Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Квітня станом на 792 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2105
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 23 січня

У випуску розбираємо фейки росіян про знищення танку Abrams під Соледаром, як Данія «шкодує» про відправку своїх гаубиць Caesar до України, а також про маніпулятивну історію арешту колаборанта в Куп'янську за «випікання людям хліба в умовах бойових дій».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж У Європі немає свободи слова

Таке повідомлення ширять пропагандисти у своїх телеграм-каналах та у прокремлівських ЗМІ. У повідомленні йдеться, що пропагандистську телекомпанію «Russia Today» масово закривають у країнах Європи. Зокрема, вороги навели приклад із Францією та сказали, що там немає жодної «свободи, рівності та братерства», натякаючи на те, що країни Європейського Союзу не сповідують засад свободи слова та держави ЄС всебічно регулюють власні медіа. Буцімто, жодної правди не довідаєшся від місцевих медіа. 

Насправді телекомпанія «Russia Today» — осередок російської пропаганди, яка мовила на багатонаціональну авдиторію, поширюючи російські пропагандистські наративи на європейців. Телекомпанію неодноразово викривали на поширенні неправди, зокрема й про війну в Україні. 

Водночас 7 грудня 2022 року Європейська комісія винесла пропозицію щодо дев’ятого пакета санкцій проти Росії, що передбачає обмеження майже 200 фізичних і юридичних осіб. Крім того, санкції ЄС передбачали блокування пропаганди Російської Федерації в Європі. Як запропонувала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, дев’ятий пакет передбачав унеможливлення для мовлення чотирьох російських каналів. Тобто мовлення каналів в Європі припиняється з метою запобігання поширенню пропаганди Росією, яка веде криваву війну в Україні, а не через відсутність свободи слова. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику підміни понять

«Підміна понять» — одна з найпоширеніших тактик російської пропаганди. Пропагандисти штучно замінюють загальновживані терміни (поняття), які  спричиняють здебільшого негативні емоції, новими, які сприймаються нейтрально чи позитивно. 

Цю тактику пропагандисти використовують передусім для формування сучасної новомови. З 2014 року агітпроп розповідав про  «громадянську війну» в Україні. За цим терміном приховували участь Росії у бойових діях на Сході України. Мовляв, воюють громадяни однієї країни. Термін «війна» має стійкі негативні асоціації. Щоб уникнути різкого незадоволення росіян тим, що Росія розпочинає повномасштабну війну проти України, вигадали новий, більш нейтральний термін — «спеціальна воєнна операція». У такий спосіб підміну понять використали для заспокоєння росіян.

Використовуючи тактику підміни понять, російська пропаганда називала «жестом доброї волі» відступ з Київщини, Чернігівщини, звільнення острова Зміїний тощо. Тобто поразку на полі бою російські медіа висвітлювали як добровільне відведення військ, ба більше — як послугу, зроблену супротивнику (тобто Україні). У такий спосіб емоції сильного розчарування підміняли нейтральнішими.

Агітпроп широко використовує підміну понять для висвітлення участі іноземців у війні на стороні України. Вони називають всіх іноземців, які воюють в Україні, — найманцями. Насправді іноземні громадяни, які отримують фінансову винагороду за участь у військових діях, обов’язково  вступають на службу до Збройних Сил України та підпорядковуються його командуванню. В іншому разі вони воюють як волонтери. Натомість зараз агітпроп розповідає, що нібито бійці ПВК «Вагнер» — «мужні самовіддані волонтери». Власне, бойовики ПВК  «Вагнер» є найманцями. Приватна компанія не є частиною російської армії, проте отримує фінансову винагороду від Росії за участь у війні проти України та координує свої операції з російським військовим командуванням. Тобто агітпроп умисно підміняє одне поняття іншим, щоб заплутати та видозмінити ставлення до українських військовослужбовців-іноземців і російських найманців.

Цей текст є першим у рубриці «Тактики й інструменти», яку «Детектор медіа» запускає в межах проєкту «Хроніки дезінформації». У ній ми пояснюватимемо як працюють найпоширеніші тактики, технології та інструменти, які використовує російська пропаганда для поширення дезінформації.

Маніпуляція Зеленський назвав ППО найслабшим місцем української оборони

Таке повідомлення ширять пропагандисти у своїх телеграм-каналах та у кремлівських ЗМІ. У повідомленні йдеться, що під час його виступу у Давосі Зеленський нібито «розкрив найслабше місце України» й запевнив, що це система протиповітряної оборони. Проте це — маніпуляція.

Насправді фактчекери StopFake дослідили кейс та виявили, що  пропагандистські ресурси опустили контекст, у якому це було сказано, і звели відповідь Зеленського лише до цієї фрази.

Пропагандисти спотворили цитату президента. Насправді це була відповідь на запитання, як Україна захищається від знищення цивільної інфраструктури Росією. Такий вигляд має справжня цитата:

«Захищати наші слабкі місця. Захищати ті місця разом із партнерами, куди б'є ворог. Система ППО. Це слабке місце у нас. Порівняно з іншими державами, може це й не слабке місце в Україні». Тобто йдеться про те, що загалом наша ППО є досить потужною, проте, на жаль, є влучання в об’єкти цивільної інфраструктури. Відтак, не з усіма ворожими ракетами чи дронами вона може впоратися. 

До того ж раніше Володимир Зеленський неодноразово говорив, що протиповітряна оборона в Україні досить сильна, і у 2023 році стане ще потужніше.

Поширюючи цю маніпуляцію, ворог намагається довести, що засоби української оборони чи, наприклад, зброя є недолугими та їх можна швидко знищити. Мовляв, жодна західна техніка не зрівняється з російською, вітчизняною.

Фейк Україна спровокувала екологічну катастрофу

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах та у ворожих телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику. У ньому йдеться, що Україна «спровокувала екологічну катастрофу», нібито опускаючи рівень води в Дніпрі все нижче і нижче, щоб річка швидше замерзла.  Як «доказ» автори повідомлень публікують різні фотографії та відео, на яких справді можна побачити мілководний Дніпро і мертву рибу.

Фактчекери проєкту StopFake дослідили кейс і виявили, що падіння рівня води в Дніпрі пов'язане зовсім не з роботою української армії, а з російськими обстрілами, внаслідок яких було пошкоджено Каховську ГЕС. 19 січня Запорізька обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 КК України «Про порушення законів та звичаїв війни». Наразі тривають першочергові слідчі дії з метою встановлення розміру збитків, завданих довкіллю.

«Через бойові дії та терористичну діяльність окупаційних військ неможливо планувати та проводити будь-які ремонтно-відновлювальні роботи на Каховській ГЕС. Але слід усе фіксувати та рахувати збитки. За попередніми даними, їхня сума вже становить майже 105 мільйонів гривень. Виявлені факти мають усі ознаки злочину проти довкілля. Країна-агресор має відповісти за них у повному обсязі», — заявив керівник Запорізької ОВ Олександр Старух.

Маніпуляція Данія пошкодувала, що надіслала Україні гаубиці Ceasar

Таке повідомлення ширять пропагандисти у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику. У ньому йдеться, що Данія глибоко пошкодувала про передання Україні своїх гаубиць. Мовляв, тепер Данія залишилася без нічого, адже вона чекала дуже довго на гаубиці, які б у майбутньому становили оборонну основу країни. Автори повідомлення посилаються на слова військового аналітика, який нібито це сказав. Це — маніпуляція.

Фахівці проєкту StopFake пояснили, що насправді у коментарі данському виданню Berlingske військовий аналітик  Крістіан Крістенсен висловив занепокоєння з приводу того, що заміну 19 гаубицям Caesar знайти буде нелегко через реалії сучасного ринку зброї. Проте експерт не говорив, що рішення данського уряду передати Україні гармати є помилкою і що Данія «пошкодувала» про цей крок. Тобто такої офіційної позиції країни не було. Хоч і експерт наголошував у своїх працях на те, що гаубиці — важливий елемент в оборонній здатності країни. 

Пропагандисти поширюють цю маніпуляцію, щоб підживити наратив про те, що надаючи зброю Україні, інші країни залишаються без нічого та стають слабкими. У такий спосіб пропагандисти хочуть стимулювати західні держави не надсилати Україні зброю.

Меседж Українці займаються телефонним тероризмом і влаштовують диверсії у багатоповерхових будинках Росії

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У ньому йдеться, що українці нібито почали телефонувати російським школярам від імені представників газової служби та просять, мовляв, увімкнути газ та «піти відпочивати». Буцімто, мирні українці влаштовують диверсії та хочуть підривати багатоповерхові будинки. Автори повідомлень до публікації додають так званий «аудіозапис дзвінка», під час якого жінка просить дитину ввімкнути газові конфорки «і піти на дві години відпочивати до іншої кімнати». Сама жінка заявляє, що телефонує з газової служби й  так вони проводять «дистанційні перевірки».

Як розтлумачують фактчекери StopFake, насправді такий аудіозапис поширювався раніше серед користувачів у казахстанському сегменті, а  до України не має жодного стосунку. Ще у 2018 році цей випадок обговорювали на національних телеканалах Казахстану. Було виявлено, що сам запис зробили десь у їхній країні, оскільки використовувалися місцеві імена. 

Пропагандисти поширюють цей меседж, щоб дестабілізувати ситуацію й укотре підживити наратив, що українці — нацисти, які не шкодують навіть дітей.

Фейк Захід та ВООЗ готують Молдову до війни з Росією

Таке повідомлення ширять пропагандисти у своїх телеграм-каналах та в кремлівських медіа. У ньому йдеться, що Молдова готується до війни, а в цьому їй допомагають Захід і ВООЗ. Мовляв, західне керівництво в колаборації зі Всесвітньою організацією охорони здоров‘я влаштовує навчання з домедичної допомоги. Саме тому, на думку пропагандистів, Молдова готується до наступу. Проте це — неправда.

Фахівці проєкту StopFake розтлумачили, що країни Заходу не проводять жодної підготовки Молдови до війни з Росією —  це вкид та конспірологічна теорія прокремлівських ЗМІ. Тренінг ВООЗ для медиків із Молдови був спрямований на навчання лікарів надавати допомогу пораненим, які прибули з України.

Окремо представництво Всесвітньої організації здоров'я в Молдові наголосило, що потреба в проведенні таких тренінгів тісно пов'язана з російською агресією проти України. У ВООЗ зазначили, що набуті навички допоможуть медикам Молдови надавати необхідну допомогу біженцям з України, які постраждали від російської агресії. Жодних згадок про «підготовку медиків Молдови до бойових дій проти Росії» на тренінгу не було. 

Фейк В Україні підліткам вручають повістки

Таке повідомлення ширять пропагандисти у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику. У ньому йдеться, що повістки почали нібито вручати навіть підліткам, адже вже всі резерви ЗСУ вичерпані. Мовляв, Україна кидає «ще зовсім дітей» на фронт. Автори повідомлення додають до публікації ймовірну повістку, мовляв, видану одним із територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Проте це — неправда. 

Як пояснюють фактчекери StopFake, повістка, яку поширили пропагандисти, насправді підроблена. Насамперед «документ» не відповідає офіційному зразку — він має неправильні назви граф, а деяка інформація в ньому зовсім відсутня. Також у підробленій «повістці» постійно використовується назва «військовий комісаріат», проте починаючи з 2021 року в Україні військкомати мають назву «територіальні центри комплектування та соціальної підтримки». Фактчекери переконані, що так званий документ був створений за допомогою спеціальних редакторів. 

Поширюючи такі повідомлення, пропагандисти вкотре намагаються просувати наратив, що в Україні вже нікому воювати, тож доводиться нібито мобілізовувати навіть дітей. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.