Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Травня станом на 813 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк НАТО може залучити батальйони «Азов» і «Кракен» для придушення протестів у Франції

Анонімні телеграм-канали та російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють повідомлення про те, що НАТО нібито розглядає можливість залучити батальйони «Азов» та «Кракен» для того, щоби придушити протести у Франції. Про це буцімто написали на офіційній сторінці Альянсу з посиланням на генсека НАТО Єнса Столтенберга. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації. Для поширення пропаганди агітпроп використав фейкову сторінку Альянсу. Ба більше, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг не робив подібних заяв.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати батальйони «Азов» та «Кракен», а також наголосити на тому, що Україна є маріонеткою в руках Заходу. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що у Полтаві продавали великодні набори «із символікою нацистів» та полку «Азов».

Фейк Під час візиту до Болгарії Володимиру Зеленському відмовили у постачанні зброї

Анонімні телеграм-канали та болгарське медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширили інформацію про те, що під час візиту до Софії Володимир Зеленський «наїхав» на Президента Болгарії Румена Радева. У результаті цього Радев нібито відмовився постачати Україні зброю. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Зустріч президентів України та Болгарії відбулася 6 липня. Під час зустрічі Радев висловив свою думку про те, що «цей конфлікт не має військового вирішення», і Володимир Зеленський йому відповів, що Україна себе захищає.

Згідно з Конституцією Болгарії, болгарський президент не визначає зовнішню політику — цим займається уряд. Болгарія пообіцяла додаткові військові поставки, допомогу в зміцненні енергосистеми України, підтримку вступу до НАТО.

Раніше, у грудні 2022 року, Народні збори (болгарський парламент) проголосували за надання військової та військово-технічної підтримки Україні.

У такий спосіб російські пропагандисти просувають наратив про те, що Захід втомився від війни та не вірить у перемогу України, а також дискредитують владу в Болгарії. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що у Фінляндії українських біженців хочуть позбавити соціальної допомоги.

Фейк Українські батальйони вбивають українських дітей, а тоді вивозять їхні органи під експортним кодом зерна

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюється уривок відео, на якому нібито колишня спостерігачка ОБСЄ Віра Вайман розповідає російською мовою, що в Україні буцімто були секретні лабораторії, де начебто вилучали органи в дітей. За її словами, вийманням і торгівлею органами займалися українські національні батальйони («нацбати»), які «відправляли [органи] за кордон, оформляючи посилки як експорт зерна». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту 15min. Російські пропагандисти поширюють фейковий документальний фільм. Віра Вайман, яка на відео розповідає про нібито злочини українських батальйонів, насправді раніше була відома як Віра Нікуліна та жила у Владивостоці. Фактчекери не знайшли згадок про Віру Вайман чи її фотографій на сайті ОБСЄ.

Раніше в Україні діяли дві місії ОБСЄ, проте ні Віра Нікуліна, ні Віра Вайман у документах цих місій не згадуються. А в архіві ОБСЄ та на вебсайті організації немає записів про нібито лабораторії чи торгівлю органами дітей в Україні.

Фейк про продаж дитячих органів за кордон є частиною дезінформаційної кампанії про «чорну трансплантологію», яка нібито діє в Україні. Щодо самої процедури трансплантації, то «Детектор медіа» неодноразово спростовував фейки. Це складна процедура, яка потребує декількох фахівців, специфічного обладнання, обмежена в часі.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: рептилоїди

У попередніх текстах цієї рубрики ми розповідали про різні види «світового уряду», у які вірять прихильники теорій змов. Наприклад, про ілюмінатів, «Папу Римського — антихриста» або «світову єврейську змову». Цього разу настав час звернутися до, мабуть, найдивнішої конспірологічної теорії в цій групі. У більш ніж 47 країнах є люди, які вважають, що світом керують рептилоїди. Мовляв, найбільш впливові люди цього світу (політики, попзірки тощо) насправді є рептиліями, що вміють перетворюватись на людей. Зокрема, прихильники цієї теорії як одне з підтверджень існування рептилоїдів надають відео, де співак Джастін Бібер нібито набуває рептилячої подоби, хоча тут ідеться про цифрове спотворення зображення. Під час публікації одного з відео з ним кілька кадрів просто невдало стиснулись, через що кліпання Джастіна Бібера виглядало так, ніби в нього є кілька шарів повік.

Джерело: Yahoo News

Теорію змови про існування та правління рептилоїдів популяризував британський конспіролог Девід Айкі, який у 1999 році видав книгу «Найбільша таємниця». Айкі стверджував, начебто родини американських політиків Бушів, бізнесменів Ротшильдів та президент США Барак Обама є рептиліями. «Причетність» американських президентів до цієї групи стала темою конспірологічних і гумористичних відео. Іноді політиків можуть одночасно вважати як ілюмінатами, так і рептилоїдами, які непублічно впливають на економіку, політику і маніпулюють результатами виборів. Подібні теорії мають на меті показати, що від звичайних людей нічого не залежить, а все, що відбувається у світі, — це план «світових правителів».

Російські пропагандисти використовують історії про рептилоїдів у поєднанні з іншими теоріями змови. Найчастіше їх переплітають з антисемітськими меседжами. Зокрема, російську агресію проти України вони називають планом рептилоїдів, а Президента України Володимира Зеленського — одним із рептилоїдів. Механізм демонізації у застосуванні теорії змови про рептилоїдів у цьому випадку схожий на практику «розлюднення» євреїв до Другої світової війни. Тоді євреям навмисно надавали «нелюдських» ознак і демонізували як тих, хто начебто плете інтриги проти представників інших народів. Таким чином пропагандисти й расисти намагались «довести» ворожість цього народу іншим. У випадку війни Росії проти України російські пропагандисти копіюють на рептилоїдів набір антисемітських меседжів, до якого додають тезу, що «ми не знаємо, хто керує нами, а за війною стоїть багато сторін». Це допомагає Росії знімати із себе і перекладати на інших відповідальність за військову агресію та інші воєнні злочини.

Фейк Генсек НАТО Єнс Столтенберг визнав, що «розпіарений контрнаступ не приносить очікуваних результатів»

У російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нібито заявив про проблеми українських військових із контрнаступом. Пропагандисти посилаються на його нещодавнє інтерв’ю для видання Politico та пишуть, буцімто НАТО довелося визнати, що «розпіарений контрнаступ не приносить очікуваних результатів». Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. В інтерв’ю виданню Politico Єнс Столтенберг не говорив про невиправдані очікування від контрнаступу. Навпаки, він оптимістично оцінив дії українських військових та зазначив, що попри труднощі вони просуваються вперед.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються переконати українців у тому, що контрнаступ неуспішний, а західні партнери не вірять у перемогу України. Також вони хочуть дискредитувати НАТО. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що 92-гу бригаду розформують, а військових переведуть в інші підрозділи.

Фейк На протестах у Франції використали зброю, раніше передану ЗСУ

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що на протестах у Франції нібито використали зброю, яку раніше передали українським військовим. Агітпроп додає скриншот статті з текстом такого змісту. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони зазначають, що статті з таким заголовком, на яку посилається агітпроп, не існує. До того ж на скриншоті не вказано ні назву видання, ні дату публікації, ні ім’я автора. А саме фото вперше поширили у 2012 році. Надійні французькі та світові медіа не писали подібних статей, а міжнародні партнери не повідомляли про перепродаж зброї.

Деякі російські пропагандисти посилаються на видання Agoravox, проте це медіа від самого початку займається поширенням російських наративів та дискредитує Україну.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу та зірвати постачання зброї Україні. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що українці брали участь у протестах у Франції за гроші.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.