яких були публікації «дослідження громадського сприйняття українських біженців та мігрантів, проведеного наприкінці травня – на початку червня Дослідницькою лабораторією Варшавського університету та Економічно-гуманітарною академією у Варшаві».

За словами фактчекерів, дослідження має нерепрезентативну вибірку, адже в ньому взяли участь усього 584 особи (в Україні беруть участь від 1000 осіб) віком 16-65 років, опитування проводилося за змішаною методикою. Також реальна цифра опитуваних, у яких зменшилася підтримка України, — 26%. До всього 85% респондентів вважають, що Польща повинна допомагати Україні у війні з Росією — це немаленька цифра. За даними опитування, «5% респондентів виступають проти прийняття біженців з України до Польщі, і цей відсоток суттєво не змінився від початку опитування».

Фахівці звертають увагу на те, що це дослідження називається «Сприйняття громадськістю біженців з України, мігрантів та заходів, вжитих урядом Матеуша Моравецького», і воно має політичний та передвиборчий підтекст. «Вибори в Польщі – восени, й вочевидь це артпідготовка», — зазначають фактчекери.

Меседж Росія намагається припинити війну, яку Україна розпочала у 2014 році

Тезу про те, що Росія намагається припинити війну, яку Україна розв’язала у 2014 році, просував Путін на зустрічі з воєнкорами. Він заявив, що «не ми агресори, агресори — це вони [українці], а ми намагаємося припинити війну збройним способом».

Проте такі висновки безпідставні. Російський агітпроп систематично поширює тези про те, що нібито «Україна розв'язала війну ще у 2014 році», почала «вести бойові дії» проти «самої себе», а згодом «відмовилася сідати за стіл переговорів». З 2014 року російські пропагандисти використовували тактику підміни понять та розповідали про «громадянську війну» в Україні. За цим терміном приховували участь Росії у бойових діях на Сході України. А зараз росіяни проводять «спеціальну воєнну операцію» на території України.

Поширюючи такі меседжі, російські пропагандисти намагаються знайти виправдання своїм діям та перекласти відповідальність за них на жертву. Мовляв, Україна розпочала війну у 2014 році, а Росія зараз намагається її припинити. Проте саме Росія вторглась на територію України у 2014 році, почала війну на сході та окупувала Крим. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що війна в Україні почалася через заборону російської мови.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: QAnon

Як ми зазначали у попередньому тексті рубрики, конспірологія набула більшого значення та впливу на політику за часів президентської каденції Дональда Трампа. Саме він неодноразово публічно підтримував усілякі теорії змов та використовував платформи конспірологів для своїх передвиборчих кампаній. Як наслідок, теорії змов почали активніше поширювати російські пропагандисти, використовуючи заяви Трампа в якості хибної верифікації. Найбільш потужною з цих платформ є система різних теорій змов під назвою QAnon.

Політичний рух та система теорій змов QAnon виникла у 2017 році. Її назва пов’язана з історією походження. На іміджборді 4chan користувач під ніком Q опублікував низку дописів, у яких стверджував, що має доступ до секретної інформації щодо роботи Дональда Трампа на посаді президента. Згодом користувач повністю перейшов на 8chan, де теорія набула найбільшого поширення.

Основною ідеєю руху QAnon є те, що нібито «кабала сатаністів, канібалів та педофілів» керує «глобальним ринком торгівлі дітьми». QAnon є рухом, оскільки поєднує в собі низку різних теорій. Зокрема, у цьому випадку йдеться про теорію «піцагейту» (демократи ґвалтують дітей у ресторанах), але QAnon додає до неї образ Трампа як борця проти цього явища. Прихильники руху вірять у те, що 45-й президент особисто заарештовував учасників «кабали», серед яких нібито були політики Демократичної партії США, представники бізнесу та навіть медичні фахівці. 

Згадуючи про теорію «українського втручання» у вибори президента США 2016 року, QAnon пропагує ідею, що Дональд Трамп нібито навмисно схвалив версію про російське походження цього втручання та закрив очі на українське втручання. Усе, щоб залучити спеціального радника з розслідування по цій справі Роберта Мюллера до викриття «ринку торгівлі дітьми» та запобігти «військовому перевороту», нібито запланованому Бараком Обамою, Гілларі Клінтоном та Джорджем Соросом. QAnon також вважається антисемітським рухом через свою фіксацію на Соросі та родині Ротшильдів. 

Рух набув значного поширення під час пандемії коронавірусу, оскільки його прихильники по всьому світу найактивніше протестували проти вакцинації та карантину. Втім спроба силового захоплення американського Капітолію 6 січня 2021 року вважається піком QAnon. Після неї великі інтернет-платформи почали масово блокувати акаунти, повʼязані з рухом, оскільки через них велась трансляція подій або заклики приєднатись до незаконних дій.

Навіть попри це рух залишається глобально активним і не припиняє спроб пояснити війну Росії проти України у свій спосіб. Зокрема, представники QAnon вважають російську агресію частиною світової змови задля розширення «ринку збуту дітей та американської зброї». Крім того, у цих дискусіях Україна має роль радше заблудлої сестри, — QAnon вважають претензії Росії щодо «небезпеки» членства України в НАТО цілком виправданими та підтримують версію про провокування війни з боку України. Такі меседжі можна побачити, наприклад, на регулярних мітингах «за нейтралітет» у Відні, де прихильники руху виступають одразу і проти торгівлі дітьми, і проти вакцинації. Та водночас звинувачують Україну в підіграванні «педофільській сатаністській кабалі». 

Російські пропагандисти активно використовують надбання QAnon. Зокрема, вони дублюють наративи руху та перекручують їх під себе залежно від ситуації. Як наприклад, із фейком щодо документалки про торгівлю дітьми в Україні, яку нібито погодився зняти Мел Гібсон. Особливо актуалізувалося це у зв'язку з арештом Дональда Трампа — анонімні проросійські телеграм-канали вже почали жалітися на американську судову систему. Мовляв, ось так демократи-педофіли знищують політичних конкурентів. При цьому вони додають штампи руху щодо особи Трампа. 

Попри те, що всі ці тези були неодноразово спростовані, це не заважає QAnon. 

Меседж Захід постачає Україні зброю й тим самим порушує міжнародне право

Тезу про те, що Захід порушує міжнародне право, постачаючи зброю Україні, просував Путін на зустрічі з воєнкорами. Також він заявив: «У нас багато боєприпасів зі збідненим ураном, ми будемо застосовувати у відповідь».

Така теза — безпідставна. Анексувавши частину території України, здійснивши широкомасштабний наступ та вчиняючи воєнні злочини з моменту вторгнення, Росія порушує міжнародне право та низку міжнародних угод у сфері безпеки. Зокрема, ігнорує договори, які гарантують суверенну рівність і територіальну цілісність держав, а також норми права, що регулюють основні засади ведення війни. 

У травні Росія ініціювала засідання Радбезу ООН щодо постачання західної зброї Україні. Тоді представник Японії в ООН заявив, що Україна борониться від агресії, а міжнародна спільнота надає допомогу, «щоб запанував мир і безпека у світі».

А представник Франції в ООН Ніколя де Рів'єр наголосив на тому, що західні партнери постачають Україні зброю легально. У той час як Росія купує озброєння нелегально, щоб поповнити свої запаси. «Росія купує дрони в Ірану, а ракети і боєприпаси у Північної Кореї. Цими діями Росія порушує резолюцію ООН», — заявив Ніколя де Рів'єр.

Поширюючи цей меседж, Росія намагається дискредитувати західних партнерів та виставити їх порушниками міжнародного права. У такий спосіб пропагандисти намагаються відвернути міжнародну увагу від російських воєнних злочинів, порушення прав та договорів і перекласти відповідальність за скоєне на інших. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Україна — інструмент Заходу для підриву російської державності.

Викриття Жителі окупованої частини Херсонщини отримують смс нібито від українських військових з проханням розповісти про позиції росіян

Мешканці окупованої Росією частини Херсонської області отримують у месенджерах повідомлення від нібито українських військових із проханням розповісти про позиції росіян.

Пресслужба Каховської міської військової адміністрації в телеграмі закликає не надавати інформацію, якщо ви не знаєте людину особисто, адже «скоріш за все, це провокації». Також вони наголошують, що інформацію про переміщення ворога варто передавати лише через офіційні чатботи й перевірені канали, а ще не обговорювати переміщення російської техніки телефоном, не наближатися до окупантів занадто близько, видаляти історію листування з ботом і фото зі смартфона.

У Мінцифри закликають громадян продовжувати користуватися чатботом «єВорог» та повідомляти про російську техніку за допомогою нього.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.