«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Фейк
Американських студентів вербують до Іноземного легіону України
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в одному з університетів США розмістили оголошення про найм до Іноземного легіону України. У самому оголошенні зазначається: «Не знаєш, як сплачувати кредит на навчання? Вступай в Іноземний легіон України!» Це — неправда.
За кейс узялися фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО, які визначили, що таке оголошення несправжнє. За допомогою зворотного пошуку в Google фахівці виявили, що оголошення публікують лише в російському сегменті соцмереж. Найбільш імовірно, що автори фейку скомпілювали фото за допомогою фотошопу.
Російська пропаганда систематично підживлює наратив, що в Україні воюють кадрові військові інших держав — так звані «іноземні найманці». У такий спосіб вона намагається також виправдати невдачі російської армії. Мовляв, вони воюють не зі «слабкими» українцями, а зі «спеціально тренованими натівцями» чи американцями. Більш того, агітпроп вкидає фейки про найм студентів, безробітних тощо, аби показати, що в Україні вже нікому воювати й набирають «усіх підряд».
Раніше ми спростували схожий фейк, буцімто у США закликають осіб без певного місця проживання приєднатися до Інтернаціонального легіону України.
Тактики
Як російська пропаганда використовує мультфільми для досягнення власних цілей
Однією з необхідних умов існування будь-якого тоталітарного чи авторитарного режиму є виховання громадян у дусі відданості владі, керівному режиму та панівній ідеології. Із дорослими людьми це зробити іноді досить складно, адже вони мають власні усталені принципи, установки та життєвий досвід, які можуть суперечити тому, що потрібно недемократичному режиму. Також як мінімум частина дорослих має критичне мислення, що ще більше ускладнює завдання для пропагандистів.
Тож ідеальним варіантом у цьому плані для таких режимів є виховання «правильних» громадян «з нуля», тобто з дитинства. Саме тому мультиплікація ще з 20-х років ХХ століття стала потужною зброєю радянської пропаганди.
Початок пропагандистським мультфільмам в СРСР поклали такі стрічки, як «Радянські іграшки» 1924 року випуску та «Китай у вогні» 1925-го. У першому анімаційному фільмі висміювався «буржуазний спосіб життя» та ненажерливість так званих «непманів» — радянських підприємців того періоду. У другому — висловлювалася підтримка революції в Китаї та засуджувалося нібито втручання західних держав у його внутрішні справи. Після того мультиплікація міцно закріпилася серед основних засобів радянської пропаганди.
Як і з багатьма іншими тактиками й методами пропаганди, сучасний російський агітпроп наслідує радянських попередників й у сфері мультиплікації. Ще у 2018 році опозиційний російський журналіст Аркадій Бабченко детально пояснив, чому російський мультсеріал «Маша та Ведмідь» є пропагандистським та небезпечним для психіки українських дітей. У мультфільмі йде пропаганда радянської символіки та російського мілітаризму, нав’язування дітям нездорових моделей поведінки (істеричності, небажання та невміння вести діалог, радикальної впертості та впевненості у власній правоті тощо). Всі ці риси притаманні пропагандистам та звичайним симпатикам путінського режиму.
Ще одним прикладом російської пропаганди в мультфільмах є серія стрічок «Три богатирі». У ній Київська Русь виступає як невід’ємна частина «русского міра» з чималою кількості російської символіки, популяризується авторитарна влада (а правителем є, звісно ж, князь Володимир, хоча в історії Київської Русі князів було чимало). Богатирі є сліпими виконавцями волі князя та повністю підкорюються всім його примхам, навіть якщо його ідеї та вчинки виглядають абсурдними. Все російське у мультсеріалі звеличується, а все західне та європейське зображується як зло. Так, Баба Яга мріє жити, як у Європі, але «доблесні богатирі» виганяють її з Києва.
Найбільш свіжим та відомим прикладом агітпропу в мультиплікації є стрічка «Казка про Ваню та Миколу», яка вийшла у 2022 році, вже після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Це вже пряма пропаганда: дітям доступною їм мовою пояснюють, чому Росія напала на Україну, таким чином виправдовуючи агресію, вбивства цивільних людей та масові воєнні злочини окупантів. У мультфільмі використовується старий російський наратив про те, що нібито Україна «8 років бомбила Донбас та вбивала його дітей», а Росія лише «стала на захист своїх співвітчизників».
Таку тезу поширили російські медіа та анонімні телеграм-канали, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях стверджують, що насправді ненависть проти Росії плекає Захід, а не Україна. Нібито дії України лише спричинені «впливом неправильних партнерів». Автори дописують, мовляв, війну розпочали з ініціативи Заходу, а Росія всього-на-всього відповідає на дії так званих західних ворогів.
Аналітики проєкту EU vs Disinfo дослідили цей кейс і пояснили, що не Захід, а Росія розпочала війну. Росіяни несуть колективну відповідальність за агресію проти України, яку вони підтримали або відповідними висловлюваннями, або мовчанням. Натомість російський агітпроп переконує, буцімто, це війна Заходу, й у такий спосіб замовчує свої воєнні злочини, скоєні в Україні.
Тимчасом Москва називає Україну «західним плацдармом», аби натякнути, що Україна — несамостійна держава, керована «зовнішнім управлінням». Так пропагандисти прагнуть сформувати образ країни-маріонетки, яка самостійно не може існувати і повсякчас потребує «захисту».
Також станом на березень 2023 року загальний обсяг прямої бюджетної допомоги Україні від Європейського Союзу сягнув 4,5 млрд євро — і це лише від початку 2023 року. А за даними Мінфіну, із початку повномасштабного вторгнення ЄС надав Україні 11,7 млрд євро макрофінансової допомоги. Фінансова допомога — це не єдиний напрямок підтримки, яку надає Захід Україні. На сайті Європейської комісії створили хронологію ініціатив, які впроваджував ЄС щодо України. Серед іншого там ухвалення пакетів санкцій, створення механізмів відновлення інфраструктури, надання статусу країни-кандидатки ЄС тощо. Такий підхід свідчить про всеохопну підтримку України західними лідерами.
Фейк
Під час липневих протестів у Франції люди використовували українську зброю
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час липневих протестів у Франції мітингарі використовували зброю, яку до того передав Україні Захід. Приводом до масових заворушень стало ймовірне умисне вбивство поліціянтом 17-річного підлітка у передмісті Парижа. У публікаціях натякають, мовляв, в Україні займаються незаконним збутом зброї та «підбуренням» людей до насильства. Автори посилаються на матеріал одного з французьких видань і додають скриншот.
Німецька група фактчекерів Correctiv за підсумками дослідження заявила, що жодного матеріалу на тему збуту української зброї для протестів у Франції вони не знайшли. Аналітики пояснюють, що це просто вкид, адже за допомогою зворотного пошуку в Google фахівцям вдалося дослідити імовірний «скриншот» матеріалу. З’ясувалося, що фейкороби наклали на фото зброї текст і видали його за журналістський. Проте це випадкове зображення з мережі жодного стосунку ні до французького видання, ні до української зброї не має.
Публікуючи подібні фейки, пропагандисти вкотре хочуть показати українців як невдячних провокаторів, що хочуть дестабілізувати ситуацію в Європі.Мовляв, українці перепродають зброю на чорному ринку і вона потрапляє в руки злочинцям. У такий спосіб автори підривають авторитет української влади та намагаються зірвати майбутні поставки збройної допомоги з країн НАТО. Адже насамперед такі фейки таргетують на західну аудиторію та лідерів, щоб вселяти зневіру до дій України.
Нещодавно ми спростували фейк про так званий «незаконний збут» зброї до Африки.
Таку тезу поширили російські медіа та анонімні телеграм-канали, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях стверджують, що Україна втрачає підтримку західних лідерів. Мовляв, усі «втомилися» від війни в Україні. Як аргумент автори пишуть, що голова МЗС Британії Джеймс Клеверлі, мовляв, натякнув, що Україну «не зможуть підтримувати» надалі. Таку заяву посадовець нібито зробив під час засідання Радбезу ООН.
На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck, які визначили, що насправді слова британського посадовця видумані, а контекст заяви спотворений. Адже у промові голова МЗС висловив підтримку Україні та прихильність до мирного плану Володимира Зеленського. Серед іншого Клеверлі наголосив, що росіяни понесуть відповідальність за злочини, скоєнні на території України. Тобто виступ посадовця не суперечить ідеям підтримки України. Жодних ознак, що Британія збирається позбавити Україну допомоги, нема.
Так пропагандисти пробують зневірити українців, адже їх нібито перестане підтримувати Захід. Автори системно просувають ідею «зменшення підтримки» та «втоми» Заходу від війни, аби натякнути, що поступово підтримка нібито зменшуватиметься й Україна «залишиться» на одинці без допомоги. Хоча недавній дипломатичний захід у Європі — саміт НАТО у Вільнюсі — довів, що Україну не залишать саму. За його результатами українські посадовці отримали запевнення лідерів НАТО, що Україна стане членом Альянсу після перемоги. Також у підсумку Україна одержала нову зброю, програму тренування пілотів на F-16, новий координаційний орган — Раду Україна-НАТО.
Що пропагандисти писали про саміт НАТО у Вільнюсі читайте тут.
Маніпуляція
Джозеф Байден заявив, що у США побороли рак
Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час одного з брифінгів президент США Джо Байден заявив, буцімто у США «побороли» рак. Автори дописують, що Байден вчергове спіймав облизня й заговорився. У повідомленнях переконують: така поведінка свідчить про «недоумкуватість» посадовця. Це — маніпуляція.
Фактчекери проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і встановили, що 25 липня 2023 року президент США виголошував промову щодо розширення доступу до психіатричної допомоги. Він також прокоментував плани адміністрації щодо інших аспектів медичного сектору. Так він заявив, що прагне знизити захворюваність на рак у США. У ході промови Байден пояснив, що якби мав можливість зробити що завгодно, то насамперед вилікував би рак. Наразі він розглядає можливість максимально знизити захворюваність на рак. Тобто пропагандисти спотворили контекст промови й вигадали власні тези.
Агітпроп системного намагається дискредитувати президента США, показуючи його «недолугість» та «нетямущість». Нібито стратегічний партнер України взагалі не компетентний і не заслуговує на визнання. У такий спосіб автори висміюють західних лідерів.
Аналітикині й аналітики нещодавно спростовували схожі кейси про американського президента, де автори хочуть підірвати його авторитет. Наприклад, як Джо Байден буцімто купує книжки про деменцію, «нюхає» підлітка чи то заснув під час зустрічі з президентом Ізраїлю.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.