Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

12 Січня станом на 1053 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 16 лютого

У випуску спростовуємо фейки про те, що українське керівництво «закликає до геноциду росіян, а також, що німці «просять» українських військових не використовувати «нацистську символіку».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк У Харкові навмисно підпалили військкомат

У соціальних мережах поширюють відео нібито пожежі у «військкоматі» Шевченківського району Харкова. Мовляв, Харківські «військкомати» не витримують «спекотної» мобілізаційної кампанії. У дописах зазначають, що нібито будівлю навмисно підпалили «партизани». Це — неправда. 

Фактчекерам Харківського антикорупційного центру вдалось ідентифікувати відео із соціальних мереж. Результати перевірки свідчать, що це відео пожежі у Москві ще за 2014 рік. Тоді згорів будинок, у якому мешкали будівельники. Тобто це відео не має жодного стосунку ні до Харкова, ні до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматів).

Російська пропаганда навмисно поширює фейки та маніпулює темою мобілізації в Україні. У такий спосіб вони чинять емоційний тиск на українців. Раніше пропагандисти стверджували, що Територіальні центри комплектування — незаконні структури, тому видавання повісток ними теж незаконне.

Меседж Українців позбавляють приводів для гордості та почуття переможців

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали в контексті розроблення законопроєкту про скасування 8 березня, Першого травня та Дня Перемоги. У дописах пропагандисти апелюють до радянських підходів святкування Дня Перемоги та стверджують, що анулювання свята нібито позбавляє українців приводів для гордості та відчуття народу-переможця. 

У Верховній Раді України справді розглядають пропозицію замість них створити три нові свята. В Україні з 2015 року, як і в країнах Європи, відзначають закінчення Другої світової війни «Днем пам'яті та примирення» (8 травня). Це день жалоби та пам’яті десятків мільйонів загиблих. Відзначення «Дня пам'яті та примирення» не скасовує історичної значущості подій Другої світової війни, однак зміщує акценти до пам’яті про ціну — життя мільйонів людей.

Російська пропаганда намагається дискредитувати будь-які спроби України відділити свій культурний простір від російського та вдаєються до меседжів про «спільну історію», «братерство» тощо. Раніше пропаганда писали про те, що «київський тоталітарний режим» веде культурну війну проти Росії.

Маніпуляція Молдова стала «чорним ринком» збуту органів українських військових

У телеграм-каналах поширюють повідомлення, що нібито прем’єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця зізналась, що до Молдови контрабандою завозять з України зброю та донорські органи. Мовляв, Молдова стала справжнім «чорним ринком» для збуту органів поранених військових.  У дописах стверджують, що у Молдові 20 жовтня 2022 року ухвалили закон, який дозволяє пересадку органів у приватних клініках. Після цього нібито збільшилась кількість поранених українських військових, яких везуть до Молдови нібито на лікування, а натомість використовують як донорів. Це — маніпуляція.

Пропагандисти маніпулюють темами торгівлі органами та контрабанди зброї від початку повномасштабного вторгнення. Проте, жодного разу вони не надали докази цих злочинів. Прем’єр-міністерка Молдови не говорила, що з України до Молдови потрапляють донорські органи українських військових. Наталія Гаврилиця зазначила, що країні потрібна додаткова підтримка від ЄС для боротьби зі збільшенням випадків торгівлі людьми та зброєю з України. Зокрема, з цією метою у липні 2022 року ЄС створив Центр підтримки внутрішньої безпеки та прикордонного контролю в Молдові. Він займається протидією торгівлі вогнепальною зброєю та людьми. Насильницька трансплантація, про яку говорять пропагандисти, є лише однією зі складових поняття «торгівлі людьми», так само як і вербування, перевезення, продаж, залучення до злочинної діяльності, примусову працю тощо. Тобто проблема значно ширша.

Як пише VoxCheck, українських військових відряджають на реабілітацію в Нідерланди, Францію, Ірландію, Норвегію, Данію, Іспанію, Польщу, ФРН, Італію, Румунію, США та Ізраїль. Про лікування у Молдові на офіційної інформації немає. Повідомлення «чорну трансплантологію» в українському війську також уже неодноразово спростовували

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Жест доброї волі»

Російський агітпроп усіляко намагається створити ілюзію успіху росіян для своєї внутрішньої аудиторії. Оскільки щиро про провали армії Росії пропагандисти писати не можуть, вони змушені викручуватися та вигадувати різні формулювання для маскування своїх невдач. Головним із них є «жест доброї волі». У такий спосіб називають рішення або процеси, у результаті яких Росія зазнала невдачі. Вперше це визначення було використане після того, як українська армія звільнила острів Зміїний. Тоді російські державні медіа назвали це не поразкою, а «жестом доброї волі». Тобто удали, що вийшли з острова виключно з власної волі й нібито зробили у такий спосіб Україні послугу. Російське Міністерство оборони вжило зворот навіть щоб пояснити рішення про «відстрочку» від мобілізації для багатодітних батьків.

Так агітпроп намагається приховати від своїх громадян поразки власної армії. Крім того, це ще одна спроба висловити неповагу до України. Мовляв, лише Росія має право визначати коли відступати й за яких причин, проявляючи милосердя. Пропагандисти хочуть створити хибне враження готовності Росії до компромісу та поступок, щоб і надалі звинувачувати виключно Україну в ескалації. Це ще один приклад того, як агресор намагається перекласти відповідальність за свої злочини на жертву.

Фейк Німці просять українських військових не використовувати нацистську символіку

У телеграм-канали поширюють фотографію стенда, на якому нібито розмістили оголошення для українських військовослужбовців, які навчаються в Німеччині, від Міноборони Німеччини. У ньому йдеться, що у Німеччині за демонстрацію нацистської свастики чи іншої символіки, пов’язаної з фашизмом, передбачене покарання до трьох років позбавлення волі або великий штраф.У коментарях розповідають, що нібито цю «пам’ятку» вивісили на будівлі Бундесверу, щоб попередити українських військовослужбовців. У інших повідомленнях уточнюють, що йдеться про українських танкістів, які поїхали опановувати німецькі танки. В українських інфопростір ці повідомлення потрапили через проросійські та окупаційні телеграм-канали. Це — фейк.

Як пише Укрінформ, у німецькому Командуванні спеціальної підготовки спростували існування такого оголошення. Крім того, у дописах йдеться, що оголошення для українців висить на будівлі Бундесверу. Його офіси є у Берліні, Бонні та Потсдамі. Натомість українські танкісти проходять навчання в Школі танкових військ у Мюнстері. Тобто, до найближчої будівлі Бундесверу понад 300 кілометрів. 

Пропагандисти систематично поширюють фейки та маніпуляції, що підживлюють наратив про нацизм в Україні. Раніше розповідали, що у Києві відкрито набирають добровольців до нацистських бригад, а українських військових нагороджують «нацистськими» нагородами. Також пропагандисти стверджували, що військові використовують нацистські символи на обмундируванні та техніці. У такий спосіб пропагандисти намагаються ототожнити українців із злочинами нацистів та використовують тактику розлюднення українців.

Фейк В Україні рекламують інвалідні візки як спосіб уникнути мобілізації

У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що український магазин медтехніки нібито рекламує інвалідні візки як можливість уникнути мобілізації. На скриншоті «реклами» видно напис: «Якщо ви на інвалідному візку, то ніхто не вручить вам повістку! Зеленський не отримує ще одного двохсотого», а також закреслену фотографію Президента України Володимира Зеленського. Це — фейк.

Зображення «реклами» навмисно відредагували у фоторедакторі. Мережа магазинів медтехніки, ортопедичних виробів та товарів для здоров'я Med-magazin.ua на своїй фейсбук-сторінці зазначила, що ніколи не використовувала схожий контент для реклами магазину. Крім цього, в компанії зауважили, що фейкове зображення переважно поширювали в російських групах. Фактчекери StopFake пересвідчилися, що мережа магазинів справді ніколи не створювала схожих рекламних кампаній у соціальних мережах. Зараз магазин має чотири активні рекламні кампанії, але в жодній з них не йдеться про «можливості уникнути мобілізації».

Маніпуляція Міністр оборони Польщі переконаний, що польські «найманці» в Україні не є проблемою

Такі повідомлення поширюють у проросійських телеграм-каналах. Мовляв, в ефірі польського телебачення Маріуша Блащака запитали скільки польських «найманців» воює в Україні попри передбачену кримінальну відповідальність за найманство. Нібито на це питання він відповів, що це незначна кількість і це не проблема. Це — маніпуляція.

Насправді Маріуша Блащака запитували про польських військових, які воюють в Україні. Про кримінальну відповідальність як у запитанні, так і у відповіді не йшлося. Польський міністр сказав, що в Україні воює невелика кількість поляків, і що опозиція штучно перебільшує проблему. 

Агітпроп вирвав із контексту слова Блащака та навмисно використовує термін «найманці». За польським законодавством поляки справді мають отримати згоду Міністерства оборони Польщі для служби в іноземній армії. Тобто ті, хто отримав цей дозвіл, підписують контракт та воюють в лавах української армії. В іншому разі поляки воюють як добровольці, тобто не отримують фінансової винагороди від України, а отже вони не є найманцями. Польща розглядає можливість внесення змін до законодавства, щоб врегулювати питання добровольців, які воюють в Україні. 

Пропагандисти постійно поширюють дезінформацію щодо участі поляків у російсько-українській війні. Раніше вони стверджували, що у Польщі почали відкрито вербувати в українські танкові війська. Також розповідали, буцімто польські кадрові військові гинуть в Україні, для них нібито створили спеціальний цвинтар.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.