Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Травня станом на 804 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2127
Фейк
691
Маніпуляція
647
Меседж
434
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорія «операцій під фальшивим прапором»

Пропагандисти намагаються пояснювати актуальні події за допомогою конспірології, спотворюючи первинне значення певних термінів. Прикладом цього є теорія «операції під фальшивим прапором». 

Первинне її визначення використовують для опису операцій, у здійсненні яких хибно звинувачують ворога задля початку або пожвавлення військових дій. Такі операції справді були впродовж історії, особливо під час Першої і Другої світових воєн, й історики використовують термін «операції під фальшивим прапором» у фаховій літературі. Конспірологи спотворили його значення тим, що застосовують його для опису ледь не кожної події у світі. Наприклад, прихильники теорій змов стверджують, що теракти 11 вересня 2001 року в США нібито було здійснено американським урядом, а не терористами, щоб почати та виправдати свою «Війну проти терору», зокрема вторгнення в Ірак. 

Російські пропагандисти використовували теорію про «операцію під фальшивим прапором» для початку свого повномасштабного вторгнення в Україну. За кілька днів до 24 лютого 2022 року російські державні медіа стверджували, що Україна нібито готує напад на російські території для того, щоб почати війну проти Росії. Після того, як Росія напала на Україну, конспірологи та пропагандисти запевняють, що Росію нібито підставили, а вторгнення нібито є інсценізацією. Мовляв, це не Росія напала на Україну, а Захід напав на Росію в Україні. 

Використовуючи теорію про «операції під фальшивим прапором», Росія хоче стерти відчуття реальності та змусити сумніватися у всьому, що відбувається навколо. Крім того, у такий спосіб вони намагаються перекласти відповідальність за воєнну агресію на інших, щоб підкріпити образ «Росії-жертви», який культивують пропагандисти. Ця теорія є прикладом того, як російська пропаганда спотворює значення термінів, щоб затуманювати інформаційний простір. 

Фейк Швеція підтвердила втрату усіх своїх танків, наданих Україні

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в соціальних мережах, стверджують, нібито Швеція підтвердила втрату всіх танків Leopard 2A5 із шведською модифікацією Strv 122, які було надано Україні в рамках військової допомоги. Проте це — фейк.

На нього звернули увагу фактчекери Reuters. У відповідь на свій запит щодо коментаря від речника шведських Збройних сил вони отримали інформацію, що подібних офіційних заяв не було. Фахівці також не змогли знайти в інтернеті жодних достовірних матеріалів про те, що було знищено всі 10 шведських танків. У пресрелізі Збройних сил Швеції за 21 вересня на тему шведських танків немає жодної згадки про їх втрату. До прикладу, у матеріалі за 23 вересня видання Forbes стверджує лише про два шведських танки, знищених повітряною атакою Росії. 

Поширюючи такі фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських військових та західних партнерів. Мовляв, або українські солдати не вміють використовувати західну зброю, або сама зброя є неякісною порівняно з російською. «Детектор медіа» вже спростовував низку інших фейків, що мають на меті дискредитацію ЗСУ. 

Викриття У соцмережах створюють фейкові сторінки українських волонтерів, медійників та військових

У соціальних мережах та на сайтах знайомств заводять фейкові сторінки українських журналістів, активістів та волонтерів. Для їх створення використовують фото та інформацію зі справжніх профілів. 

На це звернули увагу фахівці проєкту «НотаЄнота». Вони зазначають, що в таку ситуацію, зокрема, потрапили львівська волонтерка Марія Кісіль та продюсерка Ukraїner. Волонтерка стверджує, що кожен її волонтерський звіт поширює закрита сторінка з її іменем, на яку вона навіть не може зайти через налаштування приватності фейкового акаунту. Аналітики «НотиЄнота» нагадують, що фейкові сторінки українських військових та волонтерів активно створювали саме росіяни ще з минулого року, однак і не виключають того, що за цим можуть стояти шахраї.

Вдаючись до такого прийому, пропагандисти можуть легше поширювати вкиди в інформаційний простір, як це було торік. З їх використанням вони хочуть заволодіти певною інформацією, дискредитувати українців або видурювати гроші, прикриваючись відомими іменами з доброю репутацією. 

Маніпуляція Держсекретар США неправильно порахував кількість деокупованих територій України

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в анонімних телеграм-каналах, стверджують, що заява Державного секретаря США Ентоні Блінкена про те, що Україна звільнила понад 50% територій, які захопила РФ, нібито є помилковою. Мовляв, ця інформація взята «з паралельної реальності». Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони знайшли оригінальне відео з виступом Блінкена. У ньому він заявляє, що Україна повернула понад 50% територій, які Росія захопила з початку повномасштабного вторгнення. Однак він не мав на увазі частину території, яку Росія захопила ще у 2014 році. Аналітики проєкту наводять заяви іноземних військових фахівців, які стверджували, що Україна повернула 50–54% територій, захоплених Росією з 24 лютого 2022 року. 

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти хочуть підірвати довіру до західних високопосадовців та дискредитувати успіхи української армії. Усе це робиться для того, щоб показати, що український контрнаступ нібито не є успішним. «Детектор медіа» вже раніше спростовував інші фейки та маніпуляції пропагандистів на цю тему. 

Меседж Україна не є незалежною, бо її діти співають Державний Гімн англійською

Низка анонімних телеграм-каналів з проросійською риторикою поширюють інформацію, нібито на День Незалежності України діти заспівали Гімн України англійською мовою. Мовляв, це доводить те, що Україна насправді вже повноцінно стала «маріонеткою» Заходу, а отже втратила свою незалежність. 

На маніпуляцію звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що гімн виконують учні Надвірнянського ліцею №1 на Івано-Франківщині і це відео виклали на офіційну фейсбук-сторінку закладу 6 березня 2017 року. Відповідно, діти виконали цю версію не до Дня Незалежності. Аналітики проєкту також наголошують, що міжнародні партнери не припиняють висловлювати свою підтримку суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України, посилаючись на численні виступи президента США, генерального секретаря НАТО та інших високопосадовців у західних країнах. Крім того вони нагадують, що гімн України звучав і в концертних залах інших країн, де глядачі зустрічали його стоячи. 

Поширюючи цей меседж, пропагандисти хочуть підірвати довіру до західних партнерів та виправдати злочини Росії проти українців. Мовляв, Росія насправді допомагає Україні втримати свою незалежність перед «колективним Заходом» і якщо Росія програє, то Україну остаточно окупують західні країни. «Детектор медіа» вже писав про те, як росіяни лякають українців «окупацією» західних регіонів країни Польщею. 

Фейк Володимир Зеленський запросив «сатаністку» стати посолкою України

Низка анонімних телеграм-каналів з проросійською риторикою поширюють інформацію, нібито Президент України Володимир Зеленський запропонував «сатаністці» Марині Абрамович стати посолкою України, аби вона «займалась українськими школами». Це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що статтю на британському медіа The Telegraph, на яку посилаються пропагандисти, вже видалено. Її автор, своєю чергою, покликається на інтервʼю акціоністки Марини Абрамович Музею сучасного мистецтва в Шанхаї, однак фактчекерам не вдалося знайти його. Вони також наголошують, що англомовний термін ambassador, вжитий у статті, може означати як дипломатичний ранг, так і неофіційне представлення інтересів конкретної групи людей без потреби державного призначення. В українськомовних медіа згадок про це немає, а іноземні медіа, такі як The Jerusalem Post, посилаються на італійське видання La Repubblica, на якому немає  публікацій щодо цього у відкритому доступі. Повідомлень про «запрошення» немає і на сайті Офісу Президента України, його офіційному телеграм-каналі та сторінці у фейсбуку. На офіційних акаунтах Абрамович теж про це не згадується.

Пропагандисти також не деталізують, чому вони вважають Абрамович «сатаністкою», не лише в дописах на цю тему, а в усіх, де фігурує імʼя акціоністки. На думку аналітиків VoxCheck, вони посилаються на ситуацію з 2016 року, коли організація WikiLeaks опублікувала частину електронних листів зі зламаного облікового запису Джона Подести, який тоді очолював передвиборчу кампанію Гілларі Клінтон на президентських виборах у США. Серед них було повідомлення від Абрамович, у якому вона висловлює радість від того, що брат Подести, колекціонер творів мистецтва на імʼя Тоні, завітає на spirit cooking. Це можна перекласти і як «духовне приготування їжі», і як «готування духів», що є загрозливішим варіантом. У відповідь на це акціоністка в одному з інтервʼю зазначила, що це була звичайна вечеря зі звичайним меню, яке вона називає «духовною кухнею». Крім того, у Марини Абрамович є поема з назвою «Spirit Cooking», де немає сатаністських мотивів. Її перформанси з самого початку карʼєри полягають у випробуванні меж власного тіла, через що їх вважають «сатаністськими обрядами». 

Марина Абрамович публічно підтримує Україну з 25 лютого 2022 року, однак немає підтверджень тому, що вона отримувала пропозиції бути амбасадоркою або посолкою України. 

Вдаючись до таких фейків, пропагандисти мають на меті дискредитувати український уряд і тих, хто підтримує Україну. Мовляв, її можуть підтримувати тільки «сатаністи», які хапаються за можливість утриматись у заголовках на актуальні теми. Все це для того, щоб виправдати свою агресію проти України, нібито Росія й бореться проти «сатаністів» і тих, хто їх підтримує. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.