Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2525
Фейк
750
Маніпуляція
734
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Дітей у Німеччині змушують працювати та «віддавати» кошти на допомогу Україні

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Німеччині вербують дітей на роботу, а згодом від них вимагають віддати всю «зарплатню» на допомогу Україні. Автори повідомлень додають фото трудового договору, який дітям нібито треба підписати. Це — маніпуляція. 

За кейс взялися фактчекери Центру протидії дезінформації, які звернулися по коментар до Посольства України в Берліні. З’ясувалося, що в Німеччині існує загальнонаціональна акція — Соціальний день — коли школярі по всій країні мають можливість обміняти один свій шкільний день на день роботи своєї мрії. А зароблені гроші зазвичай жертвують на благодійність. Пропагандисти спотворили контекст «трудового договору», який стосувався винятково ініціативи про один день роботи. 

У такий спосіб агітпроп намагається показати, що Захід незаконно влаштовує дітей на роботи і стягує з них гроші. Нібито Німеччина порушує права дітей та не зважає, що їх можуть допустити до праці лише в конкретному віці та з обмеженим часом.

Тактики Як російська пропаганда використовує спорт, щоб поширювати антиукраїнські наративи

Російська влада ще з радянських часів використовує спорт як інструмент пропаганди. Відомі спортсмени і тренери публічно висловлюють свою підтримку збройної агресії Росії проти України, а також виступають на пропагандистських заходах путінського режиму.

Український спортивний портал «Трибуна» за допомогою вболівальників створив і регулярно поповнює «Список ганьби» — базу даних російських та білоруських чинних та колишніх спортсменів і тренерів, а також спортивних функціонерів і чиновників, що публічно підтримали путінську агресію. 

Провладна путінська партія «Єдина Росія» вже не один десяток років використовує популярних ексспортсменів як рупор для власної пропаганди. Дехто з них стали депутатами Держдуми Росії від панівної партії та знайшли своє місце в системі російської влади. Дев’ять колишніх спортсменів прямо підтримали російську агресію проти України. Серед них боксери Микола Валуєв та Дмитро Пирог, біатлоністи Антон Шипулін та Сергій Чепіков, хокеїст В'ячеслав Фетісов, шахіст Анатолій Карпов, борець Артур Таймазов, фігуристка Ірина Родніна та ковзанярка Світлана Журова.

Чинні представники спорту також брали участь у пропагандистських заходах Путіна після початку повномасштабної війни та прямо підтримали агресію проти України. Найвідомішими серед них є фігуристки Аріна та Діна Аверіни, Альона Косторна, Каміла Валієва, Єлизавета Туктамишева, лижники Олександр Большунов, Олександр Легков та Вероніка Степанова, борець Роман Власов, футболісти Артем Дзюба та Арі, бійці змішаних єдиноборств Олександр Ємельяненко, Олександр Шлеменко та Петро Ян.

Російський спортивний гімнаст Іван Куляк пішов далі й у березні 2022 року вийшов на нагородження етапу Кубку світу з літерою «Z» на костюмі — головним символом російської агресії проти України. За що був дискваліфікований на рік.

На жаль, не обійшлося в цьому списку й без зрадників: деякі колишні українці давно підтримують путінський режим та агресивну війну проти власної країни. Тут можна виділити шахіста Сергія Карякіна, бійця ММА Олексія Олійника та ексволейболіста Тараса Хтея.

Після початку повномасштабної війни більшість міжнародних спортивних інституцій (що не контролюються самими росіянами) або повністю заборонили брати участь у змаганнях російським та білоруським спортсменам, або ж поставили їм умови виступати в нейтральному статусі: без прапорів, гімнів та за умови публічного засудження агресії проти України. Російська пропаганда, звісно ж, почала волання про «подвійні стандарти», «політизацію спорту» та «русофобію». Цим відзначилося навіть МЗС Росії.

Маніпуляція На латвійському кордоні черги українців, які «намагаються виїхати» до Росії

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що на латвійському кордоні спостерігаються великі черги з громадян України, які нібито «намагаються виїхати» до Росії. Автори посилаються на матеріал Суспільного мовлення Латвії LSM. Це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту Stop Fake взялися за цей кейс і дослідили, що в матеріалі журналістів не йдеться, що українці «намагаються виїхати» до Росії. Опитані люди намагаються через Росію потрапити на тимчасово окуповані території України з особистих і сімейних обставин. Наприклад, у матеріалі йшлося про чоловіка, який їхав до Каховки, щоб допомогти евакуювати родичів. Чи ще одна пара заявила, що їде забирати своїх дітей з території Росії. Тобто пропагандисти просто спотворили контекст матеріалу й почали стверджувати, що всі «валом» прямували саме до Росії, нібито з думкою залишитися там. 

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти намагаються вибілити Росію, показати, буцімто українці хочуть жити в ній і взагалі ладні стояти довгі черги, щоб потрапити саме до Росії, попри її щоденні воєнні злочини проти України. Зокрема, депортацію дітей.

Фейк Німецький гумористичний журнал опублікував обкладинку з тілами полеглих українських воїнів

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно німецький гумористичний журнал опублікував обкладинку із зображенням тіл полеглих українських воїнів, якими викладено слово «контрнаступ». Автори дописують, що весь світ насміхається з планів Зеленського про контрнаступ. Це — неправда. 

Фахівці Центру протидії дезінформації дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки не існує. Фактчекери пояснили, що останній наявний номер журналу — шостий. Тоді як на фейковій обкладинці — вже сьомий. На офіційному сайті немає жодної інформації про сьомий випуск журналу, оскільки він іще не вийшов. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Україна провалить контрнаступ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною.

Фейк Очільник ГУР Кирило Буданов перебуває в німецькому шпиталі внаслідок поранення від російської ракети

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов нібито перебуває у шпиталі Берліна після того, як у сусідній з ним кабінет «влучила російська ракета». Мовляв, спочатку його гелікоптером доправили до Польщі, а потім американським евакуаційним бортом — до Німеччини. Це — брехня. 

Цю інформацію спростував представник ГУР Андрій Юсов та пояснив, що вона просто не відповідає дійсності. Кирило Буданов, як і раніше, перебуває при виконанні своїх службових обов'язків.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть деморалізувати українців і показати їм, буцімто «вже нема кому їх захищати». У такий спосіб пропагандисти сіють паніку серед українців. 

Нагадаємо, нещодавно ми спростовували схожі фейки, які стосувалися «загибелі» військового керівництва України. Це був один із кейсів про командувача підрозділів територіальної оборони Ігоря Танцюру, якого, за версією агітпропу, нібито вбили у Бахмуті. А також ми спростували фейк про «загибель» головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Маніпуляція Україна виправдовує свої невдачі в контрнаступі неефективністю західної техніки

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що українські військові почали нарікати на західну техніку. Нібито вона не пристосована для України, і взагалі саме через неї бійці «зазнають невдач» у контрнаступі. Автори посилаються на матеріал видання The Wall Street Journal. Це — маніпуляція. 

За кейс узялися фактчекери проєкту Stop Fake, які встановили, що в матеріалі не йдеться про те, що українські військові нарікають на західну зброю, а надто виправдовують «невдалий контрнаступ». Журналісти The Wall Street Journal опитали кількох українських військовослужбовців, які зараз беруть участь у боях на Запорізькому та Донецькому напрямках. Один із бійців зазначив, що, на його думку, броньовані машини MaxxPro не пристосовані до пересування болотистою місцевістю. Саме цю фразу пропагандисти використали і спотворили весь контекст цитати. Оскільки військовий не критикував і не виправдовував «невдачі» в контрнаступі. Він розповідав про особливості експлуатації тієї чи іншої техніки. 

У такий спосіб автори вкотре просувають неправдиві меседжі про поламану чи несправну західну зброю. Так вони хочуть показати, що українська армія постійно програє, і навіть інноваційна західна техніка не допомагає.

Фейк Польські політики «хизувалися» російським прапором у Ватикані

Таку інформацію поширили в польському сегменті соціальних мереж. У повідомленнях ідеться, що делегація польських політиків і політикинь відвідала Ватикан під час похоронів колишнього Папи Римського Бенедикта XVI і зробила світлину з російським прапором. Мовляв, вони ним «хизувалися» і так висловлювали прихильність до Росії. До публікацій автори додають світлину, де делегація нібито тримає прапор Росії. Це — неправда. 

Польські фактчекери проєкту Demagog дослідили цей кейс і визначили, що фото просто відредагували за допомогою фотошопу. Насправді на оригінальній світлині політики тримали польський прапор, а не російський. Фактчекери знайшли оригінальне фото через зворотний пошук у гуглі. Світлину опублікував один із членів польської делегації у своєму твітері. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти насамперед прагнули підірвати довіру в поляків до своїх високопосадовців — мовляв, вони в міжнародному форматі висловлюють «прихильність» Росії. Також через це українці можуть зневіритися у вчинках країни-побратима України. Нібито з одного боку поляки допомагають українцям, а з іншого — носять російський прапор під час міжнародних подій.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.