Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Грудня станом на 1035 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 травня

У випуску розбираємо фейк про те, як головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито «зник», бо «почав дратувати господарів». А також розглядаємо продовження історії про «знищений» ЗРК Patriot: тепер його «розпродують» на аукціоні частинами.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Колишній радник президента Польщі Якуб Кумох заявив, що українці та поляки об’єднаються в «Укрополь»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що колишній радник президента Польщі Якуб Кумох заявив про майбутнє утворення «Укрополю» — територіального об’єднання України та Польщі. Мовляв, скоро не існуватиме окремих країн Україна та Польща. Автори прикріплюють відео високопосадовця. Це — маніпуляція. 

Фактчекери польського проєкту Demagog дослідили цей кейс і встановили, що політик на відео не говорив про жодне утворення «Укрополю». На записі він говорить про необхідність активізації військової, економічної та наукової співпраці між Польщею та Україною. Кумох каже, що мета його слів —  спільне протистояння імперським бажанням Росії. Водночас пропагандисти просто спотворили контекст відео і почали говорити про приєднання України до Польщі, хоча йшлося про співпрацю між двома країнами-побратимами. 

Пропагандисти вкидають цю маніпуляцію, щоб спотворити реальність, говорячи про так зване приєднання України до Польщі. Нібито суверенної держави України скоро не існуватиме. 

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «приєднуйся до маси»

«Приєднуйся до маси» — тактика пропаганди, за допомогою якої агітпроп підкріплює свої меседжі твердженнями, що їх підтримують великі маси людей. Так пропагандисти намагаються переконати аудиторію, що все, що вони кажуть, є правдою. Ця тактика будується на конформізмі — схильності людей пристосовуватися, схилятися перед авторитетами, приймати думки та позиції, які поділяє більшість представниць і представників їхньої соціальної групи.

У рамках цієї тактики пропагандисти можуть використовувати як правдиві дані соціологічних опитувань на свою користь, так і маніпулювати ними й вдаватися до перекручувань. Трапляються і посилання на відверто замовні або навіть вигадані опитування, які насправді ніхто не проводив. Такі технології часто використовуються під час виборів, щоб додати голосів певним партіям чи блокам, адже люди схильні голосувати за тих, хто буцімто сильніший і має нібито більше підтримки. Як це працює, помітно під час спроб кандидатів і кандидаток подолати виборчі бар'єри: виборець побоюється, що його голос фактично «пропаде», якщо він проголосує за партію, яка не подолає бар'єру. Тому через неправдиві соціологічні опитування його вибір може змінитися в останній момент. Texty.org.ua зібрали цілу базу псевдосоціологів України, частина з яких відверто працювала на російську пропаганду, яка також використовує цю тактику у власних цілях. Зокрема, в умовах повномасштабної війни. 

Наприклад, один з проросійських анонімних телеграм-каналів задля дискредитації української влади навів дані реального соціологічного опитування «Потреби ветеранів», проведеного Українським ветеранським фондом. У заголовок допису автори винесли формулювання «53% українських ветеранів вважають, що українська держава не виконує своїх зобов'язань перед ними». У цьому випадку пропагандисти вдалися до жорсткої маніпуляції: використали думку ветеранів, які воювали проти російських окупантів, для просування антиукраїнських меседжів.

Іншим прикладом використання пропагандистами соціологічних опитувань у власних цілях є допис анонімного телеграм-каналу про результати дослідження Internews, згідно з яким, 74% українців споживають інформацію з соціальних мереж (60% — конкретно з телеграму) і лише 36% довіряють телебаченню. Пропаганда використовує ці цифри для критики телемарафону «Єдині новини» і звинувачує владу в цензурі на телебаченні. Марафону протиставляється телеграм, який нібито є майданчиком для отримання незалежної та об'єктивної інформації. При цьому автори дописів умисно не згадують, що останні кілька років у світі люди переважно споживають інформацію в інтернеті, а не з традиційних медіа. Натомість анонімні телеграм-канали, які й поширюють тезу про владну цензуру, часто є джерелами поширення дезінформації, зокрема — проросійської. Через анонімність вони не несуть жодної відповідальності за свій контент.

Меседж Захід понад 20 років проводить медичні експерименти над українцями, щоб навернути їх до західних цінностей

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Міністерство оборони США, фармакологічні корпорації та інші представники «цивілізованого» Заходу майже два десятиліття проводять над українцями жахливі медичні експерименти. За словами авторів, вони покликані змінити світоуявлення українців про Захід і змусити відмовитися від дружби з Росією. Війна — результат антиросійської політики Заходу й України. 

На кейс звернули увагу фахівці проєкту EU vs Disinfo, які визначили, що така теза не має жодних доказів, адже це конспірологічна теорія російських пропагандистів. В Україні є десятки цивільних лабораторій охорони здоров’я, які працюють над дослідженням і зменшенням загрози небезпечних хвороб, деякі з них отримують фінансову та іншу підтримку від США, ЄС і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Водночас російський агітпроп описує такі установи, як військові об’єкти, навмисно стираючи межу між біологічною зброєю та біологічними дослідженнями.

Щодо так званого експерименту, який наверне українців «на правильний бік», — це конспірологічна теорія. Жодних таких експериментів у теорії не існує, адже неможливо вплинути на світогляд людини за допомогою медикаментозного впливу. 

Автор: Орест Сливенко,

Меседж Команда Офісу президента навмисне затягує війну, щоб відкласти вибори в Україні

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що скасування майбутніх виборів — очікуваний крок від Зеленського, який жадає щонайдовше залишитися при владі. За словами авторів, він розуміє, що не зможе собі забезпечити перемогу в президентських виборах, оскільки суспільство ним «вкрай незадоволене». Мовляв, Володимир Зеленський втрачає українські землі й заразом підтримку українців. Автори переконують, що Зеленський хоче захопити всю владу в Україні. 

Утім, така теза безпідставна. Згідно з українським законодавством, в умовах воєнного стану вибори не можна проводити. Тобто Зеленський залишатиметься президентом до закінчення війни. Це не його бажання, а вимушений крок, щоб уникнути порушень закону та різноманітних колізій. Тим більше, ніхто не «затягує» війну, якщо росіяни обстрілюють Україну щодня. Нещодавно Глава ПАРЄ Тіні Кокс розповів про можливість проведення виборів в Україні. Він пояснив, що  це потрібно зробити, проте, швидше за все, після завершення активних військових дій, коли воєнний стан ще буде зберігатися. Кокс визнав, що провести вибори в таких умовах буде складно. Натомість представники України на заході ПАРЄ розповіли, що вибори мають відбутися у 2024 році. Очільниця української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева заявила, що українська влада наразі прагне дотримуватися звичайного календаря. Тобто 2024 рік, як заплановано, — рік президентських та парламентських виборів, а 2025 — місцевих  виборів. 

Українська влада не відмовляється від виборів, а навпаки, шукає шляхи їх проведення. Проте політикині та політики враховують усі ризики, пов’язані з війною, яку розв’язала Росія проти України. За таких умов Росія перешкоджає у проведенні виборів, оскільки щодня обстрілює українські міста й села, а росіяни — вбивають мирних українців. 

Фейк Росія «знищила» п’ять пускових установок Patriot

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час ракетного обстрілу Києва 16 травня росіянам вдалося знищити п’ять пускових установок Patriot. Мовляв, за допомогою однієї ракети «Кинджал» російська армія знищила цілий комплекс. Як доказ пропагандисти наводять скриншоти з продажу нібито запчастин від установки на одному з українських сайтів. Це — неправда. 

Кейс опрацювали фахівці проєкту StopFake, які насамперед звернулися до продавця «запчастин». Той заявив, що він лише припускає належність цих деталей до Patriot. Крім того, продавець ці та інші деталі знаходить просто неба в полі й зазвичай зберігає для власної колекції або продає на інтернет-аукціонах. Щодо знищення п’яти пускових установок, то це також неправда. По-перше, 18 травня в Пентагоні підтвердили, що внаслідок російської атаки на Україну систему Patriot пошкодили (а не знищили), але її вже відремонтували. По-друге, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що знищити Patriot «одним ударом неможливо», оскільки це дивізіон, який складається з командного пункту, радара, а також самих пускових установок (до восьми одиниць). Тобто, ні Пентагон, ні відомство ЗСУ не підтвердили знищення аж п’яти пускових установок Patriot. Утім, підтвердили пошкодження однієї установки, яку вже відремонтували. 

Пропагандисти ширять такі фейки, щоб переконати всіх в ефективності російської техніки. Нібито їй немає рівних, а от усю західну техніку можна легко знищити. У такий спосіб росіяни хочуть створити видимість, начебто російські війська постійно перемагають. Наприклад, недавно ми спростували фейк, нібито російська армія знищила перший БМП «Bradley». 

Меседж «Слава Україні!» — «бандерівське гасло» та «кричалка нацистів»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що гасло «Слава Україні!» — нацистське, і його дотепер використовують українці, прославляючи так «нацизм». Про це заявила представниця МЗС Росії Марія Захарова у відповідь на зустріч Володимира Зеленського з канцлером Німеччини Олафом Шольцом 15 травня. Під час брифінгу канцлер вигукнув «Слава Україні!».

Над кейсом попрацювали фахівці проєкту StopFake, які пояснили, що гасло «Слава Україні!» не є «нацистським гаслом». Історики фіксували використання українським національним рухом вітання «Слава Україні!» принаймні з кінця XIX ст. Крім того, масово почали вживати «Слава Україні!» під час української революції у період 1917-1921 років. Згодом це вітання запровадили в Армії УНР. А на Других великих зборах ОУН (під проводом Степана Бандери) в 1941 році затвердили постанову, в якій до вітання «Слава Україні!» додавалася обов’язкова відповідь: «Героям слава!». Саме ця формула й функціонує дотепер. З 2018 року гасло також використовують ЗСУ та Національна поліція України. Тобто жодного стосунку до так званого нацизму воно не має. Тим більше, це гасло існувало задовго до створення ОУН. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти вкотре спекулюють на темі українського націоналізму й перекручують це на «нацизм». Нібито бути українцем — це вже підстава отримати звинувачення в нацизмі з боку росіян. Нещодавно ми спростували подібний кейс, у якому йшлося, що Зеленський нібито одягнув джемпер із вишитим гербом ОУН, хоча це був український герб. 

Фейк Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний «загинув»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито рідко з'являється в публічному просторі, бо якусь інформацію намагаються «приховати». Автори повідомлень переконують, мовляв, Залужного насправді вже немає серед живих або його нібито прибрали з публічного простору, оскільки він «не заслужив довіри в Зеленського». Це — неправда. 

Фактчекери проєкту StopFake дослідили цей кейс і встановили, що Валерій Залужний, як і раніше, перебуває при виконанні своїх службових обов'язків. Тобто це конспірологічна теорія російських пропагандистів. Нещодавно заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр також спростувала цю інформацію і заявила, що Валерій Залужний «на місці», а всі фейки стосовно загибелі головнокомандувача — вкид російського агітпропу. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть деморалізувати українців і показати їм те, як нібито «вже нема кому захищати мирних українців». У такий спосіб агітпроп намагається посіяти паніку поміж українців. 

Нагадаємо, нещодавно ми спростовували схожі фейки, які стосувалися загибелі військового керівництва. Це був один із кейсів про командувача підрозділів територіальної оборони Ігоря Танцюру, якого, за версією агітпропу, нібито вбили в Бахмуті.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.