Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Що писали російські пропагандисти про візит Володимира Зеленського до Польщі

На тлі новин про візит Володимира Зеленського до Польщі в інформаційному просторі, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, з’явилися дезінформаційні меседжі, за допомогою яких агітпроп намагається просувати свій порядок денний. Команда аналітикинь та аналітиків «Детектора медіа» виокремила найпоширеніші з них.

1.  Зеленський мріє об’єднати частину територій України з Польщею

Проросійські телеграм-канали поширили меседж, буцімто основна мета приїзду Зеленського до Польщі — «зблизити державні інституції», адже «Зеленський хоче асимілюватися з Польщею». Автори повідомлень переконують, що польське керівництво «не припиняє цікавитися західною частиною України», а Зеленський радо допоможе їм і віддасть території.

Це не новий меседж російської пропаганди. Агітпроп систематично стверджує, що Україну хочуть розірвати на частини та відтяти її території. Мовляв, насамперед Польща хоче загарбати Захід України, бо полякам важливо відновити «історичну справедливість». Стосовно цієї теми агітпроп поширював низку фейків і маніпуляцій. Наприклад, про вербування поляків до українського війська чи про нарощення Польщею своєї військової сили для захоплення територій України.

Насправді ж керівник бюро міжнародної політики при канцелярії польського президента Марчин Пшидач повідомив, що переговори Зеленського й Дуди стосуватимуться «усього спектру польсько-українських відносин, починаючи з безпекової політики». Навіть запевнив, що під час перемовин будуть порушувати історичні питання.

Проте такі меседжі потрібні пропагандистам, щоб виставити Польщу агресором та знівелювати ту допомогу, яку Польща надає Україні в умовах війни. Нібито насправді Польща допомагає Україні не через добрі наміри.

 2. Приїзд Зеленського до Польщі означає формування «антиросійської коаліції»

Таку тезу поширили пропагандисти, щоб підживити наратив про існування «колективного Заходу». Нібито всі дії, які вчиняє українське керівництво, спрямоване на дискредитацію Росії. Як стверджують автори повідомлень, під час зустрічі з Анджеєм Дудою не обійшлося «без згадок про Росію».

Про жодну «антиросійську коаліцію» не йдеться. Звісно, керівництво Польщі та України ймовірно зібралося, аби насамперед обговорити безпекові питання. Утім, такі перемовини спричинені неспровокованою агресією Росії. Так звана «антиросійська коаліція» — це відповідь на злочинні дії Росії проти України та її мирних жителів. Агітпроп натомість стверджує, що Зеленський тільки й шукає привід, щоб переконати весь світ у тому, що Росія та росіяни погані, а насправді  «західні країни хворі на русофобію». Однак світовий осуд і санкції проти агресора — наслідки злочинних дій Росії, а не навпаки, як хоче це подати Москва.

3. Слова Зеленського слід трактувати як «підготовку до здачі Бахмута»

Анонімні телеграм-канали поширили тезу про так звану «здачу Бахмута Зеленським». Мовляв, Володимир Зеленський навмисно поїхав до Польщі, щоб відвернути увагу українців і решти світу від «ситуації» з Бахмутом. За словами пропагандистів, Зеленський не хоче  отримати у свій бік потік негативу, тому «втікає до Польщі».

Як доказ пропагандисти наводять цитату Зеленського зі спільної пресконференції з президентом Польщі, що  «за умови ще гарячіших подій і небезпеки втрат особового складу через оточення міста відповідні правильні рішення приймуть на місці». Проте ці слова не свідчать, що Президент України тікає від проблем. Володимир Зеленський оцінює всі ризики й не говорить про нібито відведення військ із Бахмута.

Ба більше, жодних доказів, які б підтверджували тезу про «здачу Бахмута», автори у своїх публікаціях не додають. У такий спосіб вони перекладають відповідальність за те, що коїться в місті, з російської армії на українського президента.  Саме Росія напала на Україну й саме через дії ворожої армії ситуація в окремих українських містах і селах складна. Однак російський агітпроп відбілює себе й демонізує українського президента, який нібито не цікавиться подіями у своїй країні.

За останніми даними, станом на 4 квітня російська армія продовжує штурмувати місто та зосереджувати основні зусилля для наступу, зокрема на Бахмутському напрямку.

4.  Більшість західних лідерів зустрічається з Сі Цзіньпіном, тоді як Зеленський — «всього лише» їде до Польщі

У цьому випадку автори повідомлень протиставляють зустріч лідерів Китаю та Росії сьогоднішній події. Мовляв, зустріч Зеленського з Анджеєм Дудою — «показуха», натомість Сі Цзіньпін «зустрічається лише з впливовими політиками», приписуючи таке звання й Путіну зокрема. Тож Зеленський «лише скористався можливим варіантом».

Китай висловив свою позицію щодо війни Росії проти України, коли 24 лютого 2023 року їхнє МЗС представило план щодо врегулювання війни. Документ містить 12 пунктів, які на думку Пекіна сприятимуть завершенню війни. Серед них — припинення вогню і бойових дій, початок мирних переговорів, припинення односторонніх санкцій тощо.

Водночас Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг скептично висловився стосовно плану Китаю, стверджуючи, що Пекін «не заслуговує великої довіри», бо «не зміг засудити незаконне вторгнення в Україну».

Китай формально визнає територіальну цілісність України й ніколи не заявляв про визнання російськими Криму чи інших українських регіонів, які хоче загарбати Росія. Проте, наприклад, Китай утримується під час голосування за резолюції Генасамблеї ООН, які передбачають визнання територіальної цілісності України. А напередодні візиту до Москви у статті для «Российской газеты» Сі Цзіньпін назвав війну «тотальним загостренням української кризи». Крім того, Китай може постачати Росії зброю, щоб допомогти їй продовжувати війну проти України.

Однак, поширюючи такий меседж, пропагандисти хочуть знецінити роль Президента України й показати, хто насправді «керує порядком денним» — Сі Цзіньпін і Путін. Нібито Зеленський не настільки «впливовий», щоб з ним зустрічалися такі «політики».

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 5 квітня

У випуску розповідаємо про нову інформаційну кампанію росіян щодо вручення повісток та спростовуємо фейк про те, як з України під виглядом аграрної продукції «вивезуть ліс та чорнозем».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж ЄС хоче відрядити миротворців в Україну

Така теза з’явилася в угорських медіа. Автори повідомлень посилаються на слова російських посадовців, які заявляють, що ймовірність виряджання в Україну миротворців з країн Заходу є «дуже небезпечною ідеєю».

На це звернули увагу фахівці EU vs Disinfo. Вони розповідають, що прокремлівська дезінформаційна кампанія не втомлюється зображати ЄС як геополітичного гравця, який сприяє ескалації війни в Україні. Мовляв, замість того, щоб використовувати дипломатичні засоби врегулювання конфлікту, Європейський Союз надає Україні все більше летальної зброї, внаслідок чого бойові дії стають лише кривавіші та жорстокіші. Новий вкид на цю тему розповідає про те, що тепер ЄС нібито хоче не лише надавати зброю, але й ввести в Україну миротворчі війська.

Насправді деякі країни ЄС і НАТО виділяють військову та фінансову допомогу Україні для протидії збройній агресії Росії, західні інструктори навчають українських військових правильному користуванню новими зразками озброєння, але війська інших країн не беруть прямої участі у бойових діях на території України. Крім того, наразі немає затвердженого плану чи публічних дебатів щодо введення миротворчої місії в Україну.

Меседж США керують антиправославною церковною політикою Зеленського

Таку тезу поширюють кремлівські медіа. Мовляв, мета Вашингтона — вдарити по релігійній сфері України й розколоти православ'я. Для досягнення цієї мети США буцімто розробили механізми прямого та опосередкованого впливу на релігійну політику Києва, спрямовану на пригноблення православної церкви.

Водночас фахівці команди EU vs Disinfo зазначають, що хоча кремлівська пропаганда часто зображає Україну як ворога православ'я, це не відповідає дійсності. Українські правоохоронні органи справді провели низку обшуків на об’єктах Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Однак обшуки проводили не для того, щоб розколоти православ’я, а для того, щоб виявити підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України, адже УПЦ МП вважається одним із ключових інструментів впливу Москви в Україні.

За допомогою подібних меседжів агітпроп прагне дискредитувати українську владу й звинуватити Україну в утисках віросповідання. Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» вже писав про схожі дезінформаційні вкиди щодо ситуації з православною церквою в Україні. Наприклад, про почорніння хрестів на храмі Києво-Печерської лаври через «українське богохульство» та нібито визнання факту дискримінації православної церкви в Україні з боку ООН.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про арешт Дональда Трампа

4 квітня експрезидента США Дональда Трампа формально заарештували, щоб у суді предʼявити йому обвинувачення за 34 пунктами у межах кримінального провадження щодо фінансових махінацій. Ідеться про маніпуляції коштами, призначеними для кампанії Трампа під час президентських виборів 2016 року. Випадок став першим в історії кримінальним провадженням, відкритим проти президента США. Цей інфопривід зацікавив авторів анонімних телеграм-каналів, що поширюють проросійську риторику. «Детектор медіа» виокремив із їхніх дописів головні меседжі. 

1. Арешт Трампа варто розцінювати як втручання американської влади у президентські вибори

Пропагандисти стверджують, що арешт Дональда Трампа є витівкою демократів при владі. Мовляв, опоненти бояться сильнішого конкурента, а процес невипадково припав саме на початок його нової передвиборчої кампанії.

У такий спосіб автори подібних дописів підігрують меседжу самого Трампа, що результати американських президентських виборів легко підтасувати. Це він стверджував під час свого програшу на виборах 2020 року, називаючи їх сфальшованими. Станом на 2021 рік Дональд Трамп фігурував у низці кримінальних справ не лише як свідок, тому нове кримінальне провадження проти нього не можна назвати раптовим. Зокрема, йдеться про справи щодо фінансових махінацій у фонді Trump Organization, махінації з податковими документами, нехтування Конституцією США під час перебування на посаді президента, перевищення повноважень, сексуальні домагання та шахрайство під час розподілу сімейного спадку. Однак американське законодавство не забороняє вести передвиборчу кампанію навіть із підозрою у кримінальній справі, чим зараз і користується Дональд Трамп. 

2. Якщо Трамп переможе на наступних виборах, треба заарештувати Джо Байдена за махінації його сина в Україні та зняти санкції з Деркача й Дубінського

Пропагандисти стверджують, що чинний президент США Джо Байден має значно більше гріхів ніж Трамп. Мовляв, прикладом цьому є ситуація з українською компанією Burisma, якою керував Хантер Байден — син американського президента. Ба більше, за словами пропагандистів, Трамп за умови свого повернення у Білий дім мусить зняти санкції з українських екснардепів Андрія Деркача та Олександра Дубінського, бо буцімто вони мали рацію й намагалися викрити оборудки Байдена.

У такий спосіб пропагандисти підмінюють поняття й відвертають увагу від дій Трампа. Мовляв, Трамп поганий, але інші — ще гірші. Деталі скандалу щодо Burisma вже активно обговорювалися під час оголошення імпічменту Дональду Трампу у 2019 році, коли він намагався тиснути на Президента України Володимира Зеленського. Трамп вимагав пришвидшення розслідування у справі Burisma в обмін на військову та фінансову допомогу. 

3. Суддя, який веде справу Трампа, некомпетентний

У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на матеріали Politico про те, що суддя, який веде теперішнє провадження проти експрезидента США, упереджений, тому розгляд справи є несправедливим і його не можна визнавати легітимним. Такі висновки автори повідомлень роблять на основі того, що суддя виніс невтішні для Трампа вироки у низці інших справ, повʼязаних із фінансами експрезидента та його установ. Однак вони надумані, оскільки зроблені суто на основі вищезгаданих тверджень. 

Поширюючи такі меседжі, пропагандисти хочуть показати, що американська судова система корумпована і що їй не можна довіряти. Мовляв, США нас повчають, а у самих купа проблем. Утім пропагандисти знову виривають конкретні висловлювання з контексту. В оригінальних матеріалах на цю тему йдеться, що суддя не є упередженим. Навпаки розповідається, що він ліпше підходить для цієї справи через значний досвід зі справами, де фігурує Трамп. 

4. Тепер у США забудуть про війну в Україні

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику, стверджують, що справа Дональда Трампа приверне увагу в інфопросторі Сполучених Штатів, тож українці вже можуть забути про підтримку з боку США. Мовляв, усі тепер думатимуть про вибори 2024 року й про долю Трампа. 

Так автори меседжів прагнуть показати, що Сполучені Штати поступово дистанціюються від війни в Україні. Однак наступне очне засідання по цій справі Трампа відбудеться аж у грудні цього року. Відповідно, далі Трамп привертатиме увагу світу лише в межах своєї президентської кампанії. Натомість війна в Україні є одним із головних питань серед програм потенційних кандидатів і навіть Трамп його не оминає. 

5. Навіть якщо Трампа визнають винним, максимум, що він отримає — це штраф

Пропагандисти стверджують: Трампа ніхто не посадить, за фінансові махінації ув'язнень не дають, тому хвилюватися не варто. 

У цьому випадку вони применшують проблему та залишають сподівання на повернення Трампа до Білого дому. Під час перших днів повномасштабного вторгнення Росії експрезидент хвалив Путіна, а зараз під час своєї передвиборчої кампанії повторює, що закінчив би війну за 24 години. Численні розслідування під час його президентської каденції доводили звʼязки Трампа із Росією, що впливало на його політичні рішення. Цим і пояснюються надії росіян — Трамп може ізолювати США від війни в Україні та грати на користь Росії. Втім, теперішнє провадження є кримінальним, а не адміністративним, і у його результаті експрезидента справді можуть запроторити за ґрати. Однак американське законодавство не забороняє вести передвиборчу кампанію навіть звідти.

Меседж Росія евакуйовує дітей з України відповідно до норм міжнародного права

Така теза з’явилася в російських пропагандистських медіа. Мовляв, евакуація дітей із зони бойових дій в Україні триває у повній відповідності до міжнародного гуманітарного права й Конвенції про права дитини. У повідомленнях також ідеться, що західні медіа навмисно використовують термін «усиновлення» дітей, розповідаючи про вивезення їх з України, щоб дискредитувати Росію. Нібито росіяни евакуйовують українських дітей в безпечні місця й дозволяють своїм громадянам взяти їх лише під тимчасову опіку, щоб діти не жили в дитячих будинках.

На кейс звернули увагу аналітики проєкту Eu vs Disinfo. Вони відзначають, що це повторюваний прокремлівський меседж, який заперечує військові злочини, скоєні російськими збройними силами в Україні. 

Насправді ж викрадення й примусове перевезення українських дітей до Росії задокументовано ООНHuman Rights Watch та Amnesty InternationalУкраїна вже повідомила про дії дитячої омбудсманки Росії Марії Львової-Бєлової до Міжнародного кримінального суду (ICC). 2 березня прокурор ICC Карім Хан вирішив отримати дозвіл на відкриття розслідування ситуації в Україні.. Він охоплює будь-які минулі та теперішні звинувачення у воєнних злочинах, злочинах проти людяності чи геноциді, вчинених на будь-якій частині території України будь-якою особою. Нагадаємо, 17 березня 2023 року МКС видав ордери на арешт двох осіб у контексті ситуації в Україні: Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової.

Більше про примусову депортацію дітей з України читайте в дослідженні «Детектора медіа».

Меседж Туреччина може вийти з НАТО

Російські пропагандистські медіа поширюють меседж, що лідер турецької партії «Батьківщина» Догу Перінчек, який є одним із кандидатів у президенти Туреччини, обіцяє змінити «правила гри» для США і НАТО, вивести країну з Північноатлантичного альянсу, а також визнати Крим та інші окуповані території частиною Росії. Мовляв, це спричинить політичні катаклізми в Туреччині та похитне позиції Заходу.

За цей кейс взялися аналітики проєкту EU vs Disinfo. Вони пояснили, що такі заяви з боку кремлівських медіа є лише спробою збільшити популярність маргінального турецького політика Догу Перінчека, який відомий своїми проросійськими та антизахідними висловлюваннями. Водночас Перінчек фактично немає шансів стати президентом Туреччини, оскільки його партія не змогла зібрати достатню кількість підписів за його кандидатуру в президенти, щоб офіційно представити його виборчій комісії.

Поширюючи цей меседж, російські пропагандисти намагаються продемонструвати відсутність єдності держав НАТО, зокрема щодо агресії Росії проти України. Крім того, вони усталюють думку про готовність інших країн визнати анексію Росією українських територій правомірною. Така дезінформація поширюється не вперше. «Детектор медіа» вже висвітлював кремлівські тези щодо неузгодженості країн-учасниць НАТО щодо надсилання Україні зброї, визнання помилковості підтримки України, неминучого розпаду НАТО у разі збереження антиросійського курсу, визнання країнами Заходу так званих «ЛДНР» тощо.

Меседж Росія перемогла НАТО в Україні

Такий меседж з’явився в пропагандистських кремлівських медіа. Мовляв, Росія воює не проти України, а проти НАТО. У повідомленнях ішлося, що торік російська армія вимушена була воювати самотужки проти блоку НАТО й у неї буцімто все вдалося, адже Україна та її союзники програють цю боротьбу. Автори повідомлень стверджували, що у війні загалом винні США, які думають про розміщення сил НАТО в Україні. Буцімто це частина плану Вашингтона щодо створення однополярного світу без урядів, які йому не подобаються. 

На кейс звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. Загалом теза, що Росія воює не з Україною, а з НАТО й країнами Заходу, — повторюваний дезінформаційний меседж. Мовляв, Україна — маріонетка Вашингтона, який прагне війни, а Росія лише воює проти «поганців».

Насправді ні США, ні НАТО не беруть участі у війні в Україні. Київ не воює від імені жодного іноземного уряду чи організації. Україна діє в межах самооборони проти російського вторгнення, як це закріплено в  статті 51 Статуту ООН. Україна є  суверенною і незалежною державою  з демократично обраним президентом і парламентом. 

Країни Заходу лише підтримують Україну надаючи як військову, так і фінансову допомогу для ефективної самооборони. Однак війну проти України розпочала Росія й саме вона руйнує українські міста і села, вбиває цивільних тощо.  

За допомогою таких меседжів Росія намагається перекласти відповідальність за те, що відбувається на країни Заходу, на НАТО. Більше про те, як Росія виправдовує війну, читайте в дослідженні «Детектора медіа».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.