Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Січня станом на 1051 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2621
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 3 березня

Сьогодні в нас випуск про Байдена. Пропагандисти поширюють інформацію, що, мовляв, ще до початку повномасштаюного вторгнення Байден на одній із пресконференцій «обмовився» про плани підірвати «Північний потік». Інша фейкова історія про те, що Джо Байден під час приїзду до Києва зустрівся з «двійником» Зеленського. Що відбувалося насправді — розбираємо у випуску.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція В Україні рештки «Артемсолі» розпродують по 2500 гривень за кілограм і в такий спосіб дурять українців

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні розпродують рештки «Артемсолі» по 2500 гривень за кілограм. Мовляв, гроші переказують «бозна-куди», імовірно так наживаються на українцях. Це — маніпуляція.

Насправді йдеться про ініціативу від ДП «АРТЕМСІЛЬ» та фандрайзингової платформи «UNITED24», які випустили спеціальну партію знаменитої солі до річниці повномасштабної війни. Ініціативу також підтримали працівники маркетплейсу «ROZETKA» та української торговельної мережі супермаркетів «Сільпо», де цю сіль можна і придбати. Рештки, а саме 200 тонн солі, розфасували в пачки по 200 грамів. Вартість однієї пачки становить 500 гривень, 465 із яких підуть на благодійність. Це — лімітована версія солі, якої немає в широкому доступі. Ініціатори також не позиціюють саме цю сіль як товар широкого вжитку, проте пропагандисти підмінили поняття й почали стверджувати, що це навпаки товар широкого вжитку, а на українцях «наживаються».

В теорії можна придбати кілограм солі лімітованої версії, але її не продають на вагу. Тобто це є радше сувенірною продукцією, ніж продовольчим товаром. 

Маніпуляція Президент Сербії заявив, що Захід «погрожуючи та шантажуючи» змушує його приєднатися до санкцій проти Росії

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито президент Сербії Александр Вучич заявив про те, що країни Заходу йому погрожують та намагаються  «схилити на правильний бік». Автори повідомлень посилаються на інтерв'ю Александра Вучича сербській телекомпанії «РТС». Це — маніпуляція. 

Аналітики проєкту The Insider взялися за цей кейс та встановили, що автори повідомлень спотворили контекст інтерв'ю. В оригінальній версії Александр Вучив говорив, що і Росія, і представники країн Заходу намагаються перетягнути президента Сербії «на свій бік». Захід, наприклад, закликає підтримати санкції проти Росії, адже безпека України — означає безпека Європи. Водночас Росія хоче, імовірно, щоб Александр Вучич не підтримував санкції. Він додав, що зараз тиску на Сербію з метою запровадження санкцій проти Росії немає. 

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти хочуть дискредитувати керівників країн Заходу, які нібито вдаються до шантажу й відкритих погроз. Водночас підживлюють наратив про існування так званого «Колективного Заходу», який об’єднався проти Росії задля її знищення.

Фейк Влада Румунії запропонувала парафіям УПЦ МП перейти під протекторат Румунської православної церкви

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що влада Румунії запропонувала парафіям  Української православної церкви Московського патріархату перейти під протекторат Румунської православної церкви. Автори повідомлень посилаються на «Звернення до румунських священників в Україні», в якому нібито про це стверджується. Це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck звернули увагу на цей кейс та визначили, що влада Румунії не повідомляла про намір встановити протекторат над парафіями УПЦ МП в Україні. Аналітики пояснюють, що звернення написали священники, які перебувають в юрисдикції Української православної церкви Московського патріархату. Водночас справді декілька румунських неурядових організацій підписали звернення, але це не може зображати офіційну позицію румунської влади. Фахівці наголошують, що Румунія підтримує суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України у межах її міжнародно визнаних кордонів.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти хочуть переконати у тому, що так зване «справжнє православ'я» на чолі з УПЦ МП ладне захищати увесь світ, зокрема й може надати захист. Російський агітпроп позиціює Українську православну церкву Московського патріархату як єдино правильну й канонічну. А Православну церкву України — несправжню і незаконну, всі віряни, які її відвідують, — несправжні православні. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» також пояснював меседж, в якому стверджувалося, що Україна паплюжить православ’я, бо відділилася від Московського патріархату.

Фейк Зеленського запросили виступити у реабілітаційному центрі для наркозалежних «як добрий приклад для наслідування»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що  Володимира Зеленського запросили виступити у бельгійському реабілітаційному центрі для наркозалежних «Trempoline». Автори публікації додають скриншоти з бельгійського новинного сайту, який нібито опублікував це звернення. Водночас у зверненні йдеться, що «працівники реабілітаційного центру захоплюються стійкістю Зеленського, а люди, які перебувають на лікуванні, хочуть бути схожими на нього». Автори повідомлень кажуть, що Зеленський може стати прикладом «успішного реабілітованого». Це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та встановили, що реабілітаційний центр «Trempoline» не створював такої реклами, а оголошення зі зверненням до Володимира Зеленського відредагували. Пошук по фото у Google Images показав, що відповідну рекламу поширювали лише російські новинні ресурси. На сайті «Trempoline» та в соцмережах також немає інформації про звернення до українського президента.

Пропагандисти систематично поширюють фейки про українських високопосадовців, зокрема Зеленського, з метою його дискредитації. У такий спосіб агітпроп використовує тактику висміювання й намагається створити ілюзію, що керівництво України зневажають у Європі. Натякаючи, що Зеленський «успішний реабілітований», а люди, які перебувають на лікуванні від наркозалежності, «хочуть бути схожим на нього», автори повідомлень вкотре називають Президента України наркоманом. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Меседж У Європі запроваджують кампанію боротьби з поширенням зброї масового ураження через Україну

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у Європі, зокрема в Іспанії, бояться «можливих ядерних загроз від України». Саме тому, за словами авторів, керівництво Іспанії запроваджує кампанію боротьби з поширенням зброї масового ураження, щоб убезпечити себе від «провокацій України».

Аналітики проєкту EU vs Disinfo звернули увагу на цей кейс та встановили, що це чергова конспірологічна теорія російської пропаганди, яка не має жодних доказів. Імовірно, як пояснюють аналітики, підґрунтям цієї конспірологічної тези стала нарада з національної безпеки Іспанії, яка відбулася в лютому. На нараді ухвалювали проєкт національної стратегії боротьби з поширенням зброї масового ураження. Як і зустріч, так і проєкт документа не мали жодного стосунку до України, оскільки обговорювалися лише заходи національної безпеки. Тим більше жодних заяв від високопосадовців Іспанії щодо так званого «захисту від України» не було. 

Поширюючи цей меседж, пропагандисти хочуть переконати, що Україна — агресорка й вона здійснює так звані провокації й тероризує європейців. У такий спосіб автори повідомлень використовують тактику віддзеркалення, приписуючи свої дії опонентам. Оскільки залякування та «ядерний шантаж» — один зі способів російського агітпропу досягнути своїх цілей. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» також спростовував фейк, у якому стверджувалося, що в Україну нібито завезли радіоактивні речовини для підготовки провокацій проти Росії.

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику навішування ярликів (формування стереотипів)

Навішування ярликів (формування стереотипів) — одна із найпоширеніших тактик пропаганди. Пропагандисти надають явищу/процесу, проти якого працюють, негативного змісту, використовуючи навмисну назву чи характеристику, які викликають негативні асоціації. Рідше цю тактику використовують у позитивній конотації, наприклад називаючи певну групу людей героями.

До прикладу, російська пропаганда називає українських військовослужбовців «бойовиками», «нациками», «неонацистами». Всі ці терміни мають негативне забарвлення й спричиняють асоціації страху перед військовими. У такий спосіб пропагандисти намагаються нівелювати образ українського військовослужбовця як захисника українського народу й України. Водночас поєднуючи навішування ярликів і підміну понять, агітпроп створює російським військовослужбовцям образ «захисника вітчизни», попри те, що воюють вони на чужій території.

Ще одним прикладом може слугувати використання перекрученого ярлика «нєзалєжная» щодо України. Пропагандисти навмисно не перекладають слово «незалежна» російською (независимая), а створюють щось середнє. У такий спосіб, через карикатурність позначення, агітпроп формує негативне ставлення до України як до окремої, самостійної та незалежної держави. Також пропагандисти використовують цей ярлик для підживлення наративу про «зовнішнє управління в Україні».

Щодо використання стереотипів, то найліпше демонструє цю тактику «меншовартісне» ставлення росіян до українців — як до «нерозумних, безпорадних молодших братів і сестер». Попри те, що Україна історично є правонаступницею Київської Русі, Київ є давнішим містом, ніж Москва. Після розпаду СРСР у російській риториці наголошували на «побратимстві народів», «спільній культурі», «спільних цінностях». Саме ці стереотипи використовували й у 2014 році. Мовляв, «брат іде на брата», і це «погано». За версією агітпропу, Україна, керуючись «родинними почуттями», не мала б чинити опір Росії.

Меседж У США планують провести мирні переговори з Росією, оскільки саме Америка веде війну пліч-о-пліч з Україною проти Росії

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у США планують провести переговори з Росією, щоб «якось домовитися задля досягнення миру». Автори наголошують, що це буцімто США воює з Україною проти Росії, а відтак Америка самостійно ухвалюватиме рішення щодо переговорів з Росією. 

Аналітики проєкту EU vs Disinfo звернули увагу на цей кейс та визначили, що ця теза безпідставна та не має жодних доказів. Захід підтримує Україну військовою та фінансовою допомогою та не бере безпосередньої участі у війні. Крім цього, західні партнери діють за принципом не обговорювати питань, що стосуються України, без України. Тобто Україна також є учасником усіх міжнародних процесів, ніхто не може ухвалювати рішення від імені України без відома українського керівництва. 

Як зазначають аналітики, між США та Європою немає суттєвих розбіжностей у позиції щодо війни Росії проти України. У висновках Ради Європейського Союзу від 9 лютого 2023 року однозначно зазначили, що ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно. Країни Заходу, зокрема й США, рішуче налаштовані допомогати Україні до її перемоги. 

Поширюючи такий меседж, пропагандисти хочуть переконати, що Україна є нібито маріонеткою в руках Заходу, який діє у власних інтересах та не зважає на українців. Водночас російський агітпроп просуває тезу про перемир'я як єдиний спосіб припинення війни, аби з Росією на міжнародній арені рахувалися й намагалися «якось домовлятися».

Подкаст Як російська провокація на Брянщині провалилася вщент

По темі "української ДРГ" у Брянській області публікуємо ще один ефір, бо дуже цікаво. Як російська провокація щодо Брянська провалилася так, що аж Путін сів у калюжу, і хто за це відповідатиме?

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк В Україні забороняють усім іноземним громадянам бути донорами крові

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях йдеться, що з 1 березня 2023 року донорами крові зможуть бути лише «чистокровні українці, а усім іноземним громадянам заборонено». Автори повідомлень до публікації додають ймовірне оголошення, у якому йдеться про цю заборону. Нібито таке «оголошення», за словами авторів, поширив український сервіс з пошуку лікарів «DOC.UA», адже на ньому зображений логотип сервісу.  Це — неправда. 

Аналітики проєкту «По той бік новин» звернули увагу на цей кейс та визначили, що оголошення несправжнє. Ігор Ліскі, Голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції», до складу яких входить і «DOC.UA», спростував створення цього «оголошення». Як він пояснив, сервіс не займається збором крові та працівникам не могли надходити пропозиції, наприклад, від Міністерства охорони здоров’я щодо так званих змін у системі збирання крові, адже це поза їхньою компетенцією. Окрім цього, Ігор Ліскі підтвердив, що жодного такого оголошення від імені сервісу «DOC.UA» не створювали.

Водночас аналітики наголошують, що в Україні можуть здавати кров як і українці, так й іноземці, які мають постійну посвідку на проживання в Україні. Донором крові або плазми крові може бути кожен дієздатний громадянин України віком від 18 років, який має вагу не менше 50 кг та пройшов відповідне медичне обстеження у медичному закладі перед забором крові та не має протипоказань.

Поширюючи такий фейк, пропагандисти підживлюють наратив про українців-нацистів, які нібито визнають лише так званих «чистокровних українців» і зневажають усіх інших. 

Фейк У Польщі рекламують пральний порошок із зображенням Зеленського

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у Польщі нібито запустили рекламну кампанію прального порошку з зображенням Володимира Зеленського. Автори повідомлень додають, що рекламу транслюють на всіх національних каналах Польщі. Як доказ до публікації прикріпили ймовірний скриншот із рекламного ролика.  Це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck звернули увагу на цей кейс та визначили, що зображення відредагували за допомогою графічного редактора. Також вони перевірили фото в спеціальному інструменті, за допомогою якого можна пересвідчитися, чи деякі елементи попередньо додали на зображення. Відтак, фахівці переконалися в тому, що «скриншот» фейковий, оскільки після перевірки вони помітили додані елементи на зображенні. Крім того, за словами аналітиків, в іноземному сегменті соцмереж не було жодних згадок про рекламну кампанію чи існування такого прального порошку. Аналітики наголошують, що на фото вони натрапляли лише в російському сегменті соцмереж. 

Поширюючи такий фейк, пропагандисти хочуть дискредитувати Зеленського, якого нібито зневажають у Європі. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.