Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2528
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Українські військові маскують танки під будинки

Користувачі соцмереж, зокрема американського сегменту інстаграму, поширили відео, на якому будинок їде по полю, і додали напис: «Український танк використовує будинок як камуфляж». Автор публікації вважає, що на відео зафільмована нібито військова техніка, замаскована під українську хату. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту PolitiFact. Вони визначили, що на відео не український танк, замаскований під  будинок. Насправді це автомобіль, а саме «Запорожець», який ще у 2020 році сім’я з-під Дніпра перетворила на «будинок на колесах». Народні умільці прикрасили його петриківським розписом, а всередину поставили ікони та вишиті рушники. Зворотній пошук також показав, що відео датоване 2020 роком, сюжет зняв «34 телеканал». На публікації в інстаграмі з’явилася позначка «Неправдива інформація».

Українські захисники не маскують військову техніку під будинки. Раніше «Детектор медіа» пояснював маніпуляцію, що мексиканські картелі нібито отримують зброю, надану Україні в якості військової допомоги.

Фейк Напередодні українського контрнаступу у Великій Британії вербували «найманців»

Кремлівські пропагандистські медіа, анонімні телеграм-канали та користувачі російського сегменту твітеру поширюють інформацію, що Велика Британія нібито набирає «найманців» для українського контрнаступу на півдні та сході України. Буцімто доказом цього є оголошення компанії EU Citizenship Program на сайті для пошуку роботи Adzuna. Агітпроп посилається на публікацію британського видання The Times. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Stop Fake. Велика Британія не вербувала «найманців» в Україну через сайт Adzuna. Ба більше, виконавчий директор Adzuna Дуг Мунро заявив виданню The Times, що рекламу було створено з метою пропаганди, а його сайт став «жертвою російської дезінформації про війну». Після того, як повідомлення почало поширюватися серед військових, видання The Sunday Times зв'язалося з Adzuna. І компанія одразу заморозила рекламне оголошення та звернулася до поліції. 

Дуг Мунро вважає, що ця провокація була створена «Росією або проросійськими прихильниками».

Агітпроп систематично поширює фейки та маніпуляції про так званих іноземних найманців в Україні. У такий спосіб російські пропагандисти прагнуть створити видимість, що Росія насправді воює не з Україною, а з так званим колективним Заходом. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що українським військовим Захід нібито не дозволяє користуватися своєю технікою, адже цим займаються «іноземні найманці».

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «багатонаціональна держава»

Росія постійно намагається показати себе сильною мультикультурною державою, що піклується про своє розмаїття. Зокрема, це можна побачити у промоційних матеріалах країни або в заявах міжнародного рівня. 

Однак насправді російська політика безпосередньо спрямована на знищення багатонаціональності. Як правило, багатонаціональна держава утворюється в процесі колоніального загарбання (і не тільки), чим Росія займалася і займається.

Риторика Росії на цей момент є колонізаторською і нацистською. Завдяки їй Росія намагається досягнути зверхності над усіма поневоленими народами, прикриваючись тим, що вона нібито піклується про національні спільноти. Водночас зовні плекає наратив про великий російський народ, не згадуючи інших або приписуючи всім-всім народам статус «росіян». Наприклад, мови різних національностей всередині Росії поступово зникають через законодавчі ініціативи, що унеможливлюють їх використання в суспільному та культурному полі. До прикладу, у 2021 році заарештований активіст за права народу комі розмовляв під час судового засідання мовою цього народу, однак суддя засудила використання мови комі навіть попри її задекларований статус республіканської мови. Або ж після численних воєн зі справжньою ідентичністю чеченців російська влада дозволила залишити тільки ту її частину, яка збігається з пріоритетами та цілями Москви, в обмін на великі дотації з державного бюджету. 

Ба більше, російський політикум навмисно створює ситуацію привілейованості росіян над іншими етносами в складі країни в контексті агресії проти України. Зокрема, велика частка загиблих російських військових у війні за етнічною ідентифікацією є бурятами. Навіть Папа Римський свого часу назвав бурятів та чеченців найжорстокішими серед російських солдатів, що воюють проти України. 

Використовуючи концепцію «багатонаціональної держави», російські пропагандисти та високопосадовці замилюють очі на реальний стан речей для багатьох етносів у складі країни, що є результатом цілеспрямованої політики знищення багатокультурності всередині Росії. Все це робиться для посилення контролю та втримання центру влади в одному місці. Крім того, це працює і на зовнішньому рівні в рамках публічної дипломатії. Зокрема, подібні меседжі поширюються через «Російські доми» (культурні центри МЗС Росії в інших країнах). «Детектор медіа» вже писав про фейки цієї інституції. 

Фейк Німецьке видання Titanic опублікувало обкладинку з написом «Успішний контрнаступ собі в штани»

Таку інформацію поширили в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. На обкладинці німецького сатиричного журналу нібито зображений Зеленський з підписом «Успішний контрнаступ собі в штани», а самі пропагандисти поширюють публікацію, додаючи: «Зрада чи що, пані та панове». Це — фейк.

Фахівці Центру протидії дезінформації дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки видання Titanic з Володимиром Зеленським не існує. Фактчекери перевірили журнал за порядковим номером та знайшли справжню обкладинку випуску. 

Російські пропагандисти систематично створюють підробні обкладинки іноземних видань. Поширюючи такі фейки, агітпроп намагається дискредитувати українську владу та розколоти суспільство, а ще переконати його в тому, що Захід повторює риторику росіян та глузує з українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про обкладинку німецького видання Eulenspiegel з написом «Україна збирає гроші для самогубства».

Фейк Акції німецького оборонного концерну Rheinmetall обвалилися після невдалих спроб наступу українського війська

Таке повідомлення поширюють російські медіа та анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику. У ньому йдеться, що «після кількох невдалих спроб наступу ЗСУ акції німецького оборонного концерну Rheinmetall різко пішли вниз». За словами агітпропу, це сталося після масового знищення російськими військами танків Leopard 2, які виробляє концерн. Україна нібито стала полігоном для випробування «диво-техніки», яка показала себе не найкраще. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Німецький концерн Rheinmetall AG є одним із найбільших виробників військової техніки в Німеччині та Європі. Разом із концерном Krauss-Maffei він виробляє і танки Leopard, які зараз постачає Україні. Наразі Rheinmetall нарощує виробництво та не має значного падіння акцій чи економічних проблем, про що свідчать дані Франкфуртської фондової біржі. А його керівник Армін Паппергер раніше заявляв, що українські військові дуже позитивно відгукуються про надану зброю.

Поширюючи це повідомлення, пропагандисти вкотре намагаються просувати меседж, що російська техніка — ефективна та непереможна, а Україна є полігоном для випробування західної зброї. Також агітпроп намагається посварити Україну з партнерами. Раніше «Детектор медіа» пояснював меседж, що західна техніка недолуга і непридатна для використання в Україні.

Фейк Американські біологічні досліди призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють заяву російського колаборанта Володимира Рогова про те, що з 2016 року в Запорізькій області кількість хворих на туберкульоз зростає. За його словами, 70% пацієнтів мають стійку до лікування форму, а до цього призвели американські біологічні досліди, закриття бактеріологічних лабораторій, скасування діагностики туберкульозу в дітей. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. За даними Центру громадського здоров’я, у Запорізькій області впродовж 2015–2021 років рівень реєстрації нових випадків захворювання зменшився. Інфікування також зменшилося у 2022 році порівняно з 2021 до 33,5 випадків на 100 тисяч населення.

Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін пояснює, що високий рівень захворюваності в Україні зумовлений недостатньою вакцинацією та несвоєчасними зверненнями до лікарів. Справді, у 2022 році в 119 пацієнтів у Запорізькій області вперше діагностували мультирезистентний туберкульоз. Проте це наслідок не дій Заходу, а недотримання плану лікування та неефективної системи допомоги при туберкульозі, що існувала раніше.

Однак з 2007 року в Запоріжжі працює протитуберкульозна бактеріологічна лабораторія, а у 2020 році там створили фтизіопульмонологічний центр на базі обласного протитуберкульозного диспансеру. Діагностику туберкульозу проводять, як і раніше, проба Манту є обов'язковою для дітей.

Російські пропагандисти систематично поширюють фейки та маніпуляції про біолабораторії на території України. У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати західних партнерів та залякати українців. Це є частиною наративу, що «Захід керує Україною». Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Україна збирала штами пташиного грипу в заповіднику «Асканія-Нова».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.