Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українці брали участь у протестах у Франції за гроші

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, де поширюють проросійську риторику, стверджують, що на сайті французького медіа RFI є інформація, нібито громадяни України брали участь у протестах у Парижі, Марселі, Ліоні та інших французьких містах. Мовляв, українці кажуть, що не мають нічого проти французької влади, а протестували нібито «за гроші». Втім автори допису натякають, що, можливо, протестувальники «брешуть». За їхньою інформацією, французька влада не має наміру надавати цьому «політичного відтінку», однак це начебто може призвести до більш негативного ставлення до українських біженців у Європі.  Однак це — фейк.

Автори допису не дають посилання на статтю, а лише на головну сторінку французького медіа. Ані на сайті, ані на інших платформах подібних статей про це немає. 

Публікуючи подібні фейки, пропагандисти вкотре хочуть показати українців як невдячних провокаторів, що хочуть дестабілізувати ситуацію всередині Європи. «Детектор медіа» вже писав щодо інших маніпуляцій проти українських біженців, зокрема про українця, що нібито зруйнував пам'ятник польським солдатам, що боролись проти нацизму.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «утиски»

Російські пропагандисти стверджують, що росіяни повсюдно страждають від ненависті та утисків за межами Росії. Мовляв, російську мову дискримінують, росіянам забороняють вільно пересуватися Європою, а деякі країни навіть не дозволяють користуватися зброєю на їхній території. У відповідь автори вдаються до терміна «утиски», натякаючи на «бажання» світової спільноти нібито позбутися росіян. 

Якщо ж пропагандисти розповідають про «утиски» в Україні, то кажуть про «дискримінацію» російської мови та всього російського, відмову від російських масових продуктів. Так пропагандисти виправдовують широкомасштабну війну, адже потрібно боротися з «русофобією».

В утисках автори звинувачують й інші країни. Пропагандисти писали, що Естонія — країна-послідовниця «нацистської Німеччини», оскільки там заборонили носити зброю «окремим етнічним групам», зокрема росіянам. Насправді дозволи на зброю стали недійсними для громадян країн, що не входять до ЄС та НАТО. Зміни торкнулися не лише етнічних росіян. Утім, міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс запевнив, що обмеження — справді прямий наслідок неспровокованої російської агресії в Україні. 

Тобто це не «утиски» росіян, а відповідь світової спільноти на російську агресію. Росіяни несуть колективну відповідальність за агресію проти України, яку вони підтримали або відповідними висловлюваннями, або мовчанням. Світовий осуд, відмова від російських масових продуктів та обмеження проти агресора — наслідки злочинних дій Росії, а не навпаки, як намагається переконати всіх Москва.

Використовуючи риторику про так звані «утиски», Росія прагне протиставити «миролюбну» себе та інші «ворожі» країни. Москва показує, що весь світ нібито налаштований проти росіян і їх всюди ненавидять. Так пропагандисти, навпаки, виховують неприязнь до різних націй.

Маніпуляція У Фінляндії українських біженців хочуть позбавити соціальної допомоги

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, де поширюють проросійську риторику, стверджують, що на сайті фінського суспільного мовника Yle з'явилась інформація, нібито у Фінляндії хочуть скасувати соціальну допомогу для українських біженців, бо її розмір буцімто перевищує оплату за збирання ягід. Відповідно, оскільки українці не згідні на ці умови, треба вводити систему допомоги в обмін на працевлаштування. Однак це — маніпуляція.

Автори допису не дають посилання на статтю, де є така інформація, а лише на головну фінськомовну сторінку мовника. Втім, якщо шукати новини на сайті Yle, зокрема в українськомовній секції, то справді можна знайти матеріал, дотичний до проблеми. Однак у ньому йдеться не про плани щодо скасування допомоги. Ба більше, його автори, навпаки, наголошують на тому, що українці охоче працювали би на плантаціях для збирання ягід, проте згідно з теперішнім фінським законодавством така діяльність не вважається «сталим доходом», що може призвести до зменшення розмірів допомоги. Відповідно, у них не залишається вибору, окрім як іти на більш стабільну роботу, якраз щоб не втратити допомогу від держави. Через це фінські компанії почали наймати більше збирачів ягід з Узбекистану та Киргизстану.

Нещодавні політичні трансформації у Фінляндії також пов'язані з питанням міграційного законодавства держави. Зокрема, новий фінський уряд обговорює жорсткіший підхід до нього. Розглядаються такі ідеї як збільшення необхідного терміну постійного проживання на території Фінляндії для отримання громадянства, складання іспиту з фінської або шведської мови для отримання постійної посвідки на проживання (зараз це необхідно робити лише для отримання громадянства) та, зокрема, зменшення розміру соціальних виплат для мігрантів. Однак це не стосується лише українських біженців, а загалом усіх мігрантів у державі. Ці ідеї вже викликали обурення серед них, через що в країні провели мітинги та створили відповідну петицію на Change.org.

Вириваючи подібні новини з контексту, пропагандисти вкотре хочуть показати українців як невдячних, а також знецінити допомогу європейських партнерів. Вони також хочуть викликати паніку серед українських біженців, штучно роздмухуючи масштаб проблеми. «Детектор медіа» вже писав про інші маніпуляції проти українських біженців, зокрема про українця, що нібито зруйнував пам'ятник польським солдатам, що боролись проти нацизму.

Фейк В Україні шукають «менторів з толерантності для фронту»

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, де поширюють проросійську риторику, стверджують, що на одному з сайтів для пошуку роботи з'явилася вакансія «ментора з толерантності для фронту». Мовляв, серед вимог до кандидатів є «активне статеве життя» та «відсутність венеричних захворювань», а у списку обов'язків є такі позиції як «виявляти прихованих геїв, проводити з ними психологічну роботу» та «для бажаючих проводити фізичні вправи для зміцнення м'язів анального сфінктера». Це — фейк.

За пошуком в інтернеті це оголошення знайти неможливо. Крім того, його спростував Яр Бірзул, співзасновник Фонду Kolo UA, куди нібито шукали «ментора» згідно з «оголошенням». У своєму твітері він написав, що «менторів з толерантності для фронту» у Фонді не шукають.

В «оголошенні» можна знайти низку речень, що вказують на шкідливі стереотипи щодо спільноти ЛГБТК+. Наприклад, одним із завдань на «посаді» мала би бути «профілактика поширення ВІЛ-інфекції та СНІДу». Такі твердження є дискримінаційними, оскільки підтримують хибну інформацію про осіб ЛГБТК+ як нібито головних носіїв вищезгаданих захворювань, навіть попри те, що статистика доводить протилежне. Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть посилити шкідливі стереотипи про спільноту ЛГБТК+ та вкотре показати, що в обмін на допомогу західних партнерів вони нібито змушують Україну «зраджувати традиційним цінностям». Все це є частиною масштабної дезінформаційної кампанії Росії проти спільноти ЛГБТК+, про яку вже писав «Детектор медіа».

Фейк Україна не розірвала дипломатичні відносини з Росією

Анонімні користувачі, що поширюють проросійську риторику у грузинському сегменті соцмереж, стверджують, що «ніхто не звільнив російського посла в Україні» і що він нібито «ще працює у Києві». Ці повідомлення є реакцією на рішення МЗС України відправити посла Грузії до Тбілісі для додаткових консультацій щодо стану здоров‘я Михеіла Саакашвілі. Проте інформація про російського посла є недостовірною.

На дописи звернули увагу в грузинському проєкті MythDetector. Вони наголошують, що Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією 24 лютого 2022 року через російську агресію проти України. Однак українська влада не розривала консульських відносин з Росією задля захисту прав громадян України, зокрема українських політв'язнів, що й далі перебувають у Росії. Крім цього, 20 квітня 2023 року мер Києва Віталій Кличко розірвав угоду з Посольством Росії щодо оренди землі та надіслав запит до Кабміну щодо повернення земель посольства в українську власність. 

Аналітики проєкту також зазначають, що Росія не мала повноцінного посла в Україні з 2016 року, оскільки з того часу цю функцію виконували тимчасово призначені особи. До середини лютого 2022 року тимчасовим повіреним був Олександр Лукашик. Після розірвання дипвідносин очолює посольство Володимир Жеглов, однак за офіційною посадою він є радником посла. Хоч у серпні 2022 року йому було вручено вірчі грамоти президентом Росії Володимиром Путіним, через розрив дипвідносин Україна не визнає його в якості посла. 

Поширюючи таку дезінформацію, її автори хочуть дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Грузії, викликати скепсис щодо послідовності дій української влади та поглибити кризу відносин між Грузією та Україною. 

Фейк Журнал Courrier іnternational опублікував обкладинку з Зеленським та Макроном

Пропагандисти в соцмережах поширюють інформацію, нібито на обкладинці нового видання французького тижневика Courrier іnternational зображені Президент України Володимир Зеленський та Президент Франції Емманюель Макрон. Зокрема, на ній Макрон відкачує жінку зі словами: «Зупиніть заворушення! У моєї дружини проблеми із серцем». Зеленський же нібито каже: «Зупиніть заворушення! Усі гроші підуть на ремонт, а мають на допомогу Україні». Це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони не змогли знайти подібної обкладинки ані в соцмережах видання, ані на його сайті. Хоча в публікаціях пропагандистів значиться номер випуску 1705, насправді це число журналу мало обкладинку із заголовком «Франція: коріння гніву». Courrier international — це французький тижневик, де перекладають та публікують фрагменти статей іноземних видань, сайтів, блогів та газет. На його сайті, як наголошують аналітики VoxCheck, є розділ «Війна в Україні», де видання засуджує російську агресію проти України та висміює російське керівництво. 

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти регулярно намагаються переконати всіх у тому, що закордонна авдиторія та медіаспільнота вже не на боці України та відкрито виступають проти допомоги їй. «Детектор медіа» неодноразово спростовував подібні «обкладинки», як-от нещодавно у випадку гумористичного журналу Humor Times.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.