Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 27 січня

У випуску спростовуємо фейки про те, як ЄС готується «депортувати» військовозобов'язаних до України та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк У зоопарку Берліна встановили вивіску з проханням не годувати леопардів «порожніми балачками Зеленського»

Кремлівські медіа поширюють фото вивіски нібито у зоопарку Берліна з проханням не годувати леопардів «порожніми балачками Зеленського, бо тварин може знудити». Таку інформацію поширили також у соцмережах. Деякі користувачі переконані, що у такий спосіб зоопарк протестує проти постачання Україні танків Leopard. На знімку, який поширюють пропагандистські медіа, чоловік, за спиною якого видно вивіску з відповідним написом. Проте це — фейк. 

Аналітики StopFake провели дослідження та виявили, що насправді фото було відредаговано. Через пошук за допомогою хештегу #berlinzoo вдалося відшукати оригінал зображення. Вивіска там справді є, але на ній лише назва та логотип зоопарку. 

Нещодавно Захід погодив новий пакет військової допомоги Україні, тож Росія зреагувала новими фальсифікаціями. До цього кремлівські ЗМІ називали постачання зброї Україні «театральною постановкою» та наполягали, що насправді Захід надсилає на поле бою брухт. Поширюючи такі фейки, пропагандисти прагнуть створити видимість, що рівень підтримки України у світі знижується. Мовляв, всі проти нової постачі зброї Україні. 

Меседж Українці паплюжать православ’я

Такий меседж поширюють проросійські користувачі соціальних мереж, зокрема у грузинському сегменті фейсбуку. У публікаціях ідеться, що після санкціонування храмів Московського патріархату в Україні українці почали поводитися не як справжні християни, а їхній рівень духовности, на думку авторів повідомлення, низький. Мовляв, українці паплюжать канонічне православ’я. Як доказ користувачі фейсбуку прикріплюють до допису серію відеофрагментів, у яких буцімто в українських церквах коїться за їхніми словами «бозна-що», а це суперечить усім християнським канонам. 

Фактчекери проєкту MythDetector пояснили, що люди почали масово ширити відеофрагменти з російськомовного сегмента ТікТоку у фейсбук. Насправді на відео зображено звичайний Вертеп, який виконує одну зі сцен, адаптовану до сьогодення. У ролику виступу ми можемо побачити подобу Путіна, дияволів і смерть. З діалогу сторін зрозуміло, що Путін прирівнюється до Ірода — дуже жорстокої, лютої людини. Власне, Ірод — головний антагоніст Вертепу, адже він мріє вбити новонародженого Ісуса. У новій інтерпретації — він хоче створити «русскій мир» і перемогти Україну, проте смерть убиває Путіна. Смерть у класичному вертепі постає як протагоніст Іроду. Інші частини виступу не видно на розповсюдженому відео.

Фактчекери додають, що театралізована сценка відбувалася у греко-католицьких храмах, а не в храмах Православної церкви України. Одне із відео було відзнято у Зарваниці, Тернопільської області, у соборі Зарваницької Матері Божої, а інше — у Трускавці, у церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Проте це не змінює суть того, що Вертеп — традиція української церкви та, попри конфесії, ми святкуємо єдине Різдво Христове. 

Цей меседж вигідний російській пропаганді, щоб дискредитувати українців, показати, що їхні цінності — негідні. Раніше «Детектор медіа» розвінчував низку фейків про буцімто неправильне православ’я в Україні, зокрема й про те, що в Україні поширюють язичництво. 

Фейк Зеленський погрожував Німеччині відкликати заявку на вступ до ЄС

Така інформація з’явилася у російських пропагандистських медіа і в телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях йдеться, що нібито Володимир Зеленський погрожує скасувати заявку України на членство в ЄС, якщо Німеччина не передасть Україні танки Leopard. Мовляв, Зеленський шантажує європейську спільноту. Проте це — неправда. 

За інформацією фактчекерів VoxCheck, які дослідили цей кейс, така новина — вигадана. Її опублікували сатиричні телеграм-канали. Пропагандисти водночас посилалися на цю новину як на справжню. Фактчекери знайшли першоджерело і в телеграм-каналі, який опублікував текст, справді йдеться, що їхні матеріали — це «пародія, сатира на політичну дійсність, лише перевірені фейки». Фактчекери додають, що Володимир Зеленський не робив таких заяв задля того, щоб отримати танки. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти намагаються довести, що Україна різними методами, зокрема, шантажем, намагається отримати бажане. У такий спосіб агітпроп також прагне дискредитувати президента Зеленського й показати, що рівень підтримки України у світі слабшає, тому владі доводиться використовувати шантаж, щоб досягти мети. 

Фейк У Парижі протестують проти постачання зброї Україні

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські медіа. Також вона з'явилася в анонімних телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Парижі нібито пройшли масові мітинги проти постачання зброї Україні. Мовляв, мітингувальники закликали спровадити чинного президента Макрона у відставку, а також вимагали від влади виходу з НАТО. Проте все це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. За даними фактчекерів, задля підтвердження своїх слів пропагандисти опублікували відео мітингу, на якому можна побачити логотип російської державної інформаційної агенції RT, мовлення якої з березня 2022 року заборонили у країнах Європейського Союзу. У сюжеті RT можна побачити коментар Флоріана Філіппо, лідера ультраправої Партії патріотів, який критикує політику Франції щодо України. Цей політик також часто організовує протести проти вакцинації, прокремлівські та антиукраїнські мітинги.

Однак відео протесту, яке публікує пропаганда, не має жодного стосунку до України. У сюжеті RT видно, що протестувальники на відео несуть плакати з написами про пенсійний вік, а не про військову допомогу Україні.

Проте такі фейки пропагандисти використовують навмисно, щоб створити видимість того, що рівень підтримки України в країнах Європи поступово падає. Мовляв, в багатьох країнах, зокрема, у Франції, люди проти постачання зброї тощо. 

Викриття Через російський «Яндекс» невідомі повідомили про смерть кандидата у президенти Чехії Петра Павела

На поштові скриньки чехів невідомі надіслали листи, в яких стверджувалося, що один із кандидатів у президенти Чехії помер у ніч проти 26 січня, за день до відкриття виборчих дільниць, від «імовірної серцевої недостатності». Лист розіслали через російський поштовий сервіс «Яндекс». У самому листі  буцімто процитували прессекретарку кандидата Петра Павела. 

Проте вся інформація у листі — фейкова. Зокрема, за даними Європейської правди, у заголовку електронного листа міститься помилка, а саме неправильно написане прізвище Павела,  а у самому ж  листі є посилання на вебсайт із доменом «com», який має адресу, схожу на адресу офіційного вебсайту передвиборчої кампанії Павела. Візуально сайт справді дуже схожий з оригінальним. Журналісти з’ясували, що у метаданих листа присутній російський слід, адже лист розіслали з російського поштового сервісу. 

Домен і вебсайт керуються компанією «Njalla», що базується на карибському острові Невіс. А сам домен зареєстрований на канадську компанію «Tucows», тому відстежити власника з загальнодоступних джерел неможливо. Ця компанія причетна до псевдоновинних сайтів, які використовуються як інструмент для знищення конкуренції в бізнесі, зазначає «Seznam Zpravy».

За інформацією журналістів, невідомі надіслали не лише лист із повідомленням про смерть Павела. Згодом на поштові скриньки прийшов ще один: від імені його менеджерки з комунікацій. У цьому ж листі стверджувалося, що вночі кандидат у президенти Чехії пережив клінічну смерть, але вижив завдяки зусиллям лікарів. Проте все це — неправда, а цитата менеджерки — фейкова. Сам Павел уже повідомив, що ситуацію розслідує кримінальна поліція Чехії. 

Нагадаємо, наразі у Чехії обирають нового президента. Серед кандидатів, які вийшли у другий тур, здобувши прихильність виборців, є Петр Павел, який набрав найбільшу кількість голосів у першому турі виборів — 35,39%. Його опонент відстав на 0,39%. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику віддзеркалення

Віддзеркалення — типова для російської пропаганди тактика, яку використовують зокрема для відвернення уваги. Пропагандисти висувають щодо України/США/ЄС/«колективного Заходу» такі ж звинувачення, як висувають до Росії. Тобто віддзеркалюють вчинки опонента. При цьому російський агітпроп використовує як реальні, так і вигадані приводи для обвинувачення.

Прикладом застосування тактики віддзеркалення є звинувачення української влади в брехні українцям, що в ЗСУ немає втрат. Насправді вираз «потерь в вооруженных силах России нет» від початку великої війни став мемом. Саме Росія довгий час не визнавала своїх втрат, а згодом значно їх применшувала. Натомість українська влада ніколи не заперечувала втрат, ба більше — постійно наголошує на тій ціні, яку щодня платить Україна, хоча й не озвучує чітко кількість загиблих.

До тактики віддзеркалення росіяни вдавалися і для приховування воєнних злочинів російської армії. Після звільнення Київщини стало відомо про звірства російської армії на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, про воєнні злочини росіян у Бучі писали як українські, так і світові медіа. Росія ці звинувачення заперечувала, називала постановкою та провокацією української влади. Далі під час контрнаступу ЗСУ росіяни почали поширювати меседжі, що Україна готується до «Бучі-2» на харківському напрямку та «нової Бучі» на Херсонщині. Після оприлюднення інформації про численні сексуальні злочини російських військових на тимчасово окупованих територіях агітпроп почав звинувачувати військовослужбовців ЗСУ у таких самих злочинах, проте жодних доказів не надав.

Основна мета тактики віддзеркалення — відвернути увагу від предмета обговорення чи змінити напрям дискусії. В англомовних джерелах її називають Whataboutism, як похідне поняття від виразу «what about» — «як щодо».

Меседж Ушпиталення мирних українців припиняється

Це повідомлення поширили пропагандисти в соціальних мережах та в пропагандистських ЗМІ. У повідомленні йдеться, що, мовляв, ушпиталення українців у Києві припиняється. За словами пропагандистів, це сталося через «переповнені ліжка військовими з фронту». Мовляв, через велику кількість поранених, місць для цивільних, які захворіли, більше немає.

Як пояснюють фахівці VoxCheck, на початку грудня Міністерство охорони здоров’я справді рекомендувало обласним військовим адміністраціям розглянути тимчасове припинення планових операцій та ушпиталення. Однак причиною стали систематичні масовані обстріли енергетичної інфраструктури з боку Росії та, відповідно, можливі загрози повного знеструмлення. Рекомендації стосуються періоду до стабілізації енергопостачання. 

Проте рекомендація не означає цілковитої заборони на проведення ушпиталення, а згодом можливої операції. Остаточне рішення ухвалює лікар залежно від стану пацієнта.

Цей меседж спрямований на дестабілізацію настроїв українців та дискредитацію «некомпетентної» влади. Нібито на фронті «усе так погано», що цивільним не дають змоги отримати гідне лікування.

Викриття Окупанти поширили документ, у якому йдеться, що українських жінок та чоловіків за кордоном мобілізуватимуть

Такий документ поширили пропагандисти у своїх телеграм-каналах та в кремлівських медіа. У ньому йдеться, що Україна готується до депортації жінок та чоловіків, які перебувають за кордоном, і просить нібито Посольства України в країнах ЄС, надати інформацію про людей призовного віку. Відтак після депортації усіх жінок та чоловіків нібито мобілізують. Зокрема, за даними Центру протидії дезінформації, таке «звернення» нібито від України надійшло до Посольства України в Латвії. 

Проте, як пояснюють фахівці Центру протидії дезінформації, Міністерство закордонних справ України не надсилало таких звернень до Посольства України у Латвії та решти країн Європи. Документ підроблений та не має жодного стосунку до офіційної позиції України. 

Поширюючи такий документ, пропагандисти хочуть посіяти паніку серед українських біженців у Європі. Також пропагандисти створюють видимість того, що ситуація на фронті вкрай погана, адже українській владі нібито доводиться повертати людей з-за кордону і мобілізовувати навіть жінок. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.