Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Листопада станом на 644 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1780
Фейк
626
Маніпуляція
591
Меседж
379
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 23 травня

У випуску розбираємо фейк про те, як студентів українських вишів нібито «силоміць мобілізують». А також розглядаємо як Росія нібито «дбає про українців» та «відновлює медицину» на окупованих територіях.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Населення України скоротилось до 20 мільйонів людей

Пропагандисти в російських медіа поширюють інформацію, нібито населення України скоротилось до 20 мільйонів людей. Вони посилаються на заяву колишнього радника міністра оборони США Дугласа Мак-Грегора, зроблену 18 травня. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони переглянули відповідне інтервʼю Мак-Грегора повністю і помітили, що він справді зробив подібну заяву — «Вчора я отримав докази того, що в Україні залишилось менше 20 мільйонів людей». Однак невідомо, на основі яких даних чоловік зробив такі висновки. 

Аналітики також зʼясували, що ці дані не відповідають дійсності. Згідно з підрахунками Фонду народонаселення ООН, в Україні станом на зараз проживають 36,7 мільйона людей з урахуванням тимчасово окупованих територій. За словами директорки Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Елли Лібанової, населення України на цей момент становить від 28 до 34 мільйонів осіб без урахування тимчасово окупованих територій. Точнішу кількість на цей момент встановити неможливо через неточні дані щодо українців, що перетнули кордон на заході країни.

У такий спосіб пропагандисти хочуть штучно збільшити масштаб проблеми та деморалізувати українське населення. Мовляв, усе настільки погано, що треба це все закінчувати. Однак населення України скорочується саме через дії російської армії. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «канонічна церква»

Канонічна церква в розумінні російського агітпропу — це винятково російська православна церква або церква Московського патріархату. Мовляв, інші — неканонічні, тобто несправжні. Нібито єдиним центром православ’я є саме Москва. 

Аби підтвердити неканонічність інших церков, зокрема українських, російські пропагандисти стверджують, що Україна — язичницька держава, і що взагалі українське керівництво ладне знищити всі святині, адже Зеленський завзятий сатаніст. За версією російського агітпропу, Православна церква України не відповідає релігійним канонам, бо її очільники нібито мріють канонізувати Степана Бандеру та навіть Джо Байдена. Натомість мирні українці буцімто не поважають інші релігії та бажають смерті всім вірянам-інакодумцям. 

Москва вдається до конспірології, щоб показати, наскільки українці «грішать», якщо відмовляться відвідувати УПЦ МП. Наприклад, автори говорили, що ПЦУ «сіє смуту», виганяючи УПЦ МП з території України. Нібито на одному з головних храмів України «почорніли хрести» через богохульні дії українців. Навіть тварини вказували на богохульство людей. Подейкували, що над Києвом кружляли зграї темних птахів саме через грішні дії українців. А нещодавнє весняне водопілля в Києві пропагандисти назвали карою Божою, хоча це характерне природне явище для міст, які стоять на берегах річок. 

У такий спосіб пропаганда намагається переконати своїх споживачів, що дії України суперечать релігійним канонам, а тому варто мобілізуватися й зі зброєю рятувати «канонічну православну церкву». Це один із меседжів, за допомогою якого Росія виправдовує своє вторгнення. Утім, ніякої «канонічної» чи «неканонічної» церкви не існує. Українці обирають церкву, яка їм до душі. ПЦУ — незалежна церква, яку наразі визнали 4 з 13 помісних церков, зокрема Константинопольська, Олександрійська, Кіпрська та Елладська. 

Фейк Чорні трансплантологи США налагодили «експорт» людських органів з України

Пропагандисти в російських телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито в Україні налагодили «експорт» людських органів за допомогою лікарів-трансплантологів зі США. Вони також стверджують, що центром, куди звозять усі вилучені органи, є Львів, а «джерелом» донорських органів — поранені українські військові. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони проаналізували репортажі в російських медіа про лікаря-трансплантолога Роберта Монтгомері і зʼясували, що насправді лікар приїжджає задля допомоги українцям. До прикладу, 18 квітня цього року у пресслужбі Першого медичного обʼєднання Львова повідомили, що Монтгомері пересадив нирку від батька до сина, який останні 13 років перебував на діалізі. Пропагандисти зробили свої матеріали, перекрутивши репортаж «Голосу Америки» про Монтгомері. Він не займається вивезенням донорських органів за кордон.

Фахівці VoxCheck наголошують, що з 2019 року в Україні є можливість бути посмертним донором, однак лише за особистої згоди повнолітньої дієздатної особи. Крім того, відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», військовослужбовці не можуть бути посмертними донорами. 

Аналітики зазначають, що Львів — це не єдиний центр трансплантології в Україні, куди передають анатомічні матеріали для донорства. Велика кількість операцій відбувається також у Києві, а по всій території України діють 32 таких центри. 

У такий спосіб пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за війну проти України на треті сили. Мовляв, США ведуть війну заради грошей, щоб продавати ваші органи за безцінь. Однак саме Росія напала на Україну та веде атаки проти цивільного населення, а США допомагають Україні оборонятися. 

Викриття Як у Відні збираються провести захід, де поширюватимуть російські наративи

На 10-11 червня у Відні заплановане проведення міжнародного саміту «За мир в Україні». На ньому виступатимуть представники «Росії, України та різних країн НАТО, які підтримують цілі миру» для того, щоб «покласти край війні та підготуватись до переговорів». Проте за «саміт» відповідатиме організація, керівництво якої у своїх заявах поширює меседжі російської пропаганди, як і більшість осіб у списку учасників. Метою саміту заявлено підготовку звернення «Віденський заклик до миру», яке планують передати посольствам Росії, України та країн НАТО, а також міжнародним організаціям для подальшої роботи над «мирним урегулюванням війни». 

На захід звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони проаналізували офіційну програму «саміту» і знайшли в ній багато повторень з російської пропаганди. Наприклад, організатори зазначають, що «засуджують незаконне вторгнення Росії в Україну», однак далі пишуть про те, що НАТО є відповідальним за нього. Мовляв, альянс спровокував Росію на напад. У програмі заходу немає засідань на теми повернення Україні тимчасово окупованих територій, репарацій чи покарання воєнних злочинців — їх просто проігноровано.

Влаштовує захід низка громадських організацій, серед яких Міжнародне бюро миру та Альянс дій за мир, нейтралітет і ненасильство. Колишній виконавчий директор Міжнародного бюро миру Райнер Браун поширює російську пропаганду, як зʼясували аналітики VoxCheck. Зокрема, він казав, що розширення НАТО є причиною для вторгнення Росії, а санкції проти неї змусять європейців страждати. Попри звільнення з організації у 2019 році, вона й далі продовжує запрошувати його на свої заходи. Крім того, власне бюро публікує заяви щодо того, що Україна нібито «порушує право на відмову від військової служби», хоч і не згадує про примусову мобілізацію в Росії та на окупованих територіях. Альянс дій же просуває ідеї «нейтралітету», використовуючи для цього заяви осіб, звинувачених у держзраді, зокрема Руслана Коцаби, який зараз долучився до нового проєкту Віктора Медведчука «Інша Україна». Фінансуватимуть захід також організації, що поширюють російську риторику.

Серед спікерів можна знайти лінгвіста-теоретика та філософа Ноама Чомскі зі США, що у своїх виступах просуває меседжі російської пропаганди. Зокрема, він також вважає, що НАТО спровокувало Росію на війну проти України. На пленарному засіданні саміту анонсовано виступ члена Палати представників США Денніса Кусинича. З 2014 року він засуджує санкції США проти Росії, а також поширює меседжі про «українців-нацистів» та «державний переворот». Торік Кусинич звинуватив Джо Байдена у розвʼязуванні Третьої світової війни, а цього року організував мітинг проти надання допомоги Україні. Серед спікерів також можна знайти Джеффрі Сакса, американського економіста, Юрія Шеляженка, виконавчого секретаря Українського руху пацифістів, та інших осіб, що поширюють російську риторику.

Фактично, проведення цього заходу допоможе російським пропагандистам і далі поширювати свою дезінформацію та посилить її антиукраїнські меседжі. Мовляв, за Росією стоїть увесь світ. Однак військова та політична підтримка країн НАТО мають більший масштаб за подібні заходи. 

Фейк У Тернополі та Хмельницькому збільшився рівень радіації, а місцеве населення в паніці

Російські пропагандисти поширюють у мережі інформацію, нібито під час атак на Тернопіль та Хмельницький 13-14 травня вибухнули склади з боєприпасами зі збідненим ураном. Мовляв, через це люди панікують: в аптеках уже є дефіцит йоду, а мешканці масово виїжджають із міст. Крім того, російські експерти стверджують, що, можливо, вибухнули і матеріали для виготовлення «брудної бомби», бо після вибуху нібито зафіксували як бета-, так і гамма-випромінювання. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що місцева влада спростувала інформацію про вибухи боєприпасів. Фактчекери також спростувати підвищений рівень радіаційної небезпеки. За даними Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, рівень радіаційного фону на Тернопільщині 14 травня перебував у межах норми. Пропагандисти додають скриншоти з порталу SaveEcoBot, що нібито показує «різке зростання рівня радіації» саме після вибуху, однак насправді на сайті можна побачити, що після вибухів рівень радіації навіть знизився у відповідних містах.

Ба більше, в аптеках Хмельницького і Тернополя немає дефіциту йоду. Згідно з інформацією на сайті Tabletki.ua, як спиртовий розчин йоду, так і калій йодид (у таблетках) доступні до продажу в більшості аптек цих міст. Фахівці пояснюють, що калій йодид вживають при загрозі радіаційного викиду, щоб знизити ризики виникнення захворювань щитоподібної залози. Однак вживати ці таблетки потрібно лише після офіційного оповіщення і лише один раз, оскільки вони блокують функціювання щитоподібної залози. Використання спиртового розчину йоду або розчину Люголя взагалі вважається неефективним і може завдати шкоди здоровʼю.

У такий спосіб пропагандисти хочуть викликати паніку серед місцевого населення та виправдати атаки Росії на цивільних. Мовляв, вони і бʼють тільки по військових складах, от і зараз розбили натівські боєприпаси. Втім у реальності росіяни завдали шкоди саме цивільній інфраструктурі, включно з житловими будинками та школами, що є воєнним злочином. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.