Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
757
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 квітня

Росія може використати наближення православного свята Великодня 16 квітня, щоб затримати український контрнаступ, закликаючи до припинення вогню «з поваги до православної віри». У випуску розповідаємо, як насправді ставиться до релігійних структур та вірян на окупованих нею територіях протягом війни.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк США «дозволили Україні завдавати ударів по нових регіонах Росії»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться,  що США нібито «дозволили Україні завдавати ударів по нових регіонах Росії». За словами авторів повідомлення, про це заявив координатор Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. Це — неправда. 

За кейс взялися фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що не було такої заяви від Джона Кірбі. Координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у відповідь на нещодавню заяву президента Росії Володимира Путіна про те, що «західні спецслужби» причетні до так званих «терористичних атак» у Росії сказав, що  США не «надають можливостей і не заохочують» українців завдавати ударів за межами країни. 

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція У США планують створити аналог НАТО та відрядити війська в Україну

Таку тезу поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що у США нібито планують створити міжнародний військовий блок як НАТО для виряджання військ до України. Як доказ автори повідомлень посилаються на матеріал видання «Foreign Affairs», в якому нібито йдеться, що «аби закінчити війну в Україні, необхідно ввести на її територію війська західних країн». Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери команди StopFake, які дослідили, що у матеріалі «Foreign Affairs» аналітики розмірковують про один із можливих сценаріїв запровадження безпекових заходів в Україні після закінчення війни. Автори публікації наголошують, що дебати про нове бачення безпеки в регіоні та післявоєнні заходи щодо стримування Росії «мають розпочатися зараз», щоб можна обговорити та розробити концепції до початку переговорів між Україною та Росією.

Тож нібито аналогом НАТО для аналітиків «Foreign Affairs» може стати організація Атлантико-Азійська спільнота безпеки (AASC). До складу організації можуть увійти члени Північноатлантичного альянсу, Україна, її союзники та інші нейтральні держави. Цілями альянсу AASC мають бути «зміцнення обороноздатності України» та «стримування будь-якого відродження російської імперіалістичної агресії».

Тобто про жоден заклик «ввести на територію України війська західних країн для закінчення війни» не йдеться. Аналітики «Foreign Affairs» розмірковували про один із можливих сценаріїв запровадження безпеки в Україні після закінчення війни.

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику «бомбардування любов’ю»

«Бомбардування любов’ю» — тактика, яку використовують пропагандисти для залучення людей до свого культу чи ідеології. Працює це так: людину намагаються відрізати від наявної соціальної підтримки й замінюють її спілкуванням із членами конкретної групи, тобто прихильниками конкретної ідеології, які навмисно бомбардують особу прихильністю, намагаючись ізолювати її від попереднього переконання й системи цінностей.

Наприклад, російські пропагандисти намагаються переконати тих, хто перебуває в Бахмуті, що їм варто підтримувати Росію. На цивільних орієнтовані повідомлення нібито колишніх жителів міста, які вже «евакуювалися» до держави-агресора. Також трапляються заяви начебто жителів Бахмута, що вони за «останні 9 років багато натерпілися від української армії», чекають, що прийдуть «справжні визволителі» з Росії та задля пришвидшення цього навіть коректують вогонь по своєму місту. Тактика «бомбардування любов’ю» в таких повідомленнях застосовується, щоб виправдати жорстокість гуманними намірами.

«Бомбардування любов’ю» застосовували й у надії достукатися до військових, які обороняють Бахмут. Наприклад, поширювали публікації про інших українських військових, яким начебто «посміхнулося щастя» і вони потрапили в російський полон, де до них начебто добре ставляться.

Росіяни застосовували тактику «бомбардування любов’ю», коли порушували міжнародне право і змушували українців виїхати в Росію. Депортацію вони подають як «відпочинок у Росії», а війну проти України як «помсту за дітей Донбасу». 

Автор: Олексій Півторак,

Фейк У Польщі збільшився рівень злочинності через українців

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що з «напливом» українських біженців рівень злочинності «значно виріс». Мовляв, серед злочинців у Польщі «є багато українських біженців». Автори повідомлень посилаються на дослідження місцевого аналітичного центру UCE Research, а також нібито на дані польської поліції. Автори переконують, що вільний в’їзд до Євросоюзу «став доброю можливістю реалізувати свої злочинні наміри». Проте це — фейк. 

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake, які дослідили, що з-поміж звітів, опублікованих на платформі UCE Research, немає жодної інформації про зростання злочинності в країні саме через появу біженців з України.

Іншим джерелом, яке нібито підтверджує тезу про зростання злочинності у Польщі через українців, є поліція. Утім, польська поліція не надає таких даних. Українські біженці згадуються в річних звітах лише в контексті того, що завдання поліціянтів охоплювали охорону місць перебування біженців, польські поліціянти «вели та допомагали організовувати збори для українців, організовували численні зустрічі з українцями, а деякі з них надали їм свої будинки та допомогли знайти себе у чужій країні та в новій ситуації». У жодному зі звітів поліції не йдеться про вину українських біженців у зростанні кількості злочинів у 2022 році.

Як пояснюють фахівці, один із матеріалів, який справді розкриває тему злочинів, скоєних іноземцями у Польщі, — стаття у виданні Rzeczpospolita, у якій аналізується, які злочини вчинили мігранти у Польщі 2022 року. Головне управління національної поліції спеціально для видання підготувало статистику щодо злочинів, які вчиняють іноземці у Польщі. Так, загалом 2022 року було скоєно 15 тисяч злочинів представниками різних національностей, найчастіше до статистики потрапляли українці, як найчисленніша група, а також білоруси та грузини. Найпоширенішим видом злочину серед іноземців, зазначає Rzeczpospolita, є водіння автомобіля у стані алкогольного сп’яніння. На другому місці за популярністю — зберігання наркотиків.

У такий спосіб агітпроп намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. 

Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» спростували низку фейків та маніпуляцій на тему українських біженців у Польщі. Наприклад, ми аналізували маніпуляцію щодо збільшення крадіжок у польських магазинах на третину нібито через українських біженців. Та також пояснили іншу маніпуляцію, через яку пропагандисти стверджували, що ставлення багатьох поляків до українців погіршилося.

Маніпуляція Зеленський приїхав до Польщі «своїм золотим потягом»

Таку тезу поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що марнославний Зеленський тратить гроші не за призначенням і поїхав до Польщі  «своїм золотим потягом». Автори повідомлень додають, що таких поїздів у Зеленського ще «десяток». Це — маніпуляція.

Аналітики проєкту StopFake дослідили цей кейс і встановили, що Володимир Зеленський до Польщі поїхав справді потягом підвищеного класу. Проте так званий «золотий» вагон не є власністю Президента України. Такі вагони для  комфортніших перевезень надає українська залізнична компанія «Укрзалізниця». Крім того, послугами такого VIP-вагону можуть скористатися всі охочі, заплативши відповідну суму за квиток. Наприклад, поїздка з Києва до Одеси у листопаді 2021 року коштувала 24 тисячі гривень. Водночас замовити вагони-салони можна з таких міст: Київ, Львів, Одеса, Харків та Дніпро.

Тобто теза про «золотий потяг» Зеленського неправдива, однак він справді скористався послугами «Укрзалізниці», яка надає такі вагони у використання всім охочим. 

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти хочуть дискредитувати Зеленського. Мовляв, він марнотратний та марнославний, що замість допомоги Україні й українцям їздить  «десятьма золотими поїздами». У такий спосіб автори хотіли протиставити чинного президента й експрезидента, втікача та зрадника Януковича, нібито Зеленський «нічим не краще».

Фейк У Львові руйнують радянські могили, а останки загиблих бійців «викидають»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у Львові на Личаківському військовому цвинтарі «викидають»  із могил останки військових Першої світової війни та радянських солдатів. Автори додають до публікацій, що, мовляв, керівництво кладовища «звільняє місце для полеглих українських воїнів». Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які встановили, що розкопки на території Личаківського військового кладовища справді тривають, щоб виявити останки тіл радянських військових ще з часів Першої світової. Однак згідно з архівною документацією усі поховання Першої світової війни перенесли ще в радянські часи. Утім, сучасні археологи знаходять на території цвинтаря останки тіл воїнів. 

Як пояснила радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко, метою виконання робіт на цвинтарі є виявлення значно давніших поховань та подальше їхнє перепоховання. Як каже Онищенко, радянська влада не перевіряла наскільки якісно перенесли останки та почала там проводити свої поховання. На місці, де тривають  розкопки, знаходять останки тіл, за документами яких не повинно бути. 

У пресрелізі від Львівської міської ради йдеться, що залишки не «викидатимуть», а перепоховають. Захоронення Першої світової війни переховають неподалік від кладовища, де згодом побудуть Меморіальний комплекс. Натомість останки радянських часів зберігатимуть тимчасово у спеціальному депозитарії (установи, які надають послуги зберігання, у цьому разі — зберігання останків тіл). 

Фейк Росіяни «масово знищують» танки M1 «Abrams»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що росіяни «масово знищують» танки Abrams. Мовляв, вони такі неякісні, що «горять як сірники». Крім того, автори повідомлень переконують, що «нерозумне виробництво танків Abrams зі збідненого урану негативно впливає як на військових, так і на майбутні покоління через хімічне отруєння населення». Це — неправда.

Фахівці проєкту StopFake дослідили цей кейс та встановили, що бойовий танк армії США M1 «Abrams» ще не постачений в Україну, тож він не може «горіти як сірник» під час воєнних дій проти російських окупантів. Збройні сили України отримають американські танки до осені 2023 року.

До того ж теза про «небезпеку снарядів зі збідненого урану» неправдива. Так, уран у чистому вигляді — радіоактивний елемент, проте не збіднений. На озброєнні деяких країн є танки зі снарядами зі збідненого урану. 

Простіше кажучи, снаряд «не фонить» радіацією та загрожує хіба що російським танкістам. Вплив радіоактивного випромінювання збідненого урану несуттєвий. 

Нагадаємо, що раніше аналітики та аналітикині «Детектора медіа» спростовували фейк про нібито знищення першого танка M1 «Abrams» під Соледаром. Також ми спростували знищення іншого танка на полі бою — Leopard. Ми пояснили меседж, у якому стверджували, що буцімто лише іноземний легіон ЗСУ використовує закордонну техніку на болі бою. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.