Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Квітня станом на 795 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українські військовослужбовці знімають «постановки» з манекенами

В італійському сегменті фейсбуку, Х (колишнього твітеру) і тіктоку поширюється відео нібито постановки українських військовослужбовців. На ньому видно, як двоє солдатів у камуфляжі тягнуть манекен за дерево, а жінка в зеленій жилетці йде за ними та фотографує. Один із користувачів, що поширив відео, підписав його: «Голлівуд в Україні. Було б добре, якби жінка в зеленій жилетці вийшла з кадру, коли вони знімали сцену». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Facta. Насправді відео опублікували на сторінці ГО «Навчально-тренувальний центр 12» міста Кременчук. Відеоролик підписаний так: «Краще випробувати себе та реально оцінити свої сили під час навчальних задач… Базова військова підготовка цивільного населення ГО НТЦ 12». Отже, на відео зафіксовано момент навчань цивільних.

У такий спосіб агітпроп просуває меседж про те, що Росія не чинить жодних воєнних злочинів, а Україна бреше та знімає «постановки», аби її дискредитувати. Росіяни намагаються зняти з себе відповідальність за воєнні злочини, розповідаючи, що вони не вбивають українців, а Україна сама інсценує події. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що українські військовослужбовці знімають «постановки» з пораненими.

Фейк Росія завдає ударів виключно по українських військових об’єктах і ніколи не атакує храми та культурні об’єкти

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що росіяни завдають високоточних ударів виключно по українських військових об’єктах, а соціальну інфраструктуру та релігійні споруди не атакують. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Міжнародна організація ЮНЕСКО наводить такі цифри: станом на 20 липня 2023 року фахівці задокументували 270 культурних обʼєктів (храми, музеї, історичні будівлі, пам’ятники, бібліотеки та архіви) в Україні, які постраждали від збройної агресії росіян. А в Інституті релігійної свободи заявили, що зафіксували знищення, пошкодження чи пограбування щонайменше у 494 релігійних спорудах.

У ніч на 23 липня внаслідок ракетних ударів Росії по Одесі зазнали пошкоджень Спасо-Преображенський собор і дві памʼятки архітектури та зруйновано шість житлових будинків. 

У такий спосіб російський агітпроп намагається вибілити Росію, яка вчиняє атаки на українські міста. Мовляв, їхня ціль — виключно військові об’єкти, а воєнних злочинів проти українців  росіяни нібито не вчиняють. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що українські високопосадовці нібито видають військові об’єкти за цивільні.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «У Росії все найкраще»

На контрасті з погіршенням ситуації на полі бою та стану економіки російським пропагандистам треба подати населенню щось позитивне. Часто його доводиться висмоктувати з повітря, оскільки потрібно підтримувати відчуття національної гордості без причин для цього. Саме тому російський агітпроп намагається посилено грати на відчутті того, що «в Росії все найкраще».

Зокрема, це стосується «імпортозаміщення», яким у Росії відреагували на міжнародні санкції. Російські виробники намагаються сформувати враження, що Захід просто заздрить якості російських товарів. Також у цьому контексті йдеться про те, що західні бренди нібито не хочуть іти з Росії, оскільки їх віддано любить російська аудиторія. Пропагандисти навіть створюють та поширюють фейки, щоб підтримати цей меседж, як-от із фальсифікованою упаковкою чипсів Pringles зі «смаком перемоги».

Не обходиться Росія і без того, що називає себе  найкращою і в духовному плані. Боротьбою «за традиційні цінності» Росія, зокрема, виправдовує свою агресію проти України. Це є кульмінацією того, що російські пропагандисти кілька років змальовували «колективний Захід» «гей-пеклом», де дітям силоміць хочуть змінювати стать. 

Такі формулювання токсичні. Гра на своїй винятковості — ще одне підтвердження імперських амбіцій Росії. Крім того, часто російські товари є найкращими лише на словах — багато продуктів від західних виробників, які пішли з російського ринку, так і не вдалося відтворити через санкції на ресурси й технології. Демонізуючи людей із відмінним стилем життя, Росія лише поглиблює свій комплекс меншовартості, наслідком якого є спроба самоствердитись коштом жертв серед українців. «Детектор медіа» вже писав про російську дезінформацію, спрямовану проти ЛГБТ-людей, та її загрози. 

Фейк ЦРУ профінансувало ПВК «Вагнер» на 6,2 мільярда доларів

В італійському сегменті тіктоку поширюють відео, в якому президент Володимир Путін говорить, що «той, хто організував і підготував військовий заколот, хто підняв зброю на своїх товаришів по зброї, той зрадив Росію». На відео також накладено текст, де йдеться про те, що ЦРУ нібито заплатило 6,2 мільярда доларів «за лояльність бійців Вагнера» і це буцімто може призвести до громадянської війни в Росії. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Facta. У жодній іноземній газеті та серед офіційних заяв ЦРУ немає інформації про те, що ЦРУ виплатило 6,2 мільярда доларів ПВК «Вагнер». Сам ватажок найманців ПВК «Вагнер» протягом кількох місяців критикував російське військове керівництво.

Насправді вартість зброї, надісланої в Україну за останні два роки, була завищена на 6,2 мільярда доларів. Цифра про фінансування ПВК «Вагнер» випливає з цієї новини про військову допомогу Україні. Ба більше, почалося все з того, що кілька перевірених користувачів популярної китайської соціальної медіаплатформи Weibo про це заявили. У дописі, поширеному на Weibo, насправді неправильний переклад з англійської на китайську назви статті Los Angeles Times і міститься фото воєнізованого угруповання, якого насправді немає в статті американської газети.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати США та заявити про причетність американців до заколоту в Росії. Мовляв, Росія є жертвою змови та неправомірних дій. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що заколот Пригожина нібито спланували на Заході.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Президент США Річард Ніксон передбачив американську війну в Україні

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що 37-й президент США Річард Ніксон писав у листі до Білла Клінтона, що в Україні станеться «американська» Революція Гідності та «американська війна». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Річард Ніксон передбачив зміну демократичного курсу Росії, який зароджувався, на авторитарний та вторгнення в Україну. Також він зазначив, що ситуація в Києві «вибухонебезпечна», і попросив підсилити дипломатичну присутність США в Україні. Про «американські» війну та революцію в листі не йшлося. Агітпроп маніпулює справжніми цитатами з розсекреченого листа 1994 року Ніксона до Клінтона.

Пропагандисти систематично поширюють меседж про те, що Україна залежить від західних партнерів і є маріонеткою Заходу, а нинішня війна — протистояння США та Росії, а не російська агресія проти України. Проте саме Росія розпочала війну в Україні та воює не з колективним Заходом, НАТО чи США, а з Україною. Раніше ми розповідали про меседж, що Володимир Зеленський — маріонетка Заходу, а «київський режим» схожий на апартеїд.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Українські військові облаштовують катівні для дітей

Російські ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що українські військовослужбовці нібито облаштовують катівні для дітей, тоді як російська армія їх захищає. Це — фейк.

Кейс дослідив Центр стратегічних комунікацій. Доказів того, що українські військові катують дітей, немає. Проте саме росіяни незаконно вивозять українських дітей з окупованих територій до Росії, що є депортацією, кіднепінгом та воєнним злочином. Саме за це Володимира Путіна та уповноважену з прав дитини в Росії Марію Львову-Бєлову оголосив у розшук Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Також російські військові облаштували дитячі катівні на Херсонщині та катували й морили дітей голодом.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських військовослужбовців. Вони застосовують тактику віддзеркалення: після того, як росіян звинуватили в катуванні українських дітей, вони почали звинувачувати українських військових у таких самих злочинах. Раніше ми спростовували фейк, що українські батальйони вбивають українських дітей, а тоді вивозять їхні органи під експортним кодом зерна.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.