Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 24 травня

У випуску розбираємо фейки про те, як Київ нібито «спеціально піднімає рівень води» на Каховському водосховищі, щоб «затопити» Запорізьку атомну електростанцію напередодні наступу української армії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Американські військові аналітики визнали поразку Заходу у війні в Україні

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють статтю із заголовком «Захід програв. У США розкрили правду про український контрнаступ». У тексті військові експерти Майкл Кофман та Роб Лі нібито прокоментували війну в Україні. Вони буцімто заявили, що «Захід покладає надії на український контрнаступ, але його результат навряд чи виправдає надії, натомість дасть перевагу Росії», і начебто зазначили, що «Путін може припустити, що цей наступ є найвищою точкою західної допомоги Україні й що згодом Росія буде здатна виснажити ЗСУ». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту The Insider. Насправді стаття Кофмана і Лі про те, що майбутній наступ України, хоч би яким успішним він був, не призведе до негайного закінчення війни і що потрібно готуватися до затяжного конфлікту.

«Україна цілком може досягти успіху на полі бою, але потрібен час, щоб перетворити військові перемоги на політичні результати», — йдеться в статті. Також експерти зазначили, що навіть якщо Україна здобуде воєнну перемогу чи серію перемог, це не означатиме, що війна на цьому закінчиться. Однак про перевагу Росії на полі бою чи визнання поразки Заходу мова не йде.

У такий спосіб російські пропагандисти продовжують просувати наратив про те, що Україна залежить від Заходу та його інтересів у війні, й хоче деморалізувати українців. Мовляв, погляньте, в перемогу України не вірять навіть американські військові експерти. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Україна — інструмент Заходу для підриву російської державності.

Маніпуляція Польський генерал заявив, що Польща готується до військового перевороту в Білорусі

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію про те, що польський генерал Вальдемар Скшипчак нібито заявив, що «Польща готується до збройного перевороту в Білорусі та участі в його підтримці військовим шляхом». Про це він буцімто сказав в етері Polsat. Це — маніпуляція.

Генерал Вальдемар Скшипчак зазначає, що в Бєлгородській області диверсійну акцію здійснили російські найманці, які воюють на боці України. Він зазначив, що подібні події можуть незабаром відбутися і на білоруській території. «Якщо український контрнаступ буде успішним, то ті озброєні білоруси, які є частиною військового потенціалу української армії, не складуть зброї», — зазначив Скшипчак.

Вальдемар Скшипчак не говорив, що Польща готується до військового перевороту. Він зауважив: «Потрібно бути готовими підтримати ті війська, які будуть проводити операцію проти Лукашенка. У нас є причини допомагати їм, так само, як ми допомагаємо українцям».

Поширюючи подібні маніпуляції, пропагандисти хочуть показати Польщу як країну-агресора, готову розв’язати війну проти Білорусі. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Захід мілітаризує Польщу, щоб розпочати війну проти Росії та Білорусі.

Фейк Україна спеціально підвищує рівень води, щоб затопити Запорізьку АЕС

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію про те, що «київський режим» нібито «спеціально підвищує рівень води у Каховському водосховищі, щоб «затопити» Запорізьку атомну електростанцію. Влада буцімто вживає заходів, щоб «створити умови для форсування Дніпра, зокрема для захоплення Запорізької АЕС». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Україна не затоплює власні території, а збільшення рівня води в Дніпрі зумовлене лише весняною повінню. Як зазначив у коментарі StopFake гідролог, кандидат географічних наук Костянтин Данько, затоплення Запорізької АЕС неможливе, адже «її інфраструктура за замовчуванням розрахована на максимальні рівні в Каховському водосховищі». За його словами, на Дніпровському каскаді працює 5 із 6 гідроелектростанцій, які контролюють та регулюють рівень води. Шоста не працює через захоплення російськими військами.

Гідролог також спростовує наратив, що через неконтрольований викид води Києвом та через потужний тиск прорве дамбу Каховського водосховища. Він зазначає, що споруда будувалася з розрахунком усіх ризиків як природного, так і антропогенного характеру, і гребля здатна витримати тиск води на високій швидкості. Але прорив може статися через постійні обстріли гідроспоруди росіянами.

Також агітпроп поширює наратив, що Україна спеціально стримувала воду на початку 2023 року, щоб осушити Каховське водосховище та влаштувати потоп навесні. За словами Костянтина Данька, під час відступу з правого берега Дніпра восени 2022 року російські військові підірвали Каховську ГЕС та відкрили шлюзові камери в машинному залі. Через це цілісність греблі була порушена, відтоді на Каховському водосховищі йде постійне безконтрольне скидання води.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються перекласти відповідальність за злочини Росії на українців. Агітпроп використовує тактику віддзеркалення, приписуючи свої дії опонентам. «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Україна буцімто зберігає зброю на території ЗАЕС.

Фейк США проводять військово-біологічні дослідження в Україні з вірусом пташиного грипу

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, посилаючись на міноборони Росії, заявляють, що «в інтересах Пентагону в Україні вивчалися умови неконтрольованої передачі пташиного грипу». Це буцімто відбувалося в Херсонській області, де досліджували штами, що здатні викликати епідемії. Також у повідомленнях йдеться, що «Міненерго США вербувало в Україні спеціалістів із досвідом та знаннями у сфері зброї масового ураження». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Vox Check. У межах програми зі зменшення біологічної загрози українські науковці дійсно співпрацювали з американськими. Такі дослідження проводяться в усьому світі для протидії поширенню вірусу в певній місцевості. Ба більше, дослідження міграції птахів та перенесення ними збудника хвороби досліджують і в Росії.

Фейк про біолабораторії в Херсоні поширюється з 2015 року, коли Тетяна Томіліна, що балотувалася на посаду Херсонського міського голови, розповідала про це в рамках своєї передвиборчої кампанії. Згодом вона стала колаборанткою.

Агітпроп також говорить про нібито «вербування спеціалістів зі зброї масового ураження». Ймовірно, причиною поширення цього фейку стало навчання Нацполіції, СБУ та Держприкордонслужби, яке відбувалося за підтримки Міжнародної програми з протидії розповсюдженню зброї масового ураження Агентства США зі зменшення загрози у сфері оборони (DTRO). На цих курсах навчали виявляти «потенційні вироби подвійного призначення та блокувати їх переміщення».

Російські пропагандисти систематично поширюють фейки та маніпуляції про розроблення біологічної зброї в Україні. Це є частиною наративу, що «Захід керує Україною». В Україні ніколи не існувало «американських біолабораторій Пентагону» — це російський фейк, який поширюється з 2010 року і є одним із найтриваліших наративів агітпропу. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Росія отримала понад двадцять тисяч документів, що підтверджують роботу американських біолабораторій в Україні. 

Маніпуляція В Україні паніка, бо лишилося критично мало запасів палива

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію про те, що в Україні залишився нібито «критично малий запас палива», існує «гострий дефіцит» і через це в країні «почалася паніка». Вони посилаються на заяву заступника міністра енергетики України Миколи Колесника, який сказав, що «наразі країна забезпечена паливом не більш як на 30 днів». Це — маніпуляція.

Як зазначають фахівці проєкту StopFake, приводом для численних маніпуляцій стала фраза Миколи Колесника, яку він сказав під час круглого столу 15 травня, коли обговорювали законопроєкт №9024 («Проєкт Закону про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів»): «Сьогодні у разі припинення надходжень нафти та нафтопродуктів потребу в них країна зможе задовольняти протягом не більше 10-30 днів за рахунок власного видобутку та запасів». Микола Колесник не заявляв, що в Україні «назріває гострий дефіцит палива».

Створення мінімального запасу нафти і нафтопродуктів є зобов’язанням України відповідно до Директиви Ради 2009/119/ЄС.

Також голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, народний депутат Андрій Герус заявив, що Україна створюватиме запаси палива. А директор Консалтингової групи А-95, що надає послуги суб'єктам енергетичного ринку України, Сергій Куюн заявив, що зараз в Україні немає і не прогнозується дефіциту пального.

У такий спосіб пропагандисти намагаються посіяти паніку серед населення.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.