Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2604
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Росіяни поширюють інформацію, що ракетний удар по Костянтинівці завдали нібито українські військові

6 вересня 2023 року російські військові завдали ракетного удару по ринку в місті Костянтинівка Донецької області. Внаслідок атаки росіян загинуло 16 осіб, ще 28 травмовано, проте кількість жертв може змінюватися. Про це повідомив Володимир Зеленський на офіційній сторінці в телеграмі.

Російські пропагандисти та прокремлівські телеграм-канали звинувачують Україну в обстрілі середмістя Костянтинівки. Нібито під час роботи ППО ракета полетіла незапланованою траєкторією або ж збила щось у небі, що впало на ринок. Агітпроп застосовує тактику віддзеркалення та перекладає відповідальність на жертву за злочини росіян. Після удару по будинку в Дніпрі 14 січня 2023 року російські пропагандисти також намагалися відбілити росіян та звинувачували у трагедії українських військових. 

За фактом обстрілу з боку російських військ прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Фейк В Одесі пройшла акція протесту, де люди вимагали «Україну без Зеленського»

У російському сегменті фейсбуку й тіктоку поширили відео нібито з акції протесту в Одесі. Люди вийшли на мітинг, буцімто щоб вимагати «Україну без Зеленського». Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту MythDetector. Вони встановили, що люди на відео не вимагали відставки Зеленського, а вийшли на акцію проти виділення коштів з бюджету на ремонт Київського районного суду і Театру юного глядача. На акцію в Одесі люди збиралися кілька днів поспіль, починаючи з 28 серпня. 2 вересня вони вийшли з плакатами «Спочатку ЗСУ, потім все інше», «Мої податки для ЗСУ», «ЗСУ в першу чергу». Самі користувачі фейсбуку, які поширили це відео, публікують пости, що транслюють кремлівські наративи.

У такий спосіб російський агітпроп намагається поширити думку про те, що Володимира Зеленського не підтримують українці, а навпаки — вимагають його відставки. Мовляв, вони незадоволені президентом країни та рішеннями, які він ухвалює. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що в польських інтернет-магазинах книгу Зеленського продають у розділі про нацистів.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: «Укрополін»

Пропагандисти намагаються адаптувати для аудиторій різних держав свої повідомлення. Однією зі свіжих спроб такої адаптації є конспірологічна теорія про «Укрополін». Її просувають на польську аудиторію.

Згідно з цією теорією змови, польський уряд готує поляків до «поглинання» Польщі Україною і виникнення держави «Укрополін». 

«Укрополін» є еволюцією проекту «Полін», варіанту так званої «світової єврейської змови». Історія конспірологічної теорії про «Полін» веде початок з 1989 року. Тоді на перших після 1945 року виборах у Польщі до влади прийшли прихильники профспілки «Солідарність». А конспірологи вирішили, що виник «Полін», держава, якою керують із Німеччини та Ізраїлю (Полін — іудейська назва Польщі). Прихильники теорії змови про «Полін» також вважають, що Музей історії євреїв POLIN залучений до цього процесу. 

У випадку «Укрополіну» пропагандисти лякають поляків втратою їхньої державності. Для цього вони виривають з контексту новини чи вигадують «докази» поступового «поглинання» польського простору українцями. Наприклад, публікують невідомий список студентів 1 курсу технікуму спеціальності «технік автомобілів», де вказано лише два польських імені та прізвища, а всі інші — українські

«Двоє поляків і решта українців на першому курсі автомобільного технікуму? Це ще Польща чи Укрополін?» — зазначають автори допису.

Використанням цієї теорії змови росіяни намагаються посварити поляків між собою. Вони згадують «Укрополін» у будь-яких контекстах. Наприклад, ось як польський проросійський телеграм-канал подавав зустріч лідера обʼєднаних лівих Польщі Роберта Бєдроня з тодішньою премʼєркою Фінляндії Санною Марін у квітні 2023 року щодо безкоштовних абортів для полячок у Фінляндії:

«Суперрррр! Будемо вбивати більше поляків і зробимо це добровільно, найважливіше, щоб їх вбити, скільки є сили, наслати їх на війну як гарматне мʼясо, потім зробити так, щоб жінки розчарувались, відверто одягались та пускались направо і наліво, а потім профінансуємо їм аборти, а наприкінці заберемо їх країну та зробимо Укрополін…»

Імовірно, росіяни такими вигадками намагаються повпливати на сприйняття України поляками і зменшити рівень допомоги Україні від Польщі. Наразі рівень підтримки України польським суспільством залишається найвищим серед європейських країн. Тому для того, щоб це змінити, у поляків намагаються викликати страх за свою країну та скепсис до українців. Мовляв, українців у Польщі вже так багато, що Польща поступово перетворюється на ще одну область України. Це є ще одним прикладом того, як теорії змови можуть поглиблювати розколи в суспільстві і розпалювати ненависть до етнічних груп. 

Фейк Олексія Резнікова звільнили з посади міністра оборони через те, що війна в Україні затягнулася

Кремлівські медіа поширюють інформацію про те, що міністра оборони України Олексія Резнікова зняли з посади нібито через те, що «конфлікт з Росією затягнувся». Агітпроп посилається на статтю у виданні The New York Times. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Проаналізувавши статтю The New York Times, на яку посилаються російські пропагандисти, вони дійшли висновку, що видання не вказувало цю причину як ключову у звільненні Олексія Резнікова. «Доля міністра оборони Олексія Резнікова стала предметом спекуляцій, що ростуть в Україні, оскільки стали відомі фінансові порушення в міністерстві, а уряд почав кілька розслідувань корупції серед чиновників», — йдеться в статті NYT. Також там додають, що в міру затягування війни виникла потреба в новому керівництві, яке може розв'язати проблеми, що накопичуються.

У такий спосіб агітпроп дискредитує українську владу та намагається перекласти відповідальність на Україну — мовляв, вона сама винна у тривалості війни, яку розпочала Росія. Російська пропаганда застосовує тактику «самі винні».

Фейк У репортажі BBC повідомили, що Пригожин живий, а авіакатастрофа була інсценуванням російської влади

У соціальній мережі «Х», раніше відомій як «Твіттер», російському сегменті фейсбуку, тіктоку та забороненій в Україні соцмережі «ВКонтакте», анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють нібито репортаж BBC News про главу угруповання «Вагнер» Євгенія Пригожина. На відео з кадрами з місця катастрофи та фотографіями Пригожина розміщено текст: «Джерело ВВС спростовує інформацію про загибель власника ПВК “Вагнер”. Згідно з інформацією, авіакатастрофа була інсценуванням російської влади, а Євгеній Пригожин живий». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери видання Reuters. Таке відео не поширювалося на офіційних сторінках BBC в соцмережі «Х», в облікових записах мовника англійською мовою в інстаграмі та фейсбуці. У коментарі фактчекерам Reuters представник BBC повідомив: «Ми знаємо про це фейкове відео, і наші юристи терміново займаються розслідуванням. У світі, де зростає дезінформація, ми закликаємо всіх перевіряти посилання та URL-адреси, щоб переконатися, що вони отримують новини з надійного джерела».

Агітпроп намагається підживити конспірологічну теорію про те, що насправді Пригожин живий, а його загибель була інсценуванням. Така міфологізація потрібна росіянам, щоб героїзувати лідера «Вагнера», підняти бойовий дух росіян та зняти з себе відповідальність за ймовірне збиття літака. «Детектор медіа» розповідав про меседжі, які поширювали російські пропагандисти, автори анонімних телеграм-каналів та прокремлівські медіа після смерті лідера «вагнерівців» Євгенія Пригожина.

Маніпуляція Через наказ відправити на фронт понад 50 медичних працівників у лікарні на Волині закриється два відділення

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що в Рожищенську лікарню Волинської області нібито прийшов наказ відправити на фронт понад 50 медичних працівників. Агітпроп посилається на українське медіа. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони встановили, що в одній з лікарень на Волині планують скоротити персонал через нестачу фінансування, і через це закриється два відділення. Проте згадок про відправлення медиків на фронт чи відповідний наказ — немає.

У такий спосіб російський агітпроп намагається посіяти паніку серед українців, мовляв, в українській армії не вистачає людей, тому лікарні отримують накази щодо відправлення медиків у зону бойових дій. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що в Україні для вагітних жінок створили військову форму, аби відправляти їх на фронт.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.