Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 11 квітня

У випуску розбираємо фейк кремлівських ЗМІ про те, як у Львові на Личаківському військовому цвинтарі буцімто «викидають» із могил останки військових Першої світової війни та радянських солдатів. А також говоримо про рівень злочинності в Польщі, який зріс начебто «через українців».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Українці — аборигени, бо просять зброю у світу

В анонімних телеграм-каналах, що поширюють проросійську риторику, зокрема польською мовою, пропагандисти обурюються візитом прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля до Канади. Їм не подобається, що на літаку, яким прилетів Шмигаль, можна знайти наліпки у вигляді емодзі літака та рук, складених у молитві. Згідно з їхніми висновками, у такий спосіб українці наближуються до аборигенів. Мовляв, їм бракує слів, бо соромно принижуватися заради зброї, тому вони висловлюють думки за допомогою емодзі.

Хоч ідея з наліпками є дещо нестандартною, проте це не привід робити такі висновки на її підставі. Крім того, подібні ремарки є принизливими як для українців, так і для аборигенів, що вважаються особливою етнічною групою у низці країн у складі їхніх корінних народів. 

Поширюючи такі меседжі пропагандисти хочуть висміяти Україну та показати, що її ніхто нібито вже не сприймає серйозно. Мовляв, Україна знову жебракує та благає віддати все їй. Втім вони навмисно мовчать, що Україні не довелося б цього робити, якби Росія не напала на неї. Крім того, постачання зброї для України не зменшуються, що свідчить про подальшу зацікавленість іноземних країн у допомозі Україні.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «державний переворот»

«Незаконна зміна влади» та «державний переворот» — так описує російський агітпроп події в Україні у 2013-2014 роках. Мовляв, саме після цього «перевороту» Україна пішла неправильним курсом і поріднилася «не із тими». Москва переконувала увесь світ, що в українській столиці відбувалися «масові безпорядки», які й спричинили невдоволення «простого народу», і той «повстав».

Російські пропагандисти використовують термін «державний переворот» насамперед на позначення Революції Гідності — події, яка відбулася у відповідь на фактичну узурпацію влади експрезидентом, втікачем Віктором Януковичем. У 2013 році він не підписав у Вільнюсі Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Після чого розпочалися масові протести, які й стали початком Євромайдану. Одним із приводів для кривавих зіткнень мирних українців зі ставлениками Януковича стало побиття студентів, які прийшли на мітинг оскаржити зривання угоди між Україною і ЄС. 

Використовуючи термін «державний переворот» російський агітпроп натякає на незаконне захоплення влади так званими «націоналістами», які прибрали владу до рук. Утім, насправді ж політика Януковича полягала у масовому зросійщенні, аби потім перетворити Україну на колонію Росії. І це уряд Азарова за очільництва Януковича захопив владу в Україні. Після побиття українських студентів за наказом Януковича український народ не здійснював «державний переворот», а боровся за свободу, гідність та право називати себе європейцями. У той час, коли українці гинули за основи демократії, Янукович самостійно втік з України й у такий спосіб зрікся влади.

Викриття Як «Російський дім» у Варшаві вихваляє Росію через відбудову Донбасу

Офіційні сторінки «Російського дому» у Варшаві публікують дописи, як Росія нібито планує відновити й побудувати понад 360 шкіл та дитсадків на Донбасі. 

На це звернули увагу аналітики польського проєкту Demagog. Вони зʼясували, що такий допис зʼявився на офіційній сторінці «Російського дому» у Варшаві 27 березня польською та російською мовами. Один із коментаторів допису зазначає, що «відбудова, наприклад, МАРІУПОЛЯ — це щось неймовірне» і що «місто відбудовується з небаченою швидкістю». 

У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати дії росіян та «залагодити провину». Школи та дитсадки не треба було б відбудовувати, якби їх не знищила Росія. Крім того, у дописі згадується планування «відбудови восьми будівель Азовського державного технічного університету», які й було зруйновано внаслідок російських атак.

«Російські доми» у Польщі постійно поширюють російську дезінформацію, оскільки безпосередньо підпорядковуються Міністерству закордонних справ Росії. «Детектор медіа» вже писав про те, як ця інституція поширювала проросійську риторику на річницю анексії Криму. 

Викриття Як сумнівні спільноти з назвами «Військовий говорить» підіграють російській пропаганді

У соцмережах активізувались спільноти з назвами типу «Військовий говорить» або «Голос простого народу України», що поширюють проросійську маніпуляційну риторику. На це звернули увагу аналітики проєкту «По той бік новин».

Вони проаналізували історію створення та контент чотирьох груп у фейсбуці, а саме «Військовий говорить», «Говорить військовий», «Військовий правдиво» та «Автомеханік говорить». Їх було створено 14 та 21 березня цього року. В описі спільнот також є посилання на телеграм-канал зі схожою назвою, що було створено 17 березня. До цих сторінок аналітики також додають сторінки «Військовий говорить (CrazyNews)» та «Голос простого народу України» попри те, що їх було створено кілька років тому. Спершу ці дві групи публікували інформацію про працевлаштування у Польщі, але у лютому цього року вони змінили вид своїх дописів на републікацію відео з тіктока та телеграма.

Меседж у цих дописів один — «не варто довіряти українській владі». Адміністратори цих сторінок активно використовують інфоприводи, спотворюючи посилання авторів першоджерел, які публікують на сторінках. Для цього вони додають емоційні заголовки або відеокоментарі. Крім того, на цих сторінках поширюють публікації інших відомих фейкоробів.

Адміністратором каналу у телеграмі, згаданого в описі сторінок, є акаунт під ніком Serhii Pekh (Сергій Пех). Його відеозвернення можна знайти й на деяких зі згаданих спільнот. Аналітики проєкту «По той бік новин» зʼясували, що ця особа не має жодного стосунку до Збройних сил України. Він позиціює себе як експерт із легалізації українців у Польщі та інфлюенсер. На думку аналітиків, ці спільноти ймовірно було створено задля їх подальшого перепродажу та монетизації контенту загалом, використовуючи підвищений рівень довіри до військових.

У такий спосіб адміністратори задля наживи підіграють одній із цілей російських пропагандистів — спричинити недовіру до української влади та дестабілізувати ситуацію у суспільстві, створюючи паніку.

Фейк Україна не хоче створювати комісію для розслідування трагедії у Бучі

Пропагандисти в соцмережах поширюють цитату польського депутата від партії «Конфедерація» Януша Корвіна-Мікке. Він стверджує,  що Україна нібито не хоче створювати комісію для розслідування трагедії у Бучі, натякаючи, що події у Бучі були інсценуванням. Це — неправда. 

На цитату звернули увагу аналітики польського проєкту Demagog. Вони зʼясували, що це — не перше висловлювання депутата на тему Бучі. Зокрема, раніше він говорив, що українські військові відповідальні за трагедію в Бучі. Крім того, слідчу комісію з розслідування злочинів в Україні (включно із подіями у Бучі) було створено ще 4 березня минулого року за ініціативи України. Тоді Комісія дійшла висновку, що російські збройні сили вбивали цивільних у 17 населених пунктах Чернігівщини, Харківщини, Київщини та Сумщини з найбільшою кількістю жертв на Київщині (зокрема в Бучі). У червні 2022 року голова Комісії Ерік Мьозе заявляв, що російські військові здійснили ці воєнні злочини. 

На додаток до цього, у лютому 2022 року Україна зініціювала створення міжнародної групи, відповідальної за збирання матеріалів про злочини, скоєні росіянами на її території. До ініціативи долучилися Польща, Литва, Естонія, Литва, Словаччина, Румунія, США, Міжнародний кримінальний суд та агенція ЄС Євроюст. У межах того ж Євроюсту було створено Міжнародний центр документування агресії проти України (ICPA), що займається збором доказової бази для притягнення виконавців злочинів до відповідальності. 

Крім цього, наприкінці березня цього року в Україні пройшов Bucha Summit, який було скликано для посилення міжнародної співпраці у розслідуванні трагедії. У результаті зустрічі було створено Бучанську декларацію щодо посилення відповідальності за злочини, скоєні проти України. 

Використовуючи подібні висловлювання, політики різних країн хочуть перекласти відповідальність за дії агресора на жертву агресії. Цим вміло користаються пропагандисти, поширюючи наративи, що трагедія у Бучі є інсценуванням.  

Фейк Хантер Байден профінансував створення біологічної зброї в Україні

Російські медіа поширюють фото, на яких зображений нібито архівний документ Міністерства оборони України. Згідно з ним, 24 лютого 2022 року буцімто навмисно знищили усі матеріали, повʼязані з діяльністю українських лабораторій, що співпрацювали з американською компанією Metabiota. Користувачі, що поширюють цю інформацію, додають — це доказ того, що син президента США Джо Байдена Хантер Байден особисто курував цією операцією. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики литовського проєкту 15min. Вони зʼясували, що «документ» містить багато граматичних помилок, що свідчить про те, що, ймовірно, його автор особа, що не є носієм мови. Крім того, причетність Хантера Байдена до компанії Metabiota Inc. не доведена. При пошуку інформації про це можна натрапити лише на статті у державних китайських та російських медіа на цю тему. Компанія Metabiota займається збиранням інформації про захворювання та виряджанням спеціалістів у країни на прохання. Співпраця з вченими компанії, як зазначено у «документі», не може означати роботу над біологічною зброєю.

У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати свою агресію проти України та вкотре дискредитувати родину президента США. Спільно з конспірологами вони неодноразово зламували особистий ноутбук Хантера Байдена та зливали дані з нього у мережу, самостійно роблячи висновки на основі цих матеріалів. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.