«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2543
Фейк
757
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 24 квітня
У випуску спростовуємо ворожі фейки про те, як в ЗСУ начебто «воюють неповнолітні», а військомати навіть «підробляють» документи, аби відправити їх на фронт.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в грузинському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, ніби представництво Православної церкви України вирішило обрати нову одежу для священнослужителів. Автори повідомлень наводять скриншоти буцімто з новими елементами одягу, які всі виконані у чорному кольорі та радше схожі на спортивний костюм. Одягнена в костюм модель зображена з білим гримом на обличчі, у чорних штанах та в кофтині з каптуром. Як кажуть автори повідомлень, «це справжнє обличчя ПЦУ». Це — неправда.
Фахівці проєкту Myth Detector дослідили цей кейс та визначили, що така інформація не відповідає дійсності. Фактчекери попередньо звернулися до пресслужби Православної церкви України. Там повідомили, що подібні заяви про підбір нового вбрання неправдиві. За інформацією пресслужби, Православна церква України такого рішення не ухвалювала і не розглядатиме у майбутньому.
Маніпуляція
Прем’єр-міністр Польщі закликає ввести українські війська на територію Росії
Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема, в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликає ввести українські війська на територію Росії. Мовляв, польське керівництво хоче продовжувати війну в Україні. Автори повідомлень посилаються на нещодавнє інтерв'ю Матеуша Моравецького. Це — маніпуляція.
На кейс звернули увагу фактчекери проєкту EU vs Disinfo, які визначили, що автори повідомлень спотворили контекст інтерв'ю. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у своєму нещодавньому інтерв'ю розповів про право України вести військові дії на території держави-агресора. Тобто він не закликав Україну вводити війська в Росію, а виклав свої думки. На його думку, Україна має право захищатися проти Росії й вводити війська в Росію, якщо буде така потреба.
Тактики
Як російська пропаганда використовує тактику «офірний цап» або «цап-відбувайло»
«Офірний цап» або «цап-відбувайло» — тактика, яка пом'якшує відповідальність для винних за щось, перекладаючи відповідальність на когось іншого — так званого «цапа-відбувайла». Це одна з основних тактик російського агітпропу, яку пропагандисти використовують для виправдання воєнних злочинів російських окупантів.
Прикладом застосування тактики є заяви російських пропагандистів, що кривава різанина, вчинена армією окупантів у Бучі, була інсценуванням з боку української влади. Для підсилення своєї версії агітпроп використав нібито слова громадянина Франції, країни-союзника України, яка активно постачає нам військову техніку. Дезінформатори стверджували, що частина трупів, які українські солдати нібито розкладали на вулицях Бучі для фільмування інсценування — це вбиті українською армією цивільні під час «громадянської війни» в Україні.
Російський пропагандист Олександр Малькевич, що відповідає в окупантів за Херсонщину, у грудні 2022 року звинувачував українську армію в обстрілах звільненого Херсона. Він заявив, що обстріли (які насправді вчиняє російська армія з тимчасово окупованого лівого берега Дніпра) мали відвернути увагу суспільства від жахливої гуманітарної ситуації у місті після звільнення українцями. У місті справді була проблема з комунікаціями, продовольством тощо, однак гуманітарна криза виникла якраз через захоплення міста росіянами, які цілеспрямовано знищували критичну інфраструктуру Херсона. Саме через росіян мешканці міста провели без електропостачання, води, опалення, зв'язку та інтернету близько місяця, у деяких районах — ще довше.
У своєму дослідженні «Детектор медіа» розповідав, як російський агітпроп прикривається дітьми Донбасу для виправдання воєнних злочинів в Україні. Мовляв, росіяни воюють за «дітей Донбасу», яких нібито знищують «українські нацисти та карателі». Ця тема також є прикладом тактики пропаганди «цап-відбувайло», адже дезінформатори свідомо «забувають», хто саме здійснив військове вторгнення та незаконну анексію території суверенної держави у 2014 році, що спричинило загибель не лише дітей.
Меседж
Американська «група еліт» веде непряму війну з Росією
Таку тезу поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомлення ідеться, що США головний «спонсор» російсько-української війни, тому що у Вашингтоні налякані можливістю Росії «повстати знову» як світовий лідер. Тож США використовують Україну як буфер задля власної безпеки. Утім, на долю України американським високопосадовцям «начхати». Через те вони ведуть «непряму» війну з Росією через Україну.
На кейс звернули увагу фактчекери проєкту EU vs Disinfo, які визначили, що така теза безпідставна. США не ведуть війну з Росією, оскільки не оголошували їй нічого. Напротивагу Росії, яка здійснила широкомасштабний наступ на території України, й вчиняє воєнні злочини щодня. Тож це Росія напала на Україну, а вона лише захищається за допомогою внутрішніх ресурсів та західної допомоги.
Захід, зокрема і США, підтримують Україну військовою та фінансовою допомогою для ефективної самооборони країни відповідно до статті 51 Статуту ООН, щоб зупинити агресивну війну Росії проти України. А не через те, що «Захід веде війну проти Росії».
Поширюючи цей меседж, пропагандисти підживлюють наратив щодо існування так званого «колективного Заходу», який об’єднався проти Росії задля її знищення.
Маніпуляція
У Білому домі заявили, що в Україні корупція зросла на 500%, а допомога від США не доходить до українців
Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в США нібито фіксують «величезну кількість фактів корупції та розкрадання» в Україні, які за останній рік зросли на 500%. Деякі високопосадовці буцімто заявляють, що «через масштаби корупції» лише 20% фінансової допомоги від Вашингтона доходить до українців. Про це нібито наприкінці березня заявив член палати представників Конгресу США Майкл Маккол. Це — маніпуляція.
Над кейсом попрацювали фахівці проєкту StopFake, які визначили, що деякі факти заяви Майкла Маккола спотворили, а решту — вигадали. Підґрунтям до створення дезінформаційного вкидання стало слухання у Конгресі США 29 березня щодо механізмів прозорості та підзвітності допомоги США Україні. У своєму вступному слові голова комітету Палати представників із закордонних справ Майкл Маккол заявив, що «лише 20 відсотків фінансування йде безпосередньо українському уряду у вигляді прямої бюджетної допомоги». Саме цей вислів Маккола спотворили проросійські телеграм-каналами, які заявили про те, що нібито лише 20% фінансової допомоги Україні доходить до одержувача, а решта — розкрадається українською владою. Водночас теза про зростання корупції на 500% в Україні — вигадка.
Під час того ж слухання високопосадовці одностайно заявили про «відсутність доказів того, що підтримка Україні використовувалася не за призначенням».
Викриття
Литовці отримали фейкові листи, в яких ідеться, що їх відряджатимуть на фронт в Україну
Така інформація з’явилася в соціальних мережах литовського сегменту. У повідомленнях ідеться, що литовці отримали на пошту фейкові листи від імені міністерства оборони Литви. У листах наголошують, що литовців нібито вербують до тристоронньої литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, а згодом відряджають на український фронт.
В Інституті масової інформації звернули увагу на цей кейс та пояснюють, що у відомстві міністерства оборони Литви спростовують цю інформацію. У відомстві також заявили, що громадян Литви на службу до тристоронньої литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького не закликають, ця міжнародна бригада діє за окремим мандатом.
Невідомі для поширення неправдивої інформації використовують домен kariuomene[.]com, через який вони розсилають фейкові листи й переконують литовців, що їх відряджатимуть на фронт.
Фейк
Прессекретарка Джо Байдена заявила, що той зустрінеться «швидше з Єльциним», аніж із Путіним
Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Джен Псакі, колишня прессекретарка Джо Байдена на одній із пресконференцій заявила, що Байден зустрінеться «швидше з Єльциним», аніж із Путіним. Мовляв, Джо Байден уже марить, і прессекретарка передає його слова. Це — неправда.
Над кейсом попрацювали фахівці проєкту VoxCheck, які встановили, що у повідомленнях пропагандистів ідеться про колишню прессекретарку Джо Байдена, яка працювала до 13 травня 2022 року, а зараз — телеведуча на каналі «MSNBC». Щонайменше з 2022 року вона не могла проводити жодних пресконференцій від імені президента США. Щонайбільше — жодне авторитетне ЗМІ не повідомляло про таку заяву Джен Псакі. Крім того, фактчекери перевірили офіційний акаунт експосадовиці у твіттері, то там теж немає таких заяв.
Нагадаємо, «Детектор медіа» раніше спростовував фейк, буцімто Джо Байден звертався до «примарних людей». Також ми спростували його заяву, у якій нібито він сказав, що «готовий до переговорів із Горбачовим».
Маніпуляція
СБУ вручила звинувачення у держзраді черкаському митрополиту УПЦ МП через створення сайту церкви
Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито Служба безпеки України повідомила про підозру у державній зраді митрополиту Черкаської єпархії Української православної церкви Московського патріархату через створення сайту «за шаблоном Російської православної церкви». Мовляв, в Україні нема свободи слова, й навіть «шаблон сайту» дає підстави для звинувачення у держзраді. Це — маніпуляція.
На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що 6 квітня 2023 року СБУ вручила підозру керівнику Черкаської єпархії УПЦ МП Феодосію (Снєгірьову). Однак за даними відомства митрополит не лише створив сайт за шаблоном РПЦ, а й використав російське програмне забезпечення, за допомогою якого новини та тези з виправданням російської агресії з російських новинних ресурсів ретранслювали в український інфопростір. Наприклад, на сайті вихваляли діяльність московських священників, які допомагають агресору, та закликали до об’єднання релігійних громад у війні проти України.
Прокремлівські медіа та телеграм-канали не зазначили повну інформацію та почали стверджувати, що єдиний доказ проти митрополита УПЦ МП — сайт за шаблоном Російської православної церкви.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.