Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Травня станом на 797 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2112
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
431
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Вісім європейський країн буцімто відправили гуманітарну допомогу до так званої «ДНР»

У прокремлівських медіа пишуть, нібито вісім європейських країн відправили до так званої «ДНР» 18 тонн гуманітарного вантажу. У публікаціях ідеться, що допомогу нібито надали, зокрема, Австрія, Бельгія, Німеччина, Франція тощо. Проте це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту StopFake дослідили кейс і встановили, що жодна з держав Європейського Союзу офіційно не надсилала гуманітарної допомоги до так званої «ДНР». Вантаж зібрали в організації SOS Donbass, її членами, як пишуть фахівці, здебільшого є росіяни, що проживають за кордоном. Ця організація не лише підтримує незаконну окупацію Росією території України, а й виступає проти міжнародної військової допомоги Україні.

Водночас у пропагандистських матеріалах спотворили контекст і подали інформацію так, ніби це офіційна гуманітарна допомога восьми європейських країн. Проте це лише дії проросійської організації на території ЄС. Скажімо, на сайті такої «благодійної» організації пишуть, що вони «надають підтримку жертвам громадянської війни на Донбасі». А також на їхньому сайті можна підписати «петицію проти постачання зброї в Україну».

Викриття Росіяни поширюють документ, у якому комендант Львівської області нібито просить надати інформацію про студентів університету

Це з’ясували в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. У пропагандистських повідомленнях ідеться, що комендант Львівської області Тарас Грень нібито звернувся до керівництва Львівського національного університету імені Івана Франка з проханням надати інформацію про всіх студентів чоловічої статі. І до повідомлень додають світлину відповідного «документа». 

Проте у Львівській обласній військовій адміністрації пояснили, що комендант Львівщини чи жоден з підрозділів Львівської ОВА не надсилали таких листів до вищих навчальних закладів. Отже, документ підробний. 

Фото — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Викриття Росіяни поширюють відео, на якому нібито зафіксовано знищення українського оперативно-тактичного ракетного комплексу

Таку інформацію зафіксували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони пояснили, що у прокремлівських телеграм-каналах поширюють повідомлення про буцімто ураження пускової установки ОТРК «Грім-2». До нього додають відеодоказ.

Однак першоджерелом такої «новини» став сатиричний телеграм-канал, в описі якого чітко зазначено, що всі повідомлення мають суто гумористичний характер. Адже насправді на відео зображено ураження саме російської техніки. Власне, міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко 6 грудня 2023 року у своєму телеграм-каналі опублікував відео ураження російського оперативно-тактичного ракетного комплексу. Найбільш імовірно, що автори сатиричного каналу використали саме це відео для створення «новини». А згодом її розтиражували кремлівські ресурси. 

Усе ж неможливо стверджувати, що на полі бою росіяни не нищать українську техніку, бо це більш ніж можливо у ході війни. Але пропагандисти зумисне перебільшують кількість «знищеної» техніки, натякаючи так на нібито низьку боєздатність української армії. І використовують на підтримку таких тез буцімто достовірну інформацію.

Начальник Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генштабу ЗСУ Сергій Баранов в інтерв’ю військовій радіостанції «Aрмія FM» на запитання, чи наразі установка «Грім-2» перебуває на стадії розробки, відповів, що установка «вдосконалюється, і нехай росіяни відчувають його дію на собі».

До речі, як російська пропаганда знецінює зброю, що служить Україні, — читайте тут

Фото — Центр стратегічний комунікацій та інформаційної безпеки.

Фейк У Києві буцімто роздають «агітки» жінкам, літнім людям і дітям, щоб ті мобілізовувалися до ЗСУ

У прокремлівських медіа поширюють низку світлин із так званими «агітками», які нібито роздають у Києві жінкам, літнім людям і дітям, закликаючи їх вступати до лав ЗСУ. «Не задавай питань — вступай у ЗСУ», «Не записуйся на манікюр, краще запишись до ЗСУ», «Хочеш бачити онуків в НАТО?» — буцімто йдеться в таких агітках. Однак це — неправда. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО проаналізували світлини і з’ясували, що такі агітки — фейкові і їх не могли роздавати представники ТЦК та СП або ж інші органи військового управління. Це всього-на-всього вкид російського агітпропу, адже ніхто не мобілізує літніх людей, дітей чи жінок до Сил оборони України.

Як заявили фахівці, на території Києва чи інших українських регіонів таких листівок не розповсюджували від офіційного представництва військового керівництва. 

Раніше ми документували схожий кейс, начебто в Україні роздають агітки людям літнього віку, щоб ті мобілізувалися в ЗСУ.

Фото — Центр протидії дезінформації при РНБО.
Автор: Орест Сливенко,

Фейк Українкам нібито пропонують «роботу моделей» у рекламі Сил оборони України

Таку інформацію поширили в соціальних мережах російського сегменту. У повідомленнях ідеться, нібито українських жінок «заманюють» до армії гарними картинками, і як доказ наводять імовірний скриншот листування громадської організації «Українська Валькірія» з користувачкою інстаграму. У повідомленнях організація буцімто пропонує жінці приїхати на полігон, зробити «декілька гарних фото» для реклами служби жінок у Силах оборони. Це — брехня.

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і звернулися по коментар до ГО щодо спростування інформації. Їм відповіли, що жодного стосунку скриншот листування до їхньої діяльності не має, адже організація проводить добровільні тренінги для жінок із самозахисту. І сам скриншот виявився підробним.

У такий спосіб пропагандисти прагнуть переконати, що українське керівництво нібито вдається до «тотальної мобілізації» та намагається «заманити» до армії будь-якими методами. 

Скриншот — VoxCheck.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.