Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Володимир Зеленський впроваджує «нацизм» у лавах ЗСУ

Таку тезу поширили в соціальних мережах російського сегменту. У повідомленнях розповідали, як Володимир Зеленський присвоїв 131-му окремому розвідбатальйону Сухопутних військ ЗСУ ім’я Євгена Коновальця. Пропагандисти у відповідь на це писали, що такі дії підкреслюють справжню «нацистську» сутність України, де  посадовці вже не бояться «возвеличувати прибічників Бандери».

Російська пропаганда вкотре спекулює на темі українського націоналізму й перекручує це на «нацизм». Нібито бути українцем, дбати про власні державні інтереси — це вже підстава отримати звинувачення в нацизмі з боку росіян. Автори апелюють до українців і називають їх «націоналістами», щоб натякнути на нібито радикальні погляди серед мирних людей. Агітпроп навмисне перебільшує вагу в українському суспільстві носіїв націоналістичних поглядів, описуючи їх як таких, що поділяють думки з представниками нацистської Німеччини та знущаються з прихильників Росії. І схвалення історичних діячів в українському контексті пропагандисти також зводять до «нацизму». 

У тому, що український президент назвав розвідбатальйон на честь історичної постаті, нема нічого поганого. Євген Коновалець — один із найвідоміших діячів українського національного руку ХХ століття. За свої 47 років йому вдалося пройти шлях від студента правничого факультету Львівського університету до полковника армії УНР, командира Січових стрільців, голови Проводу українських націоналістів, засновника та першого очільника Організації українських націоналістів. При чому базовий принцип течії націоналізму — цінність нації як найвищої форми суспільної єдності та її першості в державотворчих процесах. Ідеться про те, що в такій парадигмі інтереси нації ставлять на перше місце. А сам термін «націоналіст» не є чимось поганим, а характеризується лояльністю та відданістю до своєї нації. 

Детальніше про ідеї українського націоналізму читайте ось тут. Дослідник політичної історії початку ХХ століття, доктор історичних наук Олександр Зайцев розповів про те, якою бачили Україну тодішні націоналісти. Зокрема, він пояснив, що український варіант націоналізму характерний тим, що у 1920-30-х роках це був націоналізм бездержавної нації. Або ж нації, яка втратила свою державність під час Української революції, зазнавши поразки у творенні єдиної, цільної держави. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Росіяни знищили танк Leopard із німецьким екіпажем

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що росіяни на фронті знищили танк Leopard з німецьким екіпажем, тобто нібито з німецькими військовослужбовцями. У публікаціях посилаються на слова російського окупанта. Це — брехня.

Аналітики проєкту VoxCheck узялися за кейс і визначили, що жодних доказів на підтвердження такої інформації пропагандисти не навели. Крім слів російського окупанта, які також викладені без фактажу. При чому Міністерство оборони Німеччини спростувало присутність в Україні німецьких танкових екіпажів. Тобто про жодних німецьких бійців узагалі не йдеться. Це вигадка.

Однак неможливо стверджувати, що на полі бою росіяни не нищать іноземну техніку, надану Силам оборони України, адже це більш ніж можливо у ході війни. Та пропагандисти зумисне перебільшують кількість «знищеної» техніки, натякаючи так на нібито низьку боєздатність української армії. 

Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» неодноразово пояснювали кейси, у яких пропагандисти стверджували, що російська армія знищила якусь кількість зброї. У такий спосіб росіяни намагаються приховати власні невдачі, маскуючись «ефективним знищенням зброї». Наприклад, ми спростували фейк, нібито Росія «знищила» п’ять пускових установок Patriot. 

А також у нашій рубриці «Новомова» ми описували російський феномен «непереборної техніки». Якщо коротко, то так росіяни прагнуть переконати внутрішню аудиторію в постійних «перемогах». Крім того, натякають на технологічну досконалість своєї техніки.

З усім тим Кремль нативно культивує думку про боротьбу з «колективним Заходом», адже нібито країни ЄС спеціально відправляють до України своїх військових, аби ті воювали проти Росії. 

Меседж Українські діти «страждають» від тотальної українізації

Таку тезу поширили прокремлівські медіа. У повідомленнях пишуть, що діти в Україні «не хочуть» вивчати українську мову через «тотальну українізацію» суспільства. Тобто автори натякають, що освітяни зумисне змушують школярів вивчати українську мову, а ті пручаються. У публікаціях наводять цифри, нібито наскільки відсотків вивчення української мови зменшилося, та підсумовують: «українців змушують поринати в культуру, але їм це не потрібно». На підтвердження такої тези пропагандисти посилаються на матеріал французької газети Le Monde. 

Фактчекери VoxCheck опрацювали кейс і визначили, що в матеріалі Le Monde медійники справді пишуть про погіршення загального рівня знань в українських дітей. Причиною цього вони назвали російську агресію, повномасштабне вторгнення й атаки на цивільну інфраструктуру, зокрема обстріли шкіл. За допомогою зворотного пошуку в Google фахівці знайшли матеріал і додатково його проаналізували. У ньому вказано, що 57% вчителів спостерігають погіршення знань учнів з української мови, до 45% — зниження математичних навичок, до 52% — іноземних мов. Дошкільна освіта також має проблеми: близько ⅔ дітей дошкільного віку не відвідують садочки. У прифронтових зонах ця цифра становить ¾. Посилаються в матеріалі на пресреліз ЮНІСЕФ, у якому ці дані наводять.  

Проте ні ЮНІСЕФ, ні журналісти французької газети НЕ звинувачували у так званій «тотальній, примусовій та насильницькій українізації». Це просто вигадка пропагандистів, які вирішили зманіпулювати даними та пояснити, нібито діти пручаються вивчати мову, хоча це абсолютно не так. Такі цифри — це результат агресії Росії проти України, щоденних обстрілів мирних українських міст, критичної та цивільної інфраструктури. Ідеться про те, що українські діти не заперечують вивчення предметів, не висловлюють повсюдного незадоволення, в Росія перешкоджає їхньому якісному навчанню, і доказом цього є дослідження від ЮНІСЕФ. 

Прочитайте наш кейс, коли пропагандисти брехали, що вони обстріляли нібито базу дислокації ЗСУ у Ромнах. Насправді це виявилася загальноосвітня школа. І за результатами атаки дронами Shahed загинуло чотири людини: директорка школи, заступниця директора, секретарка та бібліотекар. На момент влучання безпілотника у школі перебувало 19 освітян. 

Як Росія виправдовує депортацію та інші воєнні злочини в Україні, спрямовані проти українських дітей, — читайте в нашому дослідженні

Маніпуляція Зеленський заявив, що всі українці повинні носити військову форму, аби росіяни їх боялися

Таку тезу поширили в соціальних мережах російського сегмента. У повідомленнях ідеться, що під час одного з публічних виступів Володимир Зеленський нібито заявив, що всім українцям слід носити військову форму, аби «росіяни їх боялися». Пропагандисти культивують думку про так звану тотальну мілітаризацію суспільства, адже Зеленський начебто прагне добитися єдиного — скоротити в такий спосіб кількість населення до «мінімально критичних показників». Серед іншого автори наголошували, що такі дії українського президента спричинені буцімто надмірним вживанням наркотиків, і назвали його «поціновувачем білого порошку».  Це — маніпуляція.

Фактчекери VoxCheck дослідили цей кейс і з’ясували, що слова посадовця вирвані з контексту. Насамперед ідеться про зустріч українського президента зі студентами, що навчаються на спортивних спеціальностях. Подія приурочена до Дня фізичної культури та спорту, і відзначають його 9 вересня. З-поміж студентів один запитав, як Зеленський підтримує свою фізичну форму та як це допомагає підтримувати психологічну стійкість. І Володимир Зеленський відповів, що спорт дає змогу позбутися зайвої енергії, і тоді йому легше вести перемовини з людьми, ухвалюючи раціональні рішення в ході бесіди. Також додав, що «нам потрібно бути у формі, аби  “рускіє” нас боялися». Із контексту зрозуміло, що йдеться про фізичну форму, стан здоров’я, життєвий тонус, але аж ніяк не про військову форму, як у цьому намагалися переконати пропагандисти. 

Кремлівський агітпроп часто звертається до образу Зеленського та описує його по-всякому. Це традиційна тактика «обкладання ганебними епітетами», яка полягає у використанні лайливих чи образливих слів з метою сформувати «правильне бачення» явища чи процесу за версією пропагандистів. Наприклад, Верховний Головнокомандувач ЗСУ вже встиг побувати в таких амплуа: марнославна людина, яка витрачає всі бюджетні кошти лише на себе; каратель-сатаніст, що нищить українське церковне надбання; особа з наркозалежністю. Такі «епітети» покликані сформувати у громадськості негативний образ Зеленського, який підкріплюється нібито його вчинками. Детальніше про цю тактику пропаганди читайте ось тут

А спотворенням цитат Росія займається системно. Це допомагає їй просувати власні тези, а якщо ж вони «співзвучні» з твердженням авторитета, то інформація набуває легітимності в очах користувачів анонімних телеграм-каналів. 

Прочитайте останні спростування маніпуляцій: як Кирило Буданов, очільник Головного управління розвідки України, «визнав», що навіть наявність іноземної зброї «не змінює ситуації на фронті»; або коли Зеленський «назвав» контрнаступ ЗСУ провальним; як український парламент нібито вирішив легалізувати медичний канабіс, аби люди «терпіли біль, стрес і травми».

 

Фейк Під час одного із виступів Джозефа Байдена люди скандували нецензурні слова

Таку інформацію поширили прокремлівські медіа. У повідомленнях ідеться, що Джозеф Байден виступав перед американцями з промовою щодо законодавчої ініціативи. Проте, за словами авторів фейкового повідомлення, натовп був незадоволений політиком і почав скандувати нецензурні слова у відповідь. У публікаціях дописують, що розлючений натовп вигукував «f*ck you, Joe» — «іди до біса, Джо». На підтвердження цього додають відеодоказ — нібито справжній запис виступу американського президента. Це — брехня. 

Проаналізувати кейс вдалося фахівцям проєкту VoxCheck, які перевірили автентичність відео та визначили, що воно скомпільоване. Насправді до оригінальної аудіодоріжки додали нецензурні вигуки, які буцімто спрямовані на президента США. За допомогою зворотного пошуку в Google фактчекери також знайшли справжнє відео виступу Джо Байдена, яке опублікували ще в липні 2022 року. Власне, одяг посадовця, його аксесуари та локація зйомки збігаються із пропагандистським роликом — найімовірніше, автори фейку використали саме це відео. Щодо самої промови, то політик говорив про впровадження закону, який посилить безпеку місцевих громад. Наприклад, законодавча ініціатива передбачає обмежити користування зброєю для окремих категорій осіб. 

Пропагандисти використали момент, коли слухач втрутився у виступ Байдена, заявляючи, що «американцям слід іще докласти зусиль», а політик попросив слухача сісти. При цьому інші почали вигукувати «Джо Байден! Так!», тобто у такий спосіб підтримали дію посадовця — впровадити закон і розпочати перші кроки щодо мінімізації насильства з використанням зброї. 

Пропагандисти системно намагаються дискредитувати президента США, показуючи його «недолугість» та «нетямущість». Нібито стратегічний партнер України взагалі некомпетентний і не заслуговує на визнання. У такий спосіб автори висміюють західних лідерів та намагаються навернути на думку, що російські політики, скажімо, більш притомні і ніколи з ними не стається жодних казусів: вони «успішні», їх «повсюдно підтримують» та намагаються «наслідувати». У такий спосіб агітпроп зневажає, наприклад, і Володимира Зеленського, протиставляючи його еталонним бастіонам російської політики. 

Аналітикині та аналітики нещодавно спростовували схожі кейси про очільника Білого дому, де намагалися підірвати його авторитет. Читайте останні: як Джо Байден буцімто купує книжки про деменцію, «нюхає» підлітка чи буцімто заснув під час зустрічі з президентом Ізраїлю. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.