Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Український учень побив поляка у школі

Пропагандисти в польських соцмережах поширюють відео, на якому, згідно з його описом, нібито український підліток побив свого польського ровесника в польській школі. У відео чути російську мову. Польські коментатори під дописами з ним уже звинуватили українців у «нечесному ставленні» до поляків. Проте це фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту Demagog. Вони зʼясували, що оригінальне відео було опубліковане в телеграмі. Згідно з оригінальним дописом, бійка відбулась у сільській школі в Турочаку Республіки Алтай (Росія) через суперечку щодо крадіжки вейпу. 

У такий спосіб пропагандисти хочуть налаштувати поляків проти українців та розпалити між ними штучну ворожнечу. Мовляв, українські біженці є невдячними та не вміють поводитися в країнах, куди мігрували. 

Фейк Україна виграла суд щодо скіфського золота лише «через нацизм та окультизм у Європі»

Російські пропагандистські медіа поширюють публікації, у яких нещодавнє рішення Верховного суду Нідерландів щодо повернення Україні колекції «Крим - золотий острів у Чорному морі» описують не лише як «повну деградацію системи міжнародного права в Європі», але і як таке, що зумовлене «нацистськими нахилами» країн ЄС та України. Зокрема, російські «історики» заявляють, що скіфське золото повертають Україні лише «з окультних причин», оскільки, за їхньою версією, Україна та Європа «збирають магічні артефакти», щоб «за їх допомогою» перемогти Росію. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що російські наративи щодо колекції «Крим - золотий острів у Чорному морі» пройшли еволюцію від тез на кшталт «Росія тут ні до чого» до заяв про «пробите дно у європейській судовій системі». Зараз же пропагандисти перейшли до поширювання відвертої конспірології щодо цього. У коментарі для StopFake старша наукова співробітниця Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко наголосила, що такий підхід не є новим і що ці тези не пояснюють ситуацію з колекцією в ефективний спосіб.

Поширюючи такі історії, пропагандисти хочуть виправдати провал у ситуації із золотом, викликати сумніви в тому, що може бути правдою і що ні, а також спотворити історичний контекст питання. «Детектор медіа» пояснював, як російська пропаганда інструменталізує історію України.

Автор: Артур Колдомасов,

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Союзна Держава»

За версією російського агітпропу, дві «союзні держави» — Росія та Білорусь — об’єдналися задля досягнення спільного блага. Мовляв, єдиний політичний, економічний чи військовий простір сприяють «розвитку» держав. 

Так звана Союзна Держава ґрунтується на попередньому договорі між Росією та Білоруссю, який уклали ще у 1997 році. Відтоді процес побудови «держави» розпочався. А диктатор Путін неодноразово заявляв, що він розглядає Білорусь як свого «найближчого союзника», і обіцяв виконати всі обов’язки щодо створення Держави «незалежно від того, хто перебуватиме при владі».  Наприклад, він закликав змінити Конституцію Білорусі відповідно до російських інтересів, а закони країни — «гармонізувати» з російськими. Чи, скажімо, стверджував, що білоруси та росіяни — один народ. 

Тож це ніякий не «союз» чи «об’єднання» двох суверенних держав, а поглинання Білорусі російським диктатором Путіним. Це і довели європейські журналісти у своєму дослідженні. Як вони пояснили, у російського керівництва є конкретна стратегія захоплення Білорусі, яка бере свій початок, власне, із «Союзної Держави». Відповідно до такої стратегії, до 2023 Москва прагне досягнути верховенства російської мови над білоруською у всіх сферах та запровадити спрощену процедуру видачі білорусам російських паспортів. 

Та й в умовах повномасштабного вторгнення в Україну Росія вже використовує Білорусь як плацдарм для запуску ракет. Російські окупанти перебували й перебувають досі на території «країни-союзниці». І в Україні лунають повітряні тривоги через зліт літаків з ракетами не тільки в Росії чи акваторії Чорного моря, а й на білоруській території. Навіть самопроголошений президент Лукашенко визнав, що він бере участь у російсько-українській війні на боці Росії. 

Фейк Українські військові втопили натівський бронетранспортер у процесі навчання

Пропагандисти поширюють у соцмережах відео, на якому українські військові разом із солдатами НАТО під час навчання нібито втопили бронетранспортер Piranha 3C. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що відео не має жодного стосунку ані до навчання українських військових за кордоном, ані до ЗСУ загалом. Подія на відео відбулася 3 червня під час міжнародних навчань НАТО Saber Guardian. Тоді бронетранспортер потонув при спробі переходу через річку Борча. Пресслужба Міністерства оборони Румунії (оскільки техніка перебуває на озброєнні цієї країни), як зазначають фахівці StopFake, повідомила, що бронеавтомобіль затонув через проникнення води всередину. Його вже підняли з дна та почали лагодити. Крім того, Швейцарія як виробник цього виду бронеавтомобілів заблокувала надання їх ЗСУ після того, як ідею про це виголосила Данія. А отже, навчатись керувати ними не було потреби.

У такий спосіб пропагандисти хочуть звинуватити українців у псуванні іноземного озброєння та нездатності української армії до швидкого засвоєння методів управління технікою. Все це є черговою спробою дискредитувати ЗСУ, про що також свідчить те, що пропагандисти почали поширювати відео після його публікації на одному з тікток-акаунтів терористичної організації «ПВК "Вагнер"».

Фейк НАТО заявляє, що у 2023 році війна все ще триватиме, Україна не вступить до Альянсу і втратить свою державність

Російські пропагандистські медіа поширили публікації, згідно з якими генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та ексгенсек Андерс Фог Расмуссен нібито заявили, що в 2023 році «миру не буде», Україна втратить свою державність і що її не візьмуть до Альянсу. Пропагандисти зловтішаються — мовляв, НАТО проводить «денацифікацію та демілітаризацію України», як цього вимагала Росія. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони спростували його, знайшовши два інтервʼю, на які посилаються автори фейку. Зокрема, Столтенберг у розмові з Center for a New American Security, навпаки, вказав на готовність українців до контрнаступу та потребу посилити їхні позиції задля гарантії незалежності України. Крім того, він наголошує, що союзники згідні з тим, що рано чи пізно Україна стане членом НАТО. 

Расмуссен у своєму інтервʼю для The Guardian сказав, що якщо на саміті у Вільнюсі Україні не запропонують чіткого шляху до членства в НАТО, деякі держави можуть ввести свої війська в Україну на основі індивідуального рішення. Ба більше, він наголосив, що Україні важливо отримати гарантії безпеки від НАТО у письмовому вигляді і до саміту. На думку ексгенсека, вони повинні передбачати обмін розвідданими, спільні військові навчання, нарощування виробництва зброї, сумісність зі стандартами Альянсу та постачання зброї в тій кількості, яка дасть змогу стримувати Росію від майбутніх атак. Підсумовуючи, Расмуссен наголосив, що залишати Україну без відповіді на її запити щодо членства впродовж невизначеного терміну небезпечно. Прогнозів щодо строків завершення війни жоден з них не робив.

Маніпулюючи словами іноземних політиків, пропагандисти хочуть змінити ставлення українців до західних партнерів та змусити сумніватись у їхніх намірах. Крім того, це чергова спроба показати, що Україні зась до НАТО, а шансів на перемогу проти Росії в неї немає. Все це спрямовано на деморалізацію українського суспільства. 

Фейк Українські оператори надсилали SMS-повідомлення з написом «Ласкаво просимо до Росії»

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах із проросійською риторикою поширюють зображення, на яких українські оператори звʼязку «Київстар» та Vodafone нібито надіслали SMS-повідомлення з таким текстом російською: «Ласкаво просимо до Росії, однієї з гостинних країн світу. Отримуйте задоволення від відпочинку, а про звʼязок подбаємо ми». Мовляв, такі повідомлення надійшли через масове відімкнення мобільного звʼязку. Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони сконтактували зі згаданими мобільними операторами, які відповіли, що подібних повідомлень не надсилали і що збоїв, які могли би призвести до такого (наприклад, хакерських атак) не було. Крім того, «Київстар» наголосив, що повідомлення на зображеннях містять помилки та сліди редагування. До прикладу, у всіх рядків різна відстань, а слово «сьогодні» пропагандисти написали «сьгодні». Оператор також нагадав, що додає наприкінці дату, рік і точний час надсилання повідомлення. 

У такий спосіб пропагандисти хочуть викликати паніку серед українців. Вони користаються тим фактом, що подібні повідомлення приходять при перебуванні в іншій країні, і хочуть змусити населення повірити в те, що Росія нібито окупувала певні території. Проте подібні фейки легко спростувати завдяки наявності помилок у них.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.