Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Японії з’явився білборд із написом: «Зупиніть Зеленського, зупиніть війну»

В американському сегменті соцмережі «Х» (колишнього твітеру), фейсбуку та в російському сегменті тіктоку поширюють відео із зображенням цифрового білборду з нібито написом: «Зупиніть Зеленського, зупиніть війну». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери видання The Reuters. Відео, поширене в мережі, нібито з написом про Зеленського на білборді в Японії було відредаговане. Агітпроп узяв за основу довше відео, зняте 2 роки тому, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, опубліковане підтвердженим обліковим записом YouTube «Virtual Japan» — потоковим каналом, який ділиться відео повсякденного життя в Японії. На 21:22 хвилині можна побачити пішоходів та автомобілі, що проїжджають на задньому плані у відредагованому відео. Відеоролик знято в районі Шібуя в Токіо.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати підтримку західних партнерів та переконати українців у тому, що за кордоном вважають саме Україну та Володимира Зеленського винними у розв'язанні війни з Росією. Насправді ж Японія підтримує Україну у боротьбі проти агресора, тобто Росії. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Захід постачає Україні зброю і тим самим нібито порушує міжнародне право.

Фейк Україна атакувала безпілотниками російські кораблі «Сєргєй Котов» та «Васілій Биков»

1 серпня 2023 року Міністерство оборони Росії повідомило, що було відбито атаку дронів, які нібито запустила Україна по патрульних кораблях «Сєргєй Котов» та «Васілій Биков». Буцімто українські безпілотники атакували їх у Чорному морі. Це — фейк.

2 серпня 2023 року речник ВМС Дмитро Плетенчук в ефірі  «Радіо Свобода» повідомив, що військово-морські сили України не причетні до нібито атаки на російські кораблі. «Такі дрони не стоять на озброєнні Військово-морських сил. Це по-перше. По-друге, щодо того інциденту, який нібито мав місце... військово-морські сили не мають жодного відношення», — зазначив Плетенчук. Корабель «Сєргєй Котов» виконує «завдання щодо контролю судноплавства», що може означати його причетність до блокади українських портів у Чорному морі.

У такий спосіб російські пропагандисти прагнуть дискредитувати Україну, аби зменшити підтримку Заходу. Також агітпроп систематично намагається перекласти відповідальність за злочини росіян на Україну в питаннях, пов’язаних з експортом зерна. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що росіяни знищують ангари не із зерном, а з українською технікою.

Викриття Росіяни поширили відео, де українці розповідають, що нібито слухають російську музику, а політики хочуть посварити два народи

Російські пропагандисти поширюють відео з фрагментом соцопитування, де українці розповідають, що нібито слухають російську музику: Інстасамку, Григорія Лєпса, Artik & Asti, Басту. Коли інтерв’юер повідомив одному з учасників соцопитування, що Григорій Лєпс підтримує російське вторгнення в Україну, той розлютився та назвав інтерв’юера провокатором.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Насправді відео, яке поширюють російські пропагандисти, є гумористичним скетчем учасників українського гурту «Курган і Agregat» — Євгена Володченка і братів-близнюків Аміля та Раміля Насірових. Вони самі й знялися в ролі інтерв’юера та кількох випадкових «перехожих». У кінці відео ці «перехожі» просять вибачення та обіцяють більше не слухати російську музику.

У такий спосіб агітпроп намагається показати, що насправді українці слухають російські пісні, а музика поза політикою. А українська влада та деякі українці нібито утискають права інших людей. Раніше ми писали про те, як російський спорт служить російській державній системі пропаганди.

Фейк Французьке видання Charlie Hebdo опублікувало обкладинку з Володимиром Зеленським на фоні палаючого Кримського мосту

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють обкладинку, яку нібито опублікувало французьке сатиричне видання Charlie Hebdo, із зображенням Володимира Зеленського на тлі палаючого Кримського мосту. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Такої обкладинки жоден випуск Charlie Hebdo не мав. На фейковій обкладинці вказано, що це спеціальний випуск від 18 липня 2023 року, номер якого 1579. На сайті видання є архів усіх випусків, отож фактчекери знайшли газету під номером 1579. Вона вийшла ще 26 жовтня 2022 року й мала іншу обкладинку.

Агітпроп систематично поширює фейкові обкладинки відомих іноземних видань. У такий спосіб російські пропагандисти намагаються поглузувати з Володимира Зеленського та показати, що президента України не поважають в усьому світі. Раніше ми спростовували фейк, що американський журнал The Nation присвятив обкладинку Зеленському, назвавши його «злим хлопчиком».

Викриття У РНБО спростували інформацію, опубліковану у виданні Politico, про план України у разі загибелі Зеленського

1 серпня 2023 року американське видання Politico опублікувало статтю, в якій ідеться про план України на випадок загибелі Володимира Зеленського. У такому разі до «керівної ради» нібито ввійдуть голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, глава Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та міністр оборони Олексій Резніков. При цьом Валерій Залужний залишиться головнокомандувачем ЗСУ. Видання посилається на коментарі українського депутата від опозиційної партії «Європейська солідарність» Миколи Княжицького та старшого наукового співробітника Євразійського центру Атлантичної ради Адріана Каратницького. Український підприємець Ярослав Ажнюк відкинув можливість російського вбивства як «сферу альтернативної історії».

Кейс дослідив центр Стратегічних комунікацій. 1 серпня в ефірі телемарафону секретар РНБО Олексій Данілов прокоментував статтю Politico та назвав її нісенітницею і вкидом. «У нас є Конституція, є закони, ми знаємо, як треба робити. Але [навіщо] робити такі інформаційні вкиди, як роблять деякі представники нашої країни, надаючи [журналістам] абсолютно невалідовану інформацію, це запитання», — сказав Данілов.

Також Олексій Данілов зазначив, що останнім часом Росія активізувала інформаційні атаки, а для поширення неправди може використовувати західні медіа.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.