Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Січня станом на 1066 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2655
Фейк
803
Маніпуляція
758
Меседж
546
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Медична система не готова до реагування на спалахи інфекційних хвороб після підриву Каховської ГЕС

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях розповідається, що нібито через провальні медичні реформи система протиепідемічного контролю повністю деградувала і не здатна впоратися з інфекційними захворюваннями, які можуть спалахнути після підриву Каховської ГЕС. Автори дописують, що Україна не піклується про своїх людей, а кидає їх напризволяще. 

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і встановили, що станом на початок липня 2023 року в Україні не зафіксували жодного випадку зараження холерою, ботулізмом, гепатитом А або іншими інфекційними захворюваннями,  пов’язаними з наслідками підтоплення. Водночас головний санітарний лікар України Ігор Кузін розповів  про низку регулярних заходів для протидії холері та про нововведення, які запровадили після підриву росіянами Каховської ГЕС. Для протидії спалаху інфекційних захворювань в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях відкрили 38 пунктів моніторингу води. Також у Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях центри контролю та профілактики хвороб перевели на особливий режим реагування.

Тобто українська медична система, навпаки, реагує на виклики, які спричинені підтопленням. Пропагандисти намагаються залякати людей, переконуючи, що їх нібито покинули напризволяще.

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «whataboutism»

Тактика пропаганди «whataboutism» передбачає відповідь на критику чи поставлене запитання у форматі «А як щодо…?». Тобто «переведення стрілок» на недоліки опонентів. Натяк на те, що вони не мають морального права критикувати, оскільки самі мають такі ж або навіть серйозніші проблеми, не дотримуються тих принципів, про які публічно заявляють. Вона заснована на логічній хибі «Te quoque» («сам такий», або «подивись на себе»).

Незважаючи на англомовну назву, цю тактику, як і чимало інших прийомів пропаганди та дезінформації, популяризували росіяни. Ще приблизно у 1880-х роках, коли МЗС Російської імперії таким чином захищалося від морального осуду з боку США. Але найбільшого поширення «вотебаутизм» набув у 70-80-х роках ХХ століття під час апогею «Холодної війни».

Наприклад, після Чорнобильської катастрофи радянське державне інформаційне агентство ТАСС написало повідомлення про аварії на ядерних об'єктах у США, таких як АЕС «Три-Майл-Айленд» та «Джинна». Радянські пропагандисти стверджували, що американська антиядерна група зафіксувала 2300 нещасних випадків, аварій та інших неполадок у 1979 році. У СРСР навіть з'явився анекдот, який дуже добре розкриває суть цієї тактики: 

«- Яка заробітна плата в радянського інженера? 

- Зате у вас [расистська назва афроамериканців] лінчують!»

Дійсно, акти насильства проти афроамериканців під час Руху за громадянські права у США 1955-1968 років стали одними з ключових меседжів «вотебаутизму» радянської пропаганди.

Як і багато інших «прекрасних надбань радянського минулого», сучасні російські пропагандисти та посадові особи системно використовують цю тактику. Опозиційний путінському режиму російський політоглядач Аббас Галлямов писав у 2021 році після перегляду пресконференції Путіна: «Путінський вотебаутизм має вже зовсім гротескний характер. Собчак питає його про тортури в системі ФСВП [пенітенціарна система], а він першим же ділом починає доводити, що і в Європі теж катують. Здавалося б, причому тут Європа? Але ні, причому, виявляється».

У відповідь на критику власних агресивних дій, у тому числі — агресивної війни проти України, яка триває з 2014 року, російський агітпроп згадує про операції НАТО в Югославії, Іраку та Афганістані. Те, що вони проводилися проти людиноненависницьких диктатур, які займалися етнічними чистками, та міжнародних терористичних мереж, пропагандистів не хвилює. Відомий наратив російської пропаганди про «8 років та дітей Донбасу» також належить до «вотебаутизму». 

Меседж Захід створює нацистську організацію, яка спрямована проти білорусів та росіян

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях розповідається, що Україна «розповсюджує» нацизм по всій Європі, так що там почали ставити пам’ятники нацистам. Автори впевнені, що Україна підбурює Захід, аби той створив організацію, яка може знищити білорусів та росіян. 

Кейс опрацювали аналітики проєкту EU vs Disinfo, які пояснюють, що жодна із цих тез не є правдивою. Ні про пам'ятники, ні про «нацистські організації». Міф про нацистську Європу використовував Кремль після того, як Росія напала на Україну та незаконно анексувала Крим ще у 2014 році. У такий спосіб Москва досі намагається постати жертвою, яка нібито потерпає від рук західних лідерів. Мовляв, «нацистську» Україну підтримують такі ж самі «нацисти». 

На підтримку тези про «європейські нацистські організації» пропагандисти наводять у приклад ситуацію, коли в Естонії нібито заборонили росіянам та білорусам використовувати на своїй території зброю. Насправді в країні дозволи на видачу зброї стануть недійсними для громадян країн, які не входять до ЄС та НАТО. Зміни торкнуться не лише етнічних росіян чи білорусів, які проживають на території Естонії. Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс  запевнив, що обмеження — прямий наслідок неспровокованої російської агресії в Україні. Тобто будь-які обмеження, які торкаються росіян чи білорусів, Москва маркує як «нацистські». Однак це лишень відповідь на російську агресію. 

Викриття Шахраї створюють оголошення про збір коштів від імені українських командирів

Це зафіксували фактчекери проєкту «По той бік новин». Вони розповідають, що у фейсбуці створюють фейкові оголошення зі збором коштів, які нібито запускають українські командири.  До них додають фотодоказ і дописують «історію» бійця, намагаючись зіграти на емоціях користувачів соцмережі. 

Фактчекери пояснили, що в такий спосіб шахраї просто виманюють у людей гроші, створюючи емоційний текст про українських військових. Адже аферисти грають на почуттях жалю та провини. Зловмисники часто в таких випадках надають особисті телефони та банківські картки. Проте відсутність посилань на офіційних представників волонтерських спільнот може натякати на неправдивість такого оголошення.

Фейк Українці спалили болгарські прапори в Києві

У соціальних мережах, зокрема в російському сегменті телеграму, поширили інформацію про нібито спалення українцями болгарських прапорів у Києві. Автори дописують, що українці, мовляв, убивають різні народи і це стало однією з причин для повномасштабного вторгнення. Також до публікацій додають відеодоказ. 

Фактчекери проєкту StopFake дослідили цей кейс та визначили, що інцидент зі спаленням прапора Болгарії справді трапився. Однак не в Україні й не за участі українців. Тобто жодного стосунку до України це відео не має. Інцидент відбувся в Македонії у 2021 році під час масового заходу. Болгарські медіа висвітлювати інформацію про акт вандалізму над їхнім прапором. 

Проте фактчекери додають, що один з інцидентів з болгарським прапором таки відбувся у Києві. У 2015 році до української столиці з офіційним візитом прибув тодішній президент Болгарії Росен Плевнелієв. Київ попередньо прикрасили українськими та болгарськими прапорами. Згодом уночі невідомі зірвали прапор Болгарії та порвали його. Але у ході розслідування з’ясувалося, що люди прийняли прапор Болгарії за російський. Це, як пояснив затриманий, був єдиний привід акту вандалізму. Тобто не йдеться про ненависть до болгар чи бажання їх знищити як націю. 

Пропагандисти намагаються зобразити українців ненависними до інших культур, релігій чи народів.  У такий спосіб вони демонізують їх та виправдовують широкомасштабне вторгнення на українські землі. Мовляв, українці не шанують нікого. 

Фейк Гумористичний журнал Humor Times зобразив на обкладинці Зеленського, якого б’ють на боксерському ринзі

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно гумористичний журнал опублікував обкладинку із зображенням Володимира Зеленського, якого б’ють на боксерському ринзі. Нібито це роблять Ілон Маск та Марк Цукерберг.  Це — неправда. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки не існує. Там пояснили, що на офіційному сайті видання останній наявний випуск вийшов друком під номером 375. А на фейковій обкладинці вказаний номер 376.

У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що весь світ налаштований проти України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.