Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Лютого станом на 732 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1967
Фейк
664
Маніпуляція
624
Меседж
405
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українські біженці в Дрездені нібито отримують консерви з тарганів як гумдопомогу

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію, нібито українським біженцям у Дрездені (Німеччина) роздають консерви з тарганів як гуманітарну допомогу. Як доказ своїм твердженням росіяни публікують відеоролик із такими консервами в руках «українського біженця». Втім це — фейк. 

На цей кейс звернули увагу журналісти проєкту StopFake. Вони зʼясували, що не існує жодної інформації, яка підтверджувала б той факт, що українські біженці в Дрездені або в якомусь іншому місті отримували такі консерви як гуманітарну допомогу. Ба більше, консерв із назвою, як у відеоролику, взагалі немає в продажу німецьких чи австрійських онлайн-магазинів. Схожі консерви справді можна купити на великих маркетплейсах, але не як харчовий продукт, а лише як «розважальний подарунок на Геловін». З огляду на це, можна стверджувати, що відеоролик, який поширюють мережею, є фейковим.

Раніше деякі підконтрольні Кремлю ЗМІ вже використовували тему вживання комах у їжу в деяких країнах Заходу у своїх пропагандистських цілях, вибудовуючи наратив про занепад Заходу та шкоду антиросійських санкцій. «Детектор медіа» спростовував інформацію, буцімто навала клопів у Франції — це наслідок антиросійських санкцій.

Фейк Українцям буцімто телефонують з Польщі й запитують, чи прийдуть ті на референдум щодо «возз'єднання» з країною-сусідом

Таку інформацію поширюють проросійські ресурси. Мовляв, референдум щодо цього відбудеться 15 січня 2024 року у Львові та області. Згідно з відеозаписом, який додають пропагандисти, опитування проводив Польський центр дослідження громадської думки CBOS. З огляду на коментарі, деякі мешканці Львівщини нібито навіть радіють можливості пожити в Польщі. Це — фейк. 

Експерти з Центру протидії дезінформації при РНБО опрацювали цей кейс. Вони зʼясували, що на сайті CBOS немає жодних матеріалів про таке соціологічне опитування. Останнє дослідження щодо України датоване 27 листопада 2023 року, а його тема — війна в Україні, а не так званий референдум. Зрештою, ніякий референдум щодо приєднання Львівської області до Польщі не може бути проведений, позаяк це суперечить законодавству України й становить загрозу територіальній цілісності держави та її безпеці.

За допомогою таких дезінформаційних матеріалів росіяни намагаються підживити свій наратив, буцімто Польща планує окупувати захід України. Також можна простежити намагання пропагандистів створити з Польщі образ ворога для українців. Раніше ми спростовували інформацію, що за 1,5 року війни проти Росії в Україні нібито загинуло понад 10 000 поляків.

Фейк Зеленський буцімто збирається «тікати» до США навесні 2024 року

Таку інформацію поширюють прокремлівські ресурси. Як доказ пропагандисти прикріплюють фото «сертифіката» на імʼя Володимира Зеленського про надання йому громадянства США. Крім того, вони додають, що президент України планує втікати не сам, а разом зі своєю родиною. Для цього начебто вже підготовлені всі відповідні документи. Втім це — фейк.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО опрацювали цей кейс. Центр встановив, що першоджерелом цієї «новини» є фейкове видання The DC Weekly, яке неодноразово розповсюджувало брехню про президента України та першу леді. Фото так званого сертифікату про надання громадянства США також є несправжнім — його номер неможливо знайти в базі даних. Зрештою, авторкою матеріалу є вигадана особа на імʼя Джессіка Девлін, у профілі якої взагалі стоїть фото акторки Джуді Баталіон. 

Відповідно, цей фейк у рамках наративу про нібито нікчемність і підступність родини Зеленських має на меті дискредитувати президента й першу леді України. Ще одним мотивом створювати дезінформацію такого типу є бажання пропагандистів пробудити панічні настрої серед українців щодо майбутнього країни. Раніше ми спростовували інформацію, що нібито фонд першої леді України Олени Зеленської повʼязаний з торгівлею дітьми.

Викриття В іноземних ЗМІ готується дезінформаційна кампанія проти вищого керівництва України

У Центрі протидії дезінформації при РНБО заявили, що Росія планує серію дезінформаційних публікацій проти військово-політичного керівництва України, яка вийде на англомовних ресурсах. Матеріали готують іноземні журналісти, які мають досвід роботи в Росії, зокрема в часи початку влади Путіна. Ключовою метою таких дій російського агітпропу можна вважати намагання посіяти розбрат серед українського суспільства, дискредитувати владу України та демотивувати українців боротися проти Росії. Раніше ми аналізували маніпуляцію, буцімто західному світові час визнати поразку України у війні проти Росії.

Фейк Україна нібито готується здати Польщі свої центральні й західні регіони

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що українська влада буцімто почала готуватися до здачі Польщі центральних і західних регіонів України. Про це нібито свідчить той факт, що у школах Полтавщини дітям почали викладати польську мову. Втім це — фейк.

Цей кейс дослідили фахівці в Центрі протидії дезінформації. Їм вдалося зʼясувати, що польської мови на Полтавщині навчають тільки у двох школах, а не у всіх, як стверджують пропагандисти. Про це повідомляє Полтавська міська рада. Крім того, на початку навчального року, окрім обов'язкової англійської, як другу іноземну мову дітям у регіоні пропонувалося вивчати польську або німецьку мову, що свідчить про вільний вибір, а не примус.

Стверджуючи, що Україна готова здавати власні території Польщі, російський агітпроп намагається деморалізувати українське суспільство та запевнити всіх навколо в тому, що поразка української сторони у війні проти Росії неминуча. Також пропагандисти мають на меті створити з Польщі образ ворога серед українців, поширюючи дезінформацію, як у цьому випадку. В рамках наративу, що Польща нібито «поглине» Україну, ми писали про конспірологічну теорію під назвою «Укрополін».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.