Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Січня станом на 1043 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття МОЗ України нібито надсилає українцям електронні листи про дефіцит ліків у країні

Згідно з такими повідомленнями, дефіцит ліків нібито виник на фоні відмови України від лікарських засобів, що були вироблені на території Росії чи Білорусі, а також через ускладнену логістику. Крім того, листи містять поради, як у такому випадку може допомогти народна медицина. Це — російська ІПСО. 

Кейс опрацювали в Центрі протидії дезінформації та зазначили, що в самому Міністерстві охорони здоровʼя України вже встигли спростувати цю інформацію. Там повідомили, що насправді жодного дефіциту ліків немає, і додали: українці мають доступ до оригінальних та якісних ліків як в аптеках, так і в медичних закладах. 

Мета цієї псевдорозсилки — дискредитувати МОЗ України та посіяти паніку серед українців. Раніше ми аналізували меседж російського агітпропу, що в Україну нібито завозять протерміновані медикаменти, через що помирають люди.

Викриття Мінагрополітики нібито надсилає українцям рецепти страв із голубів і собак

Аграрний сектор зазнав значних втрат, тому для того, щоб звичайні громадяни України могли «хоч якось» урізноманітнити свій раціон, Міністерство аграрної політики та продовольства України буцімто зробило розсилку українцям з рецептами приготування страв із голубів, собак, колорадських жуків. Це — російська ІПСО. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дослідили цей кейс. Вони зазначили, що в самому Мінагрополітики вже спростували інформацію. Там заявили, що не робили такої розсилки, й назвали її черговою спробою росіян переконати всіх навколо в тому, що в Україні панує голод.

Раніше ми аналізували меседж російського агітпропу, що українці нібито голодують і мусять вистоювати черги по безоплатні обіди. 

Фейк Україна нібито почала мінування територій на кордоні з Угорщиною

Пропагандистські ресурси почали поширювати відеоролик, у якому невідомий чоловік у формі Збройних сил України «попереджає» мешканців Закарпатської області, що йому та іншим військовим буцімто дали наказ почати мінувати прикордонні території, що межують з Угорщиною. Це — фейк. 

Інформацію проаналізували експерти з Центру протидії дезінформації. Вони звернулися із запитом до Державної прикордонної служби України прокоментувати відеоролик. Там відповіли, що інформація, згадана в записі, не відповідає дійсності. Імовірно, заволодівши формою ЗСУ в результаті одного з боїв на фронті, росіяни вирішили скористатися цим і створити фейкове відео. 

У такий спосіб агітпроп намагається посіяти паніку серед цивільного населення Закарпаття та вдається до однієї з тактик пропаганди: використовує страх, непевність та сумніви задля досягнення цієї цілі. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто дружина заступника міністра внутрішніх справ перетнула українсько-угорський кордон із 13 мільйонами доларів.

Фейк Бійців спецпідрозділу «Кракен» нібито відправляють у Закарпатську область для посилення там мобілізації

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що спецпризначенці підрозділу «Кракен» Міноборони України нібито будуть відправлені на Закарпаття, щоб посилити мобілізацію тамтешніх чоловіків. Крім того, окремим завданням для бійців нібито буде ловити й катувати угорців, а потім і їх теж мобілізовувати. Як доказ пропагандисти прикріплюють «скриншоти листування» двох бійців «Кракена». Це ніщо інше, як фейк. 

Фахівці з Центру протидії дезінформації вирішили дослідити цей кейс. Вони звернулися до Головного управління розвідки України із запитом підтвердити або спростувати «новину». Там із відповіддю не забарилися — у ГУР кажуть, що поширювана російськими пропагандистами інформація є неправдивою. Сьогодні бійці спецпідрозділу «Кракен» перебувають у зоні бойових дій. Там вони виконують поставлені вищим військово-політичним керівництвом країни завдання, які сприяють деокупації українських територій від російських військ. 

Поширюючи таку дезінформацію, агітпроп намагається дискредитувати мобілізаційний процес в Україні та спецпідрозділ «Кракен», а також просунути меседж, що Україна нібито прагне знищити етнічних угорців, тож масово набирає їх до армії. Раніше ми спростовували інформацію, що НАТО нібито може залучати батальйони «Азов» і «Кракен» для придушення протестів у Франції.

Маніпуляція Україна може вступити до НАТО «в обмін на території»

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що Україні нібито запропонували вступити до Північноатлантичного альянсу «в обмін на відмову» від Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Пропагандисти посилаються на слова колишнього генсека НАТО Андерса Фога Расмуссена, який нібито зробив таку пропозицію, зважаючи на «провал контрнаступу ЗСУ». Втім це — маніпуляція. 

Цей кейс розібрали фактчекери проєкту StopFake. Вони зʼясували, що Расмуссен справді просував ідею вступу України до НАТО без окупованих територій. Проте при цьому він не закликав Україну відмовитися від тих територій, а мав на увазі дещо інше. На його думку, швидке входження країни до НАТО допоможе убезпечитися від нових проявів агресії Росії на підконтрольних Україні територіях, позаяк на них буде поширюватися Стаття 5 Північноатлантичного договору про колективну оборону. Тобто вторгнення російських військ у ці зони означатиме напад на НАТО, і відповідь буде негайною. У випадку швидкого вступу України до НАТО також можна буде вивільнити додаткові українські сили оборони, які, наприклад, зараз перебувають на кордоні з Білоруссю, та направити їх деокуповувати захоплені росіянами території. 

Андерс Фог Расмуссен також пригадував, що існує схожий історичний прецедент. У 1955 році Західна Німеччина приєдналася до НАТО, і Стаття 5 поширилася на її території. Водночас вона не поширювалася на Східну Німеччину, яка тоді перебувала під окупацією СРСР. 

Агітпроп намагається деморалізувати українське суспільство подібними маніпуляціями та заявити, що Україна буцімто неспроможна деокупувати захоплені російськими військами території. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто НАТО готується до поразки України та окупації західної частини українських територій.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.